Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hanife Teyze

Durum
    İsrâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Livechillah
    Konular
    158
    Bahsedilen
    114 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    235

Standart Hanife Teyze

Komşumuz Hanife teyze var. 8 aydır konuya komşuya “bayat ekmeğiniz varmı? Varsa verin kuşlar cama geliyor ıslayıp veriyorum” diyordu.. Çok da zayıflamıştı. Kiracıydı. “Rutubetini çok ucuza oturuyorum diye çekiyorum” diyordu.. Eşinden dul maaşı alıyordu. Gülen, şaka yapan Hanife teyze gitmiş, yerine suskun düşünceli Hanife teyze gelmişti.. Annem dolma yapmıştı. Bir tabak dolma uzatarak; “Hadi götür Hanife teyzene de sıcak sıcak yesin” dedi..

Hanife teyzenin zilini çaldım..75 yaşındaydı.. Yavaş yavaş gelerek; “Kim o?” dedi.. “Ben Zeynep Hanife teyze” dedim.. “Tamam açıyorum kızım” dedi.. “Annem dolma yolladı” dedim.. Elimden aldı, yüzüme baktı, yutkundu .. “Allah razı olsun. Ben de yemek yiyecektim.. Şimdi yerim” dedi. “Hanife teyze annem tabağı istedi” Hanife teyze kapıyı kapatmayı bıraktı mutfağa yöneldi.. İçeriye baktım. Oturma odası karanlıktı. Işığı yaktım. Masanın üstünde bir bardak su ve ıslatılmış ekmekler tabağa doğranmıştı.. Hemen kapının önüne çıktım.. Hanife teyze tabağı uzattı. “İki cihanda aziz olun evladım” dedi. “Sağ ol” dedim…

Eve geldiğimde annem “Ne o ne oldu? Suratından düşen bin parça” dedi. “Anne, Hanife teyze tabağa bayat ekmekleri doğranmıştı yiyordu” dedim. “Olur mu kızım? Baban da emekli, O da eşinden emekli maaşı baban kadar alıyor. Sen yanlış görmüşsündür, kuşlar içindir o. Biz geçiniyorsak ki 3 kişiyiz, O tek başına hayli hayli geçinir.”

Ertesi akşam anneme ne pişirdiğini sordum, etli kuru fasülye olduğunu öğrendim. İçimi bir kurt kemiriyordu.. Akşam yemeğine oturmadan “Anne Hanife teyzeye de bir tabak götüreyim mi? Annem; “Kuru fasülye birtanem. Götür de, güzel bir şey değil” “Olsun hadi ver götüreyim” Sıcak tabağı elime aldım. Hanife teyzenin sesi: “Kim o?” “Ben Zeynep” Kapıyı açtı gülümseyerek, yüzüme baktı. “Annem kuru fasülye yolladı bilmem sever misiniz?” “Nimeti ayırt etmem tabii ki severim. Allah razı olsun” “Ha unutmadan annem tabağı istiyor” Hanife teyze mutfak yoluna yönelir yönelmez, ben doğru içeri.. Masanın üstünde bir bardak su, ıslak ekmeklerin konduğu yarısı yenmiş tabak ve annemin bir gün önce verdiği dolmadan 4 tane.. Soracaktım, sormalıydım. İçim içimi kemiriyordu..

Hanife teyze beni kapıda göremeyince içeriye yanıma geldi.. Sanki “Sor” der gibi yüzüme bakıyordu ve sordum. “Bu ıslak ekmekleri sen mi yiyorsun? Hani kuşlara verecektin?” Buğulu mavi gözlerinden yaşlar süzülmeye başladı. Üzmüş müydüm anlayamadım daha 15 yaşındaydım.. ama ağlatmıştım.. “Evet ben yiyorum canım kızım.. Benim bir oğlum birde kızım var. Burada değiller. Başka il’deler. İkisi de çalışıyor.. Araba alacaklarmış.. Bana kredi çektirdiler. Aldığım para ancak kiraya elektrik ve suya gidiyor. Üç beş kuruş ya kalıyor ya kalmıyor elimde. Ben de ekmek isteyemedim. Kol kırılır yen içinde kalır. Böyle biliriz. 3 yıl böyle idare edeceğim. kimseye söyleme e mi” dedi.. Bu sefer benim gözlerim yaşardı ..

Tabağı aldım, kapıdan çıkarken arkamdan “Kimseye söyleme güzel kız” diye bagrıyordu. Eve geldiğimde bağıra bağıra ağlıyordum. Annem şaşırmış, “Ne oldu kızım biri bir şey mi söyledi?” dedi. Olanı anneme anlattım, o da çok üzüldü.
    Böyle vicdansız evlat olmayacağım anneciğim” dedim. 3 yıl boyunca tüm mahalle Hanife teyzeye kimimiz sabah kahvaltılıkları götürüyor, kimimiz öğlen yemekleri kimimizse akşam yemekleri..

2 ay önce kaybettik.. Hastayken okul çıkışı yanına uğramıştım. Bana; ” İyi kalpli meleğim sen mi geldin? Şükür borç bitti” dedi. “Artık rahat edersin hanife teyzem” dedim. “Evet senin sayende sıkıntısız ekmek düşünmeden 3 yıl geçti. Rabbim seni korusun” dedi. 2 gün sonra vefat etmiş. Çok üzüldüm. Bizim halkımız dilenemez, isteyemeyiz...
    Çok sıkıldıysan hayattan, bir mezarlığa git.
    Ölüler iyi bilir;
    Yaşamak güzeldir...

Durum
    Yaban Gülüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fe Eyne Tezhebûn
    Konular
    94
    Bahsedilen
    96 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    177

Standart Cevap: Hanife Teyze

Gerçek ihtiyaç sahipleri ar sahibi oluyor. Rabbim bizlerin gönül gözlerini açsın komşumuzun hal dilinden anlayalım inşaAllah
    Ahsen, Karaton ve İsrâ bunu beğendiler.
    Yeryüzüne soruyorum
    sen de,
    sık sık, iç çeker misin. . ?

| Nuri Pakdil

Durum
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    289
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    222 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Alıntı Yaban Gülüm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçek ihtiyaç sahipleri ar sahibi oluyor. Rabbim bizlerin gönül gözlerini açsın komşumuzun hal dilinden anlayalım inşaAllah
    Aynen öyle oluyor
    Gerçek ihtiyaç sahipleri isteyemez dilenemez
    Güzeldi @İsrâ
    Yaban Gülüm, İsrâ ve sükutu-ezber bunu beğendiler.
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Durum
    Livechillah
    Konular
    158
    Bahsedilen
    114 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    235

Alıntı Ahsen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle oluyor
    Gerçek ihtiyaç sahipleri isteyemez dilenemez
    Güzeldi @İsrâ
    Teşekkürler.
    Ölüler iyi bilir;
    Yaşamak güzeldir...

Durum
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    435
    Bahsedilen
    117 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

ne arlı bir insanmış okuyunca insan duygulanıyor,,,teşekkürler isra kardeşim paylaşım için,,,

Rabbimiz ayetinde şöyle buyuruyor

Bakara 273. ayet
    (Yapacağınız hayırlar,) kendilerini Allah yoluna adamış, bu sebeple yeryüzünde kazanç için dolaşamayan fakirler için olsun. Bilmeyen kimseler, iffetlerinden dolayı onları zengin zanneder. Sen onları simalarından tanırsın. Çünkü onlar yüzsüzlük ederek istemezler. Yaptığınız her hayrı muhakkak Allah bilir.
    İsrâ bunu beğendi.
    *Önemli olan kalp efendim
    edebi,hayayı
    imanı ,riyayı
    Rabbinden korkmasını
    dürüst olmayı
    kendinde barındırır ,,,,

*Eyy gönül...!!
    yarın Rabbinin huzurunda
    nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
    bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Durum
    Turan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    869
    Bahsedilen
    24 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    102

Standart Bayat ekmek

BAYAT EKMEK
    Komşumuz Hanife teyze var. 8 aydır konuya komşuya bayat ekmeğiniz varmı? Varsa verin kuşlar cama geliyor ıslayıp veriyorum diyordu.. Çok da zayıflamıştı. Kiracıydı. "Rutubetini çok ucuza oturuyorum diye çekiyorum" diyordu.. Eşinden dul maşı alıyordu. Gülen, şaka yapan.. Hanife teyze gitmiş, yerine suskun düşünceli Hanife teyze gelmişti.. Annem dolma yapmıştı. Birtabak dolma uzatarak; "Hadi götür Hanife teyzene de sıcak sıcak yesin" dedi..
    Hanife teyzenin zilini çaldım..75 yaşındaydı.. Yavaş yavaş gelerek; "Kim o?" dedi.. "Ben Zeynep Hanife teyze" dedim.. "Tamam açıyorum kızım" dedi.. "Annem dolma yolladı" dedim.. Elimden aldı, yüzüme baktı, yutkundu .. "Allah razı olsun. Ben de yemek yiyecektim.. Şimdi yerim" dedi. "Hanife teyze annem tabağı istedi" Hanife teyze kapıyı kapatmayı bıraktı mutfağa yöneldi.. İçeriye baktım. Oturma odası karanlıktı. Işığı yaktım. Masanın üstünde bir bardak su ve ıslatılmış ekmekler tabağa doğranmıştı.. Hemen kapının önüne çıktım.. Hanife teyze tabağı uzattı. "İki cihanda aziz olun evladım" dedi. "Sağ ol" dedim...
    Eve geldiğimde annem "Ne o ne oldu? Suratından düşen bin parça" dedi. "Anne, Hanife teyze tabağa bayat ekmekleri doğranmıştı yiyordu" dedim. "Olur mu kızım? Baban da emekli, O da eşinden emekli maşı baban kadar alıyor. Sen yanlış görmüşsündür, kuşlar içindir o. Biz geçiniyorsak ki 3 kişiyiz, O tek başına hayli hayli geçinir."
    Ertesi akşam anneme ne pişirdiğini sordum, etli kuru fasülye olduğunu öğrendim. İçimi bir kurt kemiriyordu.. Akşam yemeğine oturmadan "Anne Hanife teyzeye de bir tabak götüreyim mi? Annem; "Kuru fasülye bir tanem. Götür de, güzel birşey değil" "Olsun hadi ver götüreyim" Sıcak tabağı elime aldım. Hanife teyzenin sesi: "Kim o?" "Ben Zeynep" Kapıyı açtı gülümseyerek, yüzüme baktı. "Annem kuru fasülye yolladı bilmem sever misiniz?" "Nimeti ayırt etmem tabii ki severim. Allah razı olsun" "Ha unutmadan annem tabağı istiyor" Hanife teyze mutfak yoluna yönelir yönelmez, ben doğru içeri.. Masanın üstünde bir bardak su, ıslak ekmeklerin konduğu yarısı yenmiş tabak ve annemin bir gün önce verdiği dolmadan 4 tane.. Soracaktım, ssormalıydım. İçim içimi kemiriyordu..
    Hanife teyze beni kapıda göremeyince içeriye yanıma geldi.. Sanki sl"Sor" der gibi yüzüme bakıyordu ve sordum. "Bu ıslak ekmekleri sen mi yiyorsun? Hani kuşlara verecektin?" Buğulu mavi gözlerinden yaşlar süzülmeye başladı. Üzmüş müydüm anlayamadım daha 15 yaşındaydım..ama ağlatmıştım.. "Evet ben yiyorum canım kızım.. Benim bir oğlum birde kızım var. Burda değiller. Başka ildeler. İkisi de çalışıyor.. Araba alacaklarmış.. Bana kredi çektirdiler. Aldığım para ancak kiraya elektrik ve suya gidiyor. Üç beş kuruş ya kalıyor ya kalmıyor elimde. Ben de ekmek isteyemedim. Kol kırılır yen içinde kalır. Böyle biliriz. 3 yıl böyle idare edeceğim. kimseye söyleme e mi" dedi.. Bu sefer benim gözlerim yaşardı ..
    Tabağı aldım, kapıdan çıkarken arkamdan "Kimseye söyleme güzel kız" diye bagrıyordu. Eve geldiğimde bağıra bağıra ağlıyordum. Annem şaşırmış, "Ne oldu kızım biri bir şey mi söyledi?" dedi. Olanı anneme anlattım, o da çok üzüldü.
    Böyle vicdansız evlat olmayacağım anneciğim" dedim. 3 yıl boyunca tüm mahalle Hanife teyzeye kimimiz sabah kahvaltılıkları götürüyor, kimimiz öğlen yemekleri kimimizse akşam yemekleri..
    2 ay önce kaybettik.. Hastayken okul çıkışı yanına uğramıştım. Bana; " İyi kalpli meleğim sen mi geldin? Şükür borç bitti" dedi. "Artık rahat edersin hanife teyzem" dedim. "Evet senin sayende sıkıntısız ekmek düşünmeden 3 yıl geçti. Rabbim seni korusun" dedi. 2 gün sonra vefaat etmiş. Çok üzüldüm. Bizim halkımız dilenemez, isteyemeyiz.

ALINTI
    Zübeyde ve Yaren bunu beğendiler.

Durum
    Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vampirella
    Konular
    509
    Bahsedilen
    229 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Cevap: Bayat ekmek

Bu hikayeyi daha önce de okumuştum;konu tekrarı mı yoksa başka bir yerde mı, bilemedim

Elinize sağlık!
    Zübeyde ve Turan bunu beğendiler.
    Gülümse;
    göğsünden bir güvercin salar gibi..

Durum
    Turan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    869
    Bahsedilen
    24 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    102

Alıntı Yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hikayeyi daha önce de okumuştum;konu tekrarı mı yoksa başka bir yerde mı, bilemedim

Elinize sağlık!

Bana da öyle geldi
    Yaren ve Zübeyde bunu beğendiler.

Durum
    Yaban Gülüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fe Eyne Tezhebûn
    Konular
    94
    Bahsedilen
    96 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    177

Teşekkürler abim
    İsra'nın konusuydu bu da. Bende tekrar yaptım dün : ))
    @İsrâ 'nın kabahati ama biz masumuz
    İsrâ, Turan ve Zübeyde bunu beğendiler.
    Yeryüzüne soruyorum
    sen de,
    sık sık, iç çeker misin. . ?

| Nuri Pakdil

Durum
    Livechillah
    Konular
    158
    Bahsedilen
    114 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    235

Alıntı Yaban Gülüm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler abim
    İsra'nın konusuydu bu da. Bende tekrar yaptım dün : ))
    @İsrâ 'nın kabahati ama biz masumuz
    Hırsızın hiçmi suçu yok
    Turan, Zübeyde ve Yaban Gülüm bunu beğendiler.
    Ölüler iyi bilir;
    Yaşamak güzeldir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)