Haftanın Konusu: Mülteci Sorunu ve Adaletsizlik ( Nisan 1. Hafta 2018)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Yeryüzünde bir gelir dağılımı Adaletsizliği olduğu malum hepimizin bildiği bir şey. Bir kısım insan açlıktan, yoksulluktan perişan olurken, bakıyorsunuz dünyanın diğer tarafından insanlar obezite kaynaklı hastalıklardan ölüyor...

Yada şöyle diyebiliriz ; Kapitalizme yarenlik yapan Batı ( coğrafi olarak değil) ülkeleri refah ve zenginlikler içinde yüzerken, kendileri için basamak olarak kullandıkları bşr kısım orta kesim dışında dünyanın kalanı sefalet içinde yaşıyor...

İşte ben tamda meselenin burası, bu bağlamı üzerinden sizinle konuşmak istiyorum...

Hem bu eksende hemde başlık bağlamında düşüncelerinizi almak istiyorum...

Buyrunuz arkadaşlar.
[MENTION=122]SiyahSancakTaR[/MENTION] [MENTION=26]Beste[/MENTION] [MENTION=33]İklil[/MENTION] [MENTION=142]Mevsim[/MENTION] [MENTION=4]Mystery[/MENTION] [MENTION=47]Yaban Gülüm[/MENTION] [MENTION=115]Siyah inci[/MENTION] [MENTION=12]Tuğba[/MENTION] [MENTION=22]İsrâ[/MENTION] [MENTION=1]Karaton[/MENTION] [MENTION=11]Yaren[/MENTION] [MENTION=154]karanlık düşler[/MENTION] [MENTION=153]Hiram[/MENTION] [MENTION=151]Strong[/MENTION] [MENTION=20]eRkAm[/MENTION] [MENTION=146]Nurhanım[/MENTION] [MENTION=9]Ahsen[/MENTION] [MENTION=111]ay düşüm[/MENTION] [MENTION=10]İklima[/MENTION] [MENTION=28]sükutu-ezber[/MENTION] [MENTION=120]Sükut[/MENTION] [MENTION=46]EfuL!m[/MENTION] [MENTION=29]sıgınak[/MENTION] [MENTION=92]zirve[/MENTION] [MENTION=130]Sahra[/MENTION] [MENTION=21]mümine[/MENTION] [MENTION=149]Kenshi[/MENTION] [MENTION=62]DüŞ[/MENTION]

Sevgi Platformu

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
bizim buralarda bazen yardımlar toplanıyor ve ülkemizin bir çok yerde yardımlar yapılıyor ama bunu yeterli gelmiyor
gelmez de...

yardım kuruluşları var onlarda yetersiz evet kanayan yaralara melhem olunmaya çalışılıyor görüyoruz onlarda maalesef yetişemiyor
ki keza Qasem kardeşim sen iclerindesin

bunun daha büyük ülkerlerle beraber olunması lazım İslam birliği var ne işe yarıyor tam bilmiyorum yarasaydı şu anda dünyadaki mazlum müslümanlar kan ağlamazdı

dışarıdaki ülkerin yardım veya herhangi haraketlerini duymuyorum var mı onunda bilmiyorum,,

tek şart Müslümanların birlik olması

Rabbim razı olsun çevremizde oluyor toplamalar veya maddiyat yardımlar hemen duyuruyorlar ama yeterli değil karınca misali
oysa büyük adımlar atılması lazım yoksa o yaralar hep kanayacak yetişilemeden,,

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
[MENTION=28]sükutu-ezber[/MENTION] ablam keşke islam birliği diye bir birliğimiz olsaydı... İslam birliğini kuran ülkelerin çoğu zaten batılı emperyalistlerin yerli uşağı,yerli işbirlikçileri... Zalimlerin zülmün başı zaten onlar... Bu yüzden çok şey beklemek yanlış olur...

Bizler bu davada şahitliğimizi net bir şekilde ortaya koyacağız, hem söz hemde eylem olarak... Bize düşen her tür yardımı yapacağız inşallah... Canımız ve malımız ile Mazlumların yanında olmaktan geri durmayacağız...

Ama önce durum tesbitleri yapmamız lazım...
Sorunun köklerine inip analizler yapıp ona göre kendimizce çözüm önerileri sunmamız gerek ; İlk mesajımızda batının varlığını zayıf ve güçsüzler üzerinden inşaa ettiğini söylemiştik, Batılılar bu varlıklarını Doğu’nun zenginliklerini sömürmek ve mal birikimi yapmak, bu birikimi yatırıma dönüştürmek, daha çok kazanmaya yönelmek, çalışanları sömürmek, geri kalan herkesi sömürmek… süreçlerinden sonra elde ettiler. Bu süreç kapitalizmin tarihini ve oluşumunu okuyanların bildiği bir süreç,ayrıntıya gerek yok, konumuzda zaten bu ayrıntıların ifşası olmayıp, durumun tahliline yöneliktir. Geldiğimiz aşama itibariyle halen sömürü devam ediyor, halen dünyanın geri kalanı yoksunluk içinde ve herkes neredeyse Mülteci...

Sevgi Platformu

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
[MENTION=31]Qasem[/MENTION] değerli kardeşim dediklerin çok doğru içlerinde olur insan daha çok gerçeği görüyor ve bir çok acı şeylere şahit olunuyordur eminim ,insan dışarıdan oyunları çok görmez
bizler şahidiz şu anda doğu guta başta olmak üzere göç ediyorlar maalesef mazlumlar bunu yaşamaya devam ediyor
dünyayla beraber izliyoruz

yardım,yaraları sarma işi önce mahallelerde sağlam insan kuruluşları olup mesela muhtarlık ve sağlam insanlar olması lazım
çünkü bazen en büyük sorun guven olabiliyor ve bazen duyuyoruz yardımlar ulaşmıyor bu da insanların kimisini geri çekiyor

her alanda olduğu gibi burada da güvensizlik var,inşallah geçer
sonra devlet gözetiminde sağlam büyük sözü geçen kuruluşlar birleşip ülke olarak zincir misali devam edilmesi gerek
ve işi güzel takip eden ekip lazım terleyip toparlayacak büyük işler bunlar,,,

küçük örnek vereyim
mesela camimiz başlarken hocamız camilerde hiç olmazsa iki yetimi üzerimize alıp her ay düzenli olarak para yatırmamız lazım dedi ister misiniz olur dedik ve her ay sağolsun hocamız ilgileniyor ve parayı hiç geciktirmeden yatırıyor
bunlar küçük örnekler ve misalen

çok sıkı öyle sorumlukları insanlar üzerine alacak gerekirse ülkeyle beraber bu olunca ve yardımlar sağlam ulaşıldığını duyunca insanlar eminim daha çok ele göze gelen yardımlar olur,,

İslam birliği bir araya geldiler ne oldu sıfır oturup oturup gittiler,,

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
[MENTION=28]sükutu-ezber[/MENTION] ablam Devlet Türlmen dağına yardım gönderdide ne oldu... Söyletmesinler bana...
Yardımlar tırlarda çürüdü, satıldı peşkeş çekildi hatta Pkk ve Mihraç ural itine verildi...

Mümkünsr kokuşmuş sistem elini eteğini çeksin, köstek olmasın bize yeter...

Sevgi Platformu

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
[MENTION=31]Qasem[/MENTION] kardeşim bunları duyduk biliyor musun gösterilen yardımların ulaşmadığını çürüdüğünü hatta elbiselerin bir ormana atıldığını gördüklerini duymuştuk ve üzüldük az yardım etmeye çalışanlar bile güven sarsılıyor
dediğim gibi sen içindesin bizlere çok şey yansımıyor
Rabbim bildirsin inşallah gerçek yüzlerini kim olursa olsun
bizler insanları samimi bulup inanıyoruz

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
meselâ kardeşim sosyal medya da de yardım kuruluşları var maşallah koşturuyorlar
resim çelip atıyorlar ki,insanlar inansın hatta birini tanıyorum
gençler ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar yeterli değil ama onlar olsun bizler olsun

bir ara birisi örnek olarak bu hikayeyi anlattı çok etkileyiciydi

Bir zamanlar, komşu iki ülke amansız bir rekabete tutuşmuştu. Ülkelerden birinin halkı, karşı tarafa kendi ülkelerinin zenginliğini kesin bir şekilde göstermek istiyordu.

Kolay, ama etkileyici bir şey yapılmalıydı; bunun için şehrin ortasına büyük bir havuz yapılmasına karar verildi. Gece herkes bir kova süt getirecek ve bu havuza dökecekti. Herkese bu fikir cazip gelmişti. Herkes, kararlaştırılan gece götürdüğünü havuza boşalttı.

Ne var ki, sabah olduğunda, ortada içi süt ile değil, dupduru su ile dolmuş bir havuz vardı. Çünkü herkes, aynı şekilde düşünmüştü:

“Bu kadar insan içinde yalnız ben, süt yerine bir kova su döksem ne fark eder ki? Kim fark eder ki ?”

Bilge, kitabinda bu olayı anlattiğı sayfaya kendi notunu da düşmüştü :

Hayatın içinde, “fark etmez” veya “fark edilmez” denilen hiçbir şey yoktur.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Eyvallah Ablam çok güzel bir örnek...
Maalesef insanlarımız sorumluluklarının fatkında değiller..
İnşallah zaman bulayım bunlara değineceğim

Sevgi Platformu

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
olur inşallah kardeşim
şunun yapılması güzel etkili olur ve daha çok kitleye ulaşacağına eminim fikrimce
en azından yaraların sarılması adına,yardımların ulaşması için

bütün yardım kuruluşların bir araya gelip birlik olması lazım
mesela ihh,insan vakfı,yağmur der vs... bunlar birleşip halka güven verip yardımların toplanması daha çok olur,,
her yardım kuruluşu ayrı boy çekerse parça pençik yardımlar oluyor

bunları sizler görüşmüyor musunuz
bütün dernekler yeri geldiğinde bir çatı altında toplanmak gibi

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Bütün illerde ortak platfırmlarımız var, lakin ortak platformlar destek yerine köstek oluyor bu yğzden ferdi ve bireysel çalışmalar daha verimli...

Örneğin Geçen sene Adanada Asim ( Adana sivil toplum meclisi) toplantısında yardım görüşmesi taleb ettim... Bir kaç dernek Suriye Abd projesi bu yüzden destek vermiyoruz dedi...
Bende Bu melanet yapınızı alın başınıza çalın diyerek Özgür deri yapıdan çıkardım...
Yani çoğunun böyle bir derdi yok. Olanlarda zaten koşturuyor elhamdülillah.
Müslümanlar beraber iş yapmayı bilmiyor zamanla öğrenecekler inşallah, ama inşallah bedel ödemeden öğrenirler

Sevgi Platformu

Son mesajlar