Ben hiç aşık olmadım

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Eşeğini kaybetmiştir köyde adam. Bulamaz, bulunmaz olur nedense. Gelir camiye, söyler hocaya vaaz esnasında. “Hocam eşeğimi kaybettim, sorsan, bir gören olmuş mu?” Oturtur adamı hoca. “Bekle” der. Az sonra pat diye sorar hoca. “İçinizde bu zamana kadar âşık olmayan var mı?” Herkesin başı önündedir. Birisi, evet birisi, kaldırır yüzünü, döner hocaya. “Ben,” der. “Ben hiç âşık olmadım.” Bilirsiniz öyküyü, hoca eşeğini kaybeden adama döner ve der: “Müjdemi isterim. İşte senin eşek bulundu.”

Âşık olmayan insan yoktur bence de. Varsa da ona insan demek boştur. Kalbin açıksa görmeye, peşindedir aşk biline. Belki bir metro durağında ya da otobüste yanyana geldiğinde. Okulda, arka sıranda. Silgi uzatanda. “Tipim değil” dediğinde. “Yok artık”ta. Ummadığın anda. Bile isteye yanmaya razı olduğunda. Sınandığında, inandığında, utandığında. Sırladığında. Açık ettiğinde. Kıskandığında. Kıskandıranda. Nihayet hastalığında, sağlığında. İyi günde, kötü günde. Çaysızlığında. En önemlisi de, şah damarında. Huzurda, secdede. Hoş gör sen' de. Hoş'u gördürende. Hoş eyleyende...

Yaşayıp da, aşkla karşılaşmadım diyen varsa, hoca haklı beyler, dağılalım…
S. Köşk

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
İki hocaya da saygılarımı sunuyorum;güzeldi sp3

Son mesajlar