Günün Ayeti: Alak suresi 9 - 10 (17.03. 18 / Cumartesi)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
İnsanları hak dine çağıran kulu (Muhammed'i) engellemeye çalışan o (Ebu Cehil) Kafirine ne demeli?!

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bu ayetin elbetteki nuzul sebebi göz ardı edilemez...
Ama ben nuzul sebebinden çok bugüne bu aueti nasıl taşırımın derdindeyim...

Bu ayet bana ne diyor hangi uyarıda bulunuyor?

Aslında bana demek istesiği şu: Ey iman eden...
Sen hakkı hakkiati haykıracak ve bozulmuş bir toplumdada erdemli ve ilkeli yaşamaya çalışacak, o toplumun yanlışlarına yanlış diyeceksin ama konforununda değişmemesini bekleyeceksin öylemi?

Andolsun ki zulmün, adaletsizliğin, rüşvetçiliğin, hırsıZlığın, zinanın hakim olduğu bir toplumda sen Doğrucu Davut olursan o toplumun sinir uçlarına dokunursan muhakkak o tolum seni ve davanı engelleyecektir.

Bunun için kendini kandırma...
Hazırlıklı ol...
Görmüyormusun o hakkı bile bile inkar edenin söylemine, resmen seni engellemesinin sebebi onun çarkına çomak sokmandan kaynaklanıyor...

Ödün verme...
Sabır ( mücadele) et...
Bu beklenen bir durumdur...

Dünyanın her yerinde, her tarih ve topl6mda Adalet ve Özgürlük diye bağıranlar hep katlesilmiş, yurtşarından sürülmüş ve horlanmışlardır...

Bu yüzden Kıyam etmek lazım Tağutun tüm mecralarına...

Sevgi Platformu

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,461
Bu ayetin elbetteki nuzul sebebi göz ardı edilemez...
Ama ben nuzul sebebinden çok bugüne bu aueti nasıl taşırımın derdindeyim...

Bu ayet bana ne diyor hangi uyarıda bulunuyor?

Aslında bana demek istesiği şu: Ey iman eden...
Sen hakkı hakkiati haykıracak ve bozulmuş bir toplumdada erdemli ve ilkeli yaşamaya çalışacak, o toplumun yanlışlarına yanlış diyeceksin ama konforununda değişmemesini bekleyeceksin öylemi?

Andolsun ki zulmün, adaletsizliğin, rüşvetçiliğin, hırsıZlığın, zinanın hakim olduğu bir toplumda sen Doğrucu Davut olursan o toplumun sinir uçlarına dokunursan muhakkak o tolum seni ve davanı engelleyecektir.

Bunun için kendini kandırma...
Hazırlıklı ol...
Görmüyormusun o hakkı bile bile inkar edenin söylemine, resmen seni engellemesinin sebebi onun çarkına çomak sokmandan kaynaklanıyor...

Ödün verme...
Sabır ( mücadele) et...
Bu beklenen bir durumdur...

Dünyanın her yerinde, her tarih ve topl6mda Adalet ve Özgürlük diye bağıranlar hep katlesilmiş, yurtşarından sürülmüş ve horlanmışlardır...

Bu yüzden Kıyam etmek lazım Tağutun tüm mecralarına...

Sevgi Platformu
Allah razı olsun Abi ..
Tevhidi duruşun bugüne yansimasini çok iyi özetledin.
Olması gereken bu duruş tefsirlerden ebucehilin mani olması ile yada mani olmaya çalışması lakin Allahin onun kalbine verdiği korku ile geri çekilmesi ile son bulmuştur..
Bugüne yansıması sizin bahsetdiginizin dışında men edilmeyen yapılmasına müsade edilen lakin içeriği alınmış soyut ,anlamı raflara kaldırılmış basitleştirilmiş bu din anlayışı ve kavrayışı ne taguta zarar verebilir nede Ebucehiller buna mani olur..
Muhammedi ş.a.v duruş Tevhidin vuku bulmusudur ki !!!
Eksikliğimiz, Ezikligimiz.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Eksiklerimizi gidermenin...
Soyutlanmış içi boşaltılmış kavramlarımızı yeniden inşaanın Amanı geldi geçiyor bile üstad...

Hep derim gençlere: ( Bu arada bende hala gencim, abi değilim :))

Esbabı nuzul önemlidir...
Siyak ve sibak önemlidir...
Hatta tarihi seyir bile önemlidir...

Lakin bunlar vahyi o tarihe mahkum etmekten başka bişey değildir...
Bu yüzden vahyi o dönemden bu döneme taşımamız gerekmektedir.

Bizler vahyin ilk muhattabındeğiliz,
Dolaylı muhattabıda değiliz...
Modern muhattablarız...
Vahyin kendisi ile değil Anlamıyla muhattabız... Şu halde biz vahyi bu güne taşımaz isek anlam buharlaşır üstad [MENTION=20]eRkAm[/MENTION], hayat anlamını yitirir, tevhid bir eylem değil söz olarak kalır...

Bu yüzden maksadı şerianın gözetilerk vahyin bu güne taşınmasını asl olarak görürüm...

Allah razı olsun üstadım

Sevgi Platformu

Son mesajlar