Duyguların psikolojik etki süresi

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
19,199
90,802
Katılmıyorum. 😃
Böyle şeyleri genellemek ne kadar doğru acaba? Ben tüm duyguların karakteristik yapıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Kimisi öyle bir yapar ki onun yerine sen utanırsın. Onun umurunda olmaz. Kimi kinini günlerce, kimi haftalarca, kimi aylarca sürdürür. Kimisinde kıskançlık hiç yoktur, kimi kıskançlıktan karşısındakine bir ömür hayatı zindan eder vs.

^^Pelpelik^^

Keep Smile ;)
Sp Kullanıcı
13 Haz 2023
1,250
5,911
Katılmıyorum. 😃
Böyle şeyleri genellemek ne kadar doğru acaba? Ben tüm duyguların karakteristik yapıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Kimisi öyle bir yapar ki onun yerine sen utanırsın. Onun umurunda olmaz. Kimi kinini günlerce, kimi haftalarca, kimi aylarca sürdürür. Kimisinde kıskançlık hiç yoktur, kimi kıskançlıktan karşısındakine bir ömür hayatı zindan eder vs.
Eylüle katılıyorum ancak sadece şu konuda katılmıyorum; başkası yerine utanma kısmına. Ben neden yapmadığım bir şey için utanayim ki, utanacak biri varsa kendisi utansın,başkasının yerine utanmak biraz saçma geliyor bana :)

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,844
60,567
Duyguların kişiye göre değişeceğine inanıyorum keza öyledir, çünkü herkesin bir olaya ve duruma karşı bakışı o duyguyu yaşayışının hissi değişik kimine göre yarına kadar olur kimine göre yıllarca sürer,,

Mesela hayal kırıklığı ve üzülme kiminin ömür boyu sürer, sürmesi kişiye zarar vermekten başka bir şey değil aslında kısa sürmesi daha eftal ama işte gel görelim olmuyor işte öyle,,, 🙃

Kin duymak kişiye acayip zarar verir anlık olup geçsin inşallah çarçabuk,,

Ama utanma duygusu ömürlük olması gereken bir duygu zira çok ihtiyaç olunan bir olgu,,,

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
19,199
90,802
Eylüle katılıyorum ancak sadece şu konuda katılmıyorum; başkası yerine utanma kısmına. Ben neden yapmadığım bir şey için utanayim ki, utanacak biri varsa kendisi utansın,başkasının yerine utanmak biraz saçma geliyor bana :)
Yapan kişide utanma duygusu olsa zaten yapmayacak. Ama yok. Sen onun yerine insanlığından utanırsın...

• Beğen
Tepkiler: iklima ve EzEL

Son mesajlar