Prof.Dr. Bayraktar Bayrakli

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı Biyografisi

1947'de Rize'nin Güneyce Nahiyesi'nde doğdu. İlkokulu ve hafızlığı köyünde tamamladı. 1968'de İstanbul İmam-Hatip Okulunu, 1969'da İstanbul Eyüp Lisesini, 1972'de Istanbul Yüksek Islam Enstitüsünü, 1977'de Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.

1972-77 yillari arasinda lise ögretmenligi yapti. 1977'de Istanbul Yüksek Islam Enstitüsünde Pedagojik Formasyon
Dersleri Asistanligina atandi. 1980'de ''Islam'da Egitim'' adli teziyle Ögretim Görevliligine getirildi. 1982'de ''Farabi'de Devlet Felsefesi'' adlı teziyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Doktora payesini aldı. 1983'de Yardımcı Doçent, 1986'da Doçent ve 1993'de Profesör oldu.

1984-85 akademik yılını, sahasında araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de geçirdi. 1985 yilinda ''International Visitor'' olarak Amerika'da bulundu, çesitli üniversitelerde konferanslar verdi. Bu konferanslari sonraki dönemlerde Ingiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika'da yasayan Türk isçilerine yönelik olarak sürdürdü.

''Islam'da Egitim'' adli eseri Türkiye Milli Kültür Vakfi ödülüne layik görüldü.

21 ciltlik ''Yeni Bir Anlayisin Isiginda Kur'an Tefsiri'', ''Yeni Bir Anlayisin Isiginda Kur'an Meali'', ''Islam'da Egitim'', ''Farabi'de Devlet Felsefesi'', ''Imtihan Pedagojisi'', ''Ayetlerin Isiginda Iman, Ibadet ve Ahlak Üzerine Sohbetler'', ''Kadin, Sevgi ve Temel Haklar'', ''Mukayeseli Egitim Felsefesi Sistemleri'', ''Kur'an'da Degisim, Gelisim ve Kalite Kavramlari'', ''Kur'an'da Hz. Peygamber'', ''Din ve Iletisim'', ''Kur'an'da Içsel-Sosyal-Maddi Çevre Kavramlari'' adli eserleri ve Ingilizce yayinlanmis makaleleri bulunan Bayrakli, ayrica ''Din Egitimi Arastirmalari Dergisi''ni de çikarmaktadir. ''Kadin, Sevgi ve Temel Haklar" adli kitabi "Woman, Love and Basic Rights According to The Qur'an" adi altinda Ingilizceye çevrilip basilmistir.

Halen Marmara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Din Egitimi Anabilim Dali Baskanligi görevinin yaninda bilimsel arastirmalarini da araliksiz sürdüren Bayrakli, Arapça ve Ingilizce biliyor.

https://www.forumonem.net

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Bazi insanlara sasip kaliyorum ve bir kisinin hafizligi tamamlamasi yada baska ifade ile Kur´an-i kerimi hatim etmesi veya farz edelim ki basindan sonuna kadar da onu bellemesi ve güne farz edelim ki cogunuda ve yarisinida bilip ezberlemiste olsa bu alim degil ve buna da bu gibi kimselerede alim de denilmez.

Ve bu arada köydeki duymus oldugum bir söz geldi aklima ve o kimsede birisi Kur´an bellemis diye artik ne kadarini bellemisse yani hifzi var oldugu icin de ona hoca diye hitap edip anlatti ve o kimsede olsa hafiz denir.

Kur´an-i kerim hakkinda bilgisi de az var ise onada hocada denilmez.

Hocalik ve hoca olmakta bu baska sey olur ve hoca ayni zamanda bir de muallim gibi kimse olur ve türkcedeki o dil ile ögretmen yani eskiden denilen o söz ilede dersiam ders veren kisidir.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bazi insanlara sasip kaliyorum ve bir kisinin hafizligi tamamlamasi yada baska ifade ile Kur´an-i kerimi hatim etmesi veya farz edelim ki basindan sonuna kadar da onu bellemesi ve güne farz edelim ki cogunuda ve yarisinida bilip ezberlemiste olsa bu alim degil ve buna da bu gibi kimselerede alim de denilmez.

Ve bu arada köydeki duymus oldugum bir söz geldi aklima ve o kimsede birisi Kur´an bellemis diye artik ne kadarini bellemisse yani hifzi var oldugu icin de ona hoca diye hitap edip anlatti ve o kimsede olsa hafiz denir.

Kur´an-i kerim hakkinda bilgisi de az var ise onada hocada denilmez.

Hocalik ve hoca olmakta bu baska sey olur ve hoca ayni zamanda bir de muallim gibi kimse olur ve türkcedeki o dil ile ögretmen yani eskiden denilen o söz ilede dersiam ders veren kisidir.
Asıl ben sana şaşıp kalıyorum Ali abe...
Buradaki bilgi sadece resmi bilgi...
Mesela Mustafa öztürk ün biyografisine bak. Adam medrese okumuş ama biyografisinde yazmaz tıpkı Bayraklı gibi...
Biyografilerinde sadece resmi kurumlar yazıyor ki bunlar devlet memuru insanlar...

Biyografikerinde şu ilmi okudular bu ilmi tahsil ettiler denmez. Resmi anlamda okuduğu okullar, aldığı eğitimler belirtilir.
Hakkında bilgim var yakinen tanıyorum.

Yani bana buradaki bilgiyi baz alarak konuşursan büyük yanlış yaparsın ki, her konuda yaptığın bunu yapıyorsun.

Mesela Kul sadi yükseli inceledin mi?
Yada Şahı merdan sarıyı?

Devletşn kademelerinde memuriyet yapanlarla, yapmayanların biyografisini bşr tutma...
Ayrıca Yüksrk islam ensitisü ve ilahiyatlar senin medrese derslerinin çok ötesinde ilim ve bilgi veriyor artık. Sadece kısa zamanda çok şey yüklediğinden karşındaki insanlar alamıyor onu...

Bana medresede olan bir.ders deki o ders ilahiyat fakültelerinde okutuluyor olmasın...

Kuran, tefsir, hadis, ve bunların usulü...
Kelam, akaid ve vunların tarihleri...
Dünya dinleri...
Mukayeseli islam hukuku
İslam tarihi
İslam dini metodolojisi
Mantık
Felsefe
Gramer

Yani şuan yaptığın sadece itham...
Kusura bakma ama Bayraktar bayraklı Ciddi anlamda bir alimdir ve senin bu konuda söylemlerin bir anlam ifade etmiyor...

Sevgi Platformu

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Kusura bakma ama Bayraktar bayraklı Ciddi anlamda bir alimdir ve senin bu konuda söylemlerin bir anlam ifade etmiyor.
Sende kusura bakman bende bu kadar taniyorum ve onun icinde bilmedigimden dolayida kimseye de alim demiyorum ve bir misal da olarak bilmiyor ve tanimiyorsam alim demedigim gibi bilmedigim kisinin hali icinde alim degildir de diyemiyorum buna dair bu konuda sukut eder ve bir arastirma yapmak isterim biiznillah.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bunun o özgecmisini okudum ve buna dair bir sey demiyorum ve ilimli bir sahsiyet olur.
Sen özgrçmişini okudun biz davasını güdüyoruz. Abi Almanyadasın burada mücadelenin içinde olan bedel ödeyen adamlara laf atıyorsun bilmem alim miş değilmiş. Abim yaptığın şey çok ciddi bir yanlış...
Sözüne katılır katılmazssın, görüşlerini beğenir beüenmezssin ama ilmini küçümseyemezssin. Öyle biyografi okumakla olmuyor abim. Gel meclislerinde otur tanış, ilimlerine şahit ol. Ben öyle yapıyorum hemdr ülke ülke geziyorum.

Biri hakkında bişey yazmadan önce ona yazarım.
Bayraktar hocanında kendi maili var, sosyal medya gesapları var. İstersen birde oradan yaz...
Oturduğun yerden Alimdir değildir tartışması srni aşan bir durum Abim...

Adamdan helallik dilemezssen işin zor...
Buda bukonudaki en son nasihatim olsun sana abim

Sevgi Platformu

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Sende kusura bakman bende bu kadar taniyorum ve onun icinde bilmedigimden dolayida kimseye de alim demiyorum ve bir misal da olarak bilmiyor ve tanimiyorsam alim demedigim gibi bilmedigim kisinin hali icinde alim degildir de diyemiyorum buna dair bu konuda sukut eder ve bir arastirma yapmak isterim biiznillah.
Abim konunun başından beri ve bukonun üstündede zaten demişsin..
Senin Alim demende dememende bir anlam ifade etmiyor zaten.
Sen araştırmanı yap ama googleden değil, bizzat kitaplarınıda okuyarak. Biz öyle yapıyoruZ...

Sevgi Platformu

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Sen de bildiginden yola cikiyorsun ve bizde kisacasi biz ise onun alim oldugunu bir yerde veya bir sey de okumadik insanda bildigi ile mükellef olur.
Bilgimdrn değil abim, eylemimden yola çıkıyorum.
Bilgi eksenli bu adamlarla bir araya grlmiyoruz abim. Ümmetin sorunları, ümmetin sıkıntıları için bir şeyler yapma, emek sarfetme adına bir araya geliyoruz. Yoksa hiç kimsrnin ilmine ihtiyacım yok. Amelsiz ilim almıyorum. Zaten yeteri kadar yazmuşlar alır okurum, bşr kenara otururum...

Sevgi Platformu

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Eline saglik yazmis oldugun bu yazilar icinde tesekkür ederim @asem kardesim.

Son mesajlar