Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 2 gönderen Yazıcızade
  • 1 gönderen Nazenin

Konu: Fâtiha Sûresi - el-Fatiha | "Kur'an-ı Mecid ve Tefsirli Meâl'i Âlîsi"

Status
    Yazıcızade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    144
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Post Fâtiha Sûresi - el-Fatiha | "Kur'an-ı Mecid ve Tefsirli Meâl'i Âlîsi"

BİRİNCİ SÛRE-İ CELîLE
    el-Fâtiha
    SÛRE-İ CELîLESİ

Mekkî (Mekke-i Mükerreme döneminde inmiş)dir.
    Besmele-i şerîfe ile birlikte 7 ayettir.
    1 Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle!
    Hanefî fakihlerince, sûrelerin başlarında bulunan besmeleleri o sûrelerin birer parçası değildir, ancak müstakil birer âyet olup, sûrelerin aralarını ayırmak ve kendileriyle teberrük olunmak için mükerrer olarak inmiştir. Geniş malûmat için bakınız Rûhu`l Furkân: 1/69-70

2 Bütün hamdler (ve övgüler) tüm âlemlerin Rabbi(yaratıcısı ve yöneticisi) olan Allâh’a mahsustur;

3 (Dünyada mümin-kâfir ayırmaksızın her bir kuluna son derece acıyan ve gerçek manada sadece Kendisi nimet vermekte olan) O Rahmân’a; (âhirette yalnız iman edenleri son derecede esirgeyecek olan hakikî nimet sahibi) O Rahîm’e!

4 O, dîn gününün Mâliki (ve ceza gününün yegâne sahibi)ne!

5 (O, yüce Allâh’a itaat eden kullar) “(Ey Rabbimiz!) Ancak Sana ibadet (ve kulluk) ederiz ve yalnız Senden yardım dileriz!”
    (derler.)

6 (Buna mukabil, Allâh-u Te`âlâ: “Peki Benden ne tür bir yardım istiyorsunuz?” buyurunca, onlar şöyle dua ederler) “Bizi o dosdoğru yola hidâyet et!..

7 Kendilerine (ikrâm ve) in`âm etmiş bulunduğun o (peygamberlerin, sıddîkların, şehitlerin ve salih)kimselerin yoluna! (Senin tarafından) kendilerine gazap edilen (Yahudi)lerin (yoluna) değil, (doğru yoldan sapıtarak) dalâlete düşen (Hristiyan tâife)lerin(in izine) de değil!
    ”Ebû Hureyre (Radıyallâhu anh)`dan rivayet edilen bir hadîs-i kudsîde Allâh-u Te`âlâ şöyle buyurmuştur: “Namazı (Fâtiha’yı)Kendimle kulum arasında iki parçaya böldüm. İstediği şey kuluma verilecektir. Kul: "Hamd, âlemlerin Rabbi Allâh’a aittir!" dediğinde, Allâh-u Te`âlâ: "Kulum Bana hamdetti!" buyur(arak memnuniyetini ifade buyur)ur. Kul: "O Rahmân; O Rahîm!" dediği zaman Allâh-u Te`âlâ: ‘Kulum Bana övgüde bulundu!’ buyurur. Kul: "Ceza gününün Mâliki!" dediği vakit Allâh-u Te`âlâ: "Kulum Bana tâzimde bulundu!" buyurur. Kul: "Ancak Sana ibadet ederiz ve yalnız Senden yardım dileriz!" deyince de Allâh-u Te`âlâ: "İşte bu, Benimle kulum arasındadır. İstediği şey kulumundur!" buyurur. Kul: ‘Bizi, gazaba uğrayanların ve dalâlete düşenlerin(yoluna) değil de, kendilerine in’âm etmiş bulunduğun kimselerin o dosdoğru yoluna hidâyet buyur!’ dediğinde ise, Allâh-u Te`âlâ: "İşte bu, kuluma ait (bir talep)tir. İstediği şey kulumundur!’ buyurur.”
    (Müslim, Salât: 11, No: 395, 1/296)

"Kur'an-ı Mecid ve Tefsirli Meâl'i Âlîsi"
    Nazenin ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.

Status
    Nazenin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    162
    Bahsedilen
    26 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    78

Standart Cevap: Fâtiha Sûresi - el-Fatiha | "Kur'an-ı Mecid ve Tefsirli Meâl'i Âlîsi"

Dünyada mümin-kâfir ayırmaksızın her bir kuluna son derece acıyan ve gerçek manada sadece Kendisi nimet vermekte olan) O Rahmân’a;
    (âhirette yalnız iman edenleri son derecede esirgeyecek olan hakikî nimet sahibi) O Rahîm’e!
    Allah razı olsun,
    Yazıcızade bunu beğendi.

Müslümanım
    Diyen Herkes
    Müslümanca

Yaşamak Zorundadır.