Anne, madem Allah kullarını çok seviyor

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Dün Enes “Anne, madem Allah kullarını çok seviyor ve onların cennete gitmesini istiyor neden şeytanı yarattı? Şeytan olmasa hepimiz cennette olurduk ne güzel?” diye sordu. Dedim ki, harika bir soru bu. Ben de gençken böyle düşünmüştüm. Bu sorunun cevabına çok kafa yormuştum. Sonra fark ettim ki Allah aslında şeytanı yaratmadı ***9786;***65039; ‘Nasıl yani, şeytan yok mu ki, onu Allah yaratmadı mı ki’ dedi merakla :) Şöyle ki, dedim, Allah insanları, cinleri ve ‘cüz-i iradeyi’ yarattı. Yani seçme becerisini yarattı. Hiç kimse -şeytan bile- kötü yaratılmadı ve fakat hepimiz ‘iyiyi ya da kötüyü seçme’ özgürlüğünde yaratıldık. Şeytan da kötüyü seçtiği için böyle oldu. Allah onu kötü yaratmadı; o ‘kötü’ olmayı seçti. “O zaman seçmek de olmasaydı” dedi. Seçme şansımız olmasa, mecburen iyiliği yapsak daha güzel olmaz mıydı? Bence olmazdı, dedim. Neden ki, diye sordu. Ben sana sorayım dedim, seçme şansı olmayan, iradesiyle hareket edemeyen şeyler neler? Bi düşün bakalım... Beraberce düşündük, saydık: “Taş, toprak, hayvanlar, ağaçlar, bulutlar, deniz, su... Liste böyle uzar gider. Şahsen ben bunlar olmak istemezdim dedim, insan olmak arada zor ama yine de güzel bence ***128515; Çayımızı içtik, konuştuk. Sonra semanın Rabbine bir dua uçurduk: “Ya Rabbi, bizleri iyiyi gören, iyiyi seçen, iyiyi yaşayan kullarından eyle.” Diğer türlü şeytandan ne farkımız kalır ki?

Hatice Kübra Tongar

• Beğen
Tepkiler: Birindarfatma

Son mesajlar