Kanser Neden Tedavi Edilemiyor?

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Kanser, genel bağlamda hücreye büyüme komutu veren onkogenler ve tümör oluşturması halinde baskılayıcı görevi üstlenecek tümör baskılayıcı genlerde meydana gelen mutasyonlar sebebiyle oluşur. Bu mutasyonlar öyle çeşitli kombinasyonlarda ve birbirlerinden o kadar farklı şekillerde meydana gelebilirler ki “Her kanser birbirinden farklıdır.” genellemesini yapmak bile mümkündür.

Kısacası bildiğimiz mide, akciğer, kan, deri kanseri sınıflandırmalarının üzerine çok daha öznel ve kişiye özgü kanser tanımlarına ihtiyaç duymaktayız. Her kanser birbirinden bu denli farklı mutasyonlarla başlayabildiği için de, başlamasını engelleyebilecek bir mekanizma geliştiremiyoruz. Buna karşın sonuca yönelik tedavilerimiz bulunuyor; tümörlü bölgeyi çıkarmak, kemoterapi ve radyasyon tedavisi… Her tedavinin en az bir yan etkisi var ve kalıcı çözümler sunmuyorlar.

Kanser tedavi alanında iyi haberler yok değil. Kanser Genomu Projesi (Cancer Genome Project) ve Kanser Hücre Soy Hattı Ansiklopedisi (Cancer Cell Line Encyclopedia) ismi verilen iki oluşum, kanserli hücrelerin gen haritasını çıkararak nasıl başladıklarına odaklanmakta. 10 yıl önce oldukça pahalı ve ulaşılamaz olarak değerlendirilen bu yöntem, her insanda kanserin nasıl başladığını ve nasıl ilerlediğini tıbbi tanı koyma sürecine dahil edebilir; ki bu gelişme basit anlamda her öznel, farklı başlamış, farklı kombinasyonlu kanser için spesifik tedavi yöntemleri geliştirebileceğimiz anlamına geliyor.

sıgınak

"Ateşbaz"
Sp Kullanıcı
17 Şub 2017
1,510
6,485
Geçenlerde buna benzer bir paylaşım okumuştum.
Aslında kanserlerin tedavilerinin mümkün olduğunu ama uzun bir zaman diliminde
Bunun açıklanmasının mümkün olduğunu yazıyordu.

Paylaşım içim teşekkürler :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Yaren' Alıntı:
Bu mutasyonlar öyle çeşitli kombinasyonlarda ve birbirlerinden o kadar farklı şekillerde meydana gelebilirler ki “Her kanser birbirinden farklıdır.”
Yaren hep söylenilen gen haritasına göre virüs haberleri doğru olabilirmi. Her biri birbirinden farklıymış.

Evrilmesiyle değişiyormuş. Nedense bana pek inandırıcı gelmiyor.

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Neden inandırıcı gelmiyor;tıpta şöyle denir,hastalık yoktur hasta vardır.

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Neden inandırıcı gelmiyor;tıpta şöyle denir,hastalık yoktur hasta vardır.
Mikrobun evrimi inandırıcı gelmiyor. Biraz evrim teorisinin olmadığına inandırılmamızdan kaynaklanan bir şey. İlaç firmaları mikrobu değiştiriyor gibi geliyor.

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Şimdi Nokta,adı evrim ya da değil mikropların gelişmesi ya da değişmesi diye bişey var,bunun birçok nedeni var,mikropların direnç kazanması,ilaçların başarısı,ilaçların yanlış kullanılması buna etken;ayrıca aynı mikrop yüz sene önce öldürücüyken şimdi etki etmiyor.
İlaç firmaları hakkındaki söylentiler konusunda ise haklı olabilirsin,bu yüzyılda herşey mümkün maalesef.

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Şimdi Nokta,adı evrim ya da değil mikropların gelişmesi ya da değişmesi diye bişey var,bunun birçok nedeni var,mikropların direnç kazanması,ilaçların başarısı,ilaçların yanlış kullanılması buna etken;ayrıca aynı mikrop yüz sene önce öldürücüyken şimdi etki etmiyor.
İlaç firmaları hakkındaki söylentiler konusunda ise haklı olabilirsin,bu yüzyılda herşey mümkün maalesef.
Biz sağlık sektörünün yabancısıyız kızma Yaren :) Açıklama için teşekkür ederim

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Sağlıkçıları sevin arkadaşlar;guvenin,biz dostuz,inanın gayet samimi ve içtenlikle işimizi yapıyoruz ve zor koşullarda.Böyle bir konu açmıştım ben,Sağlıkçıyız biz diye..sp9

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,368
26,738
Ben sahsen İlaç kullanılmasına karsıyım. Hastayım antibiyotik boğazım ağrıyor antibiyotik basım ağrıyor ağrı kesici.Sonra ilaçlar fayda etmiyo. Ben Çok zor kalmadıkça ilaç kullanmıyorum.

yanlız ben sunada cokça sahit oluyorum. Aynı hastalıga yakalanan kişilerin farklı ilaçlarla iyileşebildiğini gördüm.

Derdi veren Devasını da vermiştir diye düşünüyorum.

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Gerektiği zaman ilaç kullanılmalı ..
Aynı hastalığa farklı ilaç derken neyi kasdettigini anlamadım,demek istedigin mesela faranjit için farklı ilaçlar mı ?

Son mesajlar