Bazen gözleri doluyor insanın..

Bir eylem vakti tanışmıştık onunla.. Rus elçiliği hep eylemlere şahit olacak degilya dosluklarada şahit oldu kimi zaman...

Ocak ayıydı..
Çeçenistan'da 12 mucahidin şehadet haberleri medyaya düşmüştü.. müslümanların kalbinde ise derin bir hüzün..

Hüseyin Gakayev
kardeşi Emir Muslim Gakayev İsa Vagapov,
Ahmed Labazanov,
Umar Dadaev,
Sıddık Abazov,
Ruslan Suleimanov,
Abrek Yusuphadjiev,
İbragim Saydhasanov,
Vaha Murad Bakaev ve
Abuzeid Dzhabrailov

Sehadetleri ummete bir tebliğ olmuştu adeta, Islam için birilerinin öldüğünü ve birilerininde ölmesi gerektiğini anlatan....

Hangimiz hüznü misafir etmedik ki o gün?
Ve hangimiz ağlamadı ki...?

Velhasıl kelam sabahına eylem haberleri geldi.. istikamet rus elçiliği..
şimdilerde bir suç unsuru olan kargo pantolonlarımız, kabşonlarımızın içindeki hakim yaka gömleklerimiz, kimisinde sırt cantaları ve siyah sancaklarımız rusça türkçe arabca sloganlarımızla bir çoğumuz ordaydık...

O gun oda gelmişti.. gökhan.. çekingen bir hali ruhiye ile selam vermişti.. tanıştık eylem bitimi bir çay evine yol tutmuştuk.. bizim ebuzer'de vardı galiba... önceleri kominist bir genç bu kardes, çalıştığı yerde bir çeçen abinin daveti üzerine hidayet bulmuş.. daha ilk günleri öyle saf öyle temiz şehadete olan duyguları...
Güzel günlere selam söylüyorduk hepimiz...

Bir gun istanbul'a taşınıyorum dedi. Orda kardesler bulduk ders ortamı ayarladık.. kardesler ile beraber çalışıyordu.. ve bir gün ebuömer agebey aradı, ramazan gökhan gelmiyor artık telefonlarımıda açmıyor ne oldu bu gence dedi.. sustum..

Çok aradım ulaşmadım sonra bu resmi gördüm profilinde gözlerime hakim olamadım.. kominist grup yorum konserinde boy gösteriyordu. cahiliye döneminde bir kıza muhabbet besliyordu. Unutamadım diyordu.. öylede oldu şeytan o sehadet için hayallar kuran kardeşin ayaklarını kaydırı vermişti.

Şimdilerde ne alemde bilmiyorum.. belki hata ama en son bir profil açmıştım, onu arkadaş olarak eklemiştim.. tamamen sol görüşe mensub bir devrimci genç misali paylasımlar yapıyordum onla iletişim kurayım diye.. Olurya belki bir ihtimal o eski günlere döner umuduyla.. sol görüş ile inançları arasına sıkışmış bir profil ciziyordum.. konuştuk.. inancım komünizmin tüm tezlerini çürütüyor diyordum.. oda pek savunmiyordu gecistiroyordu cümleleri.. gel zaman git zaman derken en son kimliğini açıkladım sitemimi dile getirdim uzun zaman sustu.. sonra BİZ HALA KARDEŞİZ dedi.. en son cümlesi bu oldu.. dualar ettik icten ve yürekten kim bilir belki bir gün döner diye...

Dağılan hallerimizi topla ALLAH'im
Kül döşenen güllerimizi topla...