Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç28Beğeni
  • 8 gönderen sükutu-ezber
  • 5 gönderen Yaban Gülüm
  • 2 gönderen sükutu-ezber
  • 6 gönderen Qasem
  • 4 gönderen Yaban Gülüm
  • 1 gönderen Turan
  • 1 gönderen İklima
  • 1 gönderen sükutu-ezber

Konu: Ergenlik” kavrami kocaman bir yalan mi?

Durum
    sükutu-ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    415
    Bahsedilen
    116 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

Standart Ergenlik” kavrami kocaman bir yalan mi?

“ERGENLIK” KAVRAMI KOCAMAN BIR YALAN MI?

Günümüzde 14 - 20 yaş arası gençler için “ERGENLER” kavramı kullanılıyor ki bunun hedefi, gençlerin sorumsuzluklarına ve düşüncesizliklerine sözüm ona geçerli bir mazeret bulmaktır.
    Bu ifadenin benzeri yahut bu manayı kasteden en ufak bir işaret dahi ne Kur’an-ı Kerim’de ne de Sünnet-i Seniyyede bulunmaktadır.
    Ümmeti İslam’ın gençlerine bir bakalım:

ABDURRAHMAN NASIR 21 YAŞINDA:

Onun döneminde Endülüs Devleti altın çağındaydı. Ayaklanmaları bastırdı ve devletinin en güçlü devletlerden olması amacıyla eşsiz bir ilmi reformu gerçekleştirdi.

FATIH SULTAN MEHMET 22 YAŞINDA:

Zamanının en iyi komutanlarının bile alınmasının neredeyse imkansız olduğunu düşündüğü Bizans’ın başkenti Konstantine’yi fethetti.

ÜSAME BIN ZEYD 18 YAŞINDA:

Orduda Hz.Ebu Bekir ve Hz. Ömer gibi büyük sahabelerin olmasına karşın, kendi zamanındaki yeryüzünün en büyük ordularından biriyle çarpışmak üzere İslam ordusuna komutanlık etti.

MUHAMMED KASIM 17 YAŞINDA:

Sind eyaletini (Pakistan’ın içerisinde Hindistanla sınırı olan bölge) fethetti. Zamanının en büyük komutanlarından birisiydi.

SA’D BİN EBİ VAKKAS 17 YAŞINDA:

Allah yolunda ilk kan akıtan kimsedir ve aynı zamanda Peygamberimizin aleyhissalatu vesselamın şura meclisindeki 6 kişiden birisiydi. Peygamberimiz aleyhissalatu vesselamın ona işaret ederek şöyle derdi: Herkes kendi adamını göstersin, bu benim adamım.

ERKAM BİN EBİ ERKAM 16 YAŞINDA:

13 yıl boyunca evini Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselama karargah olarak açtı.

TALHA BİN UBEYDULLAH 16 YAŞINDA:

İslamdaki en cömert insanlardan birisiydi. Bununla birlikte, savaşların birisinde Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselama ölüm üzerine biat etti. Ona gelen okları eliyle engelledi. Elleri de tutamayınca bizzat vücudunu Efendimiz aleyhissalatu vesselama siper etti.

ZÜBEYR BIN AVVAM 15 YAŞINDA:

Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselamın havarisi ve insanların en şecaatlisi olarak bilindi.

MU’AZ BİN AMR BİN CUMUH 13 YAŞINDA VE MU’AZ BİN AFFAN 14 YAŞINDA:

Bedir savaşında müşriklerin lideri olan Ebu Cehili öldürdüler.

ZEYD BİN SABİT 13 YAŞINDA:

Vahiy katibi oldu. Süryaniceyi ve İbraniceyi 17 GECEDE öğrendi ve Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselamın tercümanı oldu. Kur’an-ı Kerim’in toplanmasında büyük katkıları oldu.

İMAM MALIK BIN ENES:

DarulHicre İmamı Malik bin Enes, 17 yaşında fetva vermeye başladığında şöyle söyledi:
    Medine ulemasından 70 alim benimle birlikte oturmadan fetva vermedim…
    Böylelikle, artık ‘ergenlik’ kavramının bir an önce yok olacağını, onun yerine çocuklarımızın içlerine özgüven ve izzet tohumları ekileceğini umut ediyorum. Onlara Allah’ın kitabını öğretin, onlara çocuklar gibi değil büyük işler başaracak olan adamlar gözüyle bakın ve onlara bu nazarla muamele edin. Ve emin olunuz ki “ERGENLIK” safsatası büyük bir yalandan başka bir şey değildir
    .
    eRkAm, NoktA, Beste ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    *Önemli olan kalp efendim
    edebi,hayayı
    imanı ,riyayı
    Rabbinden korkmasını
    dürüst olmayı
    kendinde barındırır ,,,,

*Eyy gönül...!!
    yarın Rabbinin huzurunda
    nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
    bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı
    seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Durum
    Yaban Gülüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fe Eyne Tezhebûn
    Konular
    94
    Bahsedilen
    95 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    177

Standart Cevap: Ergenlik” kavrami kocaman bir yalan mi?

Ergenlik evet koca bir yalan.
    Çocuklara giydirilmiş bir kalıp. Çocukların ergen tavırlar sergilemesi için dilden dile dolaşan bir tuzak.

Ceddimiz genç yaşlarda büyük başarılara imza atmış doğru. Biz eğer onların soyundan isek şimdiki gençliğin bu başıboşluğu neden?

Öncelikle anne babalara yüklenmek isterim burada.
    Sonra öğretmenlere, eğitmenlere.

Biz ebeveyn olarak,çocuklarımıza sorumluluk yüklemeden onu bir birey yerine koymadan , sözde kıyamamak adına yapılan yanlışlarla belli bir yaşa getiriyoruz. Gençliğe geçiş sırasında ise o boşluğun verdiği huzursuzluk ile bocalayan çocuklarımıza sen ergensin saçma sapan davranabilirsin düşüncesini bilinç altına empoze ediyoruz. Sonra da şikayet ediyoruz çocuğum asi tavırlar sergiliyor diye.

Aynı şekilde okulda öğretmenler tarafından da çocuklara verilmeyen sorumluluklar. Sadece öğretim odaklı çalışmalar ,eğitimden uzaklaşmalar , çocuğa değerli olduğunu hissettiremeyen öğretmenlerin çoğunlukta olması. Çocuklara orda da sen ergensin saçmalayabilirsin yetkisinin sunulması.

Gençlere çocuklarımıza özgüven aşılayacağız diye saygısızlığı öğretiyoruz farkında değiliz belki de.
    Ezilmesin diye yaptığı edepsiz saygısız tavırlara göz yumuyoruz.
    En büyük hatamız ise, ben yaşayamadım, ben yapamadım evladım yaşasın yapsın tavırları sergilememiz ve bu düşüncemiz.

Bu konuda dertliyim biraz sözü uzattım. Kusur ettimse affola.

Not: İdealist öğretmenlere sözüm yok. Rabbim sayılarını arttırsın.
    sükutu-ezber, Karaton, Turan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    Yeryüzüne soruyorum
    sen de,
    sık sık, iç çeker misin. . ?

| Nuri Pakdil

Durum
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    415
    Bahsedilen
    116 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

çok güzel anlamlı bu da doğru,,,

bizim çocukluğumuzda erken büyürdük,,şimdi bakıyorum da,en erken 25 olması lazım gençlerin,,,bencillik,sorumluluk duygusu azalan, gezme tozma peşinde koşan, kimseye hesap vermeme istemesi,,görüyorum çevremizde maalesef olgunlaşma çok az ,tabi hepsi için geçerli değil,,,

şu bariz bir şekilde görüşüyor bencil gençlik var,,
    Turan ve Karaton bunu beğendiler.
    edebi,hayayı
    imanı ,riyayı
    Rabbinden korkmasını
    dürüst olmayı
    kendinde barındırır ,,,,

*Eyy gönül...!!
    yarın Rabbinin huzurunda

seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Durum
    Qasem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    208
    Blog Entries
    4
    Bahsedilen
    313 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    64

Alıntı Baharım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çocuklara giydirilmiş bir kalıp. Çocukların ergen tavırlar sergilemesi için dilden dile dolaşan bir tuzak.

Ceddimiz genç yaşlarda büyük başarılara imza atmış doğru. Biz eğer onların soyundan isek şimdiki gençliğin bu başıboşluğu neden?

Biz ebeveyn olarak,çocuklarımıza sorumluluk yüklemeden onu bir birey yerine koymadan , sözde kıyamamak adına yapılan yanlışlarla belli bir yaşa getiriyoruz. Gençliğe geçiş sırasında ise o boşluğun verdiği huzursuzluk ile bocalayan çocuklarımıza sen ergensin saçma sapan davranabilirsin düşüncesini bilinç altına empoze ediyoruz. Sonra da şikayet ediyoruz çocuğum asi tavırlar sergiliyor diye.

Aynı şekilde okulda öğretmenler tarafından da çocuklara verilmeyen sorumluluklar. Sadece öğretim odaklı çalışmalar ,eğitimden uzaklaşmalar , çocuğa değerli olduğunu hissettiremeyen öğretmenlerin çoğunlukta olması. Çocuklara orda da sen ergensin saçmalayabilirsin yetkisinin sunulması.

Gençlere çocuklarımıza özgüven aşılayacağız diye saygısızlığı öğretiyoruz farkında değiliz belki de.
    En büyük hatamız ise, ben yaşayamadım, ben yapamadım evladım yaşasın yapsın tavırları sergilememiz ve bu düşüncemiz.

Zor zamanlar sıkıntılar kederler adam yetiştirir...
    Anne babalar çocuklarına balık tutmayı öğretmek yerine, onların eline balığı verirler... Zan ederlerki iyi bişeyler yapıyorlar... Özgüvenden yoksun, üretemeyen, üşengeç, idealleri olmayan bir gençlik çıkar meydana...
    Çocuklarını inşaa edemeyenler onların başlarına açtıkları dertlerle uğraşıp heder olmaya mahkumdur... Sıkıntılar çekmesine izin vermemek ahmaklıktır... Onlara gelecek inşaa etmek onları sotumsuzlaştırır, bırakın grleceklerini kendileri.inşaa etsin, bizlere düşen onların karekterlerini.inşaa etmek, onlarda kimlik oluşturmak...

Malesef ergenlik adı altında sorumsuzlaştırlılan öz kimliklerinden soyutlanan, işe yaramaz bir yığınlar silsilesi... Kendini en verimli zamanlarında inşaa etmeyen geçnçler ileriki hayatlarında yanlızlaşmaya, sekülerleşmeye, başaramamaya ve sorun olmaya mahkumdur...

Hayalleri çocukken cihana hükmetmek olan bir neslin evlatları, şimdilerde kendilerine bile hükmetme hayali kurmaktan aciz...

Bilgi - İnanç - Eylem
    Turan, Ahsen, sükutu-ezber ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Durum
    Yaban Gülüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fe Eyne Tezhebûn
    Konular
    94
    Bahsedilen
    95 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    177

Çok güzel noktalara değindiniz hayalet. Gençliğimizin hayalleri hedefleri ellerinden alındı. Gençlik kavramının içi boşaltıldı bilinçli olarak. Tıpkı başörtüsü ve tesettür gibi.
    Turan, Qasem, Karaton ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Yeryüzüne soruyorum
    sen de,
    sık sık, iç çeker misin. . ?

| Nuri Pakdil

Durum
    Turan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    869
    Bahsedilen
    24 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    102

Alıntı Baharım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

tebrikler
    Yaban Gülüm bunu beğendi.

Durum
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    415
    Bahsedilen
    116 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

Standart "Erkenlik" Kavramı kocaman bir yalan mı?

“ERGENLIK” KAVRAMI KOCAMAN BIR YALAN MI?

Günümüzde 14 - 20 yaş arası gençler için “ERGENLER” kavramı kullanılıyor ki bunun hedefi, gençlerin sorumsuzluklarına ve düşüncesizliklerine sözüm ona geçerli bir mazeret bulmaktır.
    Bu ifadenin benzeri yahut bu manayı kasteden en ufak bir işaret dahi ne Kur’an-ı Kerim’de ne de Sünnet-i Seniyyede bulunmaktadır.
    Ümmeti İslam’ın gençlerine bir bakalım:

ABDURRAHMAN NASIR 21 YAŞINDA:

Onun döneminde Endülüs Devleti altın çağındaydı. Ayaklanmaları bastırdı ve devletinin en güçlü devletlerden olması amacıyla eşsiz bir ilmi reformu gerçekleştirdi.

FATIH SULTAN MEHMET 22 YAŞINDA:

Zamanının en iyi komutanlarının bile alınmasının neredeyse imkansız olduğunu düşündüğü Bizans’ın başkenti Konstantine’yi fethetti.

ÜSAME BIN ZEYD 18 YAŞINDA:

Orduda Hz.Ebu Bekir ve Hz. Ömer gibi büyük sahabelerin olmasına karşın, kendi zamanındaki yeryüzünün en büyük ordularından biriyle çarpışmak üzere İslam ordusuna komutanlık etti.

MUHAMMED KASIM 17 YAŞINDA:

Sind eyaletini (Pakistan’ın içerisinde Hindistanla sınırı olan bölge) fethetti. Zamanının en büyük komutanlarından birisiydi.

SA’D BİN EBİ VAKKAS 17 YAŞINDA:

Allah yolunda ilk kan akıtan kimsedir ve aynı zamanda Peygamberimizin aleyhissalatu vesselamın şura meclisindeki 6 kişiden birisiydi. Peygamberimiz aleyhissalatu vesselamın ona işaret ederek şöyle derdi: Herkes kendi adamını göstersin, bu benim adamım.

ERKAM BİN EBİ ERKAM 16 YAŞINDA:

13 yıl boyunca evini Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselama karargah olarak açtı.

TALHA BİN UBEYDULLAH 16 YAŞINDA:

İslamdaki en cömert insanlardan birisiydi. Bununla birlikte, savaşların birisinde Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselama ölüm üzerine biat etti. Ona gelen okları eliyle engelledi. Elleri de tutamayınca bizzat vücudunu Efendimiz aleyhissalatu vesselama siper etti.

ZÜBEYR BIN AVVAM 15 YAŞINDA:

Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselamın havarisi ve insanların en şecaatlisi olarak bilindi.

MU’AZ BİN AMR BİN CUMUH 13 YAŞINDA VE MU’AZ BİN AFFAN 14 YAŞINDA:

Bedir savaşında müşriklerin lideri olan Ebu Cehili öldürdüler.

ZEYD BİN SABİT 13 YAŞINDA:

Vahiy katibi oldu. Süryaniceyi ve İbraniceyi 17 GECEDE öğrendi ve Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselamın tercümanı oldu. Kur’an-ı Kerim’in toplanmasında büyük katkıları oldu.

İMAM MALIK BIN ENES:

DarulHicre İmamı Malik bin Enes, 17 yaşında fetva vermeye başladığında şöyle söyledi:
    Medine ulemasından 70 alim benimle birlikte oturmadan fetva vermedim…
    Böylelikle, artık ‘ergenlik’ kavramının bir an önce yok olacağını, onun yerine çocuklarımızın içlerine özgüven ve izzet tohumları ekileceğini umut ediyorum. Onlara Allah’ın kitabını öğretin, onlara çocuklar gibi değil büyük işler başaracak olan adamlar gözüyle bakın ve onlara bu nazarla muamele edin. Ve emin olunuz ki “ERGENLIK” safsatası büyük bir yalandan başka bir şey değildir.
    edebi,hayayı
    imanı ,riyayı
    Rabbinden korkmasını
    dürüst olmayı
    kendinde barındırır ,,,,

*Eyy gönül...!!
    yarın Rabbinin huzurunda

seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Durum
    İklima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Uzman Üye
    Konular
    4
    Bahsedilen
    60 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Cevap: "Erkenlik" Kavramı kocaman bir yalan mı?

Güzel paylaşım ergenlik diye bişey yokmuş öğrenmiş olduk paylaşım için teşekkürler emeğine saglik
    sükutu-ezber bunu beğendi.

Durum
    Hüzün/Sarısı
    Konular
    415
    Bahsedilen
    116 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    1 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    81

Standart Cevap: "Erkenlik" Kavramı kocaman bir yalan mı?

Alıntı İklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel paylaşım ergenlik diye bişey yokmuş öğrenmiş olduk paylaşım için teşekkürler emeğine saglik
    öyle mübarek hep zamanla bizlerin zihinlerine algı yapıyorlar oyun oynuyorlar bizler uyanık olmalıyız ,öğrenmeliyiz,araştırmalıyız batıl düşüncelerden önde olmalıyız ki onlara inanmayalım inşallah,,,

rica ederim,,,
    İklima bunu beğendi.
    edebi,hayayı
    imanı ,riyayı
    Rabbinden korkmasını
    dürüst olmayı
    kendinde barındırır ,,,,

*Eyy gönül...!!
    yarın Rabbinin huzurunda

seni aldatan nedir?
    İnfitâr 6. ayet

Durum
    Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vampirella
    Konular
    509
    Bahsedilen
    227 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    50

Kendi konunu tekrar etmişsin bacım
    Gülümse;
    göğsünden bir güvercin salar gibi..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)