TABİÎN ve SONRAKİLERİN AHLÂKÎ KİŞİLİĞİ

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
TABİÎN ve SONRAKİLERİN AHLÂKÎ KİŞİLİĞİ

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sahabilerinin devrine yetişen, onları gören, iman sahibi olduğu halde onlarla beraber bulunan, iman üzere vefat eden Müslümanlara ‘Tabiin’ denilir.

Arapça bir kelime olan Tabiun, (Tabiin), birinin izinde yürümek, ona tabi olmak, beraberinde bulunmak, namaz kıldıran imama uyarak namaz kılmak anlamındaki ‘tebia’ fiil kökünden gelmektedir. ‘Tabiun’, uyanlar, tabi olanlar anlamındadır. İslâm kültüründe, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sahabilerine tabi olan, onları takip eden kuşak için kullanılır. Tabiun veya Tabiin şeklinde kullanımı ise kelimenin Arap gramerine göre cümle içindeki durumuna göre değişir. Anlam olarak her iki kelime de aynıdır.

Müslüman bir kişinin Tabiun’dan sayılabilmesi için, sahabileri gördüğünde, görüp işittiğini belleğinde tutabilecek bir yaşta olması gerekir.

Tabiun devri hicri 120 tarihlerine kadar devam etmiş olup, İslâm kültür hayatının son derece gelişen ve parlak olan devridir.

Sonradan fetvaları taklid edilen ve mezhep imamı olarak kabul edilen kişilerden yalnız İmam Ebu Hanife, Tabiun kuşağındandır.

Tabiun’un fazileti Kur’an’a dayanmaktadır:

“Muhacirlerden ve Ensar’dan (İslâm’a girmekte) ilk önce geçenler ile bunlara güzelce tabi olanlar…

Allah onlardan razı olmuştur, Onlar da O’ndan razı olmuşlardır. Allah onlara altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş budur.” (1)

Ayette geçen ‘Tabi olanlar’ ifadesi, tefsirciler tarafından iki anlamda yorumlanmıştır. Birincisi onları takip edeni onlardan sonra gelen Tabiun kuşağı demektir. İkincisi ise, kıyamet gününe kadar, din, iman, ahlâk ve takvada onlara tabi olan insanlar olarak kabul edilmiştir.

Fıkıh, Tefsir, Hadis, Sarf, Nahiv ve ahlâk gibi bütün İslamî ilim dalları Tabiun döneminde gelişme kaydetmiştir. (2)

Hz. Peygamber (s.a.v.) de, hadislerinde Tabiun’u övmüştür.

“Ne mutlu beni görüp iman edene ! Ne mutlu beni göreni görene! (3)

“Ümmetimin en hayırlıları, benim zamanımda yaşayan Sahabilerdir. Ondan sonra, onlardan sonra gelen nesildir ve ondan sonra hayırlı olanlar da, onlardan sonraki nesildir.” (4)

---------------------------------------

(1) Tevbe sûresi, 9/100.

(2) Şamil İslâm Ansiklopedisi.

(3) Ahmed b. Hanbel, 248.

(3) Buhari, Fedailu’s-Sahabe, 1.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
Eline saglik sen sag ol Sukutu Ezber bu konuda güzel seyler yazmissin ve onlari delilleriyle de isleyip ortaya koymussun.
ben yazmadım kardeşim alıntı yaptım,,keşke(keşke demek şeytandan ama iyi bişi için diyorum) benim o kadar bilgim olsa onları yazacak kadar hep hayatlarını okuyup hayran kalıyoruz,,Rabbim hepsine rahmet etsin,,bizlere de hidayet versin inşallah,,

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
ben yazmadım kardeşim alıntı yaptım,keşke(keşke demek şeytandan ama iyi bişi için diyorum)benim o kadar bilgim olsa onları yazacak kadar hep hayatlarını okuyup hayran kalıyoruz,Rabbim hepsine rahmet etsin,bizlere de hidayet versin inşallah,
Sorun degil efendim saglik olsun. Sana sunuda diyeyim her ne olursa olsun sende bu sitedekiler de sizden rica ediyorum hep kaynak verin veya alinti diye ilave edin.Amin ecmain insallah sen de sag ol.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
genelde bana ait olmayan yazılara alıntı diye yazarım buna yazmadım belli olur benim yazmadığım ondan olabilir kardeşim,,ama bundan sonra daha dikkat ederim inşallah selam dua ile,,,

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Bende alinti yapmaktan cok kendim bir seyler cikaririm elimdeki kitablardan kisa yada bazen de konuya göre uzun olur ve kisacasi hazirlama mahiyetinde olur.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
Bende alinti yapmaktan cok kendim bir seyler cikaririm elimdeki kitablardan kisa yada bazen de konuya göre uzun olur ve kisacasi hazirlama mahiyetinde olur.

bende yazıyorum kendimce ama farklı şeyler,,,
herkes her şey olamaz diye düşünüyorum Rabbim herkese güzel maharetler vermiştir,, yanlış yazmaktansa okumak daha hayırlıdır o kadar çok yazıyorlar ki bazen yazı kirliliğinden başka bir şey olmuyor,,
öyle önüne gelen herkeste ne yazsın ne bir şeyler söylesin,,

bizde yazanları okuruz inşallah,,,,

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
bende yazıyorum kendimce ama farklı şeyler,herkes her şey olamaz diye düşünüyorum Rabbim herkese güzel maharetler vermiştir,yanlış yazmaktansa okumak daha hayırlıdır o kadar çok yazıyorlar ki bazen yazı kirliliğinden başka bir şey olmuyor,öyle önüne gelen herkeste ne yazsın ne bir şeyler söylesin,bizde yazanları okuruz inşallah,
insanlar cok seyde birer farkli oldugu gibi okuyup anlama ve kavrama ve bir baska ifade ile bir meselede olsa ona vakif olmakda insandan insana göre fark da arz edebiliyor. Kisi kim olursa olsun ilk önce bildigi ile bir mükellef olur. ilim olmadan amel olmaz ve bir sey demek yada konusmak da olmaz onun üzerinde.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
insanlar cok seyde birer farkli oldugu gibi okuyup anlama ve kavrama ve bir baska ifade ile bir meselede olsa ona vakif olmakda insandan insana göre fark da arz edebiliyor. Kisi kim olursa olsun ilk önce bildigi ile bir mükellef olur. ilim olmadan amel olmaz ve bir sey demek yada konusmak da olmaz onun üzerinde.
size katılıyorum,,,

herkes bazen bilip bilmeden konuşuyor,yorum yapıyor,,iyice konuyu bilmeden etmeden bu da insanları yanlış inanma ve yönlendirme oluyor bu da büyük mebaldir ,,,

Peygamber efendimiz nasıl bir şey anlatırken herkesin anlama kabiliyetine göre anlatıyordu iş orada ,,

bizler tebliğ ederken yanlışlar yapıyoruz ve çok aceleciyiz ve bazen insanları yargılayarak tebliğ yapabiliyoruz bu da insanların tepkisini alıyor yarar yerine zarar,,,

Son mesajlar