Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen SiyahSancakTaR
  • 1 gönderen Ahsen

Konu: Sonra ben büyüdüm ve değişti her şey

Status
    SiyahSancakTaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    CEDDİ OSMANLI !...
    Nereden
    PAYİTAHT...
    Konular
    1551
    Bahsedilen
    175 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    43

Standart Sonra ben büyüdüm ve değişti her şey

Bütün çocukluğum boyunca, Red Kit’in zayıflığı bana dert oldu bana. Hiç yemek yerken görülmüyordu o, ama epey güçlüydü. Küçüktüm o zamanlar ve bana söylenen gerçekler Red Kit’in yaşadıklarından farklıydı. Ispanağı bitirmezsem zekamın gelişmeyeceği iddia ediliyordu örneğin.

Fakat Red Kit hiç yemek yemeden, gayet zekî bir hayat sürüyordu. Temel Reis, bu anlamda şahsımı asla etkilemeyen, hatta istenenin aksi yönde etkileyen biri oldu çıktı: İnce bileklerinin üstünde birden genişleyen ilginç kolları ve kaba bir sesi vardı Temel Reis’in. Hiçbir kız çocuğunu etkileyeceğini zannetmediğim ve mümkünse erkeklerin de örnek almasını istemediğim bu karakter, tütün bağımlısıydı üstelik.

Red Kit, sonradan ağzındakini bir dal parçasına çevirdiyse de, aradığı şey aslında tütündü, bal gibi biliyorduk. Her maceranın sonunda, sigara dumanını tüttürerek uzaklara doğru gidiyordu Red Kit. Giderken de artistik bir sesle şarkı söylüyordu. İnsanlarla vedalaşmaya bile tenezzül ettiği vaki değildi.

Oysa biz gezmeden dönerken, sıkıştırırdı anneler, “Allahaısmarladık” derdik, el öperdik, uslu çocuk olurduk öyle ayrılırdık ailecek gezmeye gittiğimiz evden. Bunun yanında, pipo ve Safinaz gibi birbirinden sağlıksız alışkanlıkları olan Temel Reis, kolundaki dövmeleri göstere göstere, sırf iri olduğu için –Freudyen bir nazarla bakarsak belki de kıskandığı için- bir rakibine kaba şiddet uyguluyordu.

Ve biz, başrollerini sigara-pipo serüvenlerinin oluşturduğu çizgi filmlerin kucağındayken, otobüs durakları ve vapurlar da dahil olmak üzere, geniş bir sigara yasağının içine doğru büyüdüğümüzden habersizdik.

Tetriste uzun çubuk beklediğimiz günler, uzun uzun kuyruklarda beklemek nedir bilmezdik henüz. Babamız akşam eve çubuk dondurma ile gelirse sevinirdik. Daha pahalısını aramazdı gözlerimiz.

Giydiklerimizin markalarını sormazdı kimse, arkadaşın fakir mi zengin mi olduğunu bilmezdik. Galiba bilmek de istemezdik. İnsanlar mızıkçı olanlar ve mızıkçı olmayanlar diye iki ayrılırdı; biz oyun için ikisini de seçerdik. Akşam annemiz cepten aramazdı bizi, balkondan seslenen ebeveynlerimiz vardı.

Akşam ezanı oyun saatinin bitişini simgelerdi. Masal vardı var olmasına, ama renkli sayfalara, yaldızlı harflerle yazılmamıştı. Masal okunmazdı bir kere, anlatılırdı. Patlayan şekerler gibiydi hayat; tadını değil, çıkardığı sesleri severdik.

Mahalledeki bütün yaşıtlarımız oyun arkadaşımızdı. Sonra, kendi mahallemizi bulacağımızdan, bizim kadar geliri olan insanlarla beraber aynı güvenlik çemberi içinde yaşayacağımız bir siteye doğru sürüklendiğimizden habersizdik.

Calimero’ya yapılanlar haksızlıktı, tüm kalbimizle onaylıyorduk. Hugo, ne idüğü belirsiz bir kahramanımızdı. Tren rayları onunla biraz daha anlamlandı hayatımızda. Büyüyorduk. Boyumuz uzadı ve ne hikmetse bu yaş grubu için takılan “garson boy” lakabı, istediğimiz gibi kıyafetin bulunamayacağını ima ediyordu bize.

İsteklerimiz kocamandı: erkekler Süpermen olmak istiyor, kızlar evcilik oyunlarında anne olmayı seçiyordu. Kızların çoğu bu hayallerini gerçekleştirdiler sonunda: Süpermen olmak isteyen erkekler, iki maaşları tutarındaki tek taşları, dizlerinin üzerine çökerek verdiler anne olmak isteyen kızlara. Ama o sıralar küçüktük işte. Alınan ve söylenen her ne varsa birkaç numara büyüktü, seneye de kullanıyorduk. Bu nedenledir ki, kullandıklarımız ya eskimişti ya da bize biraz büyük geliyordu.

Sonra büyüdük. Birden oldu bu ama. Birilerine kızar olduk, birileri de bizim kızmamızı haklı gördü. Lafları balla keser olduk. İlkokul arkadaşları bir facebook dürtüsü oldu, çıktı. Dürtülerimizi hapsettik. Nereden bulduysak, alıp koyduk profilimize alengirli lafları. Hiçbirimiz Heredot Cevdet gibi değildik gerçek hayatta, lakin profillerimizi Sokrates görse hayran kalırdı. Biz artık biraz artisttik.

Salıncakta sallanırken ideallerimiz yoktu. Yaşam sıkıntılarımız, varoluşsal kaygılarımız oluşmamıştı henüz. Komşunun çocuğu ile paylaşırdık salçalı ekmeğimizi. Şimdi, geciken bir mesaj yüzünden biten dostluklarımız, otobüste yaşlılara yer vermeme bahanelerimiz var. Şimdilerde etnik kökenlerine ve gelirlerine göre ayrılıyor insanlar. Yarın, dünden farklı geçmeyecek. Ardından somurttuğumuz, yüzüne güldüğümüz patronlarımız var. Ceplerimizde ise kredi kartlarımız.

Biz büyüdükçe gelirimiz artıyor. Ama yine de, bir süpermarkete girdiğimizde -diyet koladan gayrı- yoktur cebimizde bonibona verecek paramız.

Hep beraber bilye yuvarlamak istemiyor musunuz şimdi? Nedir bizi kalabalıktan alıp, yalnız bir aleme götüren şey?

.. Sorun şurda ki, sanıyorum ki biz büyüdük. Ve işte, değişti her şey. Bir yanımızın büyürken, eksildi diğer yanlarımız.

Sümeyye Karaaslan
    Ahsen bunu beğendi.
    ]

RUHUN ŞAD OLSUN EY CEDDİ!......

Savaş yalnız sınırlarda olmaz .Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir.Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi,yenilgi kaderdir.

Cennet Mekan Ulu Hakan Abdulhamid Han Hazretleri

Status
    Ahsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimal Yıldızı
    Konular
    289
    Blog Entries
    3
    Bahsedilen
    220 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    232

Standart Cevap: Sonra ben büyüdüm ve değişti her şey

eskilere gittim
    içim bi kötü oldu
    SiyahSancakTaR bunu beğendi.
    Haklıysan KORKMA
    HAK seni korur Hz.Ali

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)