Ağlama Ey Ömer..!

• Konbuyu başlatan İsrâ
  • Başlangıç tarihi
İ

İsrâ

Ömer b. Hattâb (ra) bir gün Rasûlullah (sav)’in evinde huzuruna vardı. O’nu tavanı düşük bir odada bir hasırın üzerinde buldu. Hasır yan tarafına iz yapmıştı. Hz. Ömer (ra) ağladı. Hz. Peygamber (sav): “Neden ağlıyorsun, ey Ömer?” diye sordu.

Hz. Ömer: “Kisra ve Kayser ipek döşeklerde yatıyor, tahtlarda oturuyor. Sen ise bu tavanı düşük odada kalıyorsun ve hasır da yan tarafına iz bırakmış!” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav):

“Ey Ömer! Hasırın yan tarafıma iz yapmasına gelince, sonrasında yumuşaklık olan sertlik ne güzeldir. Bu odanın tavanının düşük olmasına gelince, kabrin tavanı bundan daha alçak olacaktır. Biz dünyayı dünya ehline bıraktık, onlar da âhireti bize bıraktılar. Benim ve dünyanın benzeri sıcak bir yaz gününde yolculuk yapan bir süvari gibidir. Sıcaktan bunalan bu süvari bir ağacın altında biraz gölgelenir. Sonra yola koyulur ve orayı terk eder.”

(Buhârî, Libas 31; Müslim, Fedâilu’s-Sahâbe 165.)

mümine

Sp Kullanıcı
3 Şub 2017
286
307
Birde bizim halimize bak hiç ölmeyecek gibi dünya ehli gibi yaşıyoruz
Rabbim sonumuzu hayr eylesin güzel bir şekilde yolumuzu yoluna çevirsin
Paylaşım için teşekkür ederim kardeşim Allah razı olsun

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Allah Razı olsun kardeşim.

Ya ömer bırak dünya onların olsun Ahiret bizim.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,557
59,108
bu hadiseyi ilk duyduğumda çok etkilenmiştim,çok kere anlatmıştım birilerine,,,

ve Peygamber efendimizin sav.hz Ömere verdiği cevap çok güzeldi,,,istemez misin ya Ömer dünya onların ,ahiret bizim olsun....

Son mesajlar