EVLİLİGİN FAYDALARI

Alemlerin Rabbi olan Allah´in “Evleniniz” emrine itaatten bir takim faydalar dogar. Bundan başka pek cok kötülükler de önlenmiş olur. Bu faydalar şunlardir:

1-Cenab-i Hakk´in yardimina nail olur. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadir:

“(Şu) üc (kimsey)e; Allah yolunda cihad edene, (efendisine olan borcunu) ödemek isteyen mukateb (keley) e ve haramdan sakinmak dilegiyle evlenmek isteyene, yardim etmek Allah üzerine bir haktir.”(et-Tergibve´t-Terhib, c. 3, s.43)

Bundan başka, Allah´in onlara zenginlik verecegi Kur´an-i Kerim´de va´d olunmuştur.(Sure-i Nur, 32)

2-evlenmek; millet ve memleketin yükselmesine hizmet edecek evladin yetişmesine, anne ve babanin hayirla anilmasina, amel defterinin kapanmayip devamli sevap yazilmasina vesiledir.

3-İbadetin sevabinda artma olur. Evli bir kimsenin kilacagi iki rekat namazin, bekar bir şahsin kilacagi seksen iki rekat namazdan üstün oldugubir hadis-i şerifte aciklanmiştir. (Feyzu´l-Kadir, c. 4, s. 38)

4-Dini noksanligini tamamlamiş olur: Mürebbi- vicdan olan Hz. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadirlar:

“Allah kime iyi bir aile nasib ederse, onun dinin yarisin (i tamamlamay) a yardim etmiştir. Geri kalan yarisinda da Allah´tan korksun.”(Feyzu´l-Kadir,c. 3, s. 129)

5-Zinanin dünya ve ahirete ait cezalarindan, nefsani hevesler peşinde ömrünü heder etmekten kurtulmuş ve babasi mechul serseri bir neslin peyda olmasina sed cekmiş olur. (İslam´da Kadin ve Aile, Sf. 18-19/Mehmed Emre)