Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vahy 6 - 7 cüz Yol taşlarım ( Hatim 1)

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Vahy 6 - 7 cüz Yol taşlarım ( Hatim 1)

Vahy Nisa Suresi 147 - 162 arası

Bismillahirahmanirrahim...

Tüm hayatı kudret elinde tutan Rabbe hamd olsun... Bize hikmeti veren ve bize bildirdiği ile hükmetmemizi isteyen Rabbe hamdolsun...

6 cüz hernekadar 147. Ayet ile başlıyor olsada bu ayeti anlamak için Siyak ve sibağa dikkat etmek önceki ayetle beraber yada önceki ayetler dizinesi ile beraber almak gerek...

146. Ancak tövbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah’ın kitabına sarılanlar ve dinlerini Allah’a has kılanlar müstesnadır. Bunlar mü’minlerle beraberdirler. Allah, mü’minlere büyük bir mükâfat verecektir.

147. Eğer şükreder ve iman ederseniz, Allah size niye azab etsin ki? Allah, şükrün karşılığını verendir, hakkıyla bilendir.

Burada Bir mümini Münafıktan ayıran özellikleri yeniden müşahede ettiğim gibi Mümini diğer din ve ve dinsizlik sahiplerinden ayıran temel özelliğinde Tevbe ötmeleri, Dini ( yani yaşantılarını) Allahın istediği şekilde düzenlemeleri ve bunda samimi olmalarıdır...
    Mümin her hal ve durumda şükreden olduğu için Benim bu ayetler bağlamında yol taşım şu olmalıdır...

1.sürekli tövbe etmem lazım...
    2. Her hal ve durumda tevbemin üzerinde durup durumumu düzeltme ve eski hatalarıma dönmemem lazım.
    3. Hayatımı vahy ile inşa etmem vahyin istediği doğrultuda yaşamam lazım...
    4. Hayrın ve şerrin Allahtan olduğunu bilerek her halime şükredip vahyin çizdiği sınırların dışına çıkmamam lazım...
    5. İman aklın inanması ve kalbin mütmain olmasıdır ki, iman edip imanımın gerektirdiği şekilde amel etmem ve neye iman ettiğimi yeniden gözden geçirmiş olmam lazım...

İnşallah bu ayetlerden çıkarmam gereken ders bunlardır.

149. Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz, yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir.

Yol azığım olan bu ayet bana zihin dünyamla beraber fiillerimde nasıl olmam gerektiğini emrediyor... Beni eğitiyor;
    Bana diyorki ;
    1. Kötülük yapmayacağım gibi bir kötülüğü açıklamamam ve onu açığa vurmamam gerekir.
    2. Kötülüğü iyilik ile savmam gerek. Kötülüğe kötülük ile karşılık vermemeli onu iyiliğe kanalize etmeliyim.
    3. İntikam hırsına kapılmamalı adil davranmalıyım.
    4. Affedici olmalı nefsimin aklımın ve ilkelerimin önüne geçmedine izin vermemeliyim...
    5. Allah affedici ve bağışlayıcıdır... Bunu asla unutmamalıyım. Müminde affedici ve bağışlayıcı olmalıdır. Erdemlerini haktan almalıdır.

150,151. Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.

152. Allah’a ve peygamberlerine iman edenler ve onlardan hiçbirini diğerlerinden ayırmayanlara gelince, işte onlara Allah mükâfatlarını verecektir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Bana Taasubun her türlüsünü yasaklayan Rab itidalli olmam gerektiğini ve bu u hayatımın ve bilgimin her alanına yaymam gerektiğini bu ayetlerle açıklar...
    Derki bana ;
    1. Taasubun her türlüsü müminin imanını zedeler...
    2. Allaha inandığımız igi onun peygamberlerinede inanmak da imanın esasındandır...
    3. Peygamberlerin birinin diğerinden üstün olmadığını hepsinin Allahın elçileri ve benimde dini nasıl yaşayacağımı bana gösteren örnek ve öncülerim oldunu bilmeli hepsine aynı derecede iman etmeliyim.
    4. Peygambere ve ondan önce indirilene iman etmeli bunları birbirleriyle yarıştırmamalıyım. İmanıma zulm karıştırmamalıyım.
    5. Eğer bunları yapmazssam kafirlerden olurum. Ve rabbin azabı beni bulur...

156,157. Bir de inkârlarından ve Meryem’e büyük bir iftira atmalarından ve “Biz Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler.

158. Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

Rabbim burada ilme ve gaybi bilgiye nasıl yaklaşmam gerektiğini öğretiyor.

1. Bir konuda Allah bana neyi verirse onu alırım.
    2. Bir konuda Allah bana bilgi aktarmışsa onunla alakalı tevile gitmemeli, tarihselciliğin buhranlarında boğulmamalıyım. Sebep sonuç ilişkisi içerisindeki araştırmalarımda Allahın hüküm ve hikmet sahibi olduğunu gözden kaçırmamalıyım.
    3. Bir konuda Allah olmuştur demişse ona olduğu gibi iman etmeliyim. İsayı öldürmediler, öldürdüklerini sandılar dediyse bu konuda tevile gitmenin lafı eveleyip gevelemenin anlamı olmadığını bilmeliyim.
    4. İsa Allahın Meryeme Attığı bir nutfedir diyorsa vahy ben buna böyle iman ederim. Tüm herşeyi bir sunetullaha bağlamam. Allahı belli bir alana zihnimdeki sunetullaha hapsedemem. Allah dilediğinde hikmet çerçevesinde dilediğini yapar... Allah demişse öyledir...

160,161. Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu hâlde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helâl kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık. İçlerinden inkâr edenlere de acı bir azap hazırladık.

162. Fakat onlardan ilimde derinleşmiş olanlar ve mü’minler, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler. O namazı kılanlar, zekâtı verenler, Allah’a ve ahiret gününe inananlar var ya, işte onlara büyük bir mükâfat vereceğiz.

Bu ayetin tarihi ve indiği dönemi ayrı bir tarafa bıraktığımda kısaca Yahudileşme temayülü göstermemek için onların düştüğü yanlışa düşmemem gerektiği için yol azığım olan bu ayetten çıkarmam gerekenler şunlardır.

1. Alı konulsam bile sabır ve sebatla Rabbin gösterdiği yokda mücadeleme devam etmeliyim.
    2. Faizin hertürlüsünden uzak durmalıyım.
    3. Haksız yere kimsenin malına göz dikmemeliyim. Zalimlerden olmamalıyım.
    4. Peygambere inen ve ondan önce indirilenede inanmalıyım.
    5. Namazımda istikamet sahibi olmalıyım... Namazım benim hayatımı şekillendirmeli...
    6. Zekatı mezheb sınırlarından kurtularak aslına uygun ve vahyin ilkeleri ile vermeliyim.
    7. Allaha ve Ahiret gününe yakinen iman etmeli hayatımı ona göre yaşamalıyım...
    Ölüm hak...

Çok uzamaması için kısa kısa çıkarımlarımı ele aldım. Üzerine konuşmak isteyrn oöursa inşallah detaylandırabiliriz. Okudukça hatmimi inşallah yol azığımı sizinle paylaşacağım...

Bilgi - İnanç - Eylem
    Yaren, Ahsen, Karaton ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vampirella
    Konular
    491
    Bahsedilen
    211 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Cevap: Vahy 6 - 7 cüz Yol taşlarım ( Hatim 1)

İlk önce begeneyim,tek tek ve dikkatlice okuyacağım inşallah;Nisa suresinin bu güzel güne denk gelmesi de şahane olmuş, teşekkürler
    Karaton, Qasem, sükutu-ezber ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    265
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    210 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Maşallah
    Rabbim ilmini arttirsin
    Qasem, sükutu-ezber, Zübeyde ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Status
    Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vampirella
    Konular
    491
    Bahsedilen
    211 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Dediğim gibi okudum,buradaki bir arkadaşımla da paylaştım,o da çok beğendi,devamını bekliyoruz,binlerce teşekkürler, Allah razı olsun!
    Ahsen, Qasem, sükutu-ezber ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    265
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    210 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Alıntı Hayalet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıştık
    Biz zaferle değil sefer ile memuruz

Bilgi - İnanç - Eylem
    Eyvallah
    sükutu-ezber ve Turan bunu beğendiler.
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Status
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    389
    Bahsedilen
    111 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

çok hoş olmuş Allah için hayalet kalbine sağlık inşallah,,,,
    amaç Allah rızası olunca Rabbim yardım eder,,ve forumda böyle anlamlı güzel şeylerin olması hepimiz için iyi,Rabbimizin rızası doğrultusunda fikir alışverişi yapmak çok iyi olur hepimiz için,,
    böyle hayatımızın anlamını değerlendirecek konuların olması çok güzel,,,
    inşallah hep beraberce faydalanırız,Rabbim hayırlı etsin inşallah,,,

hayalet kardeşim özet ama anlamlı cümleler her zaman iyidir bazen biz insanlar uzun yazıları okumaya üşeniriz orta yolu tutmak güzel senin açıklamanda iyi olmuş,,,
    bazı ayetler açıkça kendini belli ediyor yorum olmadan ,bazıları açıklama gerektiriyor onların mealli açıklanması bizler için iyi olacak Rabbim muvaffak etsin hepimizi inşallah,,,
    Ahsen, Qasem, Zübeyde ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    ne şairim ne yazarım
    biraz kendimden
    biraz gördüklerimden
    öylesine karalarım,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Status
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Alıntı sükutu-ezber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok hoş olmuş Allah için hayalet kalbine sağlık inşallah,,,,
    amaç Allah rızası olunca Rabbim yardım eder,,ve forumda böyle anlamlı güzel şeylerin olması hepimiz için iyi,Rabbimizin rızası doğrultusunda fikir alışverişi yapmak çok iyi olur hepimiz için,,
    böyle hayatımızın anlamını değerlendirecek konuların olması çok güzel,,,
    inşallah hep beraberce faydalanırız,Rabbim hayırlı etsin inşallah,,,

hayalet kardeşim özet ama anlamlı cümleler her zaman iyidir bazen biz insanlar uzun yazıları okumaya üşeniriz orta yolu tutmak güzel senin açıklamanda iyi olmuş,,,
    bazı ayetler açıkça kendini belli ediyor yorum olmadan ,bazıları açıklama gerektiriyor onların mealli açıklanması bizler için iyi olacak Rabbim muvaffak etsin hepimizi inşallah,,,
    İnşallah bizler burada okuduğumuz ayetlerin bize hayat içinde ne tğr sorumlulıklar yüklediğine, düne ve yarına nasıl bakmamız gerektiğine, yani başka bir deyimle hayata nasıl bir perspektif ile bakmamız gerektiğine değineceğiz.
    Ayetlerin tefsirine gerek duymadıkça girmemeyr çalışıcam inşallah

Bilgi - İnanç - Eylem
    sükutu-ezber, Ahsen, Mystery ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    389
    Bahsedilen
    111 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

inşallah inşallah kardeşim,,Rabbim yolunu,yolunuzu açık etsin inşallah,,faydalı işlerde sabit oluruz inşallah,,,
    Ahsen, Qasem, Zübeyde ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    ne şairim ne yazarım
    biraz kendimden
    biraz gördüklerimden
    öylesine karalarım,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Status
    Karaton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
    Konular
    60
    Bahsedilen
    246 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Allah razı olsun hayalet.bu şekilde verimli ve güzel bir çalışma olacağı kanatindeyim.inşallah umduğumuz gibi olur.

Not;konu içinde iki mesaj Silinmiştir.biz yolumuza bakalım inşallah.
    Mystery, Turan, Qasem ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Editör
    Konular
    197
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    307 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Vahyi anlamada İşaret taşlarım. Nisa Suresi 164 - 176 ( Hatim 1)

165. Müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların Allah’a karşı bir bahaneleri olmasın. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu ayette ki çıkarmam gereken soru şu ; Vahy anlamada peygamberin konumu nedir?

1. Peygamber beni vahy ile uyaran ve vahyi nasıl anlamam gerektiğini hem teorik hemde pratikte bana öğreten bir uyarıcı, önder ve liderdir...

2. Allah Hikmet sahibidir ki hikmet herşeyi yerli yerinde yani, uygun zamanda ve zeminde en uygun hal ve işi yapan, Hikmetin gereği uyarıcısınıda toplumun içinden ona en layık olanı, onu yücelteni seçer ki onda bizler için örnekler olsun...

3. Vahye uyduğunda ona sımsıkı sarıldığında uyarıcı olan elçi senin için en büyük müjdeleyicidir... En sevdiğin olur... En kıymetlin en değer verdiğin...

4. Ey erdem yolcusu unutmaki artık bir bahanen de yok... Allah bahanelere sığınmayayım diye bana uyarıcılar göndermiştir...

170. Ey insanlar! Peygamber size Rabbinizden hakkı (gerçeği) getirdi. O hâlde, kendi iyiliğiniz için iman edin. Eğer inkâr ederseniz bilin ki, göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Erdem yolculuğunda hikmet arayışında bilmem gereken en önemli şeylerden biride burada yer alır...

1. Ey Aciz Qasem bilki Rabbin sana değil sen ona muhtaçsın...
    2. İman edip imanına yaraşır şekilde salih ameller işlemen senin yararınadır, bundan dolayı Rabbin mülkünde ne bir artma ne bir eksilme olur... Görmezmisinki Rabb ben hüküm ve hikmet sahibiyim der. Unutma ki hüküm sahibi olan kişi birşeye muhtaç olmayan herşeyin kendisine muhtaç olduğu şeydir...

3. Ey yolcu şu sımsıkı sarıldığın dünyada bir misafir olduğunu bil ona göre yaşa... Gökte ve yerdeki herşey onundur...

173. İman edip salih ameller işleyenlere gelince, (Allah) onların mükâfatlarını eksiksiz ödeyecek ve lütfundan onlara daha da fazlasını verecektir. Allah’a kulluk etmekten çekinenlere ve büyüklük taslayanlara gelince; (Allah) onları elem dolu bir azaba uğratacaktır ve onlar kendilerine Allah’tan başka bir dost ve yardımcı da bulamayacaklardır.

İman ve salih amrl ilişkisi baş ucu taşım olacaksa bilmeliyiki ;

1. İman edip salih amel işleyen, Yani imandan sonra imanına yaraşır şekilde, neye iman ettiğini bilerek ve iman ettiğin ilkeleri amele dökerek hareket etmelisin...

2. İman ettiğin şeyi yaşamazssan yaşafığın gibi inanmaya başlatsın ki imanı inkar eden kişi büyüklük taslamış olur. Ey yolcu Seni rabbine karşı büyüklük taslatacak şey nedir ki? İman ettikten sonra Rabbe itaatsizlik ancak elem dolu bir azabı getirir...

3. İlk iki maddeyi ıskalarsan bilki Rabbinden başka ne bir dost ne bir yardımcının olmayacağı bir gün seni bekler... Rabb ancak iman edip imanını salih amellerle taclandıranların dostudur...

175. Allah’a iman edip ona sımsıkı sarılanları ise (Allah), kendisinden bir rahmet ve lütfa kavuşturacak ve onları kendisine varan doğru bir yola iletecektir.

176. Senden fetva istiyorlar. De ki: “Allah, size “kelâle” (babasız ve çocuksuz kimse)nin mirası hakkında hükmünü açıklıyor: Çocuğu olmayan bir kişi ölür de kız kardeşi bulunursa, bıraktığı malın yarısı onundur. Eğer kız kardeşi ölür ve çocuğu da bulunmazsa, erkek kardeş ona varis olur. Eğer kız kardeşler iki iseler, (erkek kardeşin) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer kardeşler erkekli kızlı iseler, o zaman (bir) erkeğe, iki kızın hissesi kadar (pay) vardır. Sapmayasınız diye Allah size (hükmünü) açıklıyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir

İman dan sonra itaat edeceğim husular ;

1. İman edip iman ettiklerine ( Vahy) sımsıkı sarılmalısın, ona sımsıkı sarılmak onu ancak yaşamaktır... Onu yaşayacağın vakit sana emredilene hayatın her alanında uymalısın

2. Uyacağım bu ilkelerden biride Miras hukukudur...

3. Rabbinin hükmettiği bir konuda sakın ha sakın isyan edip haddi aşanlardan olma...

4. Hakkı ve adaleti mirsta taksimi Rabbin anlattığı üzere yap...

Not: Miras ayetini çok açıp bab bab değinmedim. Ayrıca konuşmak isteyen, özellikle forumda deist ve ateistler varsa konu ayrıca detay ile konuşulur inşeAllah...

Bu konuda üç kavram üzerinde durmam gerkir ki bunu başka bir başlıkta açacağım inşallah...

Erdem yolcusunun Kavramları;

1. Hikmet
    2. İman
    3. Salih amel

İnşallah bu 3 kavram üzerinde ayrıca duracağım...

6. ve 7. Cüzler devam edecektir.

Bilgi - İnanç - Eylem
    Ahsen, Karaton, Yaren ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)