Bu oyunun amacı karşındakinin psikolojisini ölçmektir. Burada bir hayal yolculuğuna çıkacaksınız. Bu hayalin içinde geçen bazı simgeler var, onlar psikolojik birer anahtardır. Karşındaki insanın ruh halini böylece tespit edebilirsiniz. Bu testin sonunda içinde geçen simgelerin anlamını açıklanacak. Baştan karşındaki sakin olup gözlerini kapatmalı. Ve sizin dediğinizi hayal etmeli.

Başlayalım mı?


Bir yol düşün gidiyorsun. Bu yolu tarif et.


Bu yolun sonunda bir orman görüyorsun. Bu orman nasıl bir yerde?


Ormanın içine gir, ortamı tarif et; mesela ağaçlar çok mu yoksa bir kaç ağaç mı var? Ormanın içinde hava nasıl? Soğuk mu, ılık mı? Mevsim, hangi mevsim.


Ormanda dolaş biraz ve sonra birden karşına bir ayı çıkıyor, o an ne yaparsın? Kaçar mısın, yoksa saklanır mısın? Ve ya da eline bir şey alıp saldırır mısın?


Ayı kaçtı diyelim.


Sonra ormanın sonuna kadar git.


Ve sonunda bir ev çıkacak karşına. O evi tarif et. Pencereleri açık mı, kapısı açık mı, içeri kolay girebiliyor musun?


Ve sonra içeri gir, evin içini tarif et, ortam karanlık mı? Aydınlık mı? Eşya var mı? Ev dağınık mı? Şömine veya soba var mı? Ortam sıcak mı?


Sonra o evin arka kapısında arka bahçesine git.


Bahçe nasıl?


Bahçenin içinde karşına ufak bir çit veya duvar çıkıyor. Onun üstünden atla. Kolay mıydı? Yoksa takıldın mı?


Ve sonra o bahçeden çık. Önünde bir kutu görüyorsun. O kutuyu tarif et. Büyük mü? Küçük mü? Cafcaflı mı yoksa sademi? Rengini açıkla! Ve o kutuyu açıyorsun.Kutuda ne var?


Şimdi Açıklama:

Yol: Hayatı simgeler. Hayatında sorunlar varsa. Yol engebeli veya virajlı çıkar. Yolun sonunu görebiliyorsa kişi. hayatındaki beklentileri aşinadır. Mesela bir lise öğrencisi yolun sonunda bir üniversite görebilir.

Orman: Kişinin ortamı ve çevresidir. Çok ağaç, çok çevre. Yeşillik her zaman normal bir yaşamdır. Sorun varsa, ormanı da güzel değildir.

Ormandaki Ayı: Büyük bir bela. Kişi beladan karşılaştığında ne yapar? Sorun karşısında korkar mı, yoksa kendini korumasını bilir mi?

Ev: Aile yaşantısı. Pencereler, kapılar açıksa dışarıya karşı açıktır. İçi dışındadır. Kapısı kitliyse sır küpüdür. Evin içi dağınıksa evde sorun vardır. Düzenliyse sorun yok demektir. Ortam ılıksa ailede sorunu yoktur. Yok, ama soğuksa veya aşırı sıcaksa evinde sorunu olan kişidir.

Arka Bahçe: Gönül bahçesi.

Bahçedeki Çit: Ufak tefek günlük sorumluluklar. Takılırsa kişi kendine güvensiz. Atlarsa güveni çok.

Kutu: Hayatındaki beklentisi. Büyükse büyük beklentisi vardır. Kutu süslüyse güzelliğe veya hava atmaya bayılır.

Kutunun İçindekiler: Kişi her zaman en çok sevdiği veya istediği şeyleri ister kutuda. Misal bir bekâr genç kız bir yüzük veya bir gül görür içinde.


Şimdi kendi kendinize uygulayın veya arkadaşınıza testi yapın. Bakalım sonuç ne olacak?