Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 68 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Haftanın Konusu Boşanma

Status
    NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Administrator
    Konular
    1705
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Cevap: Haftanın Konusu Boşanma

Alıntı Yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O kadar sevimsiz bir konu ki içimden yazmak gelmiyor

Tabi yanlış anlaşılma olmasın,bu konuyu açmak ya da bu konuyu konuşmak değil,boşanma sözcüğü sevimsiz...
    Hadisi şerifte Allah'ın en sevmediği helal, olarak bahsedilir. Sevmesekte bilgi sahibi olmamız lazım. Haftanın konusu bizim için güzel bir fırsat.
    Yaren bunu beğendi.

Status
    Administrator
    Konular
    1705
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Alıntı Zübeyde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu kestirmek kolay bana göre de elbette çizgiler ve haklar belli dışında biseyi kast etmedim bende ama Allah akıl verdi bu yapanlar inanmayan birileri degil ya da aklını kullanmayan birileri değil bunu düşünmek dahi değişik geldi bana göre. Sey düşünen var eşim isterse açılırım konuyu baska yere getirmek degil amacım ama bi bağlantı kur böyle Erkeğin böyle bi hak vermediği açık anlamadığım genel hatları bilir herkes nasıl düşünür ve dile getirilebilir böyle önemli bi husus. Karışık anlatmadım umarım..
    Karaton anlamış galiba sadece beğenmiş, Ben pek toparlayamadım Zübeyde. Benim için tekrar yazabilirmisin
    Zübeyde bunu beğendi.

Status
    Administrator
    Konular
    1705
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Alıntı Ahsen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şark da yani doğuda bu kelimeyi kullanmak sevimsizlikten çok ötedir ve cok boşanma da olmaz oralarda töre ve sonunda gelen kadın cinayetleri bu başka bir konu olursa tartisiriz
    Batıda malesef boşanma sözü sabah ki Günaydın sözü kadar sıkça telafuz ediliyor malesef
    Bir kaç ay önce otobüste giderken iki genç oturuyordu karşı koltukta muhtemelen aynı mahalleden bir genç kızla bir delikanlı
    Delikanlı kıza soruyordu
    Ya sizin evin oralarda oturan bi kız vardı onun düğünü oldumu
    Kızın cevabı dikkatimi çekti
    Oooo o evlendi bir ay sonra da ayrıldı o adamdan
    Hayda dedim içimden
    evet boşanmak sevimsiz bir söz
    esas sevimsiz olansa bir ay içinde boşanmaya gidecek kadar basit hale getirilen sözde evlilikler
    Ahsen bazı şeyler dışarıdan göründüğü kadar basit olamayabiliyor. Allah iyilerle karşılaştırsın.
    Zübeyde ve Ahsen bunu beğendiler.

Status
    Zübeyde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    68
    Bahsedilen
    17 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    85

Alıntı NoktA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karaton anlamış galiba sadece beğenmiş, Ben pek toparlayamadım Zübeyde. Benim için tekrar yazabilirmisin
    Karışık değil aslında düzen belli bu konuda bunun dışındaki istekler vs.farklı olabiliyor bunun bilincinde olmak lazim ne talep etmek konusunda böyle bi hak talep eden biri olsa en basitinden nasıl düşünür ve ne tepki verirdiniz?
    NoktA bunu beğendi.
    Gülüşüme ne zaman düşecek ki inşirah neşesi?..

Yasin Kara

Status
    Tuğba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nam-diğer Hamuş
    Konular
    26
    Bahsedilen
    80 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    97

Alıntı Karaton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu talep eden kadın muhtemelen islamın kendisine böyle bir hak vermediğini düşünen birisidir ki allahtan alamadığını kocasından almaya çalışıyor.
    demekki allahın vermediğini kocasının vermesinin haddi olmadığını da kestiremiyor..

yani öyle bir hak tapel edemez zübeyde,eğer mümin ise etmemeli.hadi etti,erkek ne desin.verdim gitti mi diyecek yada vermiyorum mu diyecek haddine mi?
    Yani Allahın üzerinde titizlikle durup onca detayına değindiği bir akidde onun vermediği hakkı erkeğin vermesi mümkünmü?
    Karaton kadın bu hakkı talep edebilir
    Cevabında tehdit sezdim ne yalan söyleyim
    Karaton ve NoktA bunu beğendiler.
    Allah gözlerin ihanetini de bilir,gönüllerin sakladığınıda...

(Mü'min Suresi 19)

Status
    Karaton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
    Konular
    61
    Bahsedilen
    255 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

QUOTE=NoktA;12018]Kadının nikahta boşama talep etmesi durumunda erkeğin talak haklarında hiç eksilme olmuyormuş. Allah, verenin eş değil kendisinin olduğunu anlatmak için böyle yapmış olabilirmi.

erkeğin talak haklarında eksilme olmaması normal nokta.
    Allah erkeğin eşini nasıl boşaması gerektiğini talak suresi 1. ayette açıklamıştır..talak suresinin ilk 7 ayeti,bakara suresinin 227/240.ayetleri kısmen nisa suresi de bu konuyla ilgili bilgiler vermiştir..

şimdi talak suresi birinci ayetine bakalımEy peygamber! Kadınları boşamak istediğinizde, onları iddetlerini dikkate alarak (temizlik hâlinde) boşayın ve iddeti sayın. Rabbiniz olan Allah’a karşı gelmekten sakının. Apaçık bir hayâsızlık yapmaları dışında onları (bekleme süresince) evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah, sonra yeni bir durum ortaya çıkarır.

bir erkeğin eşini boşaması bu hukuka göre 3 ay sürüyor.burada erkek eşini boşadıktan sonra iddeti sayıyorlar yani süreç başlıyor.bu süreçte erkek kadını evden atamıyor,kadında çantasını alıp çekip gidemiyor.ve ilgili diğer ayetlerdende anlıyoruz ki birbirlerine kötü davranmalarınıda yasaklıyor Allah.bunun 3 ay sürüyor olmasının amacı da ayetin son bölümündeki;bilmezsin olurki Allah bir durum ortaya çıkarır..Yani belki çocuk olur,yada allah bir sebep yaratır başka faktörler devreye girer kalpleri tekrar birbirlerine ısınır gibi durumlar hasıl olurda yuva dağılmaktan kurtulur.
    şimdi peygamberimizin de buyurduğu gibi allahın hiç sevmediği helal boşanmadır.
    Allah ın bu bu kapıyı açık bıraktığını,ama kolay açılacak bir kapı olmadığını da görüyoruz.Peki Allah işi bu kadar zorlaştırırken ve böyle bir hukuk ortaya koyuyorken,şaka ile boşanma yada bir anlık fevri bir söz ile boşanma.Allahın hukukuna uygun olurmu?benim anladığım uygun olması mümkündeğil,böyle bir boşanma da dini açıdan çok uygun değildir...
    burada birde hulle vardır.bu olay bile başlı başına bir erkeğin eşini boşayacak olmasını,bir değil bin bir kere düşünerek karar vermesi gerektiğini göstermektedir.

Karaton herkes eş yönünden şanslı olamayabiliyor. Boşanmak isteyen kadınlar eşlerinden nasıl boşanacak.[/QUOTE]

evet nokta evlilik bir nikah akdidir.ve burada Allah eşlere sorumluluklar yüklemiş onların birbirlerine karşı saygılı olmaları birbirlerini sevmeleri bir bir hukuklarına riayet etmeleri gerektiğini belirtmiştir..ama bir evlilik düşününki bunların hiçbirisi kalmamış artık eşler geçimsiz sevgisiz huzursuz saygısız bir hale gelmiş.böylesi bir evlilikte allahın husutlarının içinde kalabilmek mümkündeğildir.o halde bu durum onları allahın hududunun dışına çıkmalarına ve bı sınırları ezdikleri içinde günaha girmelerine vesile olur bir hal almıştır.
    işte bu noktada kadın eşinden ayrılabilir.yada kadın çok iyi bir eş ama kocası geçimsiz anlayışsız zalim zulmeden bir adam ise bu noktada da kadın ayrılabilir.bunun için kuranda bir engel yoktur.

konuyla ilgili bakara 229. ayeti vardır..

“(Ey kocalar!) Onlara verdiğiniz şeyleri geri almanız sizlere helal değildir. Ancak onlar (karıkoca) Allah'ın sınırlarını (karıkoca haklarını) ayakta tutamayacaklarından korkarlarsa başka... (Ey mü'minler!) Eğer siz de onların (karıkocanınAllah'ın sınırlarını (karıkoca haklarını) ayakta tutamayacaklarından korkarsanız, o halde (kadının kendisini boşaması için kocasına) fidye vermesinde ikisi üzerine de bir günah yoktur.”
    Allah (c.c), hanımlarını boşayan erkeklere şöyle buyuruyor:
    “Ey kocalar! Nikahınız altında tutmak istemediğiniz hanımlarınızı, sırf mehir olarak verdiğiniz malları veya daha fazlasını geri almak için, eziyet vererek nikahınız altında tutmayın! Sizden kurtulmak için, mehirlerini ya da daha fazlasını size verme mecburiyetinde de bırakmayın! Bu, doğru değildir.
    Ancak, siz eziyet vermediğiniz halde, ayrılmak için kadın-larınız size eziyet veriyor, size itaat etmiyor, sizi sevmiyorlarsa ve evliliği devam ettirmek her iki taraf için günaha sevkedici bir sebep haline gelmişse, o zaman boşama karşılığında kadınlarınızın vermiş olduğu malları alabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur.”
    Boşama Karşılığında Kocanın Hanımından Para Almasının Hükmü:
    Muhalea : Kadının, kocasına mal vererek kendisini boşattırmasıdır.
    Karı ve koca birbirleriyle geçinemeyip Allah'ın koyduğu sınırları çiğnemekten endişeye düştüklerinde, kadının kocasına fidye vererek kendini boşattırması caizdir.
    Koca ancak, hanımı kendisini sevmez, itaatsizlik yapar ve kötü davranarak eziyet verirse, boşama karşılığında karısından mal alabilir. Kocasının hanımından aldığı bu mal mehir kadar olabileceği gibi daha az veya daha fazla da olabilir. Çünkü ayette “ma” kelimesi geçmektedir. “Ma” ismi mevsuldur ve amm'ı (geneli) ifade eder. Buna göre ayetin manası; “istediği kadar fidye verebilir” olur.
    Sabit b. Kays'ın hanımı Cemile binti Abdullah (r.a) Rasulullah (s.a.s)'e gelerek:
    “Ya Rasulallah! Kocamla bir arada hayat sürmem mümkün değil.Allah'a yemin ederim ki onun ahlak ve dinini beğenmiyor değilim. Fakat, islam'dan sonra küfre dönmek ve kafir olmak istemiyorum. Evimin bahçesinden, kocamın birkaç kişiyle birlikte gelmekte olduğunu gördüm. Onlar içinde rengi en siyah, boyu en kısa ve yüzü en çirkin olarak kocamı gördüm, onu sevemedim” dedi. Bu sırada hanımının konuşmasını dinleyen Sabit b. Kays (r.a):
    “Ya Rasulallah! Malımın en iyisi olan bahçemi mehir olarak ona verdim. Eğer beni istemiyorsa, bahçemi geri versin. Ben de onu boşayayım.” dedi. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) kadına;
    “Kocanın sözlerine karşılık ne dersin” diye sordu. O da:
    “Evet, boşadığı taktirde bahçesini, dilerse daha fazlasını veririm” dedi. Rasulullah (s.a.s) de bahçeyi kocasına verdirdi ve ikisini birbirinden ayırdı.” (Buhari, Nesei, Taberi)
    Bu, Rasulullah zamanında yapılan ilk muhaleadır.
    Muhalea Bir Boşama mı Yoksa Nikah Akdinin Bozulması mıdır?
    Hanefiler, Malikiler, Hanbeliler ve İmam Şafi'nin son görüşüne göre; muhalea bir boşamadır.
    Zübeyde ve NoktA bunu beğendiler.

Status
    Karaton - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
    Konular
    61
    Bahsedilen
    255 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Alıntı Tuğba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karaton kadın bu hakkı talep edebilir
    Cevabında tehdit sezdim ne yalan söyleyim
    tehdit değil tuğba tespit
    neye göre bir tehdit sezdin anlayamadım.öyle bi kastım yoktu açıkcası..ben kadının bu davranışını yersiz buluyorum.sanki nikah ile allah onu mahkum ediyor da oda aman evlenmeden kendime böyle de bi kapı aralayayım niyetinde.evlenmeden boşanma şartı ortaya konmamalı..Allah nikah akdinin kendi rızası ve sınırları içerisinde yürümesini istiyor.bu sınırlar korunamadığı zaman da boşanmanın önüne bi engel koymuyor zaten.
    Burada önemli olan allahın rızasına uygun bir evlilik oluşturup bu birlikteliği o doğrultuda yürütebilmek,
    Zübeyde ve NoktA bunu beğendiler.

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    312 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Kadının boşama hakkı varmıdır?
    Dinen boşanma kabul edilen sözler nelerdir?
    Resmi nikahın bozulmasıdini nikahı bozar mı?
    Kadın boşandıktan sonra nafaka talep edebilir mi?
    Boşanmalarda alınan nafakanın hükmü nedir?
    Boşanmalarda çocuğun velayeti dinen kime verilir?
    Çocuk için nafaka talep edilebilir mi?
    Boşanmalarda mehir ile ilgili hükümler nelerdir?
    Mehir dışında kanunla alınanlar caiz mi?

Sorulara daha derli toplu cevap vermek için tek tek ele alalım inşallah belki daha faydalı olacaktır...

Kadının boşama hakkı varmıdır?

Yukarıda bu soruya kısmen de olsa cevap vermiştik ;Vahye göre mehir verecek, nafakayı üstlenecek ve boşama halinde boşama tazminatı ödeyecek (Bakara 241) kocaya doğrudan boşama, kadına da mehiri iade koşuluyla ve yargı kararıyla boşanma hakkını veren özgürlükçü ve insan onuruna saygılı muhteşem bir Vahyi boşanma sistemine sahibiz.. Dolayısı ile İslamda kadın bir köle olarak görülmez ve Erkeğe de , kadına da farklı sorumluluklar yüklenmiş olup fıtratın gereği olarakta bu sorumlulukları kaldırabilecekleri bir sınır çizmiştir. Aile Müessesi Sadece erkeğin sorumluluğunda olmayan bir kurum olduğundan dolayı kadın ve erkeğe hem evlenme hemde boşanma HUSUSUNDA BİR ÇOK SORUMLULUK verirken ikisinede Hak kısıtlaması getirirki kafalarına estiği gibi boşanmaya kalkmasınlar ve böyle bir karar alacakları zaman daha iyi ölçüp tartabilsinler. eğer boşanma hakkı sadece erkekte olsaydı burada kadın bir köle konumuna düşer , sadece cinsl arzuları gideren , istendiğinde Cahiliye Muta nikahında olduğu gibi ücreti verilip gönderilirdi... Bu şekliyle Kadında aldığı mehri geri ödemek kaydıyla boşayabilme ilkesiyle hem kadına istediğind gidemeyeceği , hemde erkeğede hududllahı çizerse kadının kendisini bırakabileceği hatırlatmaktadır...

Yinede En iyisini Allah bilir. Bu konuda tüm boşanma ayetlerini tek tek inceleme gereği duymadım. Ana hatlarıyla bu. istenirse daha detaylainceleme yaparız inşallah...

Dinen boşanma kabul edilen sözler nelerdir?

Öncelikle Telakı Rici yani açık sözlerle boşama ancak boşanma niyeti taşırsa bir boşama hükmü taşıdığını söylemek isterim. Bu konuda yığınlarca bilgi tartışma ve kitap var. Lakin islam Ameli niyet ile taclandırır... Nikah bir akit bir sözleşmedir. sözleşme ancak sözleşmeyi bitirme , sona erdirme niyeti ile orataya konacak söz ve konuşmalar bitirir. Yoksa islam fıkıh kültüründe belirtilen açık yada kinayeli sözler değil... Bu konuyla alakalı bilgi yığınları üretilmiş yada dönemin sorunlarını aşmak için ortaya atılmış yada uygulanmış kıyas ve icmai bilgilerdir. Bu konuda peygamberin uygulamalarının tamamı Zeyd in boşanma meselesinde görüldüğü üzere tarafların aldığı karar iledir. vardıkları anlaşma ile sabittir. Ötesi boşanma ve evliliğin oyuncak haline getirilmemesi için alınan tedbirlerdir. İş çocuk oyuncağına dönmesin diye bir göz korkutmadır. yukarıdada kısaca yine temas etmiş ve ilgili ayetleri vermiştik... Dolayısı ile sözlerden çok Niyetin önemi vardır ve Kinayeli değil Açık bir söylem ile istek temellendirmelidir. yoksa sözün şekli bir anlam ifade etmez... İlla söz olarajk bakılmak istenirse hemen her yerde aynı sözler paylaşılmış olup ayrıca burada paylaşmaya yada üzerinde konuşmaya gerek duymuyorum. Yinede en iyisini Allah bilir.

Resmi nikahın bozulması dini nikahı bozar mı?

İslama ilk girdiğim zamanlardı bu konudaki yazılanları okuduğumda hayrete düşmüştüm... Bu hal ve hayret anlamamazlık anlam verememezlik bende hala devam etmektedir. Nikah bir akit bir sözleşmedir... Bunun dini si resmisi mi olur ? Bizim hayatımız parçacı değil ki... Din hayatın bütünüdür. önemli olan nikah akdini yerine getirmektir. islam da nikah vardır. Dini nikah yoktur... Din zaten hayatın bir bütünüdür... Kişi eğer akdi bitirmeye karar vermişse bunun dinisi de resmisi de olmaz. Ayrılık ayrılıktır. Ha işin sahtekarlığı varsa islamda zatenb sahtekarlık düzenbazlık yoktur. işi islama mal etmek yada islamdan fetva bulmak hilekarlığına kılıf uydurmaktır. Bu konuda Allahın bir hükmü olmadığı gibi , Resülün de uygulaması yoktur. Yinede en doğrusunu Allah bilir..

İnşallah zaman buldukça diğer soruları da tek tek gündemime alacağım...
    Zübeyde, Ahsen ve NoktA bunu beğendiler.

Status
    Zübeyde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    68
    Bahsedilen
    17 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    85

Allah razı olsun bu konuda aklımda soru işareti kalmadi benim.
    @NoktA benim sorumda nokta koydum ben daha anlaşılır bi şekilde anlatmış @Hayalet EyvaAllah..
    Qasem ve NoktA bunu beğendiler.
    Gülüşüme ne zaman düşecek ki inşirah neşesi?..

Yasin Kara

Status
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    289
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    220 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Alıntı NoktA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahsen bazı şeyler dışarıdan göründüğü kadar basit olamayabiliyor. Allah iyilerle karşılaştırsın.
    Vallahi sayın nokta aşk bu kadar basite indirgenirse bosanmalar daha çok olur sanki
    NoktA bunu beğendi.
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)