Ah bir bilselerdi...

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
517
Çocuğuna kızan, bağıran, vuran anneleri görünce aklıma Efendimizin (sav) şu sözü geliyor; ‘Bilselerdi yapmazlardı…’
Bilselerdi; çocukların bedenen annelerini bırakıp gidemeseler de, ruhen çekip gidebileceklerini ve bir daha geri dönmeyeceklerini…
Bilselerdi; kırılan eşyaların, dağılan evlerin, kirlenen giysilerin kolayca çaresi bulunabilecekken, kırılan yüreklerin, dağılan ilişkilerin, kirlenen niyetlerin kolay kolay eski haline dönemeyeceğini…
Bilselerdi; bir çocuğu doğurmanın o çocuğun ‘sahibi’ olmak anlamına gelmediğini ve asıl sahibi olanın (cc) emanetine nasıl muamele ettiğimizden sorguya çekeceğini…
Bilselerdi; aşağılanan, hırpalanan, ezilen, alay edilen çocukların şahsiyetlerinin, haysiyetlerinin, onurlarının da incineceğini…
Bilselerdi; şiddet gören çocuğun şiddet göstermeyi öğrendiğini ve bu nefret tohumunun bir ülkeyi bitirebileceğini…
Ah bir bilselerdi…

Hatice Kübra Tongar

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,705
Bilselerdi emanete hıyanet etmezlerdi.
Onların ezip üzerinde tepindikleri çocukluğunu bir ömür toparlamaya çalışan evlatların hesabı ahirette çetin olacak
Bilselerdi yapmazlardı diyecem ama yine de yapacaklar var ne yazıkki

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
11,453
55,452
Bilselerdi emanete hıyanet etmezlerdi.
Onların ezip üzerinde tepindikleri çocukluğunu bir ömür toparlamaya çalışan evlatların hesabı ahirette çetin olacak
Bilselerdi yapmazlardı diyecem ama yine de yapacaklar var ne yazıkki
Bunu okurken şu geldi aklıma başkaları dövüp ezecegine aile yapsın ozaman daha kolay toparlanilirdi , sosyal olamıyorsun mesela ben 15 yaşlarında yanımda biri el kaldirsa korkardım vuracak diye ama aile guvenide önemli bilmiyorum sanırım anlamayacagim bir durum bu

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
3,096
8,705
Bunu okurken şu geldi aklıma başkaları dövüp ezecegine aile yapsın ozaman daha kolay toparlanilirdi , sosyal olamıyorsun mesela ben 15 yaşlarında yanımda biri el kaldirsa korkardım vuracak diye ama aile guvenide önemli bilmiyorum sanırım anlamayacagim bir durum bu
En güvenilir yer aile olması gerekirken güven duygusu ilk orda yıkılıyorsa , aralarında çok bir fark yok aslında.
Evime annesiz misafir olan bir yavrucak (kızımın arkadaşı) yere bişey döktü diye benden , üzerini kirletti diye yanında olmayan anneden yaşadığı korku, kaygı.
Fiziksel şiddetin yanında duygusal şiddetin boyutu ne ola.
O yavrunun ruhunda açılan yara kaç yıl sonra kapanır yada kapanabilir mi.

Son mesajlar