Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen ALI

Konu: Recm Hakkindaki Hadisler

Status
    ALI
    ALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehli Sunnet
    Nereden
    Almanya
    Konular
    179
    Bahsedilen
    21 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    14

Standart Recm Hakkindaki Hadisler

Abdullah Ibn-i Ömer radiyallahu anhuma´dan rivayete göre (medine´de) bir takim Yahudiler Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem´e gelerek iclerinden bir erkekle bir kadinin zina ettigini hikaye ettiler, (ve ne hükm edersiniz?dediler). Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem onlara: -Siz, Recim (hükmü) hakkinda Tevrat´ta ne bulursunuz? diye sordu. Onlar: -Biz zina edenleri teshir ederiz, bunlar bir degneklede dögülürler.

Abdullah Ibn-i Selam bunlara: -Yalan söylediniz!. Tevrat´ta Recim (ayeti) vardir, dedi. Bunun üzerine Tevrat´i getirdiler. Ve kitabi actilar. Yahudilerden birisi(Abdullah Ibn-i Surya) elini Recim ayeti üzerine koyarak ondan önceki ve sonraki ayetleri okumaga basladi. Abdullah Ibn-i Selam ona:

-Elini kaldir! dedi. O da elini kaldirinca Recim ayeti görülü verdi. Yahudiler: -Ya Muhammed! Abdullah Ibn-i Selam dogru söylemistir: Tevrat´ta hakikaten Recim ayeti vardir, dediler. Bunun üzerine (Resulullah zinanin vukuu hakkinda sahid istedi. Dört Yahudi zani ve zaniye aleyhinde vech-i mahsus üzere sehadet ettiler.) Resulullah da bunlarin recm olunmalarina hükmetti de recm olundular. (Sahih-i Buhari Muhtasari Tecrid-i Sarih Tercemesi Ve serhi Ct.9.Sf.317.318/Kamil Miras)

Ömer (Ibnu´l-Hattab) radiyallahu anh´dan (bir hutbesinde) söyle dedigi rivayet olunmustur: Bir hakikattir ki, Allah, Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem´i Hak Peygamber gönderdi ve ona kitab indirdi. Ona indirdigi ayetler icinde Recm ayeti de vardi.

Dip Not:
    (Recm ayeti sudur:= “Evli bir erkek ve kadin zina ederlerse (zina da beyyine ile veya gebelikle veya ikrar ile) sabit olursa (aile namusunu kirleten)bunlari taslayiniz!“. Bu ayetin okunmasi nesh olunup hükmü ibka olunmustur. (Sahih-i Buhari Muhtasari Tecrid-i Sarih Tercemesi Ve serhi Ct.12. Sf. 409/Kamil Miras)

Bize Yahya b. Yahya Et-Temimi rivayet etti. (Deki ki): Bize Huseym, Mansur´dan, odaEl-Hasen´den, oda Hittan b. Abdillah Er-Rakaasi´den, oda Ubade b.Samit´den naklen haber verdi. Ubade söyle demis: Resulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem): buyurdular. (Sahih-i Müslim Tercüme ve serhi Ct. 8.Sf. 4792/Ahmed Davudoglu)

Bize Amru´n-Nakid da rivayet etti. (Deki ki): Bize Huseym rivayet etti. (Deki ki): Bize Mansur bu isnadla bu hadisin mislini haber verdi. (Sahih-i MüslimTercüme ve $erhi Ct.8.Sf.4793/Ahmed Davudoglu)

Bize Muhammed b.El-Musenna ile Ibni Bessar hep birden Abdulala´dan rivayet ettiler.Ibni´l-Musenna (Deki ki): Bize Abdulala rivayet etti. (Deki ki):Bize Said, Katade´den, oda El-Hasen´den, oda Hittan b. AbdillahEr-Rakaasi´den, oda Ubade b. Samit´den naklen rivayet etti. Söyle demis:

Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üzerine vahy indirildigi zaman bundan dolayi gussalanir ve yüzü rengini atardi. Bir gün kendisine vahy indirildi de yine böyle oldu. Acildigi vakit: buyurdu. (Sahih-i MüslimT ercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4793/Ahmed Davudoglu)

Bize Muhammed b.El-Musenna ile Ibni Bessar rivayet ettiler. (Dediler ki): Bize Muhammed b. Cafer rivayet etti. (Dedi ki): Bize Muhammed b. Bessar darivayet etti. (Deki ki): Bize Muaz b. Hisam rivayet etti. (Dedi ki): Bize babam rivayet eyledi. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct. 8.Sf. 4793/Ahmed Davudoglu)

Bu ravilerin ikisi de Katade´den bu isnadla rivayette bulunmuslardir. Yanliz onlarin hadisinde: ibaresi vardir. Sene ve yüz kelimelerini zikretmezler. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8. Sf. 4794/Ahmed Davudoglu)

ZiNA HAKKINDA EVLi KiMSENiN RECMi BABI

Bana Ebu´t-Tahir ile Harmele b. Yahya rivayet ettiler. (Dediler ki): Bize Ibni Vehb rivayet etti. (Dedi ki): Bana Yunus, ibni Sihab´dan naklen haber verdi. (Demis ki): Bana Ubeydullah b. Abdillah b. Utbe haber verdiki, kendisi Abdullah b. Abbas´i Sunu söylerken isitmis:

Ömer b. Hattab,Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´in minberi üzerinde otururken Söyle dedi:

Resululullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) recm etti; ondan sonra bizde recm ettik. Ama insanlarin üzerinden uzun zaman gecerse korkarim biri: Biz Allah´in kitabinda recmi bulamiyoruz, der de Allah´inindirdigi bir farizayi terk etmekle dalalete düserler: Gercekten erkek ve kadinlardan zina eden kimse üzerine – muhsan olmak,beyyine veya gebelik yahut itiraf bulunmak sarti ile – recim Allah´in kitabinda haktir. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4796/Ahmed Davudoglu)

Bize bu hadisi Ebu Bekirb. Ebi Seybe ile Zuheyr b. Harb ve ibni Ebi Ömer de rivayet ettiler. (Dediler ki): Bize Sufyan, Zuhri´den bu isnadla rivayet etti.

Bu hadisi Buhari bahsinde tafsilatli bir sekilde tahric etmistir.

Hz.Ömer (Radiyallahu anh)´in sözüne: diye baslamasi, cemaatin dikkatini cekmek, bundan sonra söyliyecegi mühim meseleyi dinlemeye onlari hazirlamak icindir. Bu mesele recim ayetidir. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e indirilenler arasinda ayeti de vardi. Sonra ayetin lafzi hem hükmü nesh edilenler de vardir. (Sahih-i Muslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4796/Ahmed Davudoglu)

KENDi ALEYHiNE ZiNAYI iTiRAF EDEN KiMSE BABI

Bana Abdulmelik b. Suayb b. Leys b. Sa´d rivayet etti. (Dedi ki): Bana babam, dedemden rivayet etti. (Demis ki): Bana Ukayl, ibni Sihab´dan,oda Ebu Seleme b. Abdirrahman b. Avf ile Said b. El-Museyyib´den,onlar da Ebu Hureyre´den naklen rivayet etti ki, Ebu Hureyre söyle demis:

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e mescid de iken müslamlardan bir adamgeldi ve kendilerine seslenerek: Ya Resulullah, ben zina ettim; dedi Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ondan yüzünü cevirdi. Fakat adam yüzünü cevirdigi tarafa dönerek kendilerine (tekrar):Ya Resulullah, ben zina ettim; dedi. Ondan yine yüzünü cevirdi. Taki bunu dört defa tekrarladi. Adam kendi aleyhinde dört defa sehadette bulununca Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)kendisini cagirdi; ve: diye sordu.Adam: --Hayir! cevabini verdi. diye sordu.Adam: --Evet! Dedi. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu Aleyhi veSellem): buyurdular.
    i
    bni Sihab (Demis ki): Bana Cabir b. Abdullah´i dinleyen biri haber verdi. Cabir: diyormus. (Sahih-i Muslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4798/Ahmed Davudoglu)

Bu hadisi Leys dahi Abdurrahman b. Halid b. Musafir´den, oda ibni Sihab´dan bu isnadla bunun gibi rivayet etti. (Sahih-i MüslimTercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4798/Ahmed Davudoglu)

Bana bu hadisi Abdullah b. Abdirrahman Ed-Darimi de rivayet etti. (Dediki: Bize Ebu´l-Yeman rivayet etti. (Dedi ki): Bize Suayb, Zuhri´den yine bu isnadla haber verdi. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8. Sf. 4798/Ahmed Davudoglu)

Her ikisinin hadisinde Ukayl´in zikrettigi gibi: ibaresi vardir. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4798/AhmedDavudoglu)

Bana Ebu´t-Tahir ile Harmele b. Yahya da rivayet ettiler. (Dediler ki):Bize Ibni Vehb haber verdi. (Dedi ki): Bana Yunus haber verdi. H.

Bize Ishak b. Ibrahim dahi rivayet etti. (Dedi ki): Bize Abdurrazzak haber verdi. (Dedi ki): Bize Ma´mer ile Ibni Cureyc haber verdi. Bu ravilerin hepsi Zuhri´den, oda Ebu Seleme´den, oda Cabir b.Abdillah´dan, oda Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´den naklen Ukayl´in, Zuhri´den, onun da Said ile Ebu Seleme´den,onlarin da Ebu Hureyre´den nakl ettikleri gibi rivayet etmi$lerdir. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4799/Ahmed Davudoglu)

Bu hadisi Buhari bahsinde; Nesai de muhtelif ravilerden tahric etmislerdir.

Gelen zat sucunu dört defa itiraf etztikten sonra Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´in bir de: diye sormasi halini iyice tahkik icindir. Zira bir insan, ölümünü gerektiren bir seyi sormadan kolay kolay söylenmez. (Sahih-i MüslimTercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4 799/Ahmed Davudoglu)

BanaEbu Kamil Fudayl b. Huseyn El-Cahderi rivayet etti. (Dedi ki): BizeE bu Avane, Simak b. Harb´dan, oda Cabir b. Semura´dan nalen rivayet etti.

Söyle demis:
    Maiz b. Malik´i Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e getirildigi vakit gördüm. Kisa, tiknaz bir adam! Üzerinde cübbe yok! Zina ettigine nefsi aleyhine dört defa $ahidlik etti. Resulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem): buyurdu Maiz: --Hayir vallahi! Bu alcak gercekten zina etti... dedi. Bunun üzerine onu recm ettirdi. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4800/Ahmed Davudoglu)

Bize Muhammed b. El-Musenna ile ibni Bessar da rivayet ettiler. Lafiz Ibni´l-Musenna´nindir. (Dediler ki): Bize Muhammed b. Cafer rivayetetti. (Dedi ki): Bize Su´be, Simak b. Harb´dan rivayet etti. (Demis ki): Cabir b. Semura´yi sunlari söylerken isittim: Resulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e kisa, daginik sacli, adaleli bir adam getirdiler. Üzerinde bir gömlek vardi; zina etmi$ti. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu iki defa redd etti. Sonra Emir verdi de recm olundu. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4801/Ahmed Davudoglu)

Simak demis ki: Ben bu hadisi Said b. Cubeyr´e rivayet ettim de: Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu dört defa redd etti...dedi.(Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4801/Ahmed Davudoglu)

Bize Ebu Bekir b. Ebi Seybe rivayet etti. (Dedi ki): Bize Sebabe rivayet etti. H.

Bize ishak b. ibrahim de rivayet etti. (Dedi ki): Bize Ebu Amir El-Akadi haber verdi. Bunlarin ikisi de Su´be´den, oda Simak´den, oda Cabirb. Semura´dan, oda Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´den Ibni Cafer´in hadisi gibi rivayette bulunmuslardir. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4801/Ahmed Davudoglu)

Sebabe: cümlesinde Ibni Cafer´e muvafakat etmistir. Ebu Amir´in hadisinde: ibaresi vardir. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf.4801/Ahmed Davudoglu)

Bize Kuteybe b. Said ile Ebu Kamil El-Cahderi rivayet ettiler. Lafiz Kuteybe´nindir. (Dediler ki): Bize Ebu Avame, Simak´den, oda Said b. Cubeyr´den, oda Ibni Abbas´dan naklen rivayet etti ki, Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Maiz b. Malik´e: diye sormus. Maiz: – Benim hakkinda duydugun nedir? demis. " class="inlineimg" ki="" alt="" border="0" src="http://www.sevgiplatformu.info/images/smilies/gul[1].gif" oarinin cariyesi ile cinsi münasebette bulunmussun! buyurmuslar. Maiz: –Evet! Demis. Bunun üzerine kendisi dört defa sehadette bulunmus.Sonra emir buyurarak recm olunmus. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4802/Ahmed Davudoglu)

Bana Muhammed b. El-Musenna rivayet etti. (Dedi ki): Bana Abdulala rivayet etti. (Dedi ki): Bize Davud, Ebu Nadra´dan, oda Ebu Sad´dan naklenrivayet etti ki, Eslem kabilesinden Maiz b. Malik denilen bir Adam Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e gelerek: – Ben bir kötülük isledim; onun haddini bana vur! Demis. Peygamber(Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendisini birkac defa redd etmis. Ravi diyor ki: Sonra kavmine sordu. Onlar: – Biz onu zararsiz biliriz;yanliz basina bir is geldi ki, ondan kendisini hadd vurulmaktan baska bir sey kurtaramayacagini saniyor! Dediler. Müteakiben (Maiz) Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e döndü. O da bize kendisini recm etmemizi emir buyurdu.

Onu Baki-i Garkad´e götürdük. Kendisini ne bagladik, ne de kuyu kazdik. Ona kemik, topac ve tugla parcalari attik. Kosmaya basladi.Bizde arkasindan kostuk. Nihayet Harra kenarina geldi ve karsimiza dikildi. Biz de kendisine Harra´nin kayalarini (yani taslari) attik;nihayet sustu. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4803/Ahmed Davudoglu)

Ezd kabilesinin Gamid kolundan bir kadin geldi; ve: –
    Ya Resulullah! Beni temizle! dedi. buyurdular. Kadin: Görüyorum beni,Maiz´i cevirdigim gibi geri cevirmek istiyorsun, dedi. diye sordu. Kadin kendisinin zina dan gebe oldugunu söyledi.Bunun üzerine: buyurdu. Kadin: – Evet! cevabini verdi. Ona: buyurdular.

Derken kadin doguruncaya kadar gecimini Ensardan bir zat üzerine aldi. Bilahare Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e gelerek: –Gamidli kadin dogurdu; dedi. Efendimiz: buyurdu. Bunun üzerine Ensar´dan bir zat ayaga kalkarak: –Cocugun bakimi bana aid olsun ya Nebiyyallah! dedi. O da kadini recm ettirdi. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4806/Ahmed Davudoglu)

Gamid´li kadin gelmis; ve: – Ya Resulullah! Ben zina ettim, simdi beni temizle! demis. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu da geri cevirmis. Ertesi gün gelince kadin: – Ya Resulullah! Beni niye geri ceviriyorsun? Galiba beni, Maiz´i cevirdigin gibi cevireceksin! Vallahi ben gebeyim! demis.

Efendimiz: buyurmuslar. Kadin dogurdugu zaman cocugu bir bez parcasi icinde getirmis; ve: – iste! Onu dogurdum; demis.(Yine): buyurmus. Kadin onu memeden ayirdiktan sonra cocugu, elinde bir parca ekmek oldugu halde getirmis ve: – iste ya Nebiyyallah! Onu memeden ayirdim. Yemek yemege de basladi... demis.

Bunun üzerine Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) cocugu müslümanlardan birine vermis. Sonra emir buyurarak kadin icin gögsüne kadar bir cukur kazilmis. Cemaate de emir vermis ve kadini recm etmisler. (Sahih-i MüslimTercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4808/Ahmed Davudoglu)

Bana Ebu Gassan Malik b. Abdilvahid El-Mismai rivayet etti. (Dedi ki):Bize Muaz (yani Ibni Hisam) rivayet etti. (Dedi ki): Bize Baba babam,Yahya b. Ebi Kesir´den rivayet etti. (Demis ki): Bana Ebu Kilabe rivayet etti. Ona da Ebu´l-Muhelleb, Imran b. Husaym´dan naklen rivayet etmis ki, Cuheyne (kabilesin) den bir kadin zinadan gebe olarak Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e gelmis ve: – Ya Nebiyyallah! Ben haddi hak ettim. Onu bana tatbik ediver! demis.

Nebiyyullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de velisini cagirarak: buyurmus.Velisi de öyle yapmis. Bunun üzerine Nebiyyullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadin hakkinda emir vererek üzerine elbisesi baglanmis. Sonra emir buyurarak recm edilmis. (Sahih-i Müslim Tercüme ve Serhi Ct.8.Sf. 4809/Ahmed Davudoglu)

Ubade b. Es-Samit (r.a)´den, demistir ki; Rasulullah (s.a); “Benden ögrenin, benden ögrenin,Süphesiz Allah (c.c) o kadinlar hakkinda bir yol acti. Evlenmis olan evlenmis olanla (zina ederse onlara) yüz sopa ve taslarla recm (cezasi vardir); bekar bekarla zina ederse yüz sopa ve bir sene sürgün“ buyurdu. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Serhi Ct.15.Sf.101/Heyet)

SiyahSancakTaR bunu beğendi.

Status
    ALI
    ALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehli Sunnet
    Nereden
    Almanya
    Konular
    179
    Bahsedilen
    21 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    14

Standart Cevap: Recm Hakkindaki Hadisler

Abdullahb.Abbas radiyallahu anhuma söyle demistir:
    Ömer (b.el-Hattab) (r.a) halka hitab edip söyle dedi: “Süphesiz Allah(c.c) Muhammed (s.a)´i hak ile gönderdi, ona Kitabi indirdi. Recm ayeti ona indirilenler icindedir. Biz onu, okuduk ve ezberledik. Rasulullah (s.a) recm etti, ondan sonra biz de recm ettik. Insanlarüzerinden uzun zaman gecerse, birisinin; biz Allah´in Kitabinda recm ayetini bulamiyoruz, demesinden ve Allah´in indirdigi bir farzi terk etmek süretiyle sapitmalarindan korkarim. Muhsan oldugu ve beyyine ya da hamilelik ve itiraf bulundugu zaman erkeklerden vekadinlardan zina edene recm haktir (sabittir). Allah´a yemin ederimki eger insanlar, Ömer Allah´in kitabina ilavede bulundu, demeyecek olsalardi, recm ayetini yazardim.“(Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Serhi Ct.15.Sf.110/Heyet)

MAiZ BiN MALiK´IN RECMi

(H:4419).Nuaym b. Hezzal, babasini (Hezzal)´in, söyle dedigini rivayet etmistir:
    Maizb. Malik babamin yaninda kalan bir yetimdi. Mahallede bir Cariyeylecinsi iliski kurdu. Babam kendisine:

-“Rasulullah(s.a)´e git, yaptigini haber ver. Belki senin icin (Allah´tan) bagis diler“ dedi. Bunu, Maiz icin bir cikis yolu bulunur umuduylaistemi$ti. Maiz, Rasulullah´a gelip:

-“Ya Rasulullah! Ben zina ettim. Bana Allah´in kitabinin (hükmünü)uygula“ dedi. Rasulullah ondan yüz cevirdi. Ama Maiz dönüptekrar; -“Ya Rasulullah! Ben zina ettim. Bana Allah´in Kitabiniuygula.“ Nihayet bunu dört kez söyleyince, Rasulullah (s.a):

-“Sen bunu dört kez söyledin. Kiminle zina ettin? dedi. Maiz:-: Falan kadinla“ - Onunla birlikte yattin mi? - Evet -Derin onun derisine degdi mi? -Evet - Onunla cinsel iliskide bulundun mu? - Evet Bunun üzerine Rasulullah (s.a) recm edilmesini emr etti. Maiz, Harre´ye götürüldü. Recm edilip de (recm edilmeye baslanip da) tasin acisini hissedince sabredemedi, (recm edildigi yerde cikip kacti. Arkadaslari yetisemedigi halde Abdullah b. Uneys yetisip, bir deve incigi aldi ona atip öldürdü. Sonra Rasulullah (s.a)´e geldi ve bunu kendisine haber verdi. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Serhi Ct.15.Sf.113/Heyet)

ibn Abbas (r.anhuma): Söyle demistir:
    Rasulullah(s.aI, Maiz b. Malik´e:
    -“Senden banagelen haber gercek mi?“ diye sordu.
    Maiz: -“Bendensana ne ulasti?“
    -“Bana, senin filan oarinincariyesi ile cinsi temasta bulundugun haberi geldi.“
    Maiz: “Evet“dedi ve dört kez sahitlik etti. Bunun üzerine, Rasulullah (s.a) emretti ve Maiz recm edildi. (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Serhi Ct.15.Sf.117/Heyet)
    i
    bn Abbas(r.anhuma) Söyle dedi:
    Maiz b. Malik,Rasulullah (s.a)´e gelip zina etttigini iki kez itiraf etti.Rasulullah (s.a) onu kovdu. Sonra tekrar gelip iki kez daha itirafetti. Bunun üzerine Rasulullah (s.a);
    “Dört defa aleyhine sahitlik ettin, Onu götürün ve recm edin“ buyurdu.(Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Serhi Ct.15.Sf.117/Heyet)

CEZA HUSUSUNDA TELKiN (SUCLUYU)KONUSTURMA TESEBBÜSÜ)

ibn-i Abbas (R.Anhuma)danrivayet edilmi$tir: Rasulullah (S.A.V), Malik´in oglu Maiz´e buyurdu.Maiz, dedi.Rasul-i Erkem,
    buyurdu.Maiz, dedive (kendisi aleyhinde) dört kez sehadet etti. Bunu müteakib Rasul-iEkrem´in emri üzerine recim yapildi (ta$ladi).
    Bubabda Es-Saib bin Yezid (R.A.)den hadis rivayet edilmi$tir.

ibn-i Abbas´in hadisi hasen´dir. Su´be bu hadisi Simak bin Harb´den –Said bin Cubeyr´den mürsel olarak rivayet ediyor ve rivayetinde
    demiyor.(Sünen-i Tirmizi Tercemesi Ct. 3.Sf. 33.34/Osman Zeki Mollamehmetoglu)

RECMiN TAHKiKi HAKINDA

Ömer bin El-Hattab (R.A)den rivayet edilmistir; dedi ki:
    Simdi Rasulullah (S.A.V)recm yapti ve kendisin den sonra biz de recm yaptik. Insanlarin üzerinde zaman uzayinca iclerinden birinin, diyeceginden ve Allah´in indirmis oldugu bir farzi terk etmek suretiyle delalete düseceklerinden korkmaktayim. Dikkat! Evlendigi halde zina isleyen kisiye, delil bulundugu veya gebelik oldugu veya itiraf da bulundu takdirde recm haktir!.)>

(Dip not:
    Kur´an-i Kerim´den tilaveti kaldirilmis, hükmü baki olan bu ayet-i kerime söyledir:
    Malik, El-Muvatta kitabinda, burada varit olan 1 dul erkek ve dul kadin olarak tefsir etmektedir. El-Kaari ise, evli erkek ve evli kadin olarak tefsir edilmesini daha uygun buluyor. (Sünen-i Tirmizi Tercemesi Ct. 3. Sf.38/Osman Zeki Mollamehmetoglu)

RECMiN EVLENMiS KiSiNiN CEZASI OLDUGU HAKKINDA

Ebu Hureyre, Zeyd binHalid ve Sibl (R.Anhum) den rivayet edilmistir; kendileri, Rasulullah (S.A.V) in yaninda bulunuyorlardi: Derken birbirinden davaci olan iki geldi ve onlardan biri, Rasul-i Ekrem´e kalkarak dedi, Bunun üzerine kendisinden daha anlayisli olan hasmi söyle dedi:

Rasulullah (S.A.V) buyurdu ki:
    Uneys,k adinin yanina gitti ve itiraf etmesi üzerine onu recm etti. (Sunen-i Tirmizi Tercemesi Ct.3. Sf. 39.40/Osman Zeki Mollamehmetoglu)

KiTABI (YAHUDi VE HIRISTIYAN) LERiN RECMi

ibn-i Ömer (R.Anhuma) dan rivayet edilmistir:

(S.A.V), bir Yahudi erkekle bir Yahudi kadini recm etti.> (Sünen-iTirmizi Tercemesi Ct. 3.Sf. 43/Osman Zeki Mollamehmetoglu)

Semure (R.A.)den rivayet edilmistir:

Bu babda ibn-i Ömer, El-Berra, Cabir, ibn-i Ebi Evfa, Abdullah bin El-Haris bin Ceze ve ibn-i Abbas (R.Anhuma) den hadis rivayet edilmistir. (Sunen-i Tirmizi Tercemesi Ct.3.Sf. 43/Osman Zeki Mollamehmetoglu)

ZiNA HADDi (YANi CEZASI)NIN BEYANI BABI

Ebu Hureyre, Zeyd bin Halid ve Sibl (Radiyallahu anhum)´den rivayet edildigine göre (bu üc sahabi) Söyle demislerdir:

Biz Resulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´in yaninda idik.(Bedevilerden)bir adam (hasmi ile birlikte) geldi ve Resul-i Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´e:
    (Ya Resulullah), Allah´a yemin ederek Allah´in kitabi (yani hükmü) ile aramizda hüküm etmeni diliyorum, (Benimle hasmin arasinda sulh yoluyla degil de Allah´in hükmü ile hüküm etmedikce bu dilegimde israr edecegim), dedi. Hasmi daha dirayetli ve edebli idi. O da: (YaR esulullah) aramizda Allah´in kitabiile hükmet ve bana izin ver ki (durumu) arzedeyim, dedi. Resul-i Ekrem(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)´de (buna hitaben):

,buyurdu. Bunun üzerine söz verilen hasim (yani ikinci kisi): Benim oglum bunun yaninda isci (coban) idi. Ve bunun karisi ile zina etmis. Bu nedenle ben (bu adama) yüz koyun ve bir hadim (cariye) vererek oglumu kurtardim. Sonra ben ilim ehlin den birkac adama sordum. (Henüz bekar olan) ogluma yüz degnek had (cezasi) vebir yil sürgün, bu adamin karisina da recim (taslamak süretiyle öldürülme cezasi)nin gerektigi (bu alimler tarafindan) bana haber verildi. Bundan sonra Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

(kudret)elinde olan (Allah)a yemin ederim ki, süphesiz ben, aranizda Allah´in kitabi (yani hükmü) ile hükm edecegim: Verdiginiz yüz koyun ve hadim (cariye)sana iade olunur. Ogluna da yüz degnek vurmak ve bir yil sürgün gerekir> buyurdu. (Sonra sahabilerden Uneys´e de):

(bedevi) nin karisina git. Eger (isnad edilen sucu) itiraf ederse onu recm et.> buyurdu.
    (Ravi Hisam demistir ki: Sonra Uneys kadina gitti. Kadin da (isnad edilen sucu isledigini) itiraf etti. Uneys de kadini recm etti.“ (Sunen-i ibni Mace Tercemesi ve Serhi Ct.7.Sf.148.149/Haydar Hatipoglu)

Ubade bin es-Samit (Radiyallahu anh)´den rivayet edildigine göre; Resulullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Söyle buyurdu, demistir:

<(Zina cezasinin hükmünü) benden aliniz. Allah süphesiz o (zina eden) kadinlar icin bir yol acti. Bekar (erkegin) bekar(kadin) la (zina etmesi cezasi) yüz degnek ve bir yil sürgündür. Seyyib (sahih nikahla evlenip bir defa olsun esiyle birlesen erkegin) seyyib (kadin) la (zina etmesi cezasi) yüz degnek ve recim (tasa tutulmak süretiyle öldürülmesi) dir.>“ (Sünen-i ibni Mace Tercemesi ve Serhi Ct.7.Sf. 149/Haydar Hatipoglu)