10 Araştırma Şirketine Göre EVET ve HAYIR Oranlarında Son Durum

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Son 10 araştırmanın sonuçlarını derleyerek sizinle paylaşıyoruz. Anket sonuçlarına göre yedi araştırmada EVET önde, üç araştırmada ise HAYIR oyları önde.
16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum için yaptıkları anketlerde EVET oylarının önde olduğunu açıklayan 7 araştırma firmasının sonuçları şöyle:
MAK Danışmanlık: MAK anketinde EVET tercihleri % 58.88, HAYIR tercihleri % 41.12 şeklinde gözüküyor. Anket 25 Şubat-2 Mart 2017 arasında 30 büyükşehirde 5 bin 400 kişiyle yüz yüze yapılmış.
ORC Anket: ORC anketinde göre EVET tercihleri % 57,2 çıkarken, ankete katılanların % 42,8’i ise HAYIR oyu kullanacağını belirtmiş. Anketler, 36 ilde 3 bin 140 kişiyle 1-7 Mart arasında gerçekleştirilmiş.
Argetus Araştırma: Argetus Araştırma Şirketi, Cumhurbaşkanlığı Sistemi referandumu için 3 farklı araştırmayla nabız tutmuş. İlk araştırma 02-06 Şubat'ta 26 ilde 2 bin 560 kişiyle, (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) gerçekleştirilmiş. İkinci araştırma, 13-18 Şubat tarihlerinde 26 ilde 3 bin 200 kişiyle yüz yüze görüşme, üçüncü araştırma 03-08 Mart'ta, 26 ilde, 2 bin 144 kişiyle (CATI-Bilgisayar Destekli Telefon) görüşülerek yapılmış. Argetus’un araştırmalarına göre HAYIR cephesi zayıflarken EVET oyları yükseliyor. Seçmenlerin verdikleri yanıtlar arasında EVET tercihi, kararsızlar dağıtıldıktan sonra %53-%56 aralığında değişim gösteriyor. HAYIR diyenler ise %47-%44 bandında sıkışmış durumda.

A&G (Adil Gür): A&G araştırma şirketinin referandum anketinde EVET tercihleri % 54, HAYIR tercihleri % 46 civarında. Adil Gür'ün beyanlarına göre, EVET oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, HAYIR oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor'.
Konsensüs Araştırma: Konsensüs şirketinin açıkladığı referandum anket sonuçlarında, EVET diyenlerin oranı % 59, HAYIR diyenlerin oranı % 41olarak görülüyor.
Metropoll Araştırma: Metropoll’ün Şubat ayı anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde refaranduma katılım % 83 civarında görünüyor. Sonuçlar böyle şekillenirse EVET ve HAYIR tercihlerinin şansı eşit. Anketlerde genç seçmenlere sorulan "Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların % 56'sı "EVET ÇIKAR”, %31'i ise "HAYIR ÇIKAR” yanıtını vermiş.
Optimar Araştırma: Optimar anketinde EVET % 53,6, HAYIR % 46,4 çıkmış. Araştırma, 26 ilde 3-10 Ocak 2017 tarihlerinde 2 bin 043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılmış.

HAYIR ÇIKACAK DİYEN ANKETLER
Referandum araştırmalarında üç anket firmasının sonuçlarında ise HAYIR oyları önde gözüküyor. İşte o sonuçlar.
Gezici Araştırma: Gezici Araştırmanın anket sonuçlarına göre halkın % 41,2’si EVET, % 58,2’sinin ise HAYIR diyecek.
AKAM Araştırma: Referandumda HAYIR çıkacağını iddia eden araştırma sonuçlarından biri de AKAM şirketine ait. Bu araştırma sonuçlarına göre HAYIR tercihleri % 57,6 ile önde görünüyor. AKAM'ın iddiasına göre EVET tercihleri % 42 civarında.
AVRASYA Araştırma: Cumhuriyet Gazetesi'nin manşetten yayınladığı Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin anket sonuçlarına göre HAYIR% 57.57, EVET tercihleri ise % 42.43 civarında. Bu anket 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120 katılımcıyla gerçekleştirmiş.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
halk arasında evet çıkacağına dair yaygın bir kanaat ver aslında.
yerel ve genel seçim sonuçlarında ki,tahmini yaklaşımlarınıda göz önüne alırsak ,evet diyen anket şirketlerinin daha gerçekçi sonuçlar ortaya koydukları açık.

milletimiz memleketimiz için hayırlı olur inşallah.

İ

İsrâ

Şirketlerin ne dediği değil halkın ne diyeceği önemli.
%60 i geçeceğini düşünüyorum EVET oylarının.

Son mesajlar