Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vahy 6 - 7 cüz Yol taşlarım ( Hatim 1)

Status
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    265
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    210 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Standart Cevap: Vahy 6 - 7 cüz Yol taşlarım ( Hatim 1)

Allah razı olsun ne çok ders çıktı bu yazıdan
    mümine, sükutu-ezber ve Qasem bunu beğendiler.
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Status
    elem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biiznillâh
    Konular
    21
    Bahsedilen
    52 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    39

Güzel bir konu olmuş.

Allah razı olsun.

Bütün değerlendirmeleri dikkatle okuyacağım inşAllah.

Takipteyim.
    Ahsen, mümine, sükutu-ezber ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Sana hep dik durmayı öğretmiş minareler.

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

KONUDA Kİ TEMEL KAVRAMLARIMIZ

1. Hikmet
    2. İman
    3. Salih amel

Unutmamamız gereken en önemli ilkemiz : Kur’an’i kavramlar bir çağrıdır. Hayat içerisinde anlam kazanır

1. Hikmet :

Vahyi anlama ve yaşama yeteneğidir. Yani vahiy sadece okumakla anlaşılmıyor, anlamaya çalışmak tedebbür etmek, tefekkür etmek, fıkh etmek vb. bütün bu hikmet kavramının anlam sahası içerisinde karşımıza çıkıyor.

2. İman

İman Küfrün zıddıdır. Yüce Allah'ın çağrısına olumlu karşılık vermektir. iman etmenin nihai meyvesi de yine kullara aittir. Bu nihai meyve; doğru yola, hidayete ve iyiliğe ermektir. Yoksa Yüce Allah'ın âlemdeki hiçbir varlığa ihtiyacı yoktur, O, bunların tümünden müstağnidir.

Peygamber (a.s) deyimi ile; " İman aklın inanması kalbinde bundan mutmain olmasıdır." akl inandıktan sonra kalp bundan asla şüpheye düşmeme hali onu kemale erdirir...

3. Salih amel :

İyi, güzel, faydalı sevap ve Allahın rızasına vesile olacak, haram sınırına girmeksizin kişinin iman, iyi bir niyet ve ıslah ile yapmış olduğu davranışlardır. Yani güzel olan her eylem, salih ameldir diyebiliriz.

Allah razı olsun inşeAllah
    Ahsen, Karaton, sükutu-ezber ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    389
    Bahsedilen
    111 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

Rabbim razı olsun sizden inşallah kardeşim güzel açıklama yapıyorsun,,

tefsir dersi aldın mı yada alıyor musun ,,acemi değilsin bu konuda maşallah,,
    Qasem bunu beğendi.
    ne şairim ne yazarım
    biraz kendimden
    biraz gördüklerimden
    öylesine karalarım,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Status
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Erdem yolculuğunda azığım olan Vahy ile devam... Maide Süresi 1 - 20 ( Hatim 1 ) 6. ve 7. Cüz okuması

Her ayet üzerinde durmaktansa hatim okumalarımdan sizlerle paylaşmak istediğim ayetleri seçiyorum. Onları sessiz düşünürken sizlerle paylaştklarımda sesli düşünüyorum... Daha doğrusu sesli düşündüğüm başlıkları sizinle konuşuyorum inşallah...

Ayetin meali bile olsa sizde hatiminizden bilmemizi ve okumamızı yada dikkatimizi çekeceğini düşündüğünüz ayetleri bizimle paylaşın inşallah... Umulurki sayenizde görmediğimiz hatalarımızı görür ve Hidayet buluruz... Siznle düşünmek zihin dünyanızda yolculuğa çıkmak benim için onurdur...

Okumaya devam inşallah

8. Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Ey okuyucu defterinin baş köşesine bu Ayeti iliştir ve hayatının her alanın yay. Onlardan şu dersleri çıkarmayı unutma inşallah...

1.Hakkı ve adaleti şu yada bu , mal yada mevki veyahutta insanlara hoş görünmek yada desinler diye değil Allah için ayakta tutacağını asla unutma...

2. Adaleti ayakta tutma mücadelesi verirkende bu konuda inçe eleyip sık doku, üç düşün bir yap... titizlikle ayakta tutki Adaletin zulmü olmasın... Unutma ki bazılarının hayalleri başkalarının zindanı olabilir...

3. Teoriğinin pratiğini yaşa. Adalet için adil olmak gerek , adil olmak için önce hakkı ve hakikati yaşamak gerek... o halde ey yolcu Hakkikat karşısındaki hal , hareket , tavır ve davranışın senin Şahitliğini gösterecektir...

3. Adalet ve Adil Şahitlik tüm cahiliye adetlerini ve cahili davranışları ayaklar altına almıştır. Şakın ha sakın öfken , kinin , düşmanlığın , şu yada bu adına olan çıkarların seni adil davranmaktan alıkoymasın... unutmaki bahanelerin kabul edilmeyeceği bir gün seni beklemekte....

4. Adil ol...
    Okulunda Adil ol, öğretmenlerine , öğrencilerine , okuluna görev ve sorumluluklarına karşı...
    Evinde Adil ol, eşine , ana babana , çocuk ve akrabalarına eş ve dostlarına..
    Sosyal hayatında Adil ol...
    İşinde ve alışverişinde Adil ol...
    Yürüyüşünde ğiyinişinde , yeme içmende ... Hayatının her alanında Adil şahitlerden Yani Vahyin canlı tanığı , Kendisinde vahyin hayat bulduğu , vahyi yaşayan kişi ol...

5. Sakın olaki bu saydıklarının dışına çıkma , sakınanlardan ol Şüphesiz O Rabb herşeyi hakkıyla bilen olduğunu unutma...

Konuya dair yarın ele alacağımız Kurani kavramlarımız ;

1. Adalet
    2. Şahitlik
    Karaton, Yaren, sükutu-ezber ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

KONUYA DAİR KAVRAMLARIMIZ:

1. Adalet
    2. Şahitlik

Burada kavram tahlili yapmayacağız. sadece ayetleri daha iyi anlayıp hayatımıza tatbik için kısa değiniler de bulunacağız. konuşmak isterseniz konyu interaktif bir şekilde gündeme alırız inşallah

1 Adalet:

Tevhidden farklı olarak Adalet; kul ile Allah'ın yarattığı diğer varlıklar arasındaki ilişkiyi ifade eder. Konumuz sadece Adalet olduğu için tevhidi daha sonra ele alacağız. İkisi birbirini tamamlayan kavramlardır. Tevhid akidede Adaleti , Şirk ise zulmü üretir...

Adalet ; İşlediğimiz ayetler ve Vahy de insan ilişkilerini, sosyal anlamda toplumsal hayatımızı düzenleyen adalet ilkesi daha çok 'kıst' kelimesi kullanılarak adlandırılmaktadır. İnsanlar, toplumsal hayatta adaleti, sadece devletten bekleyemezler. Ya da devlet tek başına adaleti tesis edemez. Bir insan da adaleti tek başına tesis edemez. Bir toplum da tek başına adaleti tesis edemez. Adaletin sağlanmasında üç tür boyut vardır; İnsan, Toplum ve Devlet. İnsanoğlunun ferdi olarak yapması gerekenler, topluluk olarak yapılması gerekenler, devlet tarafından yapılması gerekenler. Burada bizi ilgilendiren boyut öncelikle insan olarak ferdi bir adalet...

Bizler, adaleti bireysel olarak ilk önce evimizde, mahallemizde, çevremizde, işyerimizde tesis etmeliyiz. Hal hareket tavır ve davranışlarımızda ölçüyü asla kaçırmamalıyız....

2. Şahitlik

Şahitliğin sadece ferdi ya da sadece toplumsal olmadığını, bütün hayatı kuşatması gerekmektedir. Şahitlik bir yaşama biçimidir, bir hayat tarzıdır. Dolayısıyla hayatını hakka şahitlik ederek yaşayan Müslümanın ölüm biçimi önemli değildir. O Allah’ın izniyle şehittir. Şehitliği sadece Allah yolunda savaşarak canını feda etmek olarak yorumlamak doğru oturtulmamış bir yorum olur. Elbette bir amaç uğrunda canını ortaya koymak fedakârlıkların en büyüğüdür. Örneğin ölüm orucu hangi ideolojide olursa olsun en zor ve saygıyı en çok hak eden eylem biçimidir. Çünkü fıtraten insanın canını kendi eliyle feda etmesi çok büyük bir irade ve direnç gerektirir. Allah yolunda canını feda etmek de şehitliğin en yüksek mertebesidir. Ancak şehitliğin esas tanımı değildir ve şehitliğin bütünü ifade etmez. Sadece böyle tanımlamak eksik olur. Bu yüzden hayatın tamamında Allahın kanunlarını göz önünde bulundurarak onun istediği şekilde yaşamak ve tanık olmak olarak burada ele alabiliriz...

Hayırlı Cumalar...
    Akıncı, Karaton, sükutu-ezber ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    389
    Bahsedilen
    111 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

takipteyim inşallah kardeşim,,, sıkılmadan okuyorum yorumlarını-yazılarını Rabbim razı olsun inşallah,,,,
    Karaton ve Qasem bunu beğendiler.
    ne şairim ne yazarım
    biraz kendimden
    biraz gördüklerimden
    öylesine karalarım,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Status
    Tuğba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nam-diğer Hamuş
    Konular
    26
    Bahsedilen
    79 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    97

Allah razı olsun
    Qasem bunu beğendi.
    Allah gözlerin ihanetini de bilir,gönüllerin sakladığınıda...

(Mü'min Suresi 19)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)