Hasenat mı, Salihat mı?

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Evet arkadaşlar bir müslüman hayatında hasenatı mı yoksa salihatı mı öne almalıdır?

Ben bu sorunun özellikle ülkemiz müslümanlarının en büyük sorunu olduğu kanısındayım. Detayları cevaplarınız üzerine konuşalım...

Bilgi - İnanç - Eylem

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Güncelll...
Cevaplar bekliyorum...

Aranızda hiç box yapan, futbol oynayan, üniversite sınavına çalışan olmadımı yaf?

Kavramlar gündelik hayatınızı kuşatan ve hayatın içinde anlam bulan sözcüklerdir...

Bilgi - İnanç - Eylem

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,368
26,732
abi dunya hirsi sarmis dort bucak. sanki olmeyecekmisiz gibi yasamaya devam ediyoruz.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
abi dunya hirsi sarmis dort bucak. sanki olmeyecekmisiz gibi yasamaya devam ediyoruz.
E yanlışta yapmıyoruz be üstadım... Hayatı mazlumlara zindan edenlerin başına yıkmadan mı göçüp gidecez... Topraha tohum atmadan mı gidecez... Dünya hırsı sarsınki dünyamıza dört el ile yapışıp onu saliha kılalım... Onu ahiret için ekilen en vetimli topraklar haline getirelim... :)

Bilgi - İnanç - Eylem

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
bir müslüman ikisini de öne almalıdır.
yalnız günümüz üzerinden değerlendirecek olursak,salihat noktasında çok geride kaldığımız aşikar.
hesanat üzerinden cenneti garantildeğimiz algısı hakim olduğu için,salihat ta epey tembel,gönülsüz ve bilinçsiz bir noktadayız.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Evet arkadaşlar konuyu dahada açıp üzerine konuşmak için tanımlamalarınıza ihtiyacım var...
Karaton kardeşim inşallah bahsettiğin bu soruna pratik örnek verebilirmisin bize..

Mesela arkadaşlar ; Kuranda hiç Namaz kılıp hasenat işleyen demez, namaz ve salih amel hep bir bütünlük içinde geçer... Namaz kılıp salih ameller işleyenler der.... Hiç merak etmediniz mi neden diye? Yada sizce bunun hikmeti veya Maksadı şeriası nedir?

Bilgi - İnanç - Eylem

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Hasenat ve seyyiatı birbirinden ayıramayız farklı düşünemeyiz. İnsanın yaratılışına, fıtratına göre bazıları hasenatla bu yolda ilerler, bazıları seyyiatla. En doğrusunu Allah bilir.

Aranızda hiç box yapan, futbol oynayan, üniversite sınavına çalışan olmadımı yaf?

Kavramlar gündelik hayatınızı kuşatan ve hayatın içinde anlam bulan sözcüklerdir...

Bilgi - İnanç - Eylem
Bir şey daha. Ben konunun box ve futbolla bağlantısını kuramadım. Ne düşündüğünü yazabilir misin.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Hasenat ve seyyiatı birbirinden ayıramayız farklı düşünemeyiz. İnsanın yaratılışına, fıtratına göre bazıları hasenatla bu yolda ilerler, bazıları seyyiatla. En doğrusunu Allah bilir.

Bir şey daha. Ben konunun box ve futbolla bağlantısını kuramadım. Ne düşündüğünü yazabilir misin.
Hasenatı burada sahaya çıkacak kişi in, yani futbolcunun yaptığı idman, salihat ise sahada gösterdiği performans olarak ele alabiliriz...

Bizler, Namaz, oruç, infak, okumalar, nefis terbiyesi vs bizlerin idmanları ve kendimizi yetiştirme boyutudur yani hasenat tır... Peki hasenat salihata dönüşmüyor ise ve sürekli.idmanda isek bu bir sorundur... Salihat yapıldığında başkasının bundan fayda gördüğü iştir, Namaz kılıp onu salihat ile taclandırmayı Allah emrediyor o halde bizler antremandan sonra idmandan sonra Ringe çıkmalıyız, sahaya inmeliyiz ki hasenatlarımızın sosyal hayatta karşılığı olsun...

İslamda laisizmin olmaması, hayatı parçalara ayırmamasından kaynaklanmaktadır... Bu yüzden futbol ile bağı vardır Nokta kardeşim :)

Bilgi - İnanç - Eylem

Son mesajlar