Bugün Neler Öğrendik (:

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Bismillahirrahmanirrahim.

Bugün neler öğrendik sayfamı hangi bölüme açacağıma bir türlü karar veremedim. Kişisel bir sayfa olarak düşünmüştüm. Bugün okuduğum Fatiha suresinin tefsirinin bir bölümünde

(Ayette "ederim, dilerim" yerine "ederiz, dileriz" şeklinin seçilmiş olması tevhid ehli müminlerin bir bütün teşkil ettiklerini, bu sebeple "Sen ben değil, biz varız." ilkesi doğrultusunda hareket etmelerini, fert toplum arasındaki dengeyi korumalarını işaretlemektedir.)

şeklindeki açıklamayı okuyunca, sayfanın kişisel olmayıp forumsal olmasının daha güzel olacağını düşündüm :) gün içerisinde yeni öğrendiğim bilgileri yazacağım bir sayfa olacak. Hepinizi yeni öğrendiğiniz bilgilerinizle forumsal sayfamızda görmek isterim.

Dipnot: Sayfamıza hayırlı olsuna değil, gün içerisinde öğrendiğiniz yeni bilgilerle gelirseniz bizi mutlu edersiniz :)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Son bir yıldır yeni olan tek cümle okumadım. Her şey birbirinin tekrarı gibi başa sarıyor...

Ben gördüklerimi paylaşırım inaşaallah...
Yeni olanları... :)

Sevgi Platformu

• Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

Beste

Sp Kullanıcı
10 Şub 2017
1,574
493
Ben bugün tekabul kelimenin ne anlama geldiğini öğrendim.

Bizim için kontrol edilmesi imkansız olan uzun bir yol olan hayat yada ölü kalma süresinin Allahın yanında tekabul ( karşılık geldiği, denk geldiği, kabul gördüğü şey) ettiği şey...

Tesekkürederim Sayın [MENTION=31]Qasem[/MENTION]'e

• Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı

ay düşüm

Münzevi..
Sp Kullanıcı
31 Ağu 2017
1,430
844
Bende gecen gün kurşun kalemin yapimini öğrenmiştim:)
Altıgen ve yuvarlak şekilleri ile kurşun kalemler ahşap gövdelidir.Ahşap gövdenin yapımında kullanılan ağaç ise kanada kavağıdır.Kanada kavağı düz ve işlenebilir bir yapıya sahiptir.Adının kanada kavağı olması sizi yanıltmasın bu ağaçlar Türkiye’de yetiştiriliyor.Tomrukların kalem yapılamayacak olan kısımları önce hızarda temizleniyor.Bu nedenle bir tomruktan ancak %30 civarında kalem yapılabiliyor.Ağaç şeklinden dolayı ilk kesme işleminde farklı boyutlarda bloklar elde ediliyor.İkinci kez hızara sokulan ağaç belirlenen ölçülerde kesiliyor.Kesilen kalasların kurşun kalem yapımında kullanılabilmesi için ortalama üç ay beklemesi gerekiyor.Ahşabın verimli olabilmesi için kuruması gerekmektedir.Bu sürenin sonunda kalaslar ortalama 80 derecelik fırında %8 nemle kurutulmaktadır.
Kuruyan kalaslar kesim işlemine alınarak 185 mm’lik küçük parçalar halinde kesiliyor.Kalem olabilmesi için kesilen parçaların daha da inceltilmesi gerekiyor.Bu nedenle ahşap üretim bandına gitmeden önce son olarak ince testerelerden geçiriliyor.Bir tomruktan ortalama 3000 adet kalem üretimi yapılabiliyor.Daha sonra ahşap 4 saat boyunca yüksek basınç altında kalarak çeşitli kimyasal işlemlerden geçiriliyor.Bu işlem ahşabın daha dayanıklı olması ve dış etkenlerden korunması için yapılıyor.Ahşap kısımların rengi de bu yolla veriliyor.Hazırlanan ahşap gövdeye kurşun kalem uçlarının gireceği kanallar açılıyor.Açılan kanallara tutkal sürülerek Grafit kalem ucu sabitleniyor.Üzerine diğer bir ahşap parçası kapatılarak mengenelerde sıkıştırılıp yapıştıktan sonra profil makinesine yerleştirilen kalem kalıpları şekillendiriliyor.Şekillenen kurşun kalemler boyama hattına taşınarak kalem istenilen renge ulaşıncaya kadar 6 kez boyanıyor.Boyadan çıkan kalemler önce tutkala batırılıyor.Tutkallı kısım boyandıktan sonra kalem uçları açılıyor ve paketlenerek kullanıcısıyla buluşuyor.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
[MENTION=60]NoktA[/MENTION] konuyu devam ettir :)

Sevgi Platformu

Son mesajlar