Cân’ım…

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
<header class="entry-header" style="box-sizing: inherit; padding: 3em 0px 0px; text-align: center; font-style: italic; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; border-top: 1px solid rgba(255, 255, 255, 0.2); bottom: 0px; color: rgb(106, 108, 110); left: 0px; position: relative; width: auto; font-family: Vollkorn, serif; font-size: 17px;">Cân’ım…

Yazan: SAHAFLAR TEKKESİ

</header>Dillere pelesenktir canım demek, birisine canım diye hitap etmek değil mi? Merhaba canımlardan; nasılsın canımlara, çok teşekkür ederim canım benimden; canımsın ya’lara o kadar çok gün içerisinde kullanırız ki çoğu zaman biz bile farkına varamayız alışkanlık gibi olmuştur. Bu kadar farkında olmadan sık kullanılan her ne kelime olursa olsun içi boşalır, değer kaybeder. Halbuki canım demek, öylesine müstesna öylesine mühim bir kelimedir ki…
“Sen canımın içindesin, canımsa senden habersiz.
Dünya seninle dolu, dünya senden habersiz.
Gönlüm, canım nasıl bulsun seni? Çünkü sen . . .
Tümüyle gönüldesin, gönülse senden habersiz.”

diye bahseder bir şiirinde Hazreti Mevlana. Canım dediğinizin canınızdan habersiz hale gelmesi işte bu dillere pelesenk durumunun sonucudur.
“Sen canımsın, canımın içisin lakin canım senden habersiz.”
“Dünya seninle dolu lakin dünya senden habersiz.”
İşte bahsettiğimiz o mühim konuya Hazreti Mevlana da bu şekilde yaklaşıyor. Canı dersin fakat can senden habersiz, dünyam dersin lakin dünya senden habersiz. İşin mühim tarafı içi boş ceviz gibi bu sözleri sarf etmemek. Kimdir canı insanın? Canım kim olabilir şu hayatta? Canım kadar değerli, canı yansa canımdan bir parça benim de içim yanar diyebileceğiniz kim varsa o canınızdır.

“Bir tane canım var ama, yüz bin bedenim.
Can neymiş? Neymiş ki beden? İşte ben’im.
Bir başkası var ya: işte ben, ben! O, beni
Sevsin diye bir başkası oldum kendim.”

Canım dediğiniz kişi olduğunuz zaman canım sözü yerini bulur. Canım dediğiniz olduğunuzda işte o zaman ne can kalır ne canan. Canım diyebilmek yüce bir marifettir, sokakta pazarda satılmaz, farkına varılması ve dolu dolu kullanılması lazımdır.
Gelin mühim noktalarda CANIM demek ne demek örneklerini verelim;

• “Bana bütün dileklerimden vazgeçmek kolaydır.
Canımızın canı olan tek’ sevgiliden başka herkes getirdiğini sana getirir.
Senden bir an bile bir şey götürmek kimin elinden gelir.”

• Âşk ile birlikte yağa ki senin mâdeninin cevheridir,öyle bir insanı ara ki sonuna kadar senin olsun.
    Canının gamı olanları canım diye çağırma!
    Senin ekmeğini de verse onu kendine harâm et!
  • Yanağının güneşi göklerin dışındadır. Çünkü senin güzelliğin şerhe beyana sığmaz, anlatılmaz.
    Aşkın canımın içinde yer tutmuştur, işin garibi, sevgilim candan da cihandan da dışarıdadır!
  • Gönülde senden, dermansız derdler var. Bütün bunlarla beraber razıyım.
    O sözlerin canımda yeri var.
  • Canım, cefada sevinç ve neş’e bulur. Çünkü cefadan senin vefanın kokusu gelir.
  • Bir canım var ki, ancak onunla yaşar, anunla neşelenirim. Meğer divâne Olmalıyım ki, canıma kıyayım!
  • Ebedî sevgili hep gönlümün çevresinde dolanır, şu utangaç canımdan, gönlümden ayrılmaz!

• Canım, canım gel, canlar arasında bulun! Akıl ve fikir gibi insanların baş tacı ol!
  • Görüyorum ki benim canım da, Gönlüm de sensin. Gözüm, başım, bütün benliğim hep sensin!
  • Sen benim canımsın diye ardından koşuyorum. Canımı peşime takmışsam çok görme!
  • Her gün yeniden geliyor, canın başım yeni bir sevdaya salıyorsun. Bari her seher bir can kadehi sun:
    Ey canımın babası, canımın annesi olan sevgili..
  • Canlar canını buldum bu canım yağma olsun
    Assı ziyandan geçtim dükkanım yağma olsun

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Canıma bir merhaba sundu ezelden çeşm-i yâr
Öyle mest oldum ki gayrın merhabasın bilmedim
Ahmet Paşa da böyle demiş
Güzel yaziydi teşekkür ederiz

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Önce can olan yerde sevdiğine canim diyebilmek ne büyük nimet, kıymetini bilene...

Son mesajlar