Televizyon Karşısında Tesettürlü Olmak

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Televizyon Karşısında Tesettürlü Olmak

Selamun aleykum Nureddin Hocam, Ben 17 yasinda bir Imam-Hatip Lisesi ogrencisiyim. Sizin sohbetlerinizi samimi bir sekilde takip etmeye calisiyorum. Sizden talebim; genclerle alakali sohbetlerinizi daha cok cogaltmaniz ve iffet, ask, internet gibi konulara cokca deginmeniz. Size bir kac sorum var. Gecenlerde aklima geldi, Peygaber Efendimiz’in evine bir kor adam gelmis ve Hz. Aise validemiz ‘Kordur, bizi goremez’ demis ve oturdugu yerden kalkmamisti. Bunun uzerine Peygamber Efendimiz; ‘Onun gozleri gormuyorsa, sizinkiler de gormuyor mu?’ diye ceveplamisti. Dusundum de, bizi gormeyenlere biz onlari gordugumuz icin, bizi goruyormus gibi davranmak; Televizyon karsisinda tesetturlu durmamizi gerektirir mi? Ayrica, gecenlerde civar koylerimizden birinde yasayan bir genc arkadasimizin eroin sattigina iliskin bir duyumu dehsetle dinledim. Bu duyum sonucunda tepkimin ne olmasi gerektigine karar veremedim, sizce ne yapmaliyim? Size danismak istedigim en onemli konu da; gozumuzu haramdan, goz zinasindan nasil muhafaza edebilecegimiz. Ayrica, bu yasimizda karsi cinsten birine beslenilen muhabbetin derecesi ne olmalidir veya asik olabilir miyiz? Vicdanen beni cok zorda birakan bu sorulara, sizden bir cevap istirham ederim. Islam derdiyle dertlenmek isteyen biz gencleri, Allah’in izniyle; yalniz oldugumuz, anlasilmadigimiz, anlasilmak istenmedigimiz, sorularimizin cevaplarinin asla bulunamayacagi gibi cesitli cikmazlarda birakmayiniz. Bir buyugumuz olarak sizden ve tum buyuklerimizden, bize sahip cikmanizi rica ediyorum. Allah, dini adina yapilan cabalari zayi etmez. Allah, sizden ve tum Islam’in derdiyle dertlenen insanlardan razi olsun. Tesekkurler.

Selamünaleyküm. Erkeğin kadından, kadının da erkekten etkilenmesi bir fitne olduğundan birbirlerinin etkileneceği şekilde bulunmalarını yasaklamıştır dinimiz. Bakma ve dinleme, dokunma yasakları bundan dolayıdır. Erkeğin kadına bakması ile kadının erkeğe bakması arasında şöyle bir fark vardır: Kadının bütün bedeni avrettir yani bakılması hâlinde günahtır. Bundan sadece elleri, yüzü ve ayakkabı giyilen bölüm kadar ayakları müstesnadır. Ama erkeğin sadece diz ile göbek arası avrettir. Bakma da buna göre hüküm almaktadır. TV izlerken durum farklıdır. TV zaten kendisi bir fitnedir ama izlenebilirliği olan bir görüntü için bu hüküm geçerli olmaz. Allah’ın haramlarından bir haram müptela olanları gördüğümüzde ilk yapacağımız iş, onların hâline düşmekten bizi koruduğu için Allah’a şükretmek olmalıdır. Ardından da yapabileceğimiz bir düzeltme yardımı varsa onu yapmaktır ki bu durumda size bir bayan olarak çok görev düşmüyor. Hepimizin en büyük görevi Allah’tan korkan bir çevre oluşturmak, öyle bir çevrede yaşamaya çalışmaktır. Bu çevre, okuldan da camiden de önemlidir. Evet, bu kolay hatta belki de mümkün bile değildir şimdi ama Allah Teâlâ bizi, yapabildiğimiz kadarını yapmış olarak görmelidir. En azından evimizi, evimizi beceremezsek, odamızı korumalıyız. Allah’a emanet olunuz.

Nureddin Yıldız

https://www.fetvameclisi.com/fetva-televizyon-karsisinda-tesetturlu-olmak-9576.html

Son mesajlar