Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Yazıcızade

Konu: Kur'an apaçık bir kitaptır ne demektir? Hadis inkarcısı mealcilere cevap.

 1. #1
  Status
  Offline
  Yazıcızade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ARTIK YOK
  Üyelik tarihi
  20 Aralık 2017
  Nereden
  Kocaeli
  Yaş
  24
  Mesajlar
  341
  Konular
  144
  Blog Entries
  4
  Bahsedilen
  1 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  3

  Exclamation Kur'an apaçık bir kitaptır ne demektir? Hadis inkarcısı mealcilere cevap.

  Hadis inkarcılarının inkarlarına gösterdikleri dayankları sizlerin huzurunda ara ara yerle bir ediyoruz. Ancak uslanmıyorlar ve hakikatleri görmezden geliyorlar.
  Peygamberimizi devreden çıkartıp kendi heva ve heveslerini devreye sokmaya çalışanların (mealci ve hadis inkarcısı olarak bilinenlerin) şöyle bir hezeyanına rastlayabilirsiniz: “Kurân’da birçok ayette “apaçık bir kitap” yazıyorken hocalar insanları kendilerine bağımlı yapabilmek için bu dini zorlaştırıyor, Kur’an apaçık bir kitap olduğuna göre anlamak için hadislere de gerek yoktur”
  Öncelikle kendilerinin cevap veremeyeceği bir soru yöneltelim. Kur’an-ı Kerimde “herşeyin yazılı olduğu levh-i mahfuz” için de “apaçık bir kitap” tabiri kullanılmaktadır.
  “Enam 59. Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde olanı da bilir. Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmesin. Yerin karanlıklarında da hiçbir tane, hiçbir yaş, hiçbir kuru şey yoktur ki apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da) olmasın.”
  Ayette bahsedilen ve herşeyin yazılı olduğu bu kitaptan “apaçık bir kitap” olarak bahsedildiğine göre siz bu kitabı okuyabiliyor musunuz?
  İşte “apaçık” yazıyor, hadi buyrun cevap verin.
  Demek ki, her “apaçık” denilen kitap senin anladığın şekilde “apaçık” olmuyor. O halde nasıl oluyor?
  Bu tarz sapıkça bir düşünce içerisine giren insanlara verilecek cevap gayet açık ve net. Uzun uzadıya izahat yapmaya gerek yok. Bakınız Rabbimiz yüce kitabında bu cahillere nasıl cevap veriyor:
  “İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da (üzerinde) düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı indirdik.” (Nahl 44)
  Şimdi ayeti tahlil edelim:
  Rabbimiz Peygamberimize hitaben “kendilerine indirileni açıklaman için” buyuruyor. Peygamberimize “açıklama” görevi veriyor. Peki, neyi açıklayacak, o indirilen nedir?
  Ayetin sonunda “Kur’an-ı indirdik” buyuruyor.
  Yani sana bu Kur’an-ı Kerimi açıklayasın diye indirdik.
  Evet, Peygamberimize “Kur’an’ı açıklama” görevini Allah (Celle Celaluhu) veriyor.
  DÜŞÜNMEK SONRA GELİYOR
  Ayeti kerimde dikkatinizi çekmesi gereken bir husus da “düşünmenin” daha sonra geldiğidir. Rabbimiz önce Peygamberinin açıklama yetkisine daha sonra ümmetin düşünmesinin gerekliliğine işaret etmiştir.
  İşte bu ayette “Kur’an açık bir kitapsa biz de açar okur anlarız, hadise de gerek yok, hocaya da” diyenlere apaçık bir cevap vardır.
  KUR’AN CAHİLLERİ VEYA İNKARCILARI
  Kur’an’ı öne sürerek kendilerine taraftar toplayan bu takım işte böylece Kur’an ayetlerini de inkar etmekte veya yok saymaktadır. Tevratı bozan Yahudi alimleri gibi ellerinde fırsat olsa Kur’an’ı Kerimin bu gibi kendilerine cevap teşkil eden ayetlerini silecekler veya değiştireceklerdir.
  Bunların ikinci tabakası ise cahillerdir. Dini ilimlerden haberleri olmadığından dolayı bu yaldızlı ifadelere kanmakta ve aldanmaktadırlar.
  Bu dalalet ehli insanları alimlerden uzaklaştırmanın gayreti içerisindedir. Çünkü âlimlere danışmayan, onların peşinde gitmeyen insanların danışacağı ve peşinden gideceği şey ancak şeytan olacaktır.
  Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Medine’de Müslüman olanların dinlerini öğretmesi için Mus’ab b. Umeyr’i görevlendirmişti. Onlara “alın size ayetler, kafanıza göre yorumlayın anlayın” da diyebilirdi. Ama demek ki bu din, dini hakiki olarak bilen âlimlerden öğrenilmelidir.
  APAÇIK BİR KİTAP
  Evet, Kur’an-ı Kerim apaçık bir kitaptır, çünkü onun Allah’ın kelamı olduğunda şüphe yoktur, onda şirk ve tevhid sınırıları çizilmiş, hidayet yolları, hellal ve haramlar ortaya koyulmuştur. Ancak bunları “Resulünün açıklaması” Allah tarafından verilen bir görevdir.
  Kur’an-ı Kerimin hiçbir yerinde “siz bu kitabı alın okuyun istediğiniz gibi anlayın”denmediği gibi tam tersize bir çok yerde “Allah ve Resulü” tabiri geçmekte, Resule itaat ve ittiba istenmekte, O’na itaatin Allah’a itaat, O’na isyanın Allah’a isyan olduğu beyan edilmektedir.
  Dolayısıyla bu iddialar tamamen yersiz ve Müslümanları “Kur’an Sünnet” bağlamından uzaklaştırmaya yönelik art niyetinin göstergesidir. Bu kişiler “apaçık bir sapkınlık” içerisindedirler.
  Müslümanlar bu oyuna gelmemelidir.

  ihvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI ismailağa İsmailağa cemaati ***8211; İhvanlar.net EHLİ SÜNNET MÜDAFAA HATTI ismailağa ismailağa cemaati

 2. #2
  Status
  Online
  Yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Aşka yaren
  Üyelik tarihi
  30 Ocak 2017
  Mesajlar
  3,280
  Konular
  469
  Bahsedilen
  67 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  262

  Standart Cevap: Kur'an apaçık bir kitaptır ne demektir? Hadis inkarcısı mealcilere cevap.

  Hadisciler ve Kur'an 'cilar olarak ne zaman ikiye ayrıldık,bu çok acı bir durum ve İslam'a zarar verir,bunu göremiyor muyuz acaba?
  Gülümse;
  göğsünden bir güvercin salar gibi..

 3. #3
  Status
  Offline
  Yazıcızade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ARTIK YOK
  Üyelik tarihi
  20 Aralık 2017
  Nereden
  Kocaeli
  Yaş
  24
  Mesajlar
  341
  Konular
  144
  Blog Entries
  4
  Bahsedilen
  1 Mesaj(lar)
  Etiketlemek
  0 Konu(lar)
  Tecrübe Puanı
  3

  Standart Cevap: Kur'an apaçık bir kitaptır ne demektir? Hadis inkarcısı mealcilere cevap.

  Alıntı Yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hadisciler ve Kur'an 'cilar olarak ne zaman ikiye ayrıldık,bu çok acı bir durum ve İslam'a zarar verir,bunu göremiyor muyuz acaba?
  Yanlış yazdınız.Ortada "Meal" ile insanları sapkınlığa yönelten ve kendi heva ve heveslerine göre anlam veren sapkınlar vardır. Birde Kur'an ve Sünnet yolunda hakikat ile yaşayan insanlar vardır.

  Kur'an ve Hadisciler diye ayrımcı bir kavram kullanılamaz. Hadislere iman etmek Kur'an'a itaat etmektir.

  Fakat Hadislere iman etmemek, Kur'an'a itaat etmemektir. Nitekim Bizlere Kur'an Rasullullah'a pek çok yerde itaat etmemizi ve Rasullullah'ın emirlerini dinlememizi ve yasaklarından da kaçmamızı emrediyor.
  Nazenin bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Mealcilere reddiye Kıyame Suresi 19. ayet ve Kur'anı açıklama görevi
  Konu Sahibi Yazıcızade Forum Kur'an ı Kerim Meali
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 2 Hafta önce, 21:57
 2. Bir Soru Bin cevap!!!!
  Konu Sahibi eRkAm Forum Genel İslami Paylaşımlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 22.Kasım.2017, 00:40
 3. Çiçekler cevap ister
  Konu Sahibi SiyahSancakTaR Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Kasım.2017, 22:08
 4. Mezheb, yol demektir, usûl demektir.
  Konu Sahibi Turan Forum Genel İslami Paylaşımlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 14.Eylül.2017, 14:30
 5. Harika Cevap
  Konu Sahibi İsrâ Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Şubat.2017, 12:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •