Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen NoktA
  • 1 gönderen Yazıcızade
  • 1 gönderen Yazıcızade
  • 1 gönderen Yazıcızade

Konu: Evli bir kadın, kocasının iznini almadan veya yanında mahremi olmadan hac veya umreye

Status
    NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Administrator
    Konular
    1592
    Bahsedilen
    311 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Evli bir kadın, kocasının iznini almadan veya yanında mahremi olmadan hac veya umreye

Evli bir kadın, kocasının iznini almadan veya yanında mahremi olmadan hac veya umreye gidebilir mi?

Dinimizde farz olan ibadetler, gerekli şartları taşıyan kadın erkek herkesin yapması gereken bireysel ibadetlerdir. Bu ibadetleri yapması için eşlerin birbirlerine engel olmaları caiz değildir. Ancak Hanefî ve Hanbelî mezheplerine göre bir kadına haccın farz olması için gidip gelinceye kadar yeterli maddi imkânlara sahip olması gerektiği gibi, kendisine eşlik edecek bir mahreminin bulunması da gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 425; İbn Kudâme, el-Muğnî, V, 30-31). Şâfiîlere göre üç veya daha fazla güvenilir kadın, yanlarında eş veya mahremleri olmasa da hacca gidebilir. Mâlikî mezhebine göre ise bir kadın, güvenilir bir grup içerisinde olması hâlinde tek başına gidebilir. Ancak kadınlardan oluşan bir grup içinde olması tavsiye edilir (İbn Kudâme, el-Muğnî, V, 30-31; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 681-682; Desûkî, Hâşiye, II, 9-10).
    Bu itibarla, Hanefî mezhebine göre evli bir kadının kendisiyle birlikte gideceği bir mahremi yoksa hacca gitmesi uygun değildir. Ancak kocasının iznini ve rızasını alarak güvenilir bir hac organizasyonuyla Şâfiî ve Mâlikî mezheplerini taklid edip mahremsiz olarak gitmesi mümkündür. Diğer taraftan yanında bir mahremi varsa ve diğer şartları taşıyorsa kocası, kadının farz olan hacca gitmesine engel olamaz. Buna hakkı yoktur (İbn Kudâme, el-Muğnî, V, 31). Umre farz olmadığı için, yanında mahremi olsa bile kocasının izni olmadan bir kadın umreye gidemez.

https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-A...-gidebilir-mi-
    Yaren bunu beğendi.

Status
    Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vampirella
    Konular
    493
    Bahsedilen
    211 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Cevap: Evli bir kadın, kocasının iznini almadan veya yanında mahremi olmadan hac veya

Kur'an ne diyor bu konuda acaba?

Böyle konuları görünce çok acayip şeyler yazmak istiyorum aslında ama yazmıyorum ,..
    Israr etme ortak
    Gülümse;
    göğsünden bir güvercin salar gibi..

Status
    Yazıcızade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Standart Cevap: Evli bir kadın, kocasının iznini almadan veya yanında mahremi olmadan hac veya

Alıntı Yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kur'an ne diyor bu konuda acaba?

Böyle konuları görünce çok acayip şeyler yazmak istiyorum aslında ama yazmıyorum ,..
    Israr etme ortak

Hanefîler, Hanbelîler ve diğer mezheplerden bazı imamlar, kadına haccın farz olabilmesi için kendisiyle hacca gitmeyi kabul eden kocanın ya da başka bir mahreminin bulunmasını şart görürler. Delilleri de bir çok sahâbiden rivayet edilen su hadîs-i şeriftir: "Allah`a ve Ahiret gününe inanan hiçbir kadının, yanında mahremi yokken sefer müddeti yola çıkması helâl değildir" ( Buhârî, savm 67; Müslim, hac 413-414; Ebû Dâvûd, menâsik 2; Tirmizî, radâ 15)

(Kocası veya mahremi olmayan müslüman bir kadının hacca gitmesi helal olmaz.) [Taberani]

Imâm-i Şâfî ve Mâlik ise mahremin bulunmasını şart olarak görmezler. Onlar da delil olârak şu âyet-i kerime`yi gösterirler: "Beytullah`ı haccetmek, ona yol bulabilenler için, insanlar üzerinde Allah`ın bir hakkıdır." (3/97) Bu âyet; mahremi olan ya da olmayan diye ayrılmamıştır (umumidir). Binaenaleyh, maddi imkânı ve en az iki güvenilir kadın arkadaşı bulunan kadın da farz olan haccına gitmelidir derler. Umre de onlara göre vâcip olduğundan, bir defaya mahsus olmak üzere kadın, aynı şekilde umreye de gidebilir. ( Ibn Rüsd, Bidâye I/322)

Ama bir defa hac ve umre yapan bir kadın, hiçbir mezhebe göre, mahremi olmaksızın ne hacca ne de umreye gidebilir. Böyle bir kadının gayesi sevap kazanmak ise, önünde iki yol vardır :

1. Hacca sarfedeceği parayı, Islâm için yapılmakta olan akıllıca çalışmalara, okuyan talebeye vermek.

2. Kendisiyle evlenebilecek birisi ile ciddî ve kalıcı bir şekilde nikâhlanmak.

Hanefî ve Hanbelîlere göre ise, beraberinde mahremi olmayan kadın hiçbir surette hacca gidemez. Çünkü, âyette geçtiği üzere, kadının oraya yol bulabilmesi, mahreminin bulunmasına bağlıdır Söz konusu hadis bu âyetin umumundan, mahremi bulunmayan kadınlar istisna etmiştir. Umre ise, Hanefilere göre zaten vâcip değildir.
    Nazenin bunu beğendi.

Status
    Vampirella
    Konular
    493
    Bahsedilen
    211 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Yazdıklarınızı üstün körü okudum,ben mezhep farkını kabul edemiyorum, özür dilerim,mezhebi kendimiz secmiyoruz,Kur'an ne diyorsa o diyorum..
    Gülümse;

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Yazdıklarınızı üstün körü okudum,ben mezhep farkını kabul edemiyorum, özür dilerim,mezhebi kendimiz secmiyoruz,Kur'an ne diyorsa o diyorum..

Eğer okusaydanız orada Hadislerin olduğunu görürdünüz.

Kur'an Allah'a ve Rasulune itaat emrediyor. Rasulullah ne diyorsa o hükümdür.

(Ey Muhammed! Onlara) Deki: “Allah’ı seviyorsanız, bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın...”(Al-i İmran / 31)

(Ve yine) de ki: “Allah’a ve Rasule itaat edin; eğer yüz çevirirlerse, şüphesiz Allah kafirleri sevmez.” (Al-i İmran / 32)

“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Al-i İmran /132)

Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygambere ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin...” (Nisa / 59)

Her kim o Peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisa / 80)

“Ey iman edenler! Allah’a ve Rasulüne itaat ediniz....” (Enfal / 20)

-“Allah’a ve Rasulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin...” (Enfal / 46)

Mezhepler arasında fark yoktur. Tüm mezhep imamları Hükümlerini Ayet ve Hadislerden verirler. Bizler hangi ilim ve takva ile onların verdikleri hükümlere karşı çıkabiliriz ki?
    Nazenin bunu beğendi.

Status
    Vampirella
    Konular
    493
    Bahsedilen
    211 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Mezhepler arasında fark yok mu,peki sustum ...
    Gülümse;

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Mezhepler arasında fark yok mu,peki sustum ...
    4 hak mezhep vardır. Bunlar ameli mezheplerdir ve itikat yönünden kesinlikle fark yoktur.

Müslüman kişi hak mezheplerden herhangi birini seçmekte serbesttir. Dinimiz bu hususta bir takım şartlar veya engeller koymamıştır. Çünkü mezhepten amaç, Müslümanların dinî meselelerini kendilerinin belirtilen ana kaynaklardan çıkarma imkânı yoktur. Bu çok geniş, köklü ve detaylı ilim ister. Herkes böyle bir ilme sahip olamaz. O takdirde böyle bir ilme sahip olup kendini ümmete kabul ettiren müctehid imamlardan birinin mezhebini seçerek, dinî meselelerini ona göre çözmek ve amel etmek zorundadır.

“…Eğer onlar (ihtilafa düştükleri konularda) peygambere ve aralarında dini yönden görüşlerine itimat edilen kimselere sormuş olsaydılar, içlerinden işin içyüzünü araştırıp çıkaranlar, onun ne olduğunu bilirlerdi.” (Nisa, 4/83)

Vaktiniz var ise lütfen bu adrese yönelip okuyunuz. Daha detaylı bir anlatım yapılmıştır; https://sorularlaislamiyet.com/mezhe...mek-caiz-midir
    Nazenin bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)