Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 2 gönderen eRkAm
  • 1 gönderen Yazıcızade
  • 2 gönderen eRkAm
  • 1 gönderen Yazıcızade
  • 1 gönderen eRkAm
  • 2 gönderen Yazıcızade
  • 2 gönderen eRkAm
  • 2 gönderen Yazıcızade
  • 2 gönderen eRkAm
  • 2 gönderen Yazıcızade

Konu: Kuranı Kerimi Anlamayanlara Anlatmak..

Status
    eRkAm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geceye Dair ..
    Konular
    215
    Bahsedilen
    231 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    65

Standart Kuranı Kerimi Anlamayanlara Anlatmak..

Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Elbette iman eden bir kavim için onda rahmet ve ibret vardır. ANKEBUT 51

Kur’an ayetleri evrensel ise, yani tüm zamanları kapsayacaksa o zaman bu ayet sadece Mekke Müşriklerine hitap etmiyor, bizlere de hitap ediyor. Ayetin günümüze uzantılarını görmeye çalışalım. Allah muhatapları olan insanlara şu evrensel soruyu sorarak düşünmemizi ve doğru cevabını yine kitabından bulmamızı istiyor. Bu ayetin ilk muhataplarının Mekke Müşrikleri olduğu düşünülürse, onların Kur’anın dışında mucize (olağanüstü, insanı aciz bırakan) istemelerine cevap niteliğinde anlaşılabilir. Halbuki Kur’anın peygamberin dilinden onlara gönderilmiş olması en büyük mucizedir. Gerçekten insanı aciz bırakan, veciz sözlerden oluşan bir mucizedir Kur’an. Ayeti derinlemesine incelediğimizde müşrikler Kur’anı anlıyorlar ama içlerine sindiremiyorlar. Kur’anın söylemleri işlerine, menfaatlerine, çıkarlarına gelmediği için yan çizmeye çalışıyorlar. Bugünün Müslümanlarının çoğunluğu taklitçi bir yapıdan gelmelerinden dolayı, Allah’ın hitabı olan bu Kuran’ı anlamıyor, onu seslendirenin ses tonuna, melodisine hayranlık duyuyorlar. Doğal olarak da anlamadıkları kitaba yabancılaşıyorlar. Yabancılaştıkları bu kitap hafızalarında da olsa, ellerinin altında da bulunsa da durum değiştirmiyor. Belki de muhatapları için daha tehlikeli hale geliyor. Kuran, günümüz Müslümanlarının çoğunluğuna da yetmiyor. Yetmediği için ilave kaynaklar, ilave kitaplar, ilave hükümler konuluyor. Ve Allah Bu ayetle tüm zamanları kapsayacak sorusunu soruyor. Bu Kitap (Kur’an) size yetmiyor mu? Yetmiyor Allah’ım diyebilir miyiz? Yarın hesap gününde bu Kur’an yetmedi mi? deyince ne cevap veririz. Lütfen düşünelim.
    Eğer inanıyorsak; Kuran’ın insanlık için bir rahmet yani dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıracak mesajları içerisinde barındıran tek kitap olduğunu ve ondan alacağımız çok önemli derslerin olduğunu unutmayalım. Tabiki anlayana, anlamak isteyene.

…Artık bu Kur’ân’dan sonra hangi söze inanacaklar? ARAF 185

Kurana inanmak onu anlamakla, onu içine sindirmekle, onu hayata aksettirmekle olur. Kur’anın söylemlerini yeterli görmüyorlarsa, yeterli gördükleri kitaplara inansınlar. Sonuçlarına katlanmak kaydıyla dilediklerine inansınlar. Kur’anın dışında dine ilaveler yapsınlar
    .
    Karaton ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.

Status
    Yazıcızade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Standart Cevap: Kuranı Kerimi Anlamayanlara Anlatmak..

SiyahSancakTaR bunu beğendi.

Status
    Geceye Dair ..
    Konular
    215
    Bahsedilen
    231 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    65

Artık bu Kur’ân’dan sonra hangi söze inanacaklar? ARAF 185

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Alıntı eRkAm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Artık bu Kur’ân’dan sonra hangi söze inanacaklar? ARAF 185

Heh işte! Bizde onu diyoruz. Bak Allah teala ne diyor;

“O’nun (Kur’ân’ın) bazı ayetleri muhkem olup bunlar Kitab’ın esasıdır. Diğer bir kısmı da müteşabihtir.” (Âl-i İmran: 7)

Oku ;
    Kur'an-ı Kerimi Anlamak.!

Status
    Geceye Dair ..
    Konular
    215
    Bahsedilen
    231 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    65

Alıntı Yazıcızade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Heh işte! Bizde onu diyoruz. Bak Allah teala ne diyor;

“O’nun (Kur’ân’ın) bazı ayetleri muhkem olup bunlar Kitab’ın esasıdır. Diğer bir kısmı da müteşabihtir.” (Âl-i İmran: 7)

Oku ;
    Kur'an-ı Kerimi Anlamak.!
    Işte bak halen akletmiyorsun!!!
    Insanların herseyi akletmedigi gibi Allahin katinda olanlar gibi..
    Şimdi Anladın..

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Işte bak halen akletmiyorsun!!!
    Insanların herseyi akletmedigi gibi Allahin katinda olanlar gibi..
    Şimdi Anladın..

Neyi akletmiyorum? Neyi? Anlatır mısın birazcık?

Sana Ayet veriyorum. Delil sunuyorum? Sen bana değil Allah'a karşı çıkıyorsun. Mealleri kendine göre yorumluyorsun.

Allah "İKRA" demiş alak suresinde. Neden okumuyorsun? Gerçeklerden neden kaçıyorsun????
    SiyahSancakTaR ve Nazenin bunu beğendiler.

Status
    Geceye Dair ..
    Konular
    215
    Bahsedilen
    231 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    65

Neyi akletmiyorum? Neyi? Anlatır mısın birazcık?

Sana Ayet veriyorum. Delil sunuyorum? Sen bana değil Allah'a karşı çıkıyorsun. Mealleri kendine göre yorumluyorsun.
    Ya sen neyin kafasini yasiyon sen kendi verdigine ayet diyon benim verdigim ayete meal diyon..
    Ben Akletmiyorsun dediğim şey zaten Ayet ..
    Kuranı kerim gün geçtikçe gençleşen anlamlasan kitap, elbet insan bazı ayeti kerimeleri anlamaya bilir ilmi Allah katindadir..

Bide böyle ben ayetle konuşuyorum sen meal le falan din sömürü su yapma..yazilarinda kuran siz hayat diyon burada da döndün ben hep ayet veriyorum a..

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Ya sen neyin kafasini yasiyon sen kendi verdigine ayet diyon benim verdigim ayete meal diyon..
    Ben Akletmiyorsun dediğim şey zaten Ayet ..
    Kuranı kerim gün geçtikçe gençleşen anlamlasan kitap, elbet insan bazı ayeti kerimeleri anlamaya bilir ilmi Allah katindadir..

Bide böyle ben ayetle konuşuyorum sen meal le falan din sömürü su yapma..yazilarinda kuran siz hayat diyon burada da döndün ben hep ayet veriyorum a..

Dahala iftira ediyorsun ya. Nerede Kur'ansız hayat dedim? Ya resmen komedisin. Benim verdiğim ayetler tek manada anlaşılır ayetlerdir. Muhkemdir. Sen müteşabih verip kendine göre yorumluyorsun. Sana dediklerimi anlamamakta ısrar ediyorsun. Kur'ansız hayat desem sana neden Ayet vereyim bir düşün şunu ya? HasbunAllah!

Tek bir manaya gelen ayet verilir.

Fakat farklı manaya gelen ayetler ve özellikle neye göre gelmiş, hangi zaman nüzul etmiş. Asıl manası nedir? verilmez.!
    Nazenin ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.

Status
    Geceye Dair ..
    Konular
    215
    Bahsedilen
    231 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    65

Dahala iftira ediyorsun ya. Nerede Kur'ansız hayat dedim? Ya resmen komedisin. Benim verdiğim ayetler tek manada anlaşılır ayetlerdir. Muhkemdir. Sen müteşabih verip kendine göre yorumluyorsun. Sana dediklerimi anlamamakta ısrar ediyorsun. Kur'ansız hayat desem sana neden Ayet vereyim bir düşün şunu ya? HasbunAllah!

Tek bir manaya gelen ayet verilir.

Fakat farklı manaya gelen ayetler ve özellikle neye göre gelmiş, hangi zaman nüzul etmiş. Asıl manası nedir? verilmez.!
    Biz buna işine gelenle gelmeyen deriz..
    Hesap görücü olarak Allah yeter deriz..
    Senin dinin sana benim dinim bana deriz ki Allah öyle buyuruyor..

Status
    ARTIK YOK
    Nereden
    Kocaeli
    Konular
    140
    Bahsedilen
    1 Mesaj(lar)
    Etiketlemek
    0 Konu(lar)
    Tecrübe Puanı
    3

Exclamation Cevap: Kuranı Kerimi Anlamayanlara Anlatmak..

Biz buna işine gelenle gelmeyen deriz..
    Hesap görücü olarak Allah yeter deriz..
    Senin dinin sana benim dinim bana deriz ki Allah öyle buyuruyor..

HAŞA! sen ali imran suresine resmen karşı geldin şuanda. Muhkem ve Müteşabih ayetlerin olduğunu söyleyen Allah'a karşı geldin! Tevbe et! Ne demek işine gelenle gelmeyen?

İkinci olarak;

Bak gene kafana göre ayet yorumluyorsun bana isnat ediyorsun birde. Kafirun süresi bir bütündür.

De ki: "Ey Kâfirler!" - "Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem." -"Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz." - "Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim." -"Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz."- "Sizin dininiz size, benim dinim de banadır."

Tefsir;

Tevhid ilkesinin sembolü olarak Mekke döneminin ilk yıllarında inen bu sûrede Mekkeli müşriklerin şahsında bütün putperestlere ilân edilmek üzere iman ile şirkin ayrı şeyler olduğu, bu iki inanç sistemi arasında bir benzerlik bulunmadığı, dolayısıyla ikisinin birlikte bulunmasının, iki inanç arasında bir uzlaşmaya gidilmesinin mümkün olmadığı kesin olarak ifade edilmiştir.
    Bazı müfessirlere göre 2-3. âyetlerde, gelecekte Hz. Peygamber’in müşriklerin taptığına tapmayacağı, onların da Hz. Peygamber’in taptığına tapmayacakları ifade edilmiş; 4-5. âyetlerde ise halihazırda da onların tutumlarının farklı olmadığı bildirilmiştir. Ancak Şevkânî bu yorumu reddetmekte, 4-5. âyetlerin 2-3. âyetlerdeki gerçeği pekiştirdiğini söylemekte; bu tekrarlara dil kurallarından ve Arap şiirinden örnekler getirmekte, Hz. Peygamber’in hadislerinde de benzer tekrarların bulunduğunu ifade etmektedir (bk. V, 599-600). Bizim tercihimiz de bu yöndedir. Zira 2-3. âyetlerde Hz. Peygamber’in şahsında müminlerin sadece bir Allah’a kulluk etmeleri emredilmiş, Allah’a ortak koşanlarla gerek inanç gerekse ibadet bakımından hiçbir şekilde benzerliklerinin bulunmadığı vurgulanmıştır. 4-5. âyetlerde ise Hz. Peygamber’i kendi dinlerine döndürmek isteyen putperestlerin ümidini kırmak maksadıyla söz tekrar edilmiştir. “Sizin dininiz size, benim dinim banadır” şeklinde tercüme ettiğimiz 6. âyet, daha geniş kapsamlı ve daha vurgulu bir şekilde önceki âyetleri tekit eder ve bu iki din arasında uzlaşmanın olamayacağını gösterir. Zira bu iki dini uzlaştırmak, hak ile bâtılı uzlaştırmak anlamına gelir.
    Son âyetten din, vicdan ve ibadet özgürlüğünün esas olduğu, kimsenin herhangi bir dine girmeye zorlanamayacağı anlamının da çıkarılabileceğini düşünen bir kısım müfessirler bu âyetin müşriklere karşı savaşılmasını emreden âyetle (bk. Tevbe 9/36) neshedildiğini yani hükmünün kaldırıldığını ileri sürmüşlerdir. Ancak bizim de katıldığımız görüşe göre âyetin hükmü kaldırılmamıştır; çünkü burada bir emir veya yasak değil, bir vâkıanın tesbiti ve ifade edilmesi (haber) söz konusudur; haber ise Allah’tan olduğu için gerçektir, hükmü değişmez (bk. Şevkânî, V, 600). Bu âyet, bir vâkıa tesbiti olduğu ve müslümanların zayıf durumda bulundukları bir dönemde indiği için ondan din ve vicdan özgürlüğü anlamının çıkarılamayacağı da düşünülebilir. Kuşkusuz İslâm’da din, vicdan ve ibadet özgürlüğü vardır; ancak bu özgürlükler Medine döneminde inen âyetlerde ifade edilmiş, müslümanların hâkim oldukları zaman ve mekânlarda uygulanmış, hayata geçirilmiştir.
    Nazenin ve SiyahSancakTaR bunu beğendiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)