Bir Soru Bin Yorum.

Zübeyde

Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
793
229
Bilgisi olmayan ama bilgisi olanda aynı sıfatla kullanılabilir degil mi? Bilen mi bilmeyen mi?

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,071
çok geniş bir konu bu abi öncelikle böyle bir konu eklediğin için teşekkürler,,

ben aklıma helen ilk şeyleri yazmaya çalışayım,,

cahil bilgisiz,bir şey öğrenmemiş,okuma,yazma bilmeyen, hiç bir bilgiye yeterince sahip olmayan denir,

Rabbimiz Kur'an'da cahiliyet devri ve İslam geldikten sonra olan oldu o cahiliye devrine ait yaptıklarınız geçmiştir,,neden kalbîyle bütün benliğiyle Rabbine teslim olmuşlardır,,,,

biz kadınlara ayetlerinde cahiliye devrinde ki gibi açılıp saçılmayın demiştir Rabbimiz,,,

bazen aslında konuşmasını bilmeyen,tartışmasını beceremeyen,insanların sürekli açıklarını bekleyen,cahildir,,,
kişileri kınayan

çok şeyi bildiğini sanıp ukala ukala sözler söyleyen ben her şeyi bilirim havasında olan

İmami Azam ne demiş bildiklerimin yanında bilmediklerimi ayağımın altına alsam başım göğe ererdi,,

şimdi insanlar bir kaç ayet veya ilim öğrendi mi ben biliyorum havasındalar yada islam adına bir şey diyorsun ben biliyorum diyorlar,

bir ara tevefuk oldu şöyle bir söz yazmıştım,,:)

cehille alim aynı kafada herkes birbirini suçlamakta
biz Müslümanlar aynı safta olmasını beceremedik,,,,

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
çok geniş bir konu bu abi öncelikle böyle bir konu eklediğin için teşekkürler,,

ben aklıma helen ilk şeyleri yazmaya çalışayım,,

cahil bilgisiz,bir şey öğrenmemiş,okuma,yazma bilmeyen, hiç bir bilgiye yeterince sahip olmayan denir,

Rabbimiz Kur'an'da cahiliyet devri ve İslam geldikten sonra olan oldu o cahiliye devrine ait yaptıklarınız geçmiştir,,neden kalbîyle bütün benliğiyle Rabbine teslim olmuşlardır,,,,

biz kadınlara ayetlerinde cahiliye devrinde ki gibi açılıp saçılmayın demiştir Rabbimiz,,,

bazen aslında konuşmasını bilmeyen,tartışmasını beceremeyen,insanların sürekli açıklarını bekleyen,cahildir,,,
kişileri kınayan

çok şeyi bildiğini sanıp ukala ukala sözler söyleyen ben her şeyi bilirim havasında olan

İmami Azam ne demiş bildiklerimin yanında bilmediklerimi ayağımın altına alsam başım göğe ererdi,,

şimdi insanlar bir kaç ayet veya ilim öğrendi mi ben biliyorum havasındalar yada islam adına bir şey diyorsun ben biliyorum diyorlar,
Allah razı olsun.
Aklımdaki cahil tanımı çok farklı aslında..
Hep bilmeyen bilmislik taslayana diyoruz demi ,
Peki ilim sahibi cahil olamaz mi ?
Ne dersin Abla.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,071
Allah razı olsun.
Aklımdaki cahil tanımı çok farklı aslında..
Hep bilmeyen bilmislik taslayana diyoruz demi ,
Peki ilim sahibi cahil olamaz mi ?
Ne dersin Abla.

tabi ki abi olur bilgisini hunharca harcayan,insanlara anlatırken küçümseyerek anlatan,,yaşamayan,,,
Kur'an'ın bir bölümünü söyleyip diğerlerini gözleyen,,,

halkın gözüne girme hevesinde olup ilmini nefsi için söyleyen,,,,

konuldukça gelir aklıma ilk aklıma gelen onlardı abi,,,

en son sözümü okuyunca anlarsın ne dedim orada,,sonradan ekledim abi,,,

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K