Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sevdiğinize, eşinize nasıl hitap edersiniz?

Status
    Sahra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    66
    Bahsedilen
    110 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    22

Standart Sevdiğinize, eşinize nasıl hitap edersiniz?

Sevdiğinize, eşinize nasıl hitap edersiniz? şefkat mi daha ağır basar, merhamet mi? Sevgi mi eklersiniz, emir kipinde nefret mi? Sesinize eklenti olarak ne gönderirsiniz. Her ifade edişiniz, her sesiniz bir feryat olarak mı çıkar?
    Sevgiyi bulmak kolay, zor olan onu elinde tutabilmek. Sevgiyi duyabilmekle işin halledildiğini zannedenler aldanıyor. Zira iş bitmiyor belki asıl o zaman başlıyor.

Herkes sevgiden bahsediyor. Ama çoğunun gerçek sevgi ile zerre kadar bir ilgisi yok. Güya aşkla birbirine bağlanan bazı çiftler bir bakıyorsunuz çok geçmeden şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrılıyor. Ne kadar şişirilirse şişirilsin, ne kadar reklam cümleleriyle galeyena getirilirse getirilsin özünde ısmarlamalık ve ruhsuzluk hakimse, modern sevgiler uçucu parfüm kokusu gibi geçici oluyor ve ardında derin bir pişmanlık bırakıyor.

Sevgi hergün ihtimam isteyen bir çiçek bir çocuk gibidir. Sevgi el ele büyütülecek bir şeydir. Ve sevgi gösterildikçe kökleşir, yerleşir. Sevgiyi göstermek en başta gönülden dile dökülen ifadelerle gerçekleşir. Sevgiyi göstermek beklemeye gelmez, sonra sonra deyip ertelemek aslında sevgiyi tam olarak duyumsamayı da ertelemektir. Sevgide yarın;sözüne yer yoktur, yarın çok geç olabilir. Kişi yüreğinin sevgisini boşaltacak bir yürek bulmalı mutlak, elindekinin kıymetin kaybetmeden bilmeli.

Yeryüzünde hakiki sevgi kadar değerli, onun kadar paha biçilmez ve onun kadar doğal, samimi ikinci bir şey yok gibidir. Evet sevgi her şeydir. Her şeyi olanın bir şey vermesi gerekmez. O zaten her halükârda elinde olanı gönlüne koymadan verebilir. Seven insan sevdiğine itaat eder. Zira gerçek sevgiyi veren artık hiçbir şeyini sevdiğinden esirgemez. Gerçekten seven insan sevdiğini her sözünü emir telakki eder.

Bunun için Büyüklerin sözleri, sözlerin büyükleridir. denilmiştir. Biz de şimdi büyüklerin aşklarını ya da onların sevdiklerine büyük bir aşkla söyledikleri sözlerini ele alırkan Büyüklerin aşkları, aşkların büyükleridir. diyerek başlamak istiyoruz.

Ancak bunu ele alırken elbette ki o aşkların büyüklüklerini ifade için günümüz sevgi sözcüklerini ya da aşklarına da vurgu yapıp geçmek en doğrusu olacaktır.

SiyahSancakTaR, EfuL!m, Beste ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Gözlerin anlattığı cümleyi suskunlar dinler

SAHRA

Status
    Uzman Üye
    Konular
    66
    Bahsedilen
    110 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    22

Standart Cevap: Sevdiğinize, eşinize nasıl hitap edersiniz?

NASIL HİTAP EDİYORLARDI ?

Sevginin, insan psikolijisine olumlu katkı yaptığını vurgulayan Mevlânâ Hazretleri aşk ve sevginin benliği hor ve hakir kılıp, insanı yükselttiğine dikkat çekiyor. Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. Sevgi ve şefkat insanın, öfke ise hayvanın temel hasletleridir. Sevgi güneştir; ama kusurları örtmede gece gibi olun! şeklinde özetler aşk ve sevgiyi.

Osmanlı İmporatorluğunun en şaşaalı döneminde yaşamış ve koca imparatorluğun bir anlamda kaderine hükmeden kararlara etki eden birisi olarak Hürrem Sultanın bu anlamda Kanuni Sultan Süleymana yazdığı mektup ve ona hitapta kullandığı ifadeler çok önemli

"Ayağınızın bastığı toprağı yüzlerce defa öptükten sonra, benim güneşim ve saadetimin sermayesi sultanım.
    Eğer siz, bu ayrılık ateşi ile yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap olmuş, gözleri yaşla dolmuş, gecesini gündüzünden ayıramayacak kadar hasret denizinde boğulmuş biçareyi aşkınızla, Ferhat ve Mecnundan beter olmuş âşık kölenizi sorarsanız, sultanımdan ayrı olduğumdan beri bülbül misâli âhım ve feryatlarım dinmemiştir. Öyle bir hale düştüm ki, bu hasretin verdiği kahrı ve acıyı, Rabbim düşmanlarıma vermesin. "

Saraya bir esir olarak getirilen Hürrem Sultanı görür görmez Kanuni Sultan Süleyman Hanın da bir anda âşık olduğunu haber verir kaynaklar. İnsan bir kere de âşık olunca artık onu anlatmayla geçer bütün vakti. Hürrem Sultanın Kanuniye yazdığı o sözlerden sonra şimdi gelin hep birlikte Kanuni Sultan Süleymanın onun için neler yazdığına bakalım

"Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım, can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım. Hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım. Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm. Sevinç kaynağım, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meşalem. Turuncum, narım, narencim, hayatımın aydınlığı. Gönlümdeki Mısırın sultanı, varlığımın anlamı, İstanbulum, Karamanım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevdiğim."

İbrahim Hakkı Hazretlerinin eşlerine yazdığı mektuptan şefkat, sevgi ve aşk dolu ifadeler de şöyle:

"İzzetli, hürmetli, hakikatli, adamlıklı, şefkatli, hatırlı, gönüllü, asilli, usullu, akıllı, izanlı, hünerli, marifetli, üsluplu, yakışıklı, güzel huylu, tatlı dilli, uzun boylu ince belli, ayıpsız hatunum, helalim Firdevs Hatun huzuruna, deruni dilden ve can u gönülden selamlar ve dualar edip ol mübarek nazik hatırın sual ederiz, Hudanın birliğine emanet veririz. Benim nazlı yarı gamgusârım. Benim şenliğim, şöhretim, benim sevdiğim, keyfim, benim canım Firdevsim! Neylersin nişlersin, ne keyftesin, ne fikirdesin, ne haldesin, ne demdesin? Benim güzelim, garip gönlünü ne ile eğlersin? Benim güzel keyfim, senden ayrılmak ne çetin ahval imiş bilmezdim."

A.KADİR SUPHANDAĞI

SiyahSancakTaR, EfuL!m, Beste ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

SAHRA

Status
    EfuL!m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    HüZün'Gâh
    Konular
    62
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    175 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    112

Alıntı Sahra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

NASIL HİTAP EDİYORLARDI ?

Sevginin, insan psikolijisine olumlu katkı yaptığını vurgulayan Mevlânâ Hazretleri aşk ve sevginin benliği hor ve hakir kılıp, insanı yükselttiğine dikkat çekiyor. Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. Sevgi ve şefkat insanın, öfke ise hayvanın temel hasletleridir. Sevgi güneştir; ama kusurları örtmede gece gibi olun! şeklinde özetler aşk ve sevgiyi.

Osmanlı İmporatorluğunun en şaşaalı döneminde yaşamış ve koca imparatorluğun bir anlamda kaderine hükmeden kararlara etki eden birisi olarak Hürrem Sultanın bu anlamda Kanuni Sultan Süleymana yazdığı mektup ve ona hitapta kullandığı ifadeler çok önemli

"Ayağınızın bastığı toprağı yüzlerce defa öptükten sonra, benim güneşim ve saadetimin sermayesi sultanım.
    Eğer siz, bu ayrılık ateşi ile yanmış, ciğeri kebap, sinesi harap olmuş, gözleri yaşla dolmuş, gecesini gündüzünden ayıramayacak kadar hasret denizinde boğulmuş biçareyi aşkınızla, Ferhat ve Mecnundan beter olmuş âşık kölenizi sorarsanız, sultanımdan ayrı olduğumdan beri bülbül misâli âhım ve feryatlarım dinmemiştir. Öyle bir hale düştüm ki, bu hasretin verdiği kahrı ve acıyı, Rabbim düşmanlarıma vermesin. "

Saraya bir esir olarak getirilen Hürrem Sultanı görür görmez Kanuni Sultan Süleyman Hanın da bir anda âşık olduğunu haber verir kaynaklar. İnsan bir kere de âşık olunca artık onu anlatmayla geçer bütün vakti. Hürrem Sultanın Kanuniye yazdığı o sözlerden sonra şimdi gelin hep birlikte Kanuni Sultan Süleymanın onun için neler yazdığına bakalım

"Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım, can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım. Hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım. Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm. Sevinç kaynağım, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meşalem. Turuncum, narım, narencim, hayatımın aydınlığı. Gönlümdeki Mısırın sultanı, varlığımın anlamı, İstanbulum, Karamanım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevdiğim."

İbrahim Hakkı Hazretlerinin eşlerine yazdığı mektuptan şefkat, sevgi ve aşk dolu ifadeler de şöyle:

"İzzetli, hürmetli, hakikatli, adamlıklı, şefkatli, hatırlı, gönüllü, asilli, usullu, akıllı, izanlı, hünerli, marifetli, üsluplu, yakışıklı, güzel huylu, tatlı dilli, uzun boylu ince belli, ayıpsız hatunum, helalim Firdevs Hatun huzuruna, deruni dilden ve can u gönülden selamlar ve dualar edip ol mübarek nazik hatırın sual ederiz, Hudanın birliğine emanet veririz. Benim nazlı yarı gamgusârım. Benim şenliğim, şöhretim, benim sevdiğim, keyfim, benim canım Firdevsim! Neylersin nişlersin, ne keyftesin, ne fikirdesin, ne haldesin, ne demdesin? Benim güzelim, garip gönlünü ne ile eğlersin? Benim güzel keyfim, senden ayrılmak ne çetin ahval imiş bilmezdim."

A.KADİR SUPHANDAĞI

Mektuplar mest-u hayran ediyor .. Bu nasıl ince ruh .. Ve nasıl güzel yakıştırma ..

Tesekkürler Sahra ..

Bu arada sultanımın adına sahipsiniz efendim
    SiyahSancakTaR ve Qasem bunu beğendiler.

Status
    Beste - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    81
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    233 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    24

Eyvallah Sevgili Sahra bizlere paylaştığın için teşekkürler..

Mektup'lara bende hayran kaldım, nasıl bir incelik..
    Qasem, Sahra ve EfuL!m bunu beğendiler.

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Utandırdınız beni

Ah ah nerde o hitaplarla hitap edecek eşler...
    Bu kadar ince zarif kadınlarımız var, lakin erkek açısından şüpheliyim...

Sevgi Platformu
    Mystery, Sahra ve EfuL!m bunu beğendiler.

Status
    Mystery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teknik Destek
    Konular
    418
    Bahsedilen
    168 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Bizi bi çırpıda yabana atma abi

Status
    Sükut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    31
    Bahsedilen
    113 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    52

''Modern sevgiler uçucu parfüm kokusu gibi geçici oluyor ve ardında derin bir pişmanlık bırakıyor.''

Gerçekten öyle.
    Sahra, Qasem ve EfuL!m bunu beğendiler.

Status
    Uzman Üye
    Konular
    66
    Bahsedilen
    110 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    22

Alıntı EfuL!m Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mektuplar mest-u hayran ediyor .. Bu nasıl ince ruh .. Ve nasıl güzel yakıştırma ..

Tesekkürler Sahra ..

Bu arada sultanımın adına sahipsiniz efendim
    Onlardaki zarafet letafet iki cihan saadetini dileyen ruhların lisanı hali, kavli..., isteyip hissetmiş gönüllerin tercümanı olmuşlar...Sıradanlığı aşıp muhabbet membasını duru ve pak hislerine yaşamış ve yaşatmışlar. Zat-ı şahaneleri sevdiklerinin kıymetini bilip gönül mektuplarına muhabbetlerini nakşetmişler ...

Bunu yanlış hatırlamıyorsam ilk üye olduğumda tanışma bölümünde ifade etmiştiniz hoşuma gitmişti... Sultanızın ömrü bahtı uzun ve mübarek olsun inşallah

Qasem, EfuL!m ve KünyesiZ bunu beğendiler.

SAHRA

Status
    Uzman Üye
    Konular
    66
    Bahsedilen
    110 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    22

Alıntı Beste Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah Sevgili Sahra bizlere paylaştığın için teşekkürler..

Mektup'lara bende hayran kaldım, nasıl bir incelik..
    evet onlar hassas gönül kalemleri...

Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utandırdınız beni

Ah ah nerde o hitaplarla hitap edecek eşler...
    Bu kadar ince zarif kadınlarımız var, lakin erkek açısından şüpheliyim...

Sevgi Platformu
    Ümitvar olmak lazım...

Alıntı Mystery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben o inceliği taşıyorum diyorsunuz

Alıntı Sükut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ''Modern sevgiler uçucu parfüm kokusu gibi geçici oluyor ve ardında derin bir pişmanlık bırakıyor.''

Gerçekten öyle.
    rayiha kokusu bir başkadır...
    Beste, Qasem, EfuL!m ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

SAHRA

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Alıntı Mystery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnce ruhlu adam
    Saygılar Junyır patron

Sevgi Platformu
    Sahra, Mystery ve EfuL!m bunu beğendiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)