Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 2 gönderen NoktA
 • 2 gönderen Ahsen

Konu: Zelletül Kari Nedir? Namazı Bozar mı?

 1. #1
  Status
  Online
  NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Üyelik tarihi
  21 Mart 2017
  Mesajlar
  4,219
  Konular
  1705
  Bahsedilen
  327 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart Zelletül Kari Nedir? Namazı Bozar mı?

  Screenshot_20180129-161843.jpg


  Namazda kıraat ederken her rek‘atta okunan Fâtiha sûresinin ve arkasından*eklenmek üzere birkaç sûrenin iyi ezberlenmesi ve okuyuşlarda titiz*davranılması gerekeceği bellidir. Bununla birlikte Kur’an okurken çeşitli sebeplerle*okuma hatası yapılabilir. Bu okuyuş hataları ve dil sürçmesi fıkıh*terminolojisinde “zelletü’l-karî” olarak adlandırılır. Okuyuş hatası, Arap olan*olmayan herkes için söz konusu olabilir. Arapça bilmeyenler için ayrıca*telaffuz ve hareke problemi de söz konusudur. Âlimler okuyuşta yapılan*hataların, kıraat şartının yerine gelip gelmediğine, dolayısıyla namazın sahih*olup olmadığına etkisi üzerinde düşünmüş ve bunun için birtakım ölçüler*getirmişlerdir. Fakat getirilen ölçü daha ziyade anlamın bozulması, değiştirilen*kelimenin Kur’an’da olup olmaması gibi, yine Arapça bilmeyen*kişilerin tam olarak farkına varamayacağı teknik hususiyetler içerdiği için*Arapça ile meşgul olmamış kişiler açısından bu bilgi ve ölçülerin fazla pratik*değeri yoktur. Bu bakımdan, bu ölçülere genel olarak işaret edip, sıklıkla*karşılaşılabilecek bazı durumlara ilişkin hükümlere işaret etmeyi yeterli bulmaktayız.

  1.*Namazın rükünlerinden biri olan kıraati ifa ederken Kur’an’ın bir kelimesinin*dahi anlam bozulacak şekilde kasten değiştirilmesi halinde namaz*bozulur. Kasıtsız olarak yanlışlık yapmak durumunda esas alınacak ölçü, değiştirilen*lafzın Kur’an lafızlarından olup olmadığına bakılmasıdır. Eğer Kur’an*lafızlarından olmayan bir lafız okunmuş olursa namaz bozulur. Okunan şey*Kur’an lafızlarından olduğu sürece zabt ve i‘rabında ve mânada bir bozukluk*(halel) olsa bile namaz fâsid olmaz. Yine kelime sonlarındaki hareke yanlışları,*anlamı değiştirse bile namaz bozulmaz.

  2.*Bir harf yerine başka bir harf okumak: Bu harfler sin ve sad harfi gibi*mahreç yakınlığı bulunan harflerden ise namaz bozulmaz. Meselâ, “Allahü’ssamed”*diyecek yerde “Allâhü’s-semed” demek “felâ takher” diyecek yerde “felâ*tekher” demek, “fethun karîb” diyecek yerde “fethun garîb” demek namazı bozmaz.*Fakat âlimlerin çoğunluğu “Allahü ehad” yerine “Allahü ehat” okumanın*namazı bozacağı görüşünde oldukları için, İhlâs sûresini okurken “dâl” harfini,*“te” gibi okumamaya dikkat etmek gerekir.

  3.*Mahreç yakınlığı olmamakla birlikte bazı harfler yaygın olarak karıştırıldığı*için ayırt etme zorluğu bulunan bu çeşit harflerin birbiri yerine geçirilmesi*durumunda birçok fakihe göre namaz bozulmaz. Mesel⠓dât” yerine*“dâl“, “zâl” veya “zı” harfinin okunması böyledir.

  4.*Şeddeli harfi şeddesiz veya şeddesiz harfi şeddeli, uzun okunacak*yerde kısa veya kısa okunacak yerde uzun, idgam yapılacak yerde idgamsız*veya idgam yapılmayacak yerde idgam yaparak okumakla namaz bozulmaz.*Mesel⠓iyyâke na‘büdü” diyecek yerde “iyâke na‘büdü” demekle*namaz bozulmaz.

  5.*Kelimenin bir parçası kesilse, mesel⠓el-hamdü…” diyecekken,*unutmak veya nefesi yetmemek veya nefesi bir sebeple tıkanmaktan dolayı,*“el…” deyip, durduktan sonra “el-hamdü…” denilse veya okunacak kelime*hatıra gelmeyip başka bir kelimeye geçilse çoğunluğa göre namaz bozulmaz.*Çünkü bu durumlarda zaruret ve kaçınılması mümkün olmayan bir durum*(umûm-ı belvâ) vardır.

  6.*Eğer âyete bir harf ilâve edilse, mâna değişmiyorsa namaz bozulmaz.*Buna mukabil, “Allahüekber” ifadesinin başına bir “e” harfi eklenecek olsa,*anlam bütünüyle değişeceği ve inanç noktasından riskli bir anlam çıkacağı*için namaz bozulur. Çünkü “Allahüekber” sözünün anlamı, “Allah en büyüktür”*şeklinde olup başına “e” harfi eklendiği zaman “Allah en büyük müdür?”*şekline dönüşmektedir.

  7.*Anlam bozulmadığı takdirde kelimelerin yerinin değişmesiyle namaz bozulmaz.*Mesel⠓fîhâ zefîrun ve şehîkun” yerine “fîhâ şehîkun ve zefîrun” okunmasıyla*namaz bozulmaz. Fakat anlam değişirse namaz bozulur.

  8.*Bir kimse namazda fâhiş hata ile okuduktan sonra, dönüp yeniden*düzgün şekilde okursa namazı câiz olur.

  9.*Kıraat esnasında az veya çok miktarda âyet atlamakla namaz bozulmaz.*Şâfiî ve Hanbelîler’e göre Fâtiha dışındaki okuyuşlarda kasıtlı olmamak*şartıyla meydana gelen hata sebebiyle namaz bozulmaz. Bu bakımdan,*özellikle Fâtiha’yı hatasız öğrenmeye, doğru ezberleyip doğru okumaya*çalışmak iyi olur.

  KAYNAK: Diyanet İşleri Başkanlığı, İlmihal-1, İman ve İbadetler, 2013, Ankara
  Ahsen ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.

 2. #2
  Status
  Offline
  Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Şimal Yıldızı
  Üyelik tarihi
  30 Ocak 2017
  Mesajlar
  7,250
  Konular
  289
  Blog Entries
  3
  Bahsedilen
  220 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  1 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  232

  Standart Cevap: Zelletül Karı Nedir? Namazı Bozar mı?

  okuduklarimizin manasını bilmek daha önemli diye düşünüyorum
  okuyoruz da bize ne diyor okuduklarımız bunu bilirsek belki titrer kendimize geliriz şahsi düşüncem bu yönde
  NoktA ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.
  Haklıysan KORKMA
  HAK seni korur Hz.Ali

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bu Namazı Tanıyor musunuz?
  Konu Sahibi Yaren Forum SP Sohbet & Muhabbet
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 15.Nisan.2018, 06:52
 2. Gusül Esnasında İdrar Gelmesi Gusl'ü Bozar Mı? - Fatih Kalender Hoca
  Konu Sahibi Yazıcızade Forum Dini Sorular ve Cevaplar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Aralık.2017, 21:26
 3. Namazı bozan şeyler
  Konu Sahibi Nazenin Forum Namaz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Eylül.2017, 10:02
 4. Vav Çocuk - Teravih Namazı
  Konu Sahibi NoktA Forum SP Eğitici Videolar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2017, 17:47
 5. Sabah namazı
  Konu Sahibi sükutu-ezber Forum Kıssalar & Menkıbeler & Şiirler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08.Mart.2017, 17:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •