Diyanet koymayin dedi ama o isimlerde patlama oldu

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
DİYANET KOYMAYIN DEDİ AMA O İSİMLERDE PATLAMA OLDU

FB_IMG_1510566996101.jpg

1950’li yıllarda yeni doğanlara en çok Halil, İbrahim, Fadime, Hanife gibi isimler konulurken, son yıllarda daha önce yaygın olmayan Berat, Hira Nur, Ecrin, Eymen gibi isimler gözde oldu.
İşte Diyanet İşleri Başkanlığının Koymayın Dediği O İsimler…..

Diyanet’in “Bu ismi koymayın, ‘Allah’ın hediyesi’ değil, ‘ücret’ anlamına geliyor” demesine rağmen Ecrin ismi, son 5 yılda hep ilk 5’in içinde yer aldı.
Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah mı olur? Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Erçin ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insanın ücreti olamaz.”

‘Aileler çocuklarına Kuran’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, Sanem, put demektir, Aleyna sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı üstümüze bela, sıkıntı aksın demektir.

Kuran’da geçen her kelimenin isim olmayacağı bilinmelidir. Kur’an-ı Kerim’de geçen her kelime ‘Bu Kuran’da geçiyor isim olur” mantığıyla çocuklara verilmemelidir. Kur’an’da geçen kelimelerin anlamı iyi bilinmelidir. Kezban ismi Kur’an’da geçiyor diye veriliyor. Oysa Kezban yalancı demektir. Çocuğa bu ismi koyarsanız, ‘yalancı, yalancı’ diye çağırmak zorunda kalırsınız. Aleyna ‘üstümüze bela sıkıntı aksın’,

Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Hz. Ebubekir’in ismi Abdullah’tır Ebubekir lakabıdır. Bu husus karıştırılmamalıdır. Rumeysa ‘gözü çapaklı kadın’ demektir. Hüreyre, ‘kedicik’ demektir. Kayra eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ demektir, Allah’tan başka ilah mı olur? Çocuğa tanrı ismi konulmamalıdır. Melis, Yunan mitolojisinde ‘tanrıça’ demektir, şişman ve tembel anlamlarına da gelir. Erçin ‘ücret’ anlamına gelir. Bir insanın ücreti olamaz.”

”Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz.

Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça’da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir.

Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İleyda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.”

Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin kullanılabileceğini, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca olmadığını aktaran Öztürk,

isimlerde Allah’a kulluğun ifade edilmesi gerektiğini vurgulayarak, İslam büyüklerinden hatıra kalan isimlerin kullanılabileceğini, halk arasında yaygın olan Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimlerin de benimsendiğini söyledi.

Kaynak:habersah.com

https://goo.gl/joKSJZ

GüLBeYaZ

Ehl-i sünnet
Sp Kullanıcı
21 Ağu 2017
2,433
8,008
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
Çocuğa güzel bir ad koymak, evladın baba üzerindeki haklarındandır.[Beyheki]
Paylaşım için teşekkürler NoktA

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,887
7,816
Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır
.

Verilmemesi gereken isimlerden ise Peygamber Efendimiz neden vermiş bu ismi kızına.
Daha önce okuduğumda da aynı soruyu sormuştum.

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Berat ve Kayra güzel isim,söyleyiş açısından ,anlam açısından zira ben başka anlamda biliyordum .

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
.

Verilmemesi gereken isimlerden ise Peygamber Efendimiz neden vermiş bu ismi kızına.
Daha önce okuduğumda da aynı soruyu sormuştum.
Yaban gulu anladığım kadarıyla Gülsüm değil Külsüm asli. Bize gülsüm olarak geçmiş. Külsüm ün manasını bulamadım.

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,887
7,816
Yaban gulu anladığım kadarıyla Gülsüm değil Külsüm asli. Bize gülsüm olarak geçmiş. Külsüm ün manasını bulamadım.
Külsüm değildir belki Gaf harfi ile gulsüm olabilir.
Iki şekilde de olsa Peygamber kızının ismi :)
İtirazım var Nokta kardeşim :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Olabilir Yaban Gülü:) Keske tatmin edici cevap verebilseydim. Arapça yazılışı olarak arattığımda bu cıktı.

Screenshot_20171113-225044.jpg

İklil

"Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor."
Sp Kullanıcı
20 Şub 2017
8,320
29,328
Bu isimler derin bir konu ..

Son mesajlar