Gönülsüz pişen aş, ya karın ağrıtır ya baş!

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Hanımlar buraya Bugün sizlere sözüm;

Sizler de farketmişsinizdir muhakkak, evde yenen yemeklerle dışarıdan hazır alınan, ya da dışarıda yenen yemeklerin farkını..

Ve duymuşsunuzdur, her vakit en güzel yemekleri dahi yeseler, evli olmayanların ya da bir şekilde ailesinden ayrı yaşayanların, ev yemeklerine çektikleri özlemi..

Peki düşündünüz mü hiç, nedir bunun sırrı?

Ev yemeklerinin sırrı, dışarıda yapılanlardan farkı nedir biliyor musunuz? Muhabbet.

Evet muhabbet.

Satın aldığımız yemekler “para” kazanmak için yapılır çünkü.

Ama ev yemekleri anneniz ya da eşiniz tarafından, özel olarak sizin için “muhabbet”le”, “kan olsun, can olsun” diye gönülle yapılır..

Belki de onun için demişler; “Erkeğin kalbine giden yol, midesinden geçer” diye

Çünkü her kadın, kendinden bir parça katar yemeğine, gönlünü akıtır damla damla..

Bu yüzden her kadının yemeği kendincedir.

Aynı malzemeleri alın mesela, 5 ayrı hanıma verin ve aynı yemeği yapmalarını isteyin..

Ne olur dersiniz?

5 aynı yemek ve 5 ayrı tat çıkar ortaya

Çünkü biliyorum tattım..Her hanımın eli, nefesi başka oluyor..

Kısaca, her hanımın yüreği ve yemek yaparkenki ruh hali, yansıyor tencere içindekine.

Biliyorsunuzdur eskiden bazı insanlar, bir yemeğin muhabbetle mi, yoksa mecburiyetten, sinirle-kızgınlıkla mı pişirildiğini, tadar tatmaz hemen anlar ve yemezlermiş o yemekten ve derlermiş ki; “Muhabbetsiz pişirilen yemekler vücuda zehir olur, hastalık olur.”

Evet; “Gönülsüz pişen aş, ya karın ağrıtır, ya baş!”

Muhabbet olmayınca, gönül koymayınca, yemek bile yenmiyor, yense de “yaramıyor, kalbe ulaşmıyor demek..

Yani efendim ne yaparsanız yapın, ne pişirirseniz pişirin, içine muhakkak “muhabbet” katın

Halk içinde de şöyle derler ya hani; “Gelinin güzelliği, güveyinin harcından olur.”

Yani, “damat ne getirirse, ne kadar çok ve bol getirirse yemek o kadar güzel olur” anlamına

Ben de diyorum ki;Yemeğin güzelliği-lezzeti, içine katılan muhabbetle-gönülle-zikirle olur ancak..

Biliyor musunuz “gönül” kelimesinin batı dillerinde karşılığı yokmuş..

Hiç de şaşırmadım doğrusu. Çünkü kültürlerinde yok..

Gönül alma, gönül yapma, gönüllü..Hepsi “bize” ait kavramlar.

Hangi iş olursa olsun içine “gönül” katılırsa hoş olur, bir başka olur. Tadından yenmez.

Hem de gönüllü yapılan herşey, iki boyut kazanır, hem dünyaya hem öteye bakar.

Bu anlamda bence gönül, içimizdeki Vedud’tur..Hayy ve Huu.

Hayy’dan gelen Hu’ya gidiyor nerden baksan.

Malum efendim, hanımların vakitleri en çok mutfakta geçiyor..Bizler de yemek yaparken zikrederek, içine gönül katarak, bu vakitleri lehimize durduralım, zamanlara adres bırakalım inşaAllah
Zaten de mubarek vakitlerde, 3 aylardayız, gelin boş geçirmeyelim vakitlerimizi..

Mutfakta çalışırken, mesela yemek malzemelerini yıkarken, doğrarken, tencereye koyarken..Tek tek mantı yaparken, fasulye, bakla, bezelye vs. ayıklarken, yemeğin her aşamasında zikredelim ki, hem yemeğimiz lezzetli olsun, hem zaten yapacağımız yemek pişirme eylemi, ibadet olsun, hem de yiyenlere şifa olsun.

Hazırlama işlemi bitip de, tencerenin kapağını kapatmadan önce bir Fatiha okuyup üfleyelim içine, lezzet iksiridir. Yine; hormonlu ve GDOlu gıdaların zararlarını önlemek için;

“Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihî şey’un filardi vela fissemâ ve huvessemîul Alîm” okuyalım inşaAllah; yemek pişirirken, servis yaparken, çocuklarımıza yedirirken..

Sizler de duymuşsunuzdur “eskiden evlerde bereket vardı, şimdi bereket kalktı” söylemini..

Belki de dikkat edilmiyor çok zaman, besmele çekilmiyor, nimetleri veren akla getirilmiyor, şükredilmiyor..Böyle olunca da ara ki bulasın bereketi.

Herkes “yok” “yok” diye sızlanır olmuş. Halbuki “var” “var” dese insan var olur.

Şükredilen nimet arttırılır Rabbin teminatıyla..

Bizler de inşaAllah, un, şeker, pirinç vb. malzemeleri kavanozlarından alırken, besmeleyle alalım ki evlerimizden bereket eksik olmasın.

Bir de yemekleri birbirine karıştırmamak mes’elesi var, dikkat etmeli.

Hem israf olmasın diye, hem de sağlıklı beslenmek için, tek çeşit yemek, en sağlıklısı.

Şimdi bakıyoruz sofralarda binbir çeşit yemek..

Böylelikle hem hazımsızlıktan şikayetle, mide rahatsızlıkları, kalp, şeker, obeziteye kapı aralanıyor, hem de gıdaların birbirine uyumu, protein-karbonhidrat dengesizliği ve de dünyadaki o kadar aç insan göz-gönül ardı ediliyor..Nereden bakarsanız israf yani.

Vee son olarak, yaptığımız herşeyden komşularınıza, özellikle de muhtaçlara tattıralım mutlaka. Bunu eğer, çocuklarımızın kulağına;

“Yavrum komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Ya da;

"..Çorba pişirdiğinde suyunu bol koy ve komşunu da gözet.” hadislerini fısıldayarak gönderirsek, yavrularımıza bir bilinç de aşılamış oluruz.

Eliniz işte, gönlünüz hep O’nda olsun efendim.

Muhabbetle..

Ayşe Reşad <ins class="adsbygoogle" data-ad-client="ca-pub-9036669762467275" data-ad-slot="8285243205" data-adsbygoogle-status="done" style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12.48px; background-color: rgb(231, 234, 239); display: inline-block; width: 728px; height: 90px;"><ins id="aswift_2_expand" style="display: inline-table; border: none; height: 90px; margin: 0px; padding: 0px; position: relative; visibility: visible; width: 728px; background-color: transparent;"></ins></ins>

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
kendimden biliyorum böyle aşırı yorgunsam bana işkence gibi geliyor bazen yemek yapmak ki akşam yemekleri konusunda oldukça titiz davranırım öyle yorgun olunca sanki birşeyi eksik kalıyor o yemeğin
sevgisi muhabbeti ...
teşekkürler muhterem kardeşim sp9

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Neyse ki yazıyı bir kadın yazmış yoksa çok kızacaktım ;)
Yer yer güzel bir yazı lakin GDO nun zararını önlemek için dua etmek nedir ,bunun için başka şeyler yapılmalı sanki ..

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
kendimden biliyorum böyle aşırı yorgunsam bana işkence gibi geliyor bazen yemek yapmak ki akşam yemekleri konusunda oldukça titiz davranırım öyle yorgun olunca sanki birşeyi eksik kalıyor o yemeğin
sevgisi muhabbeti ...
teşekkürler muhterem kardeşim sp9
Rica ederim değerli muhterem :)
Neyse ki yazıyı bir kadın yazmış yoksa çok kızacaktım ;)
Yer yer güzel bir yazı lakin GDO nun zararını önlemek için dua etmek nedir ,bunun için başka şeyler yapılmalı sanki ..
Bu yazıyı yazan yıllar önce forumlarla ilk tanıştığımda karşılaştığım ve tanımaktan bahtiyar oldum çok sevdiğim ve değer verdiğim bir muhterem ablamdır..

Hala yazmakta ama artık forumlarda bulunmuyor..

Muhterem ablam yazdığı için korkmadan ekledim değerli muhterem :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
SiyahSancakTaR' Alıntı:
Biliyorsunuzdur eskiden bazı insanlar, bir yemeğin muhabbetle mi, yoksa mecburiyetten, sinirle-kızgınlıkla mı pişirildiğini, tadar tatmaz hemen anlar ve yemezlermiş o yemekten ve derlermiş ki; “Muhabbetsiz pişirilen yemekler vücuda zehir olur, hastalık olur.”
Hazır gıdaların sağlığımızı bozma sebeplerinden biri olabilirmi ki. O iş yoğunluğunda kimbilir nasıl yapiyorlar. Keşke bizde anlayabilseydik

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Hazır gıdaların sağlığımızı bozma sebeplerinden biri olabilirmi ki. O iş yoğunluğunda kimbilir nasıl yapiyorlar. Keşke bizde anlayabilseydik
Zateno yoğunluklarına rağmen her türlü fedakarlıklarıyla hanım muhteremler kardeşlerim annelerim başımızın tacı değerli muhterem Biznillah..

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Zateno yoğunluklarına rağmen her türlü fedakarlıklarıyla hanım muhteremler kardeşlerim annelerim başımızın tacı değerli muhterem Biznillah..
Islerinin adi ne yapsinlar muhterem ben ondan bahsetmiyorum:) gida sektöründe çalışan erkeklerden bahsediyorum. Yemek yapmak deyince hep bayanlar geliyor akla:)

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Islerinin adi ne yapsinlar muhterem ben ondan bahsetmiyorum:) gida sektöründe çalışan erkeklerden bahsediyorum. Yemek yapmak deyince hep bayanlar geliyor akla:)
Acizligime ver değerli muhterem :)

Şimdi karakaplı defteri açmanın zamanı geldi :)

O is bambaşka elbet hazır gıda süt ürünleri yapan bazı tesisleri merakımdan gezmiştim ve uzun bir müddet inzivaya çekildim yemek konusunda benim gibi adam :)
Lokanta tarzı zamanında aşçılık yapmış biri olarak :)
Burda nokta koyim devamı vahim :)

Son mesajlar