Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Haftanın Konusu: "Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker" ( Ekim 2017 / 3. Hafta)

Status
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Standart Haftanın Konusu: "Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker" ( Ekim 2017 / 3. Hafta)

Değerli kardeşlerim bu hafta inşeallah Toplumsal ve Bireysel ifsad karşısında ıslah ve inşaayı önceleyen bir eylemi işleyeceğiz; " Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker. "

Bu Konuda yol ışığımız olacak ayetler ; Hac- 71 ve Tevbe - 41.

Arkadaşlar toplumsal ifsad/fesad yeryüzünün fıtri yapısını bozmaktır.Bunun örneklerle somutlaşmış hali Firavun ve Hz.Musa örneğidir. Firavun; Musa'ya karşı geceleri Allah'tan yardım istemiştir.Kendisini islah edici olarak niteleyen Firavunvari örnekler/rol modeller her zaman olmuşlardır.Bugün ABD, AB ve emperyalistler de aynı zihni taşıyarak yeryüzünü ifsad/fesat'tan temizlediklerini iddia etmekteler. Lakin Kur'an bize asıl bozguncularin kim olduğunu açıkça söylemektedir. Bu anlamda Bakara suresinde onlara Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın dendiğinde onlar bizler anca ıslah esicileriz derler söylemi tarihi tanıklık açısından oldukça önemlidir.

Bu zihniyet yeryüzünde 'ekini ve nesli' bozarak her türlü zalimliklerine meşruiyet kazanmak istiyorlar. Elbette bunlar işlerini yapıyor.Öte yandan Musalar ,Salihler ve Muhammedler de ( s.a.v) bunların oyunlarını Allah'ın yardımıyla bozmuşlardir. Bize düşende işimizi en güzel şekilde yapıp bu ifsadı hem bireysel hemde toplumsal açıdan bertaraf etmek olacaktır... Yani Münkerin nehy için öncelikle Marufun inşaası lazımdır...

Marufun inşaası ve Münkerin reddi ve nehyi için bir nahda / diriliş hareketi gerek. İşte konumuzada tamda bu açıdan odaklanacağız.

1. Bireysel olarak sorumluluklarımız.
    2. Mesleki sorumlulullarımız.
    3. Sosyal sorumluluklarımız.
    4. Toplumsal sorumluluklarımız.
    5. Teorikten pratiğe geçiş süreci...

Bu nahda/ diriliş hareketi merkezden başlayarak çevreye yayılır. Bu yüzden kendimizden bailayarak Marufun emri için kim ve ne olmamız gerektiğini konuşacağız, kendimizi ve yörüngemizi bulduktan sonrada marufun emrinin ne şekilde yapılacağının mesleki ve sosyal olarak cevaplarını arayacağız. Sonrada inşaa edilecek Maruf tesisi ile Münkerle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini konuşacağız.

İşlerimiz, ailemiz ve sosyal çevremizde bize düşen sorumlulıklar neler , neler yapmamız gerekiyor bunlarıda inşalllah gündemimiz üzerinden konuşacağız.

Bugün bu sorumluluk bizlerin omuzundadir. Bunun için peygamberlerin metodunu iyi bilip kendi zamanımızın fikhını ortaya koymalıyız ki ümmet coğrafyası ve insanlık rahat bir nefes alsın. Yoksa Münker Marufa hükmetmeye devam edecektir.

Unutmayınız ki bütün peygamberlerin gönderiliş amacı "emri bil maruf nehyi anil münker"dir. Yani yeryüzüne iyiliği emredip kötülükten men etmektir. Bunu yaparken vahyin ölçülerine göre hareket etmişlerdir. Kesinlikle ölçüsüzlük yapmamışlar. Yani Müslüman ifrad ve tefride kaçmadan bunu yapar/yapmalıdır.

İyiliği emretmek ve kötülüğü engellemek bizim islami kimliğimizin özelliğidir.Bunu yaparken de vahiyle donanacaktir ki fesad/ifsad bertaraf olsun.

Rol model olan biz Vahy talebelerinin zihin dünyası bu konuda ne diyor ve neleri önceliyor, neler tavsiye edecek bunları merak ediyorum inşallah...

Buyrun kardeşlerim söz sizindir inşallah. Tavsiyeleriniz ve uyarılarınız bize yol gösterecektir...

Tevhid - Adalet - Özgürlük
    Ahsen, SiyahSancakTaR, NoktA ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    NoktA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Administrator
    Konular
    1706
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Standart Cevap: Haftanın Konusu: "Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker" ( Ekim 2017 / 3. Hafta)

Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı
    Bu Konuda yol ışığımız olacak ayetler ; Hac- 71 ve Tevbe - 41.
    Onlar, Allah'ı bırakıp, hakkında Allah'ın hiçbir delil indirmediği, kendilerinin de hakkında hiçbir bilgilerinin bulunmadığı şeylere kulluk ederler. Zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur. Hac suresi 71 ayet

(Ey müminler!) Gerek hafif, gerek ağır olarak savaşa çıkın, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Tevbe suresi 41 ayet

Ayetlerin tefsirine bakayım inş. Konuyla ilgili açık ifade göremedim.

Marufun inşaası ve Münkerin reddi ve nehyi için bir nahda / diriliş hareketi gerek. İşte konumuzada tamda bu açıdan odaklanacağız.

1. Bireysel olarak sorumluluklarımız.
    2. Mesleki sorumlulullarımız.
    3. Sosyal sorumluluklarımız.
    4. Toplumsal sorumluluklarımız.
    5. Teorikten pratiğe geçiş süreci...
    Konuya bakış açımızı genişletmemiz gerekiyormuş. Kendi adıma çıkarttığım sonucu yazmayayım Allah razı olsun üstad

İşlerimiz, ailemiz ve sosyal çevremizde bize düşen sorumlulıklar neler , neler yapmamız gerekiyor bunlarıda inşalllah gündemimiz üzerinden konuşacağız.
    İnşallah
    Qasem, Karaton, SiyahSancakTaR ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Standart Cevap: Haftanın Konusu: "Emri Bil Maruf Nehyi Anil Münker" ( Ekim 2017 / 3. Hafta)

Alıntı NoktA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onlar, Allah'ı bırakıp, hakkında Allah'ın hiçbir delil indirmediği, kendilerinin de hakkında hiçbir bilgilerinin bulunmadığı şeylere kulluk ederler. Zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur. Hac suresi 71 ayet

(Ey müminler!) Gerek hafif, gerek ağır olarak savaşa çıkın, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Tevbe suresi 41 ayet

Ayetlerin tefsirine bakayım inş. Konuyla ilgili açık ifade göremedim.

Konuya bakış açımızı genişletmemiz gerekiyormuş. Kendi adıma çıkarttığım sonucu yazmayayım Allah razı olsun üstad

İnşallah
    Değerli @NoktA üstadım Marufun emri için önce bilgi gereklidir... Yani ilim. Buhariyi incelediğinizde bile söz ve amelden önce ilim babı açılmıştır. Çünkü ilimsiz amel ciddi hata ve yanılgılara neden olacaktır. Herhangi bir işin doğruluğu ona ilmin öncülük etmesi ile doğru orantılıdır. Hucurat 6. Ayet te Rab " Araştırınız... " diyor... " deki eğer iddianızda doğru iseniz deliliniİ getiriniz " Bakara 111 Şu halde sahih ve köklü olan Vahy kaynaklı bir ilim ve ilmin ışığında bir amel ancak Marufun inşaasında başarılı olabilir.. İlim ile amel et ve tırnak gibi birbirinden ayrılması asla düşünülemeyen iki olgudur. Bu yüzden ameli konularda yol ışığım daha çok konuya değinen ayetler değil, değinilen konunun nasıl amele dönüşeceğini öngören ayetlerdir. Bu açıdan ayeti birdaha mealliyelim inşallah Nokta üstad.

Hac 71: Onlar, Allahı bırakıp, kulları durumundaki, Allahın, haklarında kendilerine hiç bir ferman, kessin hiç bir delil indirmediği, kendilerinin dahil hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadıkları, lehlerinde ilmi bir delil ortaya koymadıkları şeylere tapıyorlar. İsyanda, inkarda şirkte ısrar eden zalimler için bir yardım eden bulunmayacaktır.

Ayet ilim den ve Vahyden habersiz bir toplumu bize anlatıyor. Münkerin nasıl hükmettiğini bize gösteriyor ve Marufun inşaasına nerden başlamamız gerektiğini bize gösteriyor. Çünkü Müslüman birey ve toplum için ilim ve amel iki kaçınılmaz olgudur. Bunlar birbirinden aytıldığında ya insan hedeflediği şeyin tam aksi istikamette yol alır yada bilir ancak gereğini yerine getiremez. Böylece toplumsal yada bireysrl diriliş yolunda Marufun inşaası için meaafe kat etmek bir arpa boyu mümkün olamaz.

Diğer ayete geçmeden @NoktA katdeşim Diriliş dediğimiz Marufun emri ve inşaası için ne yapmamız gerektiğine kısaca değinerek, (çünkü daha sonra fırsat olursa tek tek açacağım) devam etmek iatiyorum.

- Marufun emri felsefesini ve bunu anlayabileceğimiz çerçeveyi tesbit etmek durumundayız.
    - Marufun inşaasında toplumsal diriliş yasalarını, toplumsal değişim hareketlerine hükmeden kuralları bilmek durumundayız.
    - Tolumsal ıslahta Marufun inşaası ve başkaldırış için ; proje, hedefler, yöntemler ve süreçleri belirlemeliyiz. Öyle günü birlik yaşlı nenelerin poşetlerini taşıma işi ile karıştırmamalıyız...
    - Marufun emri yol çizelgesinde yer alan insanların benimsemesi gereken rol modelleri ve islamı ve marufu nasıl fotoğraf ile sunacağımızı belirlemek durumundayız.
    - Marufun emri ve inşaası projemizin karşılaşması muhtemel olan meydan okumarı belirlwyip ona göre stratejik vahyi ilkeli hamleler gerçeklwştirmek durumundayız.
    - Marufun inşaası ve ıslaha nereden başlamalıyız. @NoktA üstad heralde en önemli.sorumuz da bu olmalı.bunuda bilmek durumundayız.
    - Ümitsizliğin nedenlerini ve tesbit etmek ve oratdan kaldırmak durumundayız.

Yani bir işi hakkıyla ve etraflıca düşünerek yapmak diyor biz buna Forumcu kardeşlerim. Öğretmenler, hemşireler, inşaatçılar, mühendisler, memurlar, vs vs katdeilerim maaşınızın katşılığında projenüretmeden, proüram belirlemeden hangi işe kalkışıyorsunuzda Allahın emrini yerine getirmek için öyle kafadan salma yola çıkacaksınız.

İşte @NoktA katdeşim ben bu açıdan yaklaştığım için bu ayetleri yol ışığı olarak srçtim. Diğer ayetlerede değineceğim ama başlangıcı bu iki aytle yapmak istedim.

Diğer ayetide mealen verip daha fazla uzatmayayım inşallah. Uzayınca okunmuyor malumunuz.

Tevbe suresi 41. Ayet ; Şartlar ne olursa olsun hafif ve ağır silahlarınızı, teçhizatınızı alarak, sahip olduğunuz araçlarla veya yaya olarak, evlerinizden fırlayarak sederber olun, savaşa, mücadeleye çıkın. Mallarınızla canlarınızla, Allah yolunda, islam uürunda cihad edin. Eğer sİ hayrın ne olduğunu bilen kişiler iseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır.

Rab ne güzel söylüyor Nokta üstad. Mücadeleyi asla bırakmayın kötülükle her daim savaş halinde olun onu münkeri nehy edin diyor. Peki üstad birşeyi yıktığımızda, red ettiğimizde, yada nehy ( uzaklaştırdığımızda) ettiğimizde onun yerine bişey inşaa etmez isek, o münkerin yerini başka bir münker almaz mı. Mesela Öğretmen çocuklara zamanınızı televizyonun önünde geçirmeyin dediğinde bu sözünün ne kadar arkasındadır? Ortadan kaldırmak istesiği durum için me yapıyor? Velevki bişeylwr yaptığını farzedelim televizyonu kaldırdı peki onun uerine ne koyacak. Onun yerine bişey koymaz ise öğrenci bu seder başka kötü bir aışkanlığa bulaşmayacak mı?

Buna islamın tarih serüveni içinde geçtiği üç merhaleyi, üç merhalenin sonucunu ve yerine ne inşaa etmemiz gerektiğini başlık şeklinde değinip bırakmak isterim inşallah.

İslam tarih serüveninde onu derinden sarsmış üç olay var.

1. İslam dünyasında geri kalmışlığın his edilir biçimde ortaya çıkması.
    2. İslam dünyasının sömürge ve emperyal hareketler karşısında çaresiz kalması.
    3. İslam ümmetinin küçük kantonlara bölünmesi.

Bu tesbit...

Peki çözüm ne...
    1. Geri kalmışlık yerine kalkınma ve ilerleme
    2. Sömürge ve ihtilal yerine kurtuluş
    3. Parçalanmışlıl ve bölünmüşlük yerine birlik ve bütünlük.

Sorunun tesbiti ve çözümler ortada. Ohalde bize düşen bunun hali için projelendirme, bunu yapacak kadrolar yetiştirmek. Yani bir proje sunmak ve ıugulamak; jeo- stratejik, ekonomik, siyasal, sosyal etütler ve birimlerin islah ve inşaası için kolları sıvamak.

Küçük şeyler içinde bu siatemi kullanmak durumundayız. Mesela küfreden bir arkadaşımızı bu eylemini bir kereliğine mi müdahale ederek bitireceğiz yoksa köklü çözümlemelerlemi...

Emri bil Maruf Nehyi anil Münker Kuranda aşama aşama uygulanan bir projedir sevgili @NoktA üstadım. Bu yüzden bu ayetlerle başlamak istedim

Umarım yeterli olmuştur. Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışıyorum hakkını helal.et

SiyahSancakTaR, NoktA, eRkAm ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Administrator
    Konular
    1706
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Diğer ayetide mealen verip daha fazla uzatmayayım inşallah. Uzayınca okunmuyor malumunuz.
    Ben okuyorum. Uzunda olsa anlatacaklarını yaz ben okurum üstad

Emri bil Maruf Nehyi anil Münker Kuranda aşama aşama uygulanan bir projedir sevgili @NoktA üstadım. Bu yüzden bu ayetlerle başlamak istedim

Umarım yeterli olmuştur. Elimden geldiğince kısa kesmeye çalışıyorum hakkını helal.et
    Anladım Allah razı olsun

İlim ile amel et ve tırnak gibi birbirinden ayrılması asla düşünülemeyen iki olgudur. Bu yüzden ameli konularda yol ışığım daha çok konuya değinen ayetler değil, değinilen konunun nasıl amele dönüşeceğini öngören ayetlerdir.
    Bundan sonra seni anlamak için bu açıdan bakarım inş

Müslüman birey ve toplum için ilim ve amel iki kaçınılmaz olgudur. Bunlar birbirinden aytıldığında ya insan hedeflediği şeyin tam aksi istikamette yol alır yada bilir ancak gereğini yerine getiremez. Böylece toplumsal yada bireysrl diriliş yolunda Marufun inşaası için meaafe kat etmek bir arpa boyu mümkün olamaz.
    ...

Öğretmen çocuklara zamanınızı televizyonun önünde geçirmeyin dediğinde bu sözünün ne kadar arkasındadır? Ortadan kaldırmak istesiği durum için me yapıyor? Velevki bişeylwr yaptığını farzedelim televizyonu kaldırdı peki onun uerine ne koyacak. Onun yerine bişey koymaz ise öğrenci bu seder başka kötü bir aışkanlığa bulaşmayacak mı?

Buna islamın tarih serüveni içinde geçtiği üç merhaleyi, üç merhalenin sonucunu ve yerine ne inşaa etmemiz gerektiğini başlık şeklinde değinip bırakmak isterim inşallah.
    Değindiğin başlıklar büyük düşünenler için. Derdi islam olanlar için. Bizim çevremiz daha namazlarını toparlayamamış insanlar. Bize en aşağıdakiler için verebileceğin başlıklar varmı.

Büyük düşünenlere yol haritası olabilecek cümleleri yazma demiyorum. Bu sözlerin bizim kat etmemiz gereken yolu görmemizi sağlıyor. Ama bizim en alt seviyedeki cümlelerede ihtiyacımız var.
    Qasem, SiyahSancakTaR, eRkAm ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Status
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Alıntı NoktA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben okuyorum. Uzunda olsa anlatacaklarını yaz ben okurum üstad

Anladım Allah razı olsun

Bundan sonra seni anlamak için bu açıdan bakarım inş

...

Değindiğin başlıklar büyük düşünenler için. Derdi islam olanlar için. Bizim çevremiz daha namazlarını toparlayamamış insanlar. Bize en aşağıdakiler için verebileceğin başlıklar varmı.

Büyük düşünenlere yol haritası olabilecek cümleleri yazma demiyorum. Bu sözlerin bizim kat etmemiz gereken yolu görmemizi sağlıyor. Ama bizim en alt seviyedeki cümlelerede ihtiyacımız var.
    Üstad küçük işler yapmak için büyük düşünmek gerek. Ben küçük sorumsuzlukların ortaya çıkarttığı büyük felaketlere değindim aslında...

Yani anlatmak istediğim şudurki ; Yerine getirilmeyen her bireysel sorumluluk ümmete mal olacak bir kangrenin sebebi olabiliyor.

İnşallah devamında daha basit ve gündelik hayatta kullanacağımız ameli davranışlara değineceğim.

Küçük işler yapmayanlar büyük düşünemezler... Müslüman büuük bir düşünürdür üstad...

Status
    Administrator
    Konular
    1706
    Bahsedilen
    327 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

@Qasem ustad yeni mesajımızı ne zaman okuyacagiz

Status
    ay düşüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Münzevi..
    Konular
    314
    Blog Entries
    30
    Bahsedilen
    102 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    44

@NoktA @Qasem ve konuyu onaylayan arkadaslar Allah razı olsun öncelikle. Konuyu acmanız ve bildiklerinizi paylaşmanız çok güzel ınsallah okuyacagım yazdıklarınızı ve neler yapıyorsunuz bu konuda bilmek istiyorum .Çünkü şöyle bir algı var bu konuyla ilgili 'hocalar ne güne duruyor onlar yapsın ' herkes birbirine atıyor ve nefislerine yeniliyorlar. Aslında bi insan ilk önce kendisi müslümanım diyorsa başta emirleri nehiyleri kendisi uygulayacak ki sonra başkasına anlatsın ufacık bilgiyle dünya kadar konuşmasın. Ve kişi sanki dünyada hiç müslüman kalmamış gibi bu emri kendi omuzlarına alması lazım kimse sahip çıkmıyorsa ben çıkacagım diye düşünerek hareket ederse kalbi birlik ruhi ahengi yakalayabılırız
    SiyahSancakTaR, NoktA, Qasem ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Ve Aşk!..
    Her şeyi Senin için var ettim diyen Rabb'e .
    Her şeyi Senin için terkettim diyebiLmektir.

Kuran
    Oku , kavra, anlat.

Status
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

@NoktA kardeşim hakkını helal et. Çalışmalardan dolayı oldukça yoüun bir dönem. Baştan salma yazmak istemediğim içinde müsait oldukça yazıyorum inşallah.
    @ay düşüm kardeşim müslümanın bilgi inanç ve eylem bütünlüğü olmak zorundadır. Mümin bilgiyi vahy ve akıl süzgecinden gwçirerek onu inanca, inancıda eyleme dönüştürür, dönüştürmelidirde. Amelsiz inanç anlamsız bilgi demektir... Bilginin merkebi olmak kadar kötü bir şey yok. İnşallah sözlerimiz olması gwrekenler ve yaptıklarımızdır. Yaptıklarımızı biz böyle yapıyoruz demek kibre dönüştüreceği için ben genel çwrçeve çizerek yaptıklarımızı yapmamız gerekenler ve olması gerekenler olarak kaleme alacağım inşeAllah. Sizi anlıyorum inşallah bu doğrultuda kaleme almaya çalışacağım. Aynı zamanda gençlerimizin zihin dünyasına ilk tohumları eken eğitmenler sizlersiniz. Bu anlamdada bir bölümü inşallah bu kısma ayıracağım. Çünkü üç yaşında bir çocuğun zihin dünyası ciltlerce anabritanica ezberleyecek bir yetenek ve yapıya sahiptir. Yeterki biz nasıl kullanacağımızı bilelim. Onlara işlemeyi öğretelim. İlk dönem aldıkları bilgi, bilinç ve rolmodeller hayatları boyunca zihin altlarında yol göstericisirler...

Karışmasın vede çok uzamasın diye inşallah konuya dair bugün söyleyeceklerimide bir alt mesajda ele alayım inşallah...

Rab İyilik üzere yaşayan ve onu hayata hakim kılmaya çalışan erdemliler topluluğundan kılsın bizi...

Status
    SiyahSancakTaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    CEDDİ OSMANLI !...
    Nereden
    PAYİTAHT...
    Konular
    1551
    Bahsedilen
    177 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    43

Alıntı Qasem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @NoktA kardeşim hakkını helal et. Çalışmalardan dolayı oldukça yoüun bir dönem. Baştan salma yazmak istemediğim içinde müsait oldukça yazıyorum inşallah.
    @ay düşüm kardeşim müslümanın bilgi inanç ve eylem bütünlüğü olmak zorundadır. Mümin bilgiyi vahy ve akıl süzgecinden gwçirerek onu inanca, inancıda eyleme dönüştürür, dönüştürmelidirde. Amelsiz inanç anlamsız bilgi demektir... Bilginin merkebi olmak kadar kötü bir şey yok. İnşallah sözlerimiz olması gwrekenler ve yaptıklarımızdır. Yaptıklarımızı biz böyle yapıyoruz demek kibre dönüştüreceği için ben genel çwrçeve çizerek yaptıklarımızı yapmamız gerekenler ve olması gerekenler olarak kaleme alacağım inşeAllah. Sizi anlıyorum inşallah bu doğrultuda kaleme almaya çalışacağım. Aynı zamanda gençlerimizin zihin dünyasına ilk tohumları eken eğitmenler sizlersiniz. Bu anlamdada bir bölümü inşallah bu kısma ayıracağım. Çünkü üç yaşında bir çocuğun zihin dünyası ciltlerce anabritanica ezberleyecek bir yetenek ve yapıya sahiptir. Yeterki biz nasıl kullanacağımızı bilelim. Onlara işlemeyi öğretelim. İlk dönem aldıkları bilgi, bilinç ve rolmodeller hayatları boyunca zihin altlarında yol göstericisirler...

Karışmasın vede çok uzamasın diye inşallah konuya dair bugün söyleyeceklerimide bir alt mesajda ele alayım inşallah...

Rab İyilik üzere yaşayan ve onu hayata hakim kılmaya çalışan erdemliler topluluğundan kılsın bizi...

Değerli Üstad muhterem..

Elinden geldiği kadar uzun anlat yorum yazmasakta yazılarını büyük bir zevkle okuyoruz..

Rabbim güç kuvvet versin sana...

Rabbim iki cihanda razı olsun İnşAllah...
    ay düşüm, Qasem ve NoktA bunu beğendiler.
    ]

RUHUN ŞAD OLSUN EY CEDDİ!......

Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir.Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.

Cennet Mekan Ulu Hakan Abdulhamid Han Hazretleri

Status
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Malesef islam coğrafyasında Müslümanın temel sorumluluğu olan emri bil maruf nehyi anil münker @ay düşüm kardeşinde değindiği üzere bir veraset sistemine dönüşmüş sadece belli bir zümreye mal edilerek sorumluluktan kaçınılmıştır. Bunun nedenleri buranın konusu olmayıp taleb esilirse başka başlıkta ele alınabilir inşallah..

O halde önce bir tanımlamaya gidip Maruf ve Münkerin ne olduğuna kısaca değinelim. İnsan bilmediği şeyi emredemez. Bilmediği şeyide nehy edemez. Şu halde önce bu iki kavramı yeniden ihya etmek mecburiyetindeyiz.

Bizler hayatımızda çoğu şeyi tanımlarken zıtlıklardan faydalanırız. Vahyin öğretim metoduda aslında bir nevi bir kısmı bunun üzerine inşaa edilmiştir. Bu açıdan baktığımızda Maruf da Münkerin zıddıdır. Şu halde Marufa ; örf akıl güzelliği ile ortaya konan) , Kuran ve Sünnete uygun olarak işlene gelmiş adetlerin toplamıdır dersek heralde yanılmış olmayız. Yani toplumca iyi bilinen, tanınan, aşina olunan ve bu yüzdende vahiyce ve toplumsal olarak onaylanan şey olarak zihin dünyamızda yer vermeliyiz.

Münker de bun tam aksi olarak ; dinin ve aklın kötü, mekruh ya da haram gördüğü her şeydir.

Şu halde İyiliği emr edecek ve kötülüktende nehy edeceksek önce üç temel sorumluluğumuzu bilmemiz gerekiyor.

1. Vahyi gereği gibi okumamız gerekir ( 2/121)
    2. Hevamıza değil, vahye tabi olmuş olan peygambere uymamız şarttır ( 59/7 - 33/21)
    3. Geleneği değil, vahye uygun olan örfü yaşatmalıyız.

Peki bunsorumlulukların gereğini yerine getirdikten sonra ne yapmalıyız?

- Ali İmran suresinde Allahın ipine sımsıkı sarılmamız istenir yani başka bir deyim ile Ey müslümanlar Kuranda birleşin. Ey müslümanlar islamda birleşin der bize. Çünkü rab bizim kurtulmamızı istwr, işte buda kötülüğü nehy eden bir topluluk olmamızla alakalı bir durumdur. Ali imran 103 te birlik olmamızı isteyen Rab 104 te kötülüklere karşı duyarlı olmamızı taleb ediyor. Yani toplumsal bir şuur istiyor toplumsal şuur olmayan bir yapı ne ayakta kalabilir nede kötülüğü nehy edebilir.

- İyiliğin emri ve kötülüktende alıkoymanın ölçüsünü Allah belirler ve Vahyinde ( 16/90) derki ;
    Adaletli olun - haddi aşmayın
    İyilik yapın - kötülükten uzak durun
    Yakınlara bakın - hayasızlıktan kaçının

Mümin kadınlar ve erkekler iyiliği emreder, kötülüğünyasaklar (9/71)
    Münafık erkek ve kadınlarda tam tersini yaparlar (9/67)
    Kötülükte yarışmamak müminlerin özelliğidir (5/2)

- Kuranda bahsi geçen Vasat toplum marufu emredip, münkeri nehyetmedikçe kurulamaz. Müslümanlar sadece Şerden beri olmak ile değil, ondan kurtulmaklada mükkelftirler. Bugün bu mükkelefiyet yerine gelmediği için toplum bu halde malesef forum ahalisi...

Peki biz toplumda hangi tabakadayız? Bşr toplum analizi yapalım mı kısaca....

1. İsyankar ve zalim guruplar
    2. Zulme pasif tavır alan guruplar
    3. Haksızlığa karşı aktif olan guruplar

Bizler Cımartesi balık yasağı olmasına rağmen avlanmaya devam eden israilloğullarının durumu vahy ışığında analiz edildiğinde biz bu gurupların hangisiyi sizce?

Bana göre ilk gurup yani 1. gurup israil oğulları, siyonistler, emperyalistler, sömürgeciler ve onların yerli işbirlikçileri, hain, sözünden dönen, fasık, büyüklük taslayan, kötülükte ısrar eden herkestir...
    2. Gurup ise laiklerdir. Her koyunun kendi bacağından asılacağı yanılgısını hayatlarına ilke edinenler... Halbuki vahy bize fitnenin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve bulaştığı toplumu da rahatlıkla tümden sarabilir ( 8/25) peygamberin bahsettiği gemideki topluluk, semud kavmi bunun en çarpıcı örnekleridirler.
    3. Guruplar ise iyiliği emreden gurupturki, isyankarlığı engellemek isteyen ve zor şartlarda da hakkın şahitliğini yapan kimselerdir. İnsanların yaptığı kötülüklerdende kendilerini sorumlu tutarlar.

Ben 3. Gurup olduğumuzu düşünererek bu bölüm üzerinde yoğunlaşmak istiyorum.

Sevgili @NoktA ve @ay düşüm kardeşim sözün bu kısmını tane tane okuyun ve notunuzu alın ki üzerine daha derinlemesine konuşalım. Biriniz üniversiteli /Geleceği inşaa esecek kişi / Diğeriniz de geleceği inşaa edecekleri yetiştiren bir mekanizmasınız...

1. Bu gurup / 3. ler / yani bizler Şerre karşı koyma noktasında kadın ve erkek ayrımı yapmaksızın mücadelemizi sürdürmek zorundayız. Çünkü tıplumum çekirdeği olan ailenin kötülükten uzak olması tek taraflı bir bilinç ile, mücadele ile başarılı olamaz. İyi biliyorsunu ki hayat bir alakalar zinciridir. Bu yüzden insanların insanlar ile olan ilişkilerini adalet temeli üzerine oturtmak ve bunun içinde konumumuza göre, bünyemizde potansiyel huzursuzluk barındırmak, sesimizi yükseltmek ve gefekirse güç kullanmak durumundayız.

2. Kötülüğü ilim ile ortadan kaldırmayı zamanın cihadı (!) olarak değerlendirirsek İslamın sahip olması gereken güç ve kudrete kota koymuş oluruz. Oysa ilşm Allah yolunda gösterilen gayretlerin bir bölümüdür. @ay düşüm bu yüzdende bu sorumluluk sadece alimlerin olamaz. Alimler bu halkanın sadece küçük ama değerli bir parçası. Bu yüzden biz güç dengelerini aşabilmek için Top yekün düşünmek zorundayız. Kuran ladın ve çocukları, erkeklerden güçsüz ve sakat olanların korunmasını emretmez mi? (4/57) bu yüzden bizlerin ölçülü kalabilmesi için yeryüzünü, toplumu kargaşaya verenlerin karşısına fikile bilmemiz gerekmektedir.

Bizi okullarımızda ve üniversitelerde aşırı dinci, fundamentalist yaftalamalara maruz kalan, alay edilen, eğlenilen, sapık ilan edilen ve bunlarla mustazaf halklardan soğutmaya çalışan gurup ve kişilerin varlığı bizi asla davamızdan döndürmemelidir.bu durumlar bizi ümitsizliğe.değil bilenmeye sevk eden şeyler olmalıdır....

Bu akşamlık bu kadar yeter inşllah yarın düşğnsellikten eylem aşamasına indirgeyerek daha basit yapabileceklerimşz üzerinden devam edeceğim.

Uzun oldu hakkınızı helal edin.
    Hayırla kalınız inşeAllah

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)