Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

 1. #21
  Durum
  Çevrimdışı
  ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Münzevi..
  Üyelik tarihi
  31 Ağustos 2017
  Mesajlar
  1,716
  Konular
  314
  Blog Entries
  31
  Bahsedilen
  102 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Riya ile kılınan namazlar için hadisi şerifte şöyle buyruluyor ''İbadetine riya karıştırana ahirette “Git sevabını o kişiden iste” denir.'' ibni mace
  Karaton, Qasem, SiyahSancakTaR ve 2 diğerleri bunu beğendiler..


  Ve Aşk!..
  Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
  Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.  Kuran
  Oku , kavra, anlat.

 2. #22
  Durum
  Çevrimdışı
  ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Münzevi..
  Üyelik tarihi
  31 Ağustos 2017
  Mesajlar
  1,716
  Konular
  314
  Blog Entries
  31
  Bahsedilen
  102 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  MÜSLÜMAN ÜLKELERDE SUÇ ORANININ DÜŞÜK OLMASININ SEBEBİ
  Gerçekten de müslümanlar arasında suç işleme oranı çok düşüktür. Bugün dünya üzerinde en az cinâyet işlenen yerler müslüman ülkelerdir. Avrupalı araştırmacılar, İslâm ülkelerinde cinâyet oranı neden düşük diye çok ciddî ilmî çalışmalar yapmaktadırlar.[1]Bunun en mühim sebebi, İslâm’ın getirdiği inanç esasları, ibadetler ve ahlâk kâideleridir. İslâmî bir eğitim alan insan, Allah’tan korkar, yaptığı zerre kadar iyilik ve kötülüğün dahî karşılığını âhirette göreceğine inanır. Neticede şerlere kilit, hayırlara anahtar olur.

  [1] Meselâ bkz. Cordova, Ana; “An Examinational Causes of Low Murder Rates in Islamic Societies”: American Society of Criminology.
  SiyahSancakTaR, Karaton ve Ahsen bunu beğendiler.


  Ve Aşk!..
  Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
  Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.  Kuran
  Oku , kavra, anlat.

 3. #23
  Durum
  Çevrimdışı
  ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Münzevi..
  Üyelik tarihi
  31 Ağustos 2017
  Mesajlar
  1,716
  Konular
  314
  Blog Entries
  31
  Bahsedilen
  102 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Namaz ile ilgili ayetler...


  • Bakara Suresi, 3. ayet: Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.
  • Bakara Suresi, 43. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.
  • Bakara Suresi, 45. ayet: Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır.
  • Bakara Suresi, 83. ayet: Hani İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin" diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.
  • Bakara Suresi, 110. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir.
  • Bakara Suresi, 125. ayet: Hani Evi (Ka'be'yi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kılmıştık. "İbrahim'in makamını namaz yeri edinin", İbrahim ve İsmail'e de, "Evimi, tavaf edenler, itikafa çekilenler ve rüku ve secde edenler için temizleyin" diye ahid verdik.
  • Bakara Suresi, 153. ayet: Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.
  • Bakara Suresi, 177. ayet: Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.
  • Bakara Suresi, 238. ayet: Namazları ve orta namazını (üstlerine düşerek, titizlik göstererek) koruyun ve Allah'a gönülden boyun eğiciler olarak (namaza) durun.
  • Bakara Suresi, 239. ayet: Eğer korkarsanız, yaya veya binekte iken kılın. Güvenliğe girdiğinizde ise, yine Allah'ı, bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği gibi zikredin.
  • Al-i İmran Suresi, 39. ayet: O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: "Allah, sana Yahya'yı müjdeler. O, Allah'tan olan bir kelimeyi (İsa'yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir."
  • Nisa Suresi, 43. ayet: Ey iman edenler, sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin, (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
  • Nisa Suresi, 77. ayet: Kendilerine; "Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin" denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi- hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: "Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?" dediler. De ki: "Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz 'bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar' bile haksızlığa uğratılmayacaksınız."
  • Nisa Suresi, 101. ayet: Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır.
  • Nisa Suresi, 102. ayet: İçlerinde olup onlara namazı kıldırdığında, onlardan bir grup, seninle birlikte dursun ve silahlarını (yanlarına) alsın; böylece onlar secde ettiklerinde, arkalarınızda olsunlar. Namazlarını kılmayan diğer grup gelip seninle namaz kılsınlar, onlar da 'korunma araçlarını' ve silahlarını alsınlar. Küfredenler, size apansız bir baskın yapabilmek için, sizin silahlarınızdan ve emtianız (erzak ve mühimmatınız)dan ayrılmış olmanızı isterler. Yağmur dolayısıyla bir güçlüğünüz varsa veya hastaysanız, silahlarınızı bırakmanızda size bir sorumluluk yoktur. Korunma tedbirlerinizi alın. Şüphesiz, Allah kafirler için aşağılatıcı bir azap hazırlamıştır.
  • Nisa Suresi, 103. ayet: Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık 'güvenliğe kavuşursanız' namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü'minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.
  • Nisa Suresi, 142. ayet: Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah'ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah'ı ancak çok az anarlar.
  • Nisa Suresi, 162. ayet: Ancak onlardan ilimde derinleşenler ile mü'minler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar. Namazı dosdoğru kılanlar, zekatı verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar; işte bunlar, Biz bunlara büyük bir ecir vereceğiz.
  • Maide Suresi, 6. ayet: Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez, ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz.
  • Maide Suresi, 12. ayet: Andolsun, Allah İsrailoğulları'ndan kesin söz (misak) almıştı. Onlardan on iki güvenilir- gözetleyici göndermiştik. Ve Allah onlara: "Gerçekten Ben sizinle birlikteyim. Eğer namazı kılar, zekatı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim inkar ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır."
  • Maide Suresi, 55. ayet: Sizin dostunuz (veliniz), ancak Allah, O'nun elçisi, rüku ediciler olarak namaz kılan ve zekatı veren mü'minlerdir.
  • Maide Suresi, 58. ayet: Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır.
  • Maide Suresi, 91. ayet: Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?
  • Maide Suresi, 106. ayet: Ey iman edenler, sizden birinize ölüm gelip çattığı zaman, vasiyet hazırlanışında, aranızda içinizden adaletli iki kişiyi (şahid tutun.) Veya yolculukta olup size ölüm musibeti gelip çatarsa, sizden olmayan başka iki kişiyi (şahid tutun. İkisini) Şayet kuşkulanacak olursanız namazdan sonra alıkoyarsınız, onlar da (size): "Akraba dahi olsa onu (yeminimizi) hiçbir değere değiştirmeyeceğiz ve Allah'ın şahidliğini gizlemeyeceğiz. Aksi takdirde biz elbette günahkarlardan oluruz" diye Allah adına yemin etsinler.
  • En'am Suresi, 72. ayet: Bir de: "Namazı kılın ve O'ndan korkup-sakının (diye de emrolunduk.) Huzuruna (götürülüp) toplanacağınız O'dur."
  • En'am Suresi, 92. ayet: İşte bu (Kur'an), önündekileri doğrulayıcı ve şehirler anası (Mekke) ile çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz kutlu Kitap'tır. Ahirete iman edenler buna inanırlar. Onlar namazlarını (özenle) koruyanlardır.
  • En'am Suresi, 162. ayet: De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır."
  • Araf Suresi, 170. ayet: Kitaba sımsıkı sarılanlar ve namazı dosdoğru kılanlar, şüphesiz Biz salih olanların ecrini kaybetmeyiz.
  • Enfal Suresi, 3. ayet: Onlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.
  • Tevbe Suresi, 5. ayet: Haram aylar (süre tanınmış dört ay) sıyrılıp-bitince (çıkınca) müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün, onları tutuklayın, kuşatın ve onların bütün geçit yerlerini kesip-tutun. Eğer tevbe edip namaz kılarlarsa ve zekatı verirlerse yollarını açıverin. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.
  • Tevbe Suresi, 11. ayet: Eğer onlar tevbe edip namazı kılarlarsa ve zekatı verirlerse, artık onlar sizin dinde kardeşlerinizdir. Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız.
  • Tevbe Suresi, 18. ayet: Allah'ın mescidlerini, yalnızca Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah'tan başkasından korkmayanlar onarabilir. İşte, hidayete erenlerden oldukları umulanlar bunlardır.
  • Tevbe Suresi, 54. ayet: İnfak ettiklerinin kendilerinden kabulünü engelleyen şey, Allah'ı ve elçisini tanımamaları, namaza ancak isteksizce gelmeleri ve hoşlarına gitmiyorken infak etmeleridir.
  • Tevbe Suresi, 71. ayet: Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah'a ve Resûlü'ne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
  • Tevbe Suresi, 84. ayet: Onlardan ölen birinin namazını hiçbir zaman kılma, mezarı başında durma. Çünkü onlar, Allah'a ve elçisine (karşı) inkara saptılar ve fasık kimseler olarak öldüler.
  • Yunus Suresi, 87. ayet: Musa ve kardeşine (şöyle) vahyettik: "Mısır'da kavminiz için evler hazırlayın, evlerinizi namaz kılınan (ve kıbleye dönük) yerler yapın ve namazı dosdoğru kılın. Mü'minleri de müjdele."
  • Hud Suresi, 87. ayet: Dediler ki: "Ey Şuayb, atalarımızın taptığı şeyleri bırakmamızı ya da mallarımız konusunda dilediğimiz gibi davranmaktan vazgeçmemizi senin namazın mı emrediyor? Çünkü sen, gerçekte yumuşak huylu, aklı başında (reşid bir adam)sın."
  • Hud Suresi, 114. ayet: Gündüzün iki tarafında ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namazı kıl. Şüphesiz iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlara bir öğüttür.
  • Ra'd Suresi, 22. ayet: Ve onlar-Rablerinin yüzünü (hoşnutluğunu) isteyerek sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak ederler ve kötülüğü iyilikle savarlar. İşte onlar, bu yurdun (dünyanın güzel) sonucu (ahiret mutluluğu) onlar içindir.
  • İbrahim Suresi, 31. ayet: İman etmiş kullarıma söyle: "Alış-verişin ve dostluğun olmadığı o gün gelmezden evvel, dosdoğru namazı kılsınlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak etsinler."
  • İbrahim Suresi, 37. ayet: "Rabbimiz, gerçekten ben, çocuklarımdan bir kısmını Beyt-i Haram yanında ekini olmayan bir vadiye yerleştirdim; Rabbimiz, dosdoğru namazı kılsınlar diye (öyle yaptım), böylelikle Sen, insanların bir kısmının kalplerini onlara ilgi duyar kıl ve onları birtakım ürünlerden rızıklandır. Umulur ki şükrederler."
  • İbrahim Suresi, 40. ayet: "Rabbim, beni namazı(nda) sürekli kıl, soyumdan olanları da. Rabbimiz, duamı kabul buyur."
  • İsra Suresi, 78. ayet: Güneşin sarkmasından gecenin kararmasına kadar namazı kıl, fecir vakti (namazda okunan) Kur'an'ı, işte o, şahid olunandır.
  • İsra Suresi, 79. ayet: Gecenin bir kısmında kalk, sana aid nafile olarak onunla (Kur'an'la) namaz kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makama ulaştırır.
  • İsra Suresi, 110. ayet: De ki: "Allah, diye çağırın, 'Rahman' diye çağırın, ne ile çağırırsanız; sonunda en güzel isimler O'nundur." Namazında sesini çok yükseltme, çok da kısma, bu ikisi arasında (orta) bir yol benimse.
  • Meryem Suresi, 31. ayet: "Nerede olursam (olayım,) beni kutlu kıldı ve hayat sürdüğüm müddetçe, bana namazı ve zekatı vasiyet (emr) etti."
  • Meryem Suresi, 55. ayet: Halkına, namazı ve zekatı emrediyordu ve o, Rabbi Katında kendisinden razı olunan (bir insan)dı.
  • Meryem Suresi, 59. ayet: Sonra onların arkasından öyle nesiller türedi ki, namaz (kılma duyarlılığın)ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp-uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır.
  • Taha Suresi, 14. ayet: "Gerçekten Ben, Ben Allah'ım, Benden başka İlah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve Beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl."
  • Taha Suresi, 132. ayet: Ehline (ümmetine) namazı emret ve onda kararlı davran. Biz senden rızık istemiyoruz, Biz sana rızık veriyoruz. Sonuç da takvanındır.
  • Enbiya Suresi, 73. ayet: Ve onları, Kendi emrimizle hidayete yönelten önderler kıldık ve onlara hayrı kapsayan-fiilleri, namaz kılmayı ve zekat vermeyi vahyettik. Onlar Bize ibadet edenlerdi.
  • Hac Suresi, 35. ayet: Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir.
  • Hac Suresi, 41. ayet: Onlar ki, yeryüzünde kendilerini yerleştirir, iktidar sahibi kılarsak, dosdoğru namazı kılarlar, zekatı verirler, ma'rufu emrederler, münkerden sakındırırlar. Bütün işlerin sonu Allah'a aittir.
  • Hac Suresi, 78. ayet: Allah adına gerektiği gibi mücadele edin. O, sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir, atanız İbrahim'in dini(nde olduğu gibi). O (Allah) bundan daha önce de, bunda (Kur'an'da) da sizi "Müslümanlar" olarak isimlendirdi; elçi sizin üzerinize şahid olsun, siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye. Artık dosdoğru namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a sarılın, sizin Mevlanız O'dur. İşte, ne güzel mevla ve ne güzel yardımcı.
  • Mü'minun Suresi, 2. ayet: Onlar namazlarında hûşû içinde olanlardır;
  • Mü'minun Suresi, 9. ayet: Onlar, namazlarını da (titizlikle) koruyanlardır.
  • Nur Suresi, 37. ayet: (Öyle) Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah'ı zikretmekten, dosdoğru namazı kılmaktan ve zekatı vermekten 'tutkuya kaptırıp alıkoymaz'; onlar, kalplerin ve gözlerin inkılaba uğrayacağı (dehşetten allak bullak olacağı) günden korkarlar.
  • Nur Suresi, 56. ayet: Dosdoğru namazı kılın, zekatı verin ve elçiye itaat edin. Umulur ki, rahmete kavuşturulmuş olursunuz.
  • Nur Suresi, 58. ayet: Ey iman edenler, sağ ellerinizin malik olduğu ile sizden olup da henüz erginlik çağına ermemiş olan (çocuk)lar, (odalarınıza girmek için şu) üç vakitte izin istesinler: Sabah namazından önce, öğleyin üstünüzü çıkardığınız vakit ve yatsı namazından sonra. (Bu) Üçü sizin için mahrem (vakitleri)dir. Bunların dışında size de, onlara da bir sakınca yoktur; onlar yanınızda dolaşabilirler, birbirinizin yanında olabilirsiniz. İşte Allah, size ayetleri böyle açıklamaktadır. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
  • Furkan Suresi, 64. ayet: Onlar, Rablerine secde ederek ve kıyama durarak gecelerler.
  • Neml Suresi, 3. ayet: Ki onlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve onlar, ahirete kesin bilgiyle iman ederler.
  • Ankebut Suresi, 45. ayet: Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah, yaptıklarınızı bilir.
  • Rum Suresi, 31. ayet: 'Gönülden katıksız bağlılar' olarak, O'na yönelin ve O'ndan korkup-sakının, dosdoğru namazı kılın ve müşriklerden olmayın.
  • Lokman Suresi, 4. ayet: Onlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler. Ve onlar kesin bir bilgiyle ahirete inanırlar.
  • Lokman Suresi, 17. ayet: "Ey oğlum, namazı dosdoğru kıl, ma'rufu emret, münkerden sakındır ve sana isabet eden (musibetler)e karşı sabret. Çünkü bunlar, azmedilmesi gereken işlerdendir.
  • Secde Suresi, 16. ayet: Onların yanları (gece namazına kalkmak için) yataklarından uzaklaşır. Rablerine korku ve umutla dua ederler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.
  • Ahzab Suresi, 33. ayet: Evlerinizde vakarla-oturun (evlerinizi karargah edinin), ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt, gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.
  • Fatır Suresi, 18. ayet: Hiçbir günahkar bir başka günahkarın günahını yüklenemez. Eğer yükü ağır olan kimse (bir başkasını) onu taşımaya çağırsa, -bu, yakın-akrabası da olsa- kendisine ondan hiçbir şey yükletilmez. Sen, yalnızca gayb ile Rablerinden 'içleri titreyerek-korkmakta' olanları ve dosdoğru namazı kılanları uyarırsın. Kim temizlenip-arınırsa, artık o, kendi nefsi için temizlenip-arınmıştır. Sonunda dönüş Allah'adır.
  • Fatır Suresi, 29. ayet: Gerçekten Allah'ın Kitab'ını okuyanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak edenler; kesin olarak zarara uğramayacak bir ticareti umabilirler.
  • Şura Suresi, 38. ayet: Rablerine icabet edenler, namazı dosdoğru kılanlar, işleri kendi aralarında şura ile olanlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak edenler,
  • Mücadele Suresi, 13. ayet: Gizli konuşmanızdan önce sadaka vermekten ürktünüz mü? Çünkü yapmadınız, Allah sizin tevbelerinizi kabul etti. Şu halde namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve Allah'a ve O'nun Resûlü'ne itaat edin. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.
  • Cum'a Suresi, 9. ayet: Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.
  • Cum'a Suresi, 10. ayet: Artık namazı kılınca, yeryüzünde dağılın. Allah'ın fazlını isteyip-arayın ve Allah'ı çokça zikredin; umulur ki felaha (kurtuluşa ve umduklarınıza) kavuşmuş olursunuz.
  • Mearic Suresi, 22. ayet: Ancak namaz kılanlar hariç;
  • Mearic Suresi, 23. ayet: Ki onlar, namazlarında süreklidirler.
  • Mearic Suresi, 34. ayet: Namazlarını (titizlikle) koruyanlardır.
  • Müzzemmil Suresi, 20. ayet: Gerçekten Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden biraz eksiğinde, yarısında ve üçte birinde (namaz için) kalktığını bilir; seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da (böyle yaptığını bilir). Geceyi ve gündüzü Allah takdir eder. Sizin bunu sayamıyacağınızı bildi, böylece tevbenizi (O'na dönüşünüzü) kabul etti. Şu halde Kur'an'dan kolay geleni okuyun. Allah sizden hastalar olduğunu, başkalarının Allah'ın fazlından aramak için yeryüzünde gezip-dolaşacaklarını ve diğerlerinin Allah yolunda çarpışacaklarını bilmiştir. Öyleyse ondan (Kur'an'dan) kolay geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve Allah'a güzel bir borç verin. Hayır olarak kendi nefisleriniz için önceden takdim ettiğiniz şeyleri daha hayırlı ve daha büyük bir ecir (karşılık) olarak Allah Katında bulursunuz. Allah'tan mağfiret dileyin. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.
  • Müddesir Suresi, 43. ayet: Onlar: "Biz namaz kılanlardan değildik" dediler.
  • Kıyamet Suresi, 31. ayet: Fakat o, ne doğrulamış ne de namaz kılmıştı.
  • A'la Suresi, 15. ayet: Ve Rabbinin ismini zikredip namaz kılan.
  • Alak Suresi, 10. ayet: Namaz kıldığı zaman bir kulu.
  • Beyyine Suresi, 5. ayet: Oysa onlar, dini yalnızca O'na halis kılan hanifler (Allah'ı birleyenler) olarak sadece Allah'a kulluk etmek, namazı dosdoğru kılmak ve zekatı vermekten başkasıyla emrolunmadılar. İşte en doğru (dimdik ve sapasağlam) din budur.
  • Ma'un Suresi, 4. ayet: İşte (şu) namaz kılanların vay haline,
  • Ma'un Suresi, 5. ayet: Ki onlar, namazlarında yanılgıdadırlar,
  • Kevser Suresi, 2. ayet: Şu halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes
  SiyahSancakTaR ve Ahsen bunu beğendiler.


  Ve Aşk!..
  Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
  Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.  Kuran
  Oku , kavra, anlat.

 4. #24
  Durum
  Çevrimdışı
  ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Münzevi..
  Üyelik tarihi
  31 Ağustos 2017
  Mesajlar
  1,716
  Konular
  314
  Blog Entries
  31
  Bahsedilen
  102 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Namazi terk eden ALLAH'i terk etmistir
  (Hz Mevlana)

  Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

  Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

  Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.


  “Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım”

  Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

  “İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin” diye çıkıştı.

  Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

  “Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım.”

  O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

  Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

  Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.

  Said DEMIRTAŞ
  SiyahSancakTaR ve Ahsen bunu beğendiler.


  Ve Aşk!..
  Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
  Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.  Kuran
  Oku , kavra, anlat.

 5. #25
  Durum
  Çevrimdışı
  SiyahSancakTaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CEDDİ OSMANLI !...
  Üyelik tarihi
  17 Eylül 2017
  Nereden
  PAYİTAHT...
  Mesajlar
  11,338
  Konular
  1553
  Bahsedilen
  178 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  43

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Namaz hûşu ve hudû ile kılınmalıdır.
  Hûşu namazın sırrı ve ruhudur. Kur'anı Kerimde;
  "ALLAH'ın huzurunda tam hûşu ve hudû ile durun" buyurulmaktadır.
  (Bakara, 238)
  Bazı alimler hudû zahiri eğilmek, hûşu ise, manevi ve ruhi eğilmektir, derler (Haydar Hatipoğlu, Sünen-i İnn-i Mace Tercemesi ve Şerhi, c 3, s 348).
  Bazı Alimler ise, hûşu azalarla; hudû ise kalple olur, demişlerdir. Veya hûşu gözle, hudû diğer azalarla olur.

  Hazret-i Peygamber -sallALLAHu aleyhi ve sellem-
  "Hûşu ancak, namazda (uzuvlarını) hiç kımıldatmayan ve tevazu içinde olan kimseler için tahakkuk eder." buyurmuştur.

  Felah, namazlarını hûşu ile kılanlara mahsustur. Namazlarında hûşu'a riayet etmeyenler felaha eremezler. Hûşuun bulunmaması felahın da yokluğu demektir. Bu konuda Kur'anı Kerim;

  "Namazlarını hûşu ile kılan müminler kurtuluşa ermişlerdir."
  buyrulmaktadır.
  (Mü'minun,1)

  Bu ayet-i kerime nazil olmazdan önce sahabe-i kiram namazda gözlerini gökyüzüne kaldırıyorlar, sağa sola bakınıyorlardı. Ayet-i Kerimenin nazil olmasından sonra artık gözlerini secde mahalline çevirmeye başladılar.

  Abdullah Bin Ömer bu ayet-i kerimenin izahında şöyle der:
  "Sahabe-i Kiram, namaz için ayağa kalktıklarında başka hiçbir şeyle ilgilenmezler, bütün varlıklarıyla kendilerini namaza verirlerdi. Gözlerini secde yerine dikerler ve ALLAH'ın kendilerine baktığını kabul ederlerdi."

  Namazda ayakta iken secde yerine, rükûda iken ayaklara, secdede iken burun ucuna, otururken iki elleri arasına bakmalıdır. Bu söylenilen yerlere bakıp ta gözler etrafa kaymazsa, namazda hûşu hali hasıl olabilir, kalp dünya düşüncelerinden kurtulabilir.

  El parmaklarını Rükûda açmak ve secdede bir birine yapıştırmak sünnettir. Bunlara dikkat edilmelidir. Parmakları açık veyahut bitişik bulundurmak, sebepsiz boş şeyler değildir. Bizler için İslamiyet'in sahibine uymak kadar büyük bir nimet yoktur.
  (Sadık Dânâ, Altınoluk sohbetleri 2, s 121).

  Hazret-i Ali -RadıyALLAHü anh- şöyle buyurur:

  "Hûşu olmayan namazda, lüzumsuz şeylerden kaçınılmayan oruçta, tertile riayet edilmeden yapılan kıraatte, günahlardan sakındırmayan amelde, sehavet bulunmayan malda, sıkı bağlılık bulunmayan kardeşlikte, ihlas olmayan duada hayır yoktur."

  Müslüman, namazını kalbi ve kalıbı beraber olarak kılmalıdır.
  Nitekim Hadis-i şerifte: "Kişinin kalbi ve bedeniyle beraber namazda hazır olmadıkça ALLAH o namaza bakmaz." buyurulur.

  Namazda her uzvun tevazu göstermesi ve kalbin de, ALLAH Teala'dan korku üzere olması lazımdır.

  Bir Hadis-i şerifte: "Kişiye namazdan yazılacak ecir, kalp huzurundan başkası değildir."(İhya, I 160)

  Diğer bir Hadis-i şerifte: "Kulun kıldığı namazından elde edeceği şey, sadece (namazda oluşunun) şûurunda olduğu anların sevabıdır." buyrulur.

  Abdulvahid bin Zeyd:

  "Alimler, kulun kıldığı namazdan, onun için sadece şûurlu olarak kıldığı kısımların sevap temin ettiği hususunda ittifak etmişlerdir." demiş ve bu hususta bir icma bulunduğunu iddia etmiştir.

  Sahabelerden Ammar Bin Yasir -RadıyALLAHü anh- 'ın bildirdiğine göre, Peygamber -sallALLAHu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
  "Öyle durumlar olur ki, kişi namazını bitirince defterine kıldığı namazın sadece onda biri, dokuzda biri, sekizde biri, yedide biri, altıda biri, beşte biri, dörtte biri, üçte biri veya yarısı kadar sevap yazılır."
  (Darimi, Salat, 91)

  Namaz kılanlara, ihlas ve hûşu derecesine göre sevap verilir. Bazılarına ecir ve sevabın hepsi verilir. Bazılarına sevabın yarısı verilir, bazılarına onda biri verilir. Bazılarına hiçbir şey verilmez.
  Çünkü namazı hiçbir şeyi hak etmemektedir.

  Cenab-ı Hakk, farz namazlarının ecir ve sevabını belli bir ölçüye göre vermektedir. Nitekim bir hadis-i Şerifte:

  "ALLAH katında farz namaz için bir ölçü vardır. O namazda ne kadar kusur ve eksiklik varsa, onun hesabı yapılır." buyurulur.

  ALLAH'ın dilediği zaman gelince bu tür namazlar, bir eski paçavra gibi dürülüp sarılarak sahibinin suratına çarpılır.
  (et-Terğip ve't-Terhib, I, 339)

  Rasulullah (a.s) bir gün adamın birinin namaz kılarken sakalını elleriyle karıştırdığını gördü, buyurdu ki: Eğer bunun kalbin de hûşu olsaydı vücudunun her uzvunda hareketsizlik olurdu.

  Rasul-i Ekrem bir buyurdu ki:
  Kıldığın namazı, en son namazınmış gibi, bir daha namaz kılma fırsatı bulamayacak bir kişinin kıldığı namaz gibi kıl.

  Müceddid-i Elf-i Sânî İmamı Rabbani Hazretleri Mektubat'ta şöyle yazıyor:
  "Secde de ellerin parmaklarını birleştirmeye, rükûda da parmakları birbirinden ayrı tutmaya (birleştirmemeye) dikkat etmelidir. Şeriat parmakları birleştirmeyi ve açık tutmayı lüzumsuz yere emretmemiştir. Yani böyle basit meseleleri bile gözetmek gerekir."
  Devamla şöyle yazıyor.
  " Namazda ayakta dururken gözleri secde yerine dikmeli, rükû halinde ayaklara doğru bakmalı,secde yaparken burun hizasına ve otururken de diz üzerindeki ellere bakmalıdır. Tüm bunlar namazda hûşu meydana getirir, aynı zamanda dikkatin dağılmayıp kişinin kendini namaza vermesi mümkün olur."

  Biri Hz. Ali'den hûşu nedir? diye sordu.

  Hz. Ali: Hûşu kalpte bulunan bir şeydir. Namazda iken donmuş gibi durup hiç bir yana bakmamak ve hiç bir şeyle ilgilenmemek hûşudandır. İbn-i Abbas (r.a) hazretleri diyor ki: Namazda hûşulu olan kişi ALLAH'tan korkan kişidir. Namaz kılarken de hareketsiz duran kişidir.

  Hz. Ebû Bekir (r.a) diyor ki:
  " Rasul-i Ekrem bir keresinde buyurdu ki: Münafıkça hûşudan ALLAH'a sığının. " sahabe-i Kiram " Münafıkça hûşu nedir? " deyince, dedi ki:" Görünüşte sükunet ve hareketsizlik vardır, ama içeride münafıklık olursa bu münafıkça hûşudur.

  Pek çok sahabe ve tabilerden şöyle nakledildi.
  hûşu; sükûn ve hareketsizliğin adıdır.
  ay düşüm bunu beğendi.
  ]
  RUHUN ŞAD OLSUN EY CEDDİ!......


  Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir.Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.

  Cennet Mekan Ulu Hakan Abdulhamid Han Hazretleri

 6. #26
  Durum
  Çevrimiçi
  NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Üyelik tarihi
  21 Mart 2017
  Mesajlar
  4,279
  Konular
  1720
  Bahsedilen
  328 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı
  1 Aşama : Ekibim , Asim ( Adana sivil insiyatif meclisi) dediğimiz 36 sivil toplum toplumun üniversite sorumluları ile yapılan 15 günlük toplantılar. bunlar daha çok ekip koçları dediğimiz öncü ve lider kişiler. Bunlarla Üniversitede gençlerin karşılaştığı sorunlar , zaaflar ve islami kimlik üzerine konuşmalar ve kitap okumaları aynızaman da islam birliği altında ortak çalışmalar yapmaktayız. Aynı düşünmesekte ortak paydalarda buluşabiliyoruz...
  Qasem kitap okumalarında kullandığınız listeyi bizimle paylaşabilirmisin. Din yorgunu gençler le yeni başlayanlar için ayrı listeniz varsa ayrı ayrı ekleyebilirsen bizim için daha iyi olur.

  Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı
  Dünyada barış çalışmalarımızda yeryüzündeki savaşlar ve insanlık dramları üzerine konuşmalarımız ve toplantılarımız olmaktadır. Bize bu hassasiyetimizin nereden geldiği sorulduğunda bize Bunu Namazımızın emr ettiğini , Namazımınızn Adil şahitlik yapıp yapmadığımızı günde 5 kez denetlediğini söz ve eylem bütünlüğümüzle defaatle vurgularız... Onlarda bunu iliklerine kadar his ederler...
  Allah yardımcınız olsun. Emeklerinizi boşa çıkartmasın inş.


  Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı
  Bu bağlamda bir anlatım yolu ile hayattan örnekler vererek bir anlatım yoluna giderdim. Lakin bizde bilgi imana iman amale dönüşüp dışa yansıyan bir harekettir. Bunu anlatmadan önce bunun tanıklığını hayatımla yapmam onlara anlatacaklarımı sahih ve anlamlı kılan en büyük önceliktir.
  Örneklerini okumayı çok isterim

  Qasem mesela bir öğrencin namazla ilk tanışmanı sorsa, diğeri hiç unutamadığın namazını sorsa, diğeri namazda huşuyu yakalamak için ne yapıyorsun dese ne cevap verirsin.

  Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı
  Konuda çok kopukluk olması bugün eczanede olmam ve burada yazmamdan kaynaklı
  Est ne hakkı Qasem sen hakkını helal et. Her yerde buluyoruz seni Şimdi evdesindir kopukluk olmadan bir daha yazarsın bizde okuruz

  Konu dışı olacak belki bu hafta öğrencilerinizle hangi konu hakkında konuştunuz öğrenebilirmiyiz.
  SiyahSancakTaR ve Qasem bunu beğendiler.

 7. #27
  Durum
  Çevrimiçi
  NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Administrator
  Üyelik tarihi
  21 Mart 2017
  Mesajlar
  4,279
  Konular
  1720
  Bahsedilen
  328 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Alıntı ay düşüm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cümlemizden nokta.Konuların en güzeli namaz insanın kendini bulması seccadesini sererken yüzünde tebessüm oluşması rukuda huşu secdede edeple selamda ise haya sahibi olmasıdır . İlgi alanımda ama yoğun oldugum için ara ara girip bırseyler paylaşacagım emegi gecenlerden rabbim razı olsun inşallah
  Amin ay düşüm ben senin namazlarını merak ediyorum aslında. Ekleyeceğin diğer şeyleri değil. Yanlış anlaşılmasın bu benim kişisel tercihim. Konuya gelenlerin ilgisini çeker eklediklerini okur.

  ay düşüm namaza nasıl hazırlanır, ay düşüm için namaz neyi ifade eder bizimle paylaşabilir misin.

  Aşureyle ilgili bir konuda etkinlik yaptığınızı yazmıştın. Öğretmensin yanlış mı anladım bilemiyorum. Öğrencilerine namazı nasıl anlatıyorsun. Öğrencin sana dese ki "Benim babam hiç namaz kılmıyor, bende kılmıyorum. Çünkü benim babam hiçbir zaman yanlış bir şey yapmaz." dese o öğrenciye davranışın nasıl olurdu.

 8. #28
  Durum
  Çevrimdışı
  Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman Üye
  Üyelik tarihi
  18 Şubat 2017
  Mesajlar
  2,942
  Konular
  208
  Blog Entries
  4
  Bahsedilen
  313 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  64

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  @ Nokta kardeşime...

  Bismillahirahmanirrahim...

  Allah Razı olsun üstad...
  Her sene kitap listelerimi yenilerim. Aynı kalıpta preslenmiş öğrenci tipi yetişsin istemem... Düşünen akleden ve kendi sınırlarını aşan öğrenciler yetişsin isterim. Tüketen değil üreten bir gençlik. Bu seneki okuma listelerimin ve konjşulacak konular, seminerlerimin bir listesini hazırlamıştım. Taslaklar daha tam değil. Kitap listeleride daha tamamlanıp guruplandırılmadı... Ama mevcut hali ile inşallah atarım kardeşime.
  Birde bunun için 3 geceli gündüzlü yaptığımız kamptan arkadaşlarla ( Özel eğitim ekibim) ile inşallah bir resim atayım. Kitap ve konular hariç o resmi sonra sileceğim inşallah...

  Tüm çalışmalara dair aslında ayrıntılı çalışma proğramımda var. Mesela ortaokuldan başlayan bir öğrenciye aşama aşama hangi konuların anlatılacağı taaaa üniversite bitene kadar ki konular tek tek ele alınmış halde. İsteyen arkadaşlara özel olarak orta okul bşrden başlamak kaydıyla atabilirim.

  Her ilde yapacağınız çalışmalara seminer, ortam, meteryal desteğide sağlar, çalışmalarınızı deatekleriz. Sizler yeterki mücade edin biz her haliyle çalışmalarınızı her il ve ülkede destekler elimizden geleni yaparız. Bunun için tekliflere açığız inşallah...

  ilk namazla tanışmam...

  İlk namazla tanışmam 2010 yılıydı.. Müslüman oluşumun ilk günleriydi. Anlamsı bulduğum hateketler yığınını kabul etmem çok kolay olmadı. Müslümanlardan. Allahtan nefret eden birinin namaza başlaması kolay olmaz. Ama Murat abimin karekterini kişiliğini nereden aldığını öğrenmek istediğimde elime verdiği meali okumaya bailadığımda hep namaz diyordu Namaz kılan müminlerin davranışlarından bahsediyordu...

  Bakıyırum bunların hepsi bizim doktırda var. Ama diğer müslümanlarda namaz kılıyor ama o davranışlara sahip değiller... Ben karar vermişim bu adamı çözücem diye... Bir yandanda iyileşmeye başlıyorum. Ama namaz bana hala çok anlamsız kuru hareketler olarak geliyordu... Taki birgün kurandaki tüm namaz ayetlerini tek tek yazıp onların istediği gibi bir namaz kılmaya karar verene kadar... Bir görseniz odanın heryeri ne kağıtlar sermişim... 1 hafta iyice okudum. Uygulamaya başladım. Sonra Bizim doktora bakalım senin namaz hayatımda ne değiştirecek diye öğle namazı rekat sayısını ve nasıl kılındığını sordum. Bana iyice anlattı. Tabi abdest almayı red etmiştim. Ama Doktorun şu cümleleri zihnime kazındı... Namazda sadece bu 1 haftadır yaptıklarına odaklan. Onları düşün ve Farzetki Allah var ve bu bir haftada yaptıklarının hesabını ona veriyorsun... Günlerini 4 e böl her rekatta böldüğün yere kadar hesap ver dedi...

  O gün benim için dönüm noktasıydı... Müslüman değildim. Ama bu adama benzemeye çalışıyordum... İdeolümdü. Hayatımı ona borçluydum... Saat 1 gibi durduğum namazda hatırladığım en son şey daha hiç rukuya bile gitmeden saatler sonra baygınlıktan yere yığılmam olmuştu... Kendimi hesap vermeye okadar kaptırmışım ki... Saatler nasıl geçmiş farketmemişim. Doktorda saatlerce beni izlemiş orda.. Bedenim o süreçte çok zayıf olduğundan kaldıramamıştı... Bşr rekat bile kılamamıştım ama Doktor Muratı çözmüştüm. Günde 5 kez Allaha hesap veren biri hata yapamazdı... Kişiliğinin sırrı buymuş... Ve benim de yarım yamalakta olsa ilk namazım buydu... Günler sonra gerçekten iman etmiştim... Ve artık beni denetlen bir mekanizmam namaz diye bir pusulam vardı...

  Hiç unutmadığım namazım...

  Bu aslında hiç unutmadığım namazımdı aynı zamanda


  Namazda huşuyu yakalamak için ne yapıyorsun...

  Ben namazı sizden biraz daha farklı kılıyorum... Her rekatta elime kuran alıp onu okuyup üzerine düşünüp ( arapça biliyorum) öyle namazımı kılıyorum. Rükü ve secdelerim çok uzundur. Onlarda rabbime hesap veriyorum.... Teşbihatım aslında rabbimin büyüklüğünü anmak ve kendimi sorgulamamdır. Buda namazımı sürekli dinç tutuyor. Cem ve kasr ı savaş meydanı dışında yapmıyorum...


  Öğrencilerim derken bu haftaki mesajı atayım buraya ne konuştuğumuzu gör inşallah üstad. Bu akşam Dernekte tefsir çaluşmam vardı... Konumuzda şuydu ;

  Özgür-Der / Adana: Her Salı devam ettirmekte olduğumuz Kuran çalışmalarımıza Bu hafta; Zuhruf Suresi 45. Ayet ile devam edeceğiz. Siz değerli Kardeşlerimizi de aramızda görmek isteriz. Çalışma: Bugün Saat 20:00 de Dernek Salonumuz da yapılacaktır.


  Bugün bunu konuştuk. Şuandada 4 tane dergi önümde onları inceliyorum. Temuz, haksöz, islam dünyası, davet mektebi

  Resimleride aşağıya atıyorum inaşallah üstad... Tamamlandığında, temize çektiğimde ve guruplandırdığımda inşallah tekrar atarım.

  Dergi eesimlerini bu akşam Siyahsancaktarın konukluk sayfasına resim olarak atmıştım

  Tevhid - Adalet - Özgürlük

 9. #29
  Durum
  Çevrimdışı
  Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uzman Üye
  Üyelik tarihi
  18 Şubat 2017
  Mesajlar
  2,942
  Konular
  208
  Blog Entries
  4
  Bahsedilen
  313 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  64

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  @ Nokta Karseşime...
  İstediğin listeler inşeAllah...

  Tevhid - Adalet - Özgürlük

 10. #30
  Durum
  Çevrimdışı
  ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Münzevi..
  Üyelik tarihi
  31 Ağustos 2017
  Mesajlar
  1,716
  Konular
  314
  Blog Entries
  31
  Bahsedilen
  102 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  44

  Standart Cevap: Haftanın Konusu: Namazı Dosdoğru kılmak... ( 2017 Ekim 2. Haftası)

  Alıntı NoktA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Amin ay düşüm ben senin namazlarını merak ediyorum aslında. Ekleyeceğin diğer şeyleri değil. Yanlış anlaşılmasın bu benim kişisel tercihim. Konuya gelenlerin ilgisini çeker eklediklerini okur.

  ay düşüm namaza nasıl hazırlanır, ay düşüm için namaz neyi ifade eder bizimle paylaşabilir misin.

  Aşureyle ilgili bir konuda etkinlik yaptığınızı yazmıştın. Öğretmensin yanlış mı anladım bilemiyorum. Öğrencilerine namazı nasıl anlatıyorsun. Öğrencin sana dese ki "Benim babam hiç namaz kılmıyor, bende kılmıyorum. Çünkü benim babam hiçbir zaman yanlış bir şey yapmaz." dese o öğrenciye davranışın nasıl olurdu.
  Yok estg. tabiki Namaza başlamadan önce huyumdur sinirliysem acele işim filan varsa 3 kere abdest alırım sakinleşmemi ve huşu içinde kılmamı sağlar.Namaz benim için Hz.Allah'ın cemaline giden en kestirme yoldur.Doğrudur 5 yaş d.e. öğretmeniyim. Malesef acı birsey anne babanın namaz kılmaması ve çocugundan beklemesi ve bu sorumluluğunu başkasına yüklemesi çünki çocuk ilk eğitimini anne karnında alır 8 haftalıkken. anne namaz kılan kuran okuyan dini vazıfelerini yerine getiren biri ise embriyo bunu bilinçaltına kaydeder ve doğduktan sonrada anneyı babayı dua ederken namaz kılarken görüncede bilinçaltından bu kayıtlar ortaya çıkar namaz kılması daha kolay olur. Ben İlk önce sevgi sevmek kelimelerinden bahsediyorum Neyi niçin sevdiğini sorguluyorum ve Allah sevgisi ve HzAllahın varlığını bize bahşettiği nimetleri ve Peygamber efendimizi çocuklara sevgisini.En iyi öğretmenlik örnekliktir .Öğretmende namaz gösterdiği sevgiyi saygıyı çocuk görmelidir. Hediyelerle teşvik ona ait tesbih seccade takke tulbet .Namaz oyunları oynarım namazla ilgili videolar izlettiririm ve namazdan önce ve namaz kıldıktan sonra ne hissettiklerini sorarım namazı bu şekilde anlatıp aktarırım.Evde namaz kılan biri yoksa eğer kendimce ''Bireyi bütünüyle tanıma '' yöntemine başvuruyorum.Bizden istenilen 'namazını kılsın kuranını okusun öğrensin ' kelimelerini ilk ailede çocugun görmesini istiyorum. Yapılmıyorsa ve bu sözle karşılaşırsam hiç olmadı karşılaşmadım yeniyim daha ama ilk çocuga kendisinin hata yapabileceği gibi babasının ailesininde hata yapabileceğini ve ders çıkardıklarından bahsedip çocugun ailesini teşvik etmesini sağlarım ve zamanla okulda arkadaşlarından öğretmen(ler)inden görerek namaza başlar
  Qasem, SiyahSancakTaR, Ahsen ve 1 diğerleri bunu beğendiler..


  Ve Aşk!..
  Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
  Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.  Kuran
  Oku , kavra, anlat.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 12
  Son Mesaj : 18.Ekim.2017, 10:26
 2. Cevap: 37
  Son Mesaj : 06.Ekim.2017, 20:45
 3. Abdest aldıktan sonra nafile namazı kılmak
  Konu Sahibi "Aşk-ı Derun" Forum Sünnet & Hadis Serbest köşe
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2017, 15:32
 4. 8 Madde ile Namazı Düzenli Kılmak
  Konu Sahibi Ahsen Forum Namaz
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Nisan.2017, 18:01
 5. Haftanın Konusu Kutlu Doğum Haftası
  Konu Sahibi Karaton Forum SP Haftanın Konusu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 23.Nisan.2017, 21:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •