AHMED

Hz. Muhammed (s.a.s)´in diger adi. Bu isim İncil´de zikredilmiştir. Kur´an-i Kerim´de, İsa (a.s.)´in bu ismi İsrailoarina müjdeledigi ifade edilmektedir.

“Meryem oglu İsada: Ey İsrailoari, ben size Allah´in elcisiyim. Benden önce gelen Tevrat´i dogrulayici ve benden sonra gelecek Ahmed adinda bir rasulu müjdeleyiciyim.”demişti. Fakat (Rasulullah) onlara apacik delillerle gelince, “Bu apacik bir büyüdür”dediler.”(es-Saf, 61/6).

Mevcut İncil´ler de bu isme bugün rastlamamaktayiz. Cünkü mevcut İncil* nushalarindan hic biri İsa (a.s.) zamaninda yazilmamiştir. Bunlar, tahrif edilmiş ve yüzlerce yil sonra hristiyanlarin elindeki yüzlerce nushadan ve kilisenin istegi dogrultusunda yazilmiş birbirinden ayri dört İncil´dir. Bunlarin yukaridaki müjdeyi ihtiva etmemesi Müslümanlar acisindan durumu degiştirmez. Ancak Kitab-i Mukaddes´de; “Paraklit” şeklinde bir isim bulunmakta, bu isim kelime anlami olarak Ahmed ve Muhammed isimlerindeki anlami vermektedir. Gerek Ahmed, gerek Muhammed isimleri “hamd” kökünden türemiş isimlerdir.

Ahmed isminin iki anlami vardir. Birincisi, “Allah´in en cok methini yapan kişi” ikincisi, “en cok methedilen kişi” anlamidir. Muhammed ismi ise“en cok meth edilmiş kişi” anlamindadir. “Paraklit” ismi debu iki anlami vermektedir. Yunanca olan “pericletus” kelimesi Yohanna İncil´inde gecmekte ve müjdelenen bir peygamberden söz etmektedir. (Şamil İslam Ansiklopedisi Ct. 1. Sf. 69/Heyet)