Kadın Dediğin!

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Sene, bundan bir kaç sene önce...
Uzun süredir izliyordum kadını. “Çadur” adı verilen bizim Türkiye’de “çarşaf” dediğimiz tesettüre yakın bir örtü vardı üzerinde. Eski sayılmayan bir halının üzerinde idi. Halıda kırmızı renkler hakimdi, kadın da kendine hakimdi. Yanında çocuklar vardı.
Üç çocuk ve kadını uzun süre izlemeye devam ettim. Kafamda değişik düşünceler raks ediyordu. Kadın bazen saçmalıyordu, bazen beni kendine hayran bırakıyordu. Bazen diyordum ben ön yargılı biriyim, Bazen diyordum bu kadın kuş mu? Kuş kadar özgür…
Yer İran ve bu kadın evinde değildi, evinde olan bendim. Kadın sitenin bahçesindeydi. Halıyı bahçeye sermişti. Çocuklar da bahçede idi. Gördüğüm kadarı ile benden biraz genç biriydi.
Toy muydu kadın ne? Evinin içine sereydin halıyı, çocukları da evine çağıraydın. Çocukların hiç birinin kadın ile akrabalık bağını kuramadım zihnimde. Acaba hangisi onun çocuğu idi, ya da kaç tanesi?
Amaaan bana nesiydi... Oyun onun bahanesiydi...
Bizim site mollaların oturduğu bir site idi. Bizden başka Türk yoktu, bizden başka molla olmayan da yoktu. Hatun hatun sen bir molla eşisin ne yapıyorsun bahçede öyle…
Bundan sonra bu kadını günlerce izleyecektim ve bazen izlemek için bahçeye çıkıp bir bankta oturup onu izlemenin tadını çıkaracaktım.
Kadın, çocuklar ile kırmızı halının üzerinde köşe kapmaca oynuyordu. Ben en son bu oyunu ilkokulda görmüştüm. Oyunun içinde ben vardım. Çok zevklidir köşe kapmaca oyunu.
Köşe kapmaca oynadıklarını görünce fak ettim, halının motifleri oyuna uygun idi. Çocuklar çok mutluydu. Kadın çocukların içinde çadur yani çarşaf giymiş gibi değil de, siyah bir elbise giymiş kız çocuğu gibiydi. En az çocuklar kadar lezzet alıyordu. Yakalanınca el kol hareketleri ile hüznünü belli ediyordu. Birini yakalayınca el çırpıyordu. Kadının elleri vardı, kadının elleri vardı, vardı kadının elleri…
Yarım saat belki daha fazla bilmiyorum oyun bitti. Kadın ve çocuklar halıya oturdu, halka şeklinde. Bir süre orada neler olduğunu anlayamadım. Aşağı insem mi ki…
Sonra ayağa kalktılar, namaz kılıyorlardı. Evet namaz kıldılar.
Ertesi gün halının üzerinde birkaç çocuk daha vardı oyun ve namaz…
Diğer gün daha çok çocuk vardı ve halı ve oyun ve namaz…
Oyunlar değişti ama hep oyundu ve namaz…
Bir süre sonra yanına bir halı ve bir iki bayan daha geldi.
Bir gün baktım okul gibi olmuş orası…
Kadın dışarıda hoplar zıplar mı?
Ayıp değil mi?
Ahlaki mi?
“Kadın dediğin…” Evet kadın dediğin?
Söyle kadın dediğin ne yapar?
Ne yapmaz?
Hadi söyleyin, çünkü siz söylemez iseniz ne yapmamız ya da ne yapmamamız gerektiğini asla bilemeyiz biz kadınlar…

Ayşe Yıldız

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=364323440703156&id=100013765091462

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
8 Mar 2017
2,167
545
Hakket " kadın dediğin" neydi !..
Neydi görevleri ..Ne yapsaydı da kadın olsaydı ..He birde olabilmişmiydi ..
Hiç takdir-e şaayan sayıldı mı gerçekten yoksa zaten göreviydi yapmalımıydı ..
Sahi neyiz biz? ....

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Kadın dediğin...
Erkek egemen toplumda köleleştirilmiş,
Dört duvar arasına hapsedilmiş ,
Sosyal hayatı elinden alınmış ,
Mesleki hayatı sona erdirilmiş ,
Çalışma alanlarında sindirilmiş ,
Kişiliği ve kimliği arka plana itilmiş ,
Çalıştığında parasına eşi tarafından el konulan ,
Tüm alanlarda cinsel obje olarak vitrine konan,
Üzerinden pirim yapılmaya çalışılan ,
Kişi ve kimliğinden önce bedeni üzerinde oyun oynanan...
Ama hak diyede üzerinde sömürgecilerce oyun oynanan,
Özgürlük adına sömürülen , yozlaştırılan , ömetaalaştırılan ,
Bir yanda doğurganlığı ile sömürülen ,
Diğer tarafta da doğurganlığı aşağılanıp , özgür hissetirilerek sömürülen....

Daha binlerce dize sıralanabilir...

Hem Kapitalizmin hemde Erkek egemen toplumun çıkarları için , Sanki kelime ve kavramlara yeniden anlam yükleyerek , kendi çıkarlarına ve kullanım alanlarına sömürülmek için yeniden dizayn ederler...

Oysa Kadın bedenini örterek bir meta olmaktan kurtarılan , Zihindeki prangaları kırarak ta bir sosyal statü kazandırılan varlıktır...
Anlatılan anıda Mükkemel bir öğretmen ,
Şahane bir doktor ,
Olağan üstü özelliği olan bir Anne ,
Ortak değerler yükleyecek Eğitici ,
Hemşire , öğretmen , eczacı , Fabrikatör , tezgahtar vs vs

Hayatın her alanında sosyal ve siyasal olarak varlığın sürdüren , kimliği ve kişiliği ile var olan , Hatta her alanda erkekten daha başarılı olabilecek varlığın adıdır Kadın...

Şefkat ve merhamet abidesidir...
Zeka küpüdür...
Söylem değil eylem insanıdır...
Annedir...
Yeri gelir babadır...

Söyleyecek yazacak o kadar çok şey varki...

Anıda anlatılan , Kimliğini ve kişiliğini ön plana çıkaran Anıdaki o genç bayanı takdir ediyor önünde saygıyla eğiliyorum...

Keşke eğitmenlerimiz , öğretmenerimiz çocukla çocuk olabilen bireyler olabilselerdi , belki bireyden topluma doğru düzelen bir toplum olurduk...

Islah yolunda atılan her adım kutsaldır...

Son mesajlar