Ramazan İmsakiyesi

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Ramazan imsakiyesi
1.Gün: Tefekkür et. Ramazanın niçin geldiğini ve sana nasıl bir etki yapacağını düşün.
2.Gün: Sofranı bir dostuna aç. Kalbini de.
3.Gün: Bir ayet seç kendine. Sana, sadece sana ne söylediğine dikkat kesil.
4.Gün: Dışarıda iftar et. Dışarıda. Yani bir parkta, bir deniz kenarında, bir kırda… Ekmek, peynir ve karpuz olsun iftar menün.
5.Gün: Bir mülteci çocuk vardır yakınlarında. Ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi?
6.Gün: Ekranı kapat. Ekranları kapat. İçini izle. Ramazan bunun için var.
7.Gün: Orucu bozmayan şeyleri düşün. İnfak, isar, sadaka, tebessüm…
8.Gün: Tahammül et. Orucu Allah için tutuyor, sevabını ondan umuyorsun zira.
9.Gün: Sahura kaldır çocuğunu. Bir masal gibi gelsin ona sahur sofrası. Belki birkaç küçük sürpriz… Belki küçük bir oyuncak… Belki bir toka… Belki birkaç renkli kalem…
10.Gün: Bir öğrenci evi vardır yakınlarında. Ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi?
11.Gün: Bir hadis seç kendine. Mesela ‘din güzel ahlaktır’ olsun. Düşün bunu. Uzun düşün ama. Saatlerce düşün.
12.Gün: Bir caminin bahçesinde oturan ihtiyarlarla yarenlik et bir ikindi sonrası. Eski Ramazanları anlatsınlar sana.
13.Gün: Bir Ramazan şiiri oku. Mesela Ahmet Murat'tan: ‘ekmek sıcak, Allah güzel, sen iyi / bu marşla aksın e5 trafiği’
14. Gün: Bir iftar sofrası davetini reddet. Evet, o beş yıldızlı otelde olanı. Ve evet, bunu niçin yaptığını bil.
15. Gün: Annene iftar için yapmasını istediği yemeği sipariş et. Giderken tatlı, dönerken hayır dua al.
16. Gün: Sonu gelmez fıkıh tartışmaları yapan iki Müslüman kardeşine gökyüzüne bakmalarını öner. Aradıkları hakikat orada olabilir.
17. Gün: Sadece hurma, sadece su ve sadece ekmek. Önündeki nimetler, Allah'ın Resul'ünün nasıl iftar ettiğini unutturmasın sana.
18.Gün: Gazze'de, Şam'da, Halep'te, Myanmar'da, Irak'ta bir mazlum var. Ne yapman gerektiğini biliyorsun değil mi?
19.Gün: Bir çocuktan tekne orucu satın al. Yüzündeki cennet yansımasını izle. Büyüyerek neyi kaybettiğini hatırla ve başarabilirsen iki damla gözyaşı dök.
20.Gün: Müslümanların ne yaparlarsa ‘güzel insan’ olarak anılacakları hakkında düşün. Yapıp ettiklerinle sana 'güzel insan’ diyen var mı etrafta? Bunu da.
21.Gün: Evliysen eşine, bekarsan annene, kardeşine, arkadaşına yardım et. İftar sofrasını beraber kurun. Ezanı birlikte bekleyin. İftara saniyeler kala üzerinize çöken o eşsiz huzuru gülümseyerek karşılayın.
22.Gün: Bir yardım organizasyonuna bedeninle katıl. Koli taşı, paket hazırla, adres yaz, araba sür, yemek dağıt.
23.Gün: İstanbul'daysan köprüye denk getir iftarı. Sana çorba, ekmek, su ve hurma uzatan insanlara gülümse. Üç yudumda iç akşam ezanını.
24.Gün: Bir kırmızı pabuçla bir elbiseye dünyalar onun olacaktır. Sadece kendi çocuğuna değil ama. Ona alırken aynısından bir mazluma da.
25.Gün: Bir cümle seç kendine. 'Dünyanın gerçeği var oluşu, hakikati fani oluşudur’ olabilir mesela. Düşün bunu. Ramazanla dünya arasında nasıl bir benzerlik var düşün.
26.Gün: Şöyle dua et: 'Allah'ım bu, burada geçirdiğim son Kadir Gecesi olsun. Gelecek yıl özgür Mescid-i Aksa'da, özgür Emevi Camii'nde, özgür İmam-ı Azam türbesinde, özgür Urumçi Camii'nde ihya edeyim Kadir Gecesini.
27.Gün: Aç ve susuzken, önünde türlü nimetler, buz gibi sular-şerbetler de varken üstelik; Allah'tan başka kim sana 'vaktin girmesini’ bekletebilir? Düşün bunu.
28.Gün: Helallik al Ramazandan. Üzerinde hakkı çoktur.
29.Gün: İşte gidiyor. O halde şunu düşün: İlk günden bu yana sende değişen neyse kârın odur. Sahi, ne değişti?

İsmail Kılıçarslan

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
8 Mar 2017
2,167
545
Ramazan ile âlâkalı okuduğum ve pay biçtiğim Harika paylaşım tesekkürler nazdarım ..

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Nazdarim aynen ben de öyle düşündüm, şahane bir yazı, gozyaslarimla okudum,biraz da utandım..

Allah hepinizden razı olsun Hocam..

Son mesajlar