Mezheb Nedir Bir Mezhebe Uymak Şart Mı

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
MEZHEP NEDİR? BİR MEZHEBE UYMAK ŞART MI?

İslam’ın asıl kaynağı Kur’ân-ı Kerim ve onun açıklayıcısı olan hadîs-i şeriflerdir. İcma, Kıyas ve diğer şer’î deliller de Kur’ân`a tabi olduklarından, aslolan yine Kur’ân’dır ve bu anlamda Kur’ân İslam’ın yegâne kaynağıdır. Her müslüman fert için aslolan da Kur’ân’a göre yaşamaktır.

Kelime olarak “mezhep”, girilen ve gidilen yol demektir. Kişinin bir konuda herhangi bir görüşe sahip olması, o yöne doğru dönmesine ve gitmesine benzediği için, mecâzi olarak kişisel görüşler de “mezhep” diye isimlenir.

“Telfik” konusu ile “tek mezhebe bağlılık” meselesi arasında sıkı bir bağ olduğundan, önce bu mesele hakkındaki görüşlere kısaca değinmek gerekir.

“Telfik” konusu ile “tek mezhebe bağlılık” meselesi arasında sıkı bir bağ olduğundan, önce bu mesele hakkındaki görüşlere kısaca değinmek gerekir.

BİR MEZHEBE BAĞLANMAK ELZEM Mİ?
Bu mesele ele alınırken, müctehid olmayan bir mükellefin durumunun söz konusu olduğuna ve böyle bir kimsenin şer‘î-amelî konularda daima bir mezhebe göre davranması gerekip gerekmediği sorusuna cevap arandığına dikkat edilmelidir. Gerek devlet gerekse fert planında bir mezhebe bağlanma gereğini ortaya çıkaran tarihî ve fikrî temellere daha önce temas edilmişti. İşte bu bağlanmanın “taassup” derecesine ulaşmasını takip eden dönemlerde, bir mezhebe bağlı davranmanın ve hatta hep o mezhep üzere kalmanın vâcip olduğu (dahası mezhebinden ayrılana ta‘zir cezası uygulanması gerekeceği) yönünde fikirler ileri sürülür olmuştur. Buna karşılık muhakkık âlimler, ictihad edemeyen bir mükellefin hep bir mezhebe bağlı kalmasını gerektirecek şer‘î bir delil bulunmadığını, böyle bir kimse için vâcip olanın, ehliyetine kani olduğu âlimlere sormak, öğrenmek ve buna göre davranmaktan ibaret bulunduğunu ispat etmeye çalışmışlardır.
Kaynak: Diyanet İslam İlmihali 1,TDV Yayınları,2002

• Beğen
Tepkiler: Mizgin_TuRabii

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
MEZHEP NEDİR? BİR MEZHEBE UYMAK ŞART MI?

İslam’ın asıl kaynağı Kur’ân-ı Kerim ve onun açıklayıcısı olan hadîs-i şeriflerdir.İcma,Kıyas ve diğer şer’î deliller de Kur’ân`a tabi olduklarından,aslolan yine Kur’ân’dır ve bu anlamda Kur’ân İslam’ın yegâne kaynağıdır.Her müslüman fert için aslolan da Kur’ân’a göre yaşamaktır.
Yazinin ilk önce burasini aldim ve ehemiyyetine binaen de üstünde bir durmak istedim kisacasi. islamin asil kaynagi tabi ki o kelamullah olarak Kur´an-i kerim´dir ve bunuda avam o havas gibi anlayip kavrayamaz ve ister istemez o ilim ehlinin demis ve buna dair yazmis olduklari o yazi ve sözüne olsun bir muhtac olurlar. Bugünkü insanlar direk o kur´an´dan alip onu bir ulemadan kimse gibi meseleyi bilemez ve de anlayip da ayni zamanda kavrayamazda. Bugünkü insanlarin elindeki o meal ve tefsir gibi denilen o eserler olmasa ve onlarin bu hali nice olur.

Her müslüman fert icin asl olan da Kur´an´a göre yasamaktir demek de meseleyi kesip atmaktan ibarettir.Bu sözü o ulema icin dersin ve bende bir baskasi da kimse bunada tek söz demez senin demis oldugunun aleyhinde olarak. O Kur´an´a göre yasamak icin bizzat onu bilmek ve baska ifade ile onu o metninden okuyup anlayip ve kavrayabilmek gerekir biiznillah.

• Beğen
Tepkiler: Mizgin_TuRabii

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Mezhebe uymak içtihata uymak demektir. O içtihat doğruysa sorun yok ama yanlışsa hangi isim altında olsun yanlıştır..

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,639
44
BOLU
Mezhebe uymak içtihata uymak demektir. O içtihat doğruysa sorun yok ama yanlışsa hangi isim altında olsun yanlıştır..
Bizi hangi mezhebe uyacağımız konusun da aydınlatırmısınız acaba malum bu site de olan herkes (Karaton hariç) hurafelere batmış durumda.
@Karaton ve sen Maşallah aydın insanlarsınız kendi karanlıklarınızı bize aydınlık diye yutturacaksınız bu gidişle.
Karatonu bilirim de senin nasıl bir düşünce dünyan var,fikrin nedir ve fikir konusunda daha ne kadar evrim geçireceksin merak ediyorum gerçekten.

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Bizi hangi mezhebe uyacağımız konusun da aydınlatırmısınız acaba malum bu site de olan herkes (Karaton hariç) hurafelere batmış durumda.
@Karaton ve sen Maşallah aydın insanlarsınız kendi karanlıklarınızı bize aydınlık diye yutturacaksınız bu gidişle.
Karatonu bilirim de senin nasıl bir düşünce dünyan var,fikrin nedir ve fikir konusunda daha ne kadar evrim geçireceksin merak ediyorum gerçekten.
Mezheplere değil doğrulara uyacaksınız hangi mezhepte olduğunun bir önemi yok :)

Bir ara para vakıfları ile alakalı bir konu açacağım. Bu da çünkü İslam tarihinde üstü örtülen bir konu.. O konuya denk gelip okursan ne demek istediğimi anlarsınız. İçtihat yanlışsa kimseyi bağlamaz..Yorumun reddi olur sadece..

Bir ara ayrıntılı örnekleriyle yazarım bu konuyu.. :)
Tanıdıkça anlarsınız.. :)

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,990
31,639
44
BOLU
Mezheplere değil doğrulara uyacaksınız hangi mezhepte olduğunun bir önemi yok :)

Bir ara para vakıfları ile alakalı bir konu açacağım. Bu da çünkü İslam tarihinde üstü örtülen bir konu.. O konuya denk gelip okursan ne demek istediğimi anlarsınız. İçtihat yanlışsa kimseyi bağlamaz..Yorumun reddi olur sadece..

Bir ara ayrıntılı örnekleriyle yazarım bu konuyu.. :)
Tanıdıkça anlarsınız.. :)
Yok seni tanımak gibi bir derdim gayem yok açıkçası benim tandıklarım ve onların gürültüsü yetiyor bana fazlasına ihtiyacım yok.
Açıkçası sizin ile ilgili menfi fikirlerim hiç değişmedi değişmeyecekte.
Menfi bakışım fikirlerinize değil bilesiniz fikirleri her düzlem de konuşalım menfi bakışım şahsınızla alakalıdır.
Çünkü fikir kıymetlidir önemlidir değer taşır.

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Yok seni tanımak gibi bir derdim gayem yok açıkçası benim tandıklarım ve onların gürültüsü yetiyor bana fazlasına ihtiyacım yok.
Açıkçası sizin ile ilgili menfi fikirlerim hiç değişmedi değişmeyecekte.
Menfi bakışım fikirlerinize değil bilesiniz fikirleri her düzlem de konuşalım menfi bakışım şahsınızla alakalıdır.
Çünkü fikir kıymetlidir önemlidir değer taşır.
Hakkımda kötü düşünmenizi gerektirecek bir şey yaptığımı sanmıyorum..
İnsanlar çeşit çeşit işte Allah hepimize doğru yolu nasip etsin.. :)

Kenshi

Hafız'ı Kur'an
Sp Kullanıcı
24 Şub 2018
3,253
18,714
BaşkenT..
Bu yazdıklarını nerden okuyorsun çok merak ettim.
Bu kadar sacma bir açıklama hiç duymadım.
Bu dediğini yapmak mezhepsizlik olur.
Mezhepsizlik konusunu itikad meselesidir. İtikadı bozuk olanın ibadetleri boşa gider.

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Bu yazdıklarını nerden okuyorsun çok merak ettim.
Bu kadar sacma bir açıklama hiç duymadım.
Bu dediğini yapmak mezhepsizlik olur.
Mezhepsizlik konusunu itikad meselesidir. İtikadı bozuk olanın ibadetleri boşa gider.
İtikat dediğin kelime mesela Kur’an’da hiçbir yerde geçmez.. Bu kavramın kendisi bile sonradan çıkmış bir tanımdır.. Ama maalesef din hayatımızın ortasına oturuyor..

İtikad ile iman arasındaki farkı anlamak lazım.. :)

Son mesajlar