Muz Meyvesinin 10 Önemli FaydasıMuz meyvesi tatlı tadıyla hemen herkes tarafından sevilmesine rağmen faydaları toplumumuzca pek bilinmez. Bunun sebebi olarak tropik bir meyve olduğu için ülkemizde az yetişmesini ve dolayısıyla portakal, elma gibi diğer meyvelere nazaran daha pahalı olmasını gösterebiliriz. Ülkemizde daha “elit” görülen bu meyvenin en az portakal, elma kadar faydası var. Bunların içinden 10 önemli maddeyi sizler için derledik.


1- Kalp ve damar sağlığımızı korur.


Bir muz yaklaşık 540mg potasyum içerir. Potasyum bakımından zengin ve yüksek oranda lif içeren diğer meyveler gibi muz da yüksek tansiyonu düşürür, damar tıkanıklığını önler, kalbin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesine yardımcı olur ve dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarından bizleri korur.


2- Su kaybıyla vücutta önemli görevi olan elektrolitlerin azalmasını önler.


İshal nedeniyle ve ya aşırı terlemeye neden olan egzersizler sırasında vücutta önemli görevi bulunan elektrolitler azalır. Muz bu elektrolitler bakımından zengindir ve su kaybı olduğu durumlarda tüketilmesi elektrolit kaybını ve sebep olduğu halsizlik halini en aza indirir.


3- Midenizi korur.


Muz, aşırı mide asidi üretimini dengeler, mide zarında kullanılan hücrelerin üretilmesini destekleyerek zar üzerinde bulunan mukus tabakasını kalınlaştırır ve mide ülserine neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede mide ülseri oluşumunu önler ve mevcut ülserin tahriş olmasına engel olur. Mide asidini dengelediği için reflü ağrılarına da iyi gelir.


4- Hafızayı kuvvetlendirir.


Muz meyvesinin yüksek miktarda içerdiği potasyum aynı zamanda hafıza ve konsantrasyon için önemli bir mineraldir. Yani düzenli muz tüketerek hafızanızı ve konsantrasyonunuzu kuvvetlendirebilirsiniz.


5- Göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.


A, C ve E vitaminleri içeren muz meyvesi göz hastalıklarından korunmaya ve gözlerin bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan özelliği bulunan muz gibi sebze ve meyvelerin az tüketimi ileriki yaşlarda gözlerin bozulma riskinin önemli oranda arttırır.


6- Sindirime yardımcı bakterilerin sayısını arttırır.


Muz, vücudun tüketilen gıdalarda bulunan vitamin ve mineralleri emme yeteneğini arttıran sindirim sırasında bağırsaklarda üretilen probiyotik (faydalı) bakterilerin sayısını arttırır. Bu sayede sindirim işlemi daha kısa sürer ve bağırsak kanserine yakalanma riski azalır. Ayrıca artan bakteri sayısı sindirim sırasında besinlerde bulunan kalsiyumdan daha fazla yararlanmamıza ve dolayısıyla kemik sağlığının korunmasında yardımcı olur.


7- Mutlu eder.


Muz, doğal bir aminoasit olan ve vücut tarafından depresyon tedavisinde kullanılan serotonine dönüştürülen “triptofan” içerir. Bu nedenle muz yemek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.


8- Zayıflamaya yardımcı olur.


Yüksek şeker içerdiği için muz hep kilo aldırıcı bir meyve olarak görülür. Bu aslında doğrudur; bir adet muzda yaklaşık 110 kalori vardır. Ancak az ve düzenli tüketimi, günde veya iki günde bir gibi, vücudun aşırı su tutmasını önler, zayıflamaya yardımcı olur, sinir sistemini destekler ve beyaz kan hücresi üretimini arttırır.


9- Böbrek kanserinden korur.


“Internal Journal of Cancer”da yayınlanan bir araştırmada antioksidan bakımından zengin diğer meyve ve sebzeler gibi muz meyvesinin de düzenli (haftada 6-8 adet) tüketilmesinin böbrek kanseri riskini %50’ye kadar azalttığı kanıtlanmıştır.
10- Egzersiz sırasında veya geceleri yaşanan kas kramplarını önler.
Kaynak: iyigelenyiyecekler.com


suffagah.com