Cuma Hutbesi 23.03.2018 İBADET HAYATIMIZ VE GÖNÜL DÜNYAMIZ

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
TARİH: 23.03.2018
İBADET HAYATIMIZ VE GÖNÜL DÜNYAMIZ
Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!
Bizleri mübarek üç aylara yeniden ulaştıran yüce Allah’a sonsuz hamdü senalar olsun. Dün gece Regaib kandilini hep birlikte idrak ettik. Dualarımızı, en içten bağışlanma dileklerimizi yalnızca O’na arz ettik.
Aziz Kardeşlerim!
Muâz b. Cebel, genç yaşta İslam’la müşerref olmuştu. Sahabenin önde gelenlerindendi. Peygamber Efendimiz (s.a.s) Muâz’ı çok sever, sevgisini dile getirir ve ona tavsiyelerde bulunurdu. Efendimiz yine bir gün bu genç sahabiye, “Allah’ın kulları üzerindeki hakkını ve kulların Allah üzerindeki hakkını biliyor musun?” diye sordu. Muâz, ‘Allah ve Resûlü daha iyi bilir’ diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.s) “Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, yalnızca O’na ibadet etmeleri ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı ise, kendisine ortak koşmayan kimselere azap etmemesidir.”1 buyurdu.
Kardeşlerim!
İnsanı eşref-i mahlûkat olarak yaratan Yüce Rabbimiz onu üstün kabiliyetlerle donatmıştır. Kâinattaki her şeyi insanın hizmetine sunmuştur. En nâdîde özellikleri bahşettiği insandan sadece kendisine kulluk etmesini istemiştir. Allah’a kul olmak, ahlakımızı ve özgür irademizi kullanarak O’na gönülden bağlanmayı, her türlü imkân ve yeteneğimizi O’nun rızası uğrunda kullanmayı, nefsin istek ve arzularını terk edip, Rabbimiz’in koyduğu kurallara uymayı gerektirir.
“Allah’ın kulları üzerindeki hakkı” diye ifade edilen ibadet; insanı Rahman’ın huzurunda değerli kılan bir olgudur.2 İbadet; itaattir, boyun eğmektir, Cenab-ı Hakk’a teslimiyettir. İbadet; Allah’ın verdiği nimetlere şükretmektir. Kulun Rabbi ile iletişim kurmasıdır. Her daim Rabbine muhtaç olan insanın, aracısız bir şekilde halini O’na arz etmesidir. Bunun için kul, Rabbinin huzurunda her duruşunda,
“Ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım dileriz”3 diyerek O’na iltica eder. Kendi acizliğini itiraf eder. O’ndan yardım diler ve O’na yalvarır. İşte bu, ibadet bilincidir, kulluk şuurudur. Kul, bu bilinç sayesinde yaratılmışların en şereflisi olur. Dünyada mutluluk ve huzuru, ahirette de ebedi kurtuluşu kazanır.
Aziz Kardeşlerim!
İbadetlerimiz, aynı zamanda bizleri her türlü kötülükten koruyan birer kalkandır. Allah’ın huzurunda secdeye varan, O’nun rızası için oruç tutan, sadaka veren, tavaf eden insan, kibir, bencillik, haset, ihtiras gibi kötü duygulardan arınır. İbadet etmek ruhlarımızı kasvetten, sıkıntı ve üzüntülerin yıpratıcı tesirinden korur. Çünkü Rabbimiz,
“Gönüller, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.”4 buyurur. Samimiyetle ibadet eden kul, her adımda rabbine yaklaşır; O’na olan imanı, güveni, sevgi ve saygısı pekişir. Allah Resûlü (s.a.s), “İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resûlü olduğuna şehâdet etmek, namazı kılmak, zekâtı vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”5 buyurarak öncelikle yapmamız gereken temel ibadetlere dikkatlerimizi çekmektedir.
Bununla birlikte; her türlü iyilik çabası ve kötülüğe karşı yürütülen mücadele ibadettir. Bir kimseye güleryüz gösterip selam vermek ibadettir. Kişinin anne ve babasına hizmet ve hürmeti, ailesinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin etmesi, bir garibin gözyaşını silmesi, bir yetimin başını okşaması, mazlumun ve mağdurun yanında olması ibadettir.
Aziz Kardeşlerim!
İbadetin dünyevî beklentilerden ve gösterişten uzak olması kadar güzel davranışa dönüşmesi ve devamlılığı da önemlidir. Nitekim Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et”6 buyurmaktadır. Peygamberimiz (s.a.s) de “Allah katında amellerin en sevimlisi, az da olsa devamlı olanıdır.”7 buyurarak ibadette kararlı ve istikrarlı olmayı tavsiye etmiştir.
Muhterem Müminler!
Allah’ın bizlere emanet olarak verdiği hayatımız bir gün mutlaka sona erecek ve yapıp ettiklerimizden hesaba çekileceğiz. Ömür sermayemiz tükenmeden önce yaşamanın ve kul olmanın değerini bilelim. İbadetin huzurundan, bereketinden ve lezzetinden mahrum olmayalım. Hayatımıza ibadet bilinci ile anlam katalım. Rahmet, mağfiret ve ibadet mevsimi olan mübarek üç ayları fırsat bilelim. Sabırla, şükürle, tevekkülle ibadete sarılalım. Namazlarımızı huşuyla kılmaya devam edelim. Yüce kitabımız Kur’an’ı okuyalım ve rehber edinelim. Hayır kapılarımızı ardına kadar açalım, iyilikte yarışalım. Dillerimizi yalan, gıybet ve iftiradan, gönüllerimizi kin, nefret ve tefrikadan arındıralım.
Hutbemizi Sevgili Peygamberimiz’in dilinden dökülen şu dua ile bitirmek istiyorum: “Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle.”8
1 Buhâri, Cihâd, 46, Müslim, İman, 48.
2 Furkân, 25/77.
3 Fâtiha, 1/5.
4 Ra’d, 13/28.
5 Buhâri, İman, 2.
6 Hicr, 15/99.
7 Buhâri, Rikâk, 18; Müslim, Müsâfirîn 215.
8 Ebû Dâvûd, Tefrîu ebvâbi’l vitr, 26.
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1009570799195885&id=172520749567565

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
İmam birazdan gelip bendwn hutbenin çıktısını ister bende diyanetin sitesinden çıkarıp verirdim.
Artık senden yazdırayım Nokta :)
Burdan okıyunca heyecanı kalmıyor.
Okumadım. İmamdan dinleyecem :)
Senden yazdırayım imamdan dinleyeyim

Allah razı olsun :)

Sevgi Platformu

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
İmam birazdan gelip bendwn hutbenin çıktısını ister bende diyanetin sitesinden çıkarıp verirdim.
Artık senden yazdırayım Nokta :)
Burdan okıyunca heyecanı kalmıyor.
Okumadım. İmamdan dinleyecem :)
Senden yazdırayım imamdan dinleyeyim

Allah razı olsun :)

Sevgi Platformu
Ben onun için eklemedim ki. Çıktısını alın imam eksik anlatıyormu takip edin diye ekledim:D

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Ben onun için eklemedim ki. Çıktısını alın imam eksik anlatıyormu takip edin diye ekledim:D
Katılıyorum sana :)
Yalnız imam izinde olduğunda bende buradaysam ben diyanetin hutbesini okumuyorum :)
Mahallenin sorunlarını minberden konuşuyorum :)

Sevgi Platformu

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Aman dikkat et sonra imam konunun dışına çıktı diye şikayet ederler:D

Allah razı olsun. Eminim imamlarda senin gibi konuşmak istiyordur.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Evet Nokta ver bakim cevap :)
Ben resmi imam değilim ki. İmam olmayınca cami.derneği ricaya geliyor. Bende çıkıyorum :)

Sevgi Platformu

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
[MENTION=60]NoktA[/MENTION] muhterem hutbenin dışında konuşmak yasak mı Diyanet tarafından ?
Gundem oluşturmak ve konu hazırlayamayan imamlara destek amaçlı hazırlanıyor hutbeler. Çok dişina çıkılması taraftarı değiller.

Biraz önce yazdığım gibi noktasına virgülüne uyulacak gibi bir zorlama yok.

Bizim burada bir olay yaşanmış. Bir cami cemaati eline almış hutbeyi. Imam bir yeri atlamış oda cemaatin içinden şurayı atladın diye şikayet etmis:)

Bununla ilgili bir hadiseyle örnek verdi müftü bey

Bir bestekar varmis. Şarki yapmış sarkisini bir başkası okuyor. Okurken arada çok efkarlanmis herhalde bir 'Ahhhh' çekmiş. Bestekar dur demis. Orada ah yok. Şarkıyı söyleyen de 'O kadar söylüyoruz bir ah lik hakkımızda olsun demis:D

Bakış açısı genelde boyle:) Allah imamlara kolaylık versin

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Gundem oluşturmak ve konu hazırlayamayan imamlara destek amaçlı hazırlanıyor hutbeler. Çok dişina çıkılması taraftarı değiller.

Biraz önce yazdığım gibi noktasına virgülüne uyulacak gibi bir zorlama yok.

Bizim burada bir olay yaşanmış. Bir cami cemaati eline almış hutbeyi. Imam bir yeri atlamış oda cemaatin içinden şurayı atladın diye şikayet etmis:)

Bununla ilgili bir hadiseyle örnek verdi müftü bey

Bir bestekar varmis. Şarki yapmış sarkisini bir başkası okuyor. Okurken arada çok efkarlanmis herhalde bir 'Ahhhh' çekmiş. Bestekar dur demis. Orada ah yok. Şarkıyı söyleyen de 'O kadar söylüyoruz bir ah lik hakkımızda olsun demis:D

Bakış açısı genelde boyle:) Allah imamlara kolaylık versin
Sabah sabah güldürdün Allahda seni güldürsün :)

Sevgi Platformu

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K