Vestel’in Engel Tanımayan Projesi Birleşmiş Milletler’de Tüm Dünya’ya Anlatıldı

ayibogan

Sp Kullanıcı
12 Haz 2017
103
0
Vestel Erişilebilirlik Projesi, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde ülke temsilcileriyle paylaşıldı. 13 – 16 Haziran tarihleri arasında New York’ta düzenlenen, BM Engelli Hakları Sözleşmesi Taraf Devletler Konferansı’na, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu ve Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcileri katıldı.

Engelli bireylerin günlük yaşamını kolaylaştıracak yenilikçi çözümlerin konuşulduğu Taraf Devletler Konferansı’nın 10’uncusu ‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ başlığında gerçekleşti. 14 Haziran’daki oturuma Birleşmiş Milletler yetkilileri, tüm dünyadan ülke temsilcileri, Türkiye’yi temsilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Vestel katıldı. Vestel, engelli bireylere yönelik hayata geçirdiği Erişilebilirlik Projesi kapsamında yenilikçi çözümlerini dünyayla paylaştı.

‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ oturumunda sunum yapan Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman Vestel’in bu alanda yaptığı çalışmaları, uluslararası kurumların temsilcileriyle paylaştı. Çalışmaların hem insani hem teknoloji yanına değinen Berkman, engelli erişimine uygun ürünleri, engelli istihdamını ve engelli bireylere yönelik Vestel’in diğer sosyal sorumluluk çalışmalarını detaylarıyla anlattı. Engelli bireylerin bilgi iletişim teknolojilerine erişebilir olması adına çalışmalar yürüten G3ict girişimi (Bilgi ve İletişim Teknolojileri için Küresel Girişim) gibi bu alanda çalışan uluslararası katılımcılar, Vestel Erişilebilirlik Projesi’ni dinledi.

Erişilebilirlik Projesi’nin Birleşmiş Milletler’de tüm dünya ile paylaşılmasıyla ilgili Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, “Zorlu Grubu olarak, herkesin bilgi ve teknolojiye erişimle ilgili eşit fırsatlara sahip olması gerektiğine inanıyoruz ve bu vizyonu iş süreçlerimize de yansıtıyoruz. Birleşmiş Milletler’e taşınan bu projemizi de bu anlayışımızın uzantısı olarak görüyoruz. Projemizin Birleşmiş Milletler’de paylaşılmasını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu proje sadece Türkiye’de değil dünyanın farklı ülkelerinde de engelliler hakkında bir farkındalık oluşmasına katkı sağlayacak, onlara daha fazla fırsat verilmesi ve eşit koşullar sağlanması için çok iyi bir örnek olacaktır” dedi.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Vestel olarak, bilgi ve teknolojiye erişmenin bir insan hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşımla da engelli bireylerin günlük yaşamını sekteye uğratan durumlara karşı teknoloji geliştirmeyi kurumsal sorumluluk bilinci olarak görüyoruz. 154 ülkeye ihracat yapan bir marka olarak, sadece ülkemiz insanlarına değil, tüm dünyaya fayda sağlıyoruz. Projenin her aşamasında büyük bir özveriyle çalışan, emek veren ve bir insanın hayatında fark yaratan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyor, onları kutluyorum” dedi.

Vestel Erişilebilirlik Projesi kapsamında yapılanlar:
· Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın ve ocakların kontrol panellerine Braille alfabesi ile kabartma uygulaması, kullanım kılavuzu ve işitme engelliler için ürün kullanım videoları
· Televizyon kumandalarına Braille alfabesi ile kabartma uygulaması, sesli kumanda sistemi, renk körü bireylere yönelik özel televizyon
· Vestel Venus’ün 2GB ve üzeri RAM’e sahip modellerinde erişilebilirlik modu ve Google Talkback uygulaması için Türkçe dil desteği
· Sesli kurumsal internet sitesi Vestel.com.tr
· Braille alfabesiyle hazırlanan mağaza içi ürün tanıtım materyalleri
· Engelli istihdamına yönelik ‘Eşit Şans’ projesi
· Zihinsel engelli gençlerimizi iş yaşamına kazandırarak ‘hayatın içinde’ olmalarını desteklemek amacıyla “Hayatın İçindeyim” projesi
· Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) işbirliğiyle, engelli gençlerimizi hayata kazandırma çalışmalarını içeren “Yeter ki Şans Ver” projesi
· YGA ve Vestel mühendislerinin görme engelliler için geliştirdiği teknolojiyle donatılmış bir baston olan WeWALK

WeWALK Birleşmiş Milletler’de gündem yarattı

YGA ve Vestel mühendislerinin görme engelliler için geliştirdiği teknolojiyle donatılmış bir baston olan WeWALK, ‘Daha İyi Bir Yaşam İçin Teknoloji’ oturumunun gözdesi oldu. Young Guru Academy Görme Engelliler Proje Lideri Kürşat Ceylan’ın sunduğu WeWALK projesi; engel algılama, telefonla entegrasyon ve açık platform olmak üzere üç özellik sunuyor. Görme engelli bireyi göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek engellere karşı uyaran, navigasyon, ulaşım gibi çeşitli hizmetler alabilmesini sağlayan WeWALK yakın zamanda sadece Vestel Mağazaları’nda satışa sunulacak.

Son mesajlar