Evlilikte Denklik Meselesi

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Qasem abi yazi sorunlu ise bu o yazardan mi yoksa onu terceme edenden mi kaynaklaniyor ve böyle bir sey de olsa terceme eden bunu iyi yapamamis gibi bir durum cikiyor.
Kaynağı yaz abi yarın orjinal haline bakayım.
Birde yazı tamamen erkeğin kadın üzerindeki otoritesinden bahsediyor.
Oysa islam yani vahy kadın ve erkekten bahsederken birini diğerinden üstün tutmaz. Onlar birbirlerinin varisleridirler derler.

Yeri geldiğinde Hz Aişe ordu komıtanlığı yapmış, sahabeyi etrafına toplamış onları azarlamış, onları eğitmiştir.

Zerkeşide bu diyalogların tamamını bulabilirsin.
Yazıyı kimin yazdığına değil ne yazdığına bakmak lazım.
İslam zulüm altında inleyen, sosyal statüde ezilen kadını notmal statüsüne geri getirir. Geleneksel islam algısı ve fıkıh kültürü kadını cahiliye arapları statüsündeki konumuna kadar geri indirger.
Olaya vahy merkezli bakmak ardından tarihi formda yeniden ele almak gerekir.

Bu konuda ibrahim sarmışın yazdığı çok değerli bir eser var.

Rivayetlerin oluşturduğu olumsuz kadın algısı / İbrahim sarmış

Bu eseri temin edip okursan daha iyi bakarsın bu konulara.
İbrahim abe değerli bir ilim adamıdır...

Sevgi Platformu / Qasem

sevin

Sp Kullanıcı
23 Eyl 2019
64
47
Bu yazina ilkönce baktim veya söyle diyeyim bakinca gözüme carpinca dedim ne kadar da cok yazmis ve yazinin icerigine bakinca bu yazidaki ilk gördügüm deki hal gitti ve dedim ki kendi kendime bir yazida böyle yazilmaz diye.
Valla benim iyi niyetimden de, bilgi seviyemden de ZERRE KADAR şüphem olmadığı için, değil bir kişi, KALKIP TÜM DÜNYA DA AKSİNİ SÖYLESE, nahoş ya da burada ima edildiği gibi "boş" şeyler yazdığıma inandıramaz. Ne herhangi bir insana, ne de "kendim" dediğim bu insana haksızlık etmem. Mis gibi yazmışım. Elime, emeğime sağlık... Bu gerçeği göremeyen, taraftar demektir. Taraftar olan insan, kendi tarafını savunmaktan o kadar kör olabilir ki, karşı taraf adaleti, iyiliği savunuyor olsa bile, o körlükle, ona hak veremez. Onca iyi niyetli, güzel şey yazmışım o yazıda, ONLARA TEK KELİME ETMEK YOK MU? Neden sadece savunma hali içinde bir insan görüyorum? Bir yazının sadece bir parçasına odaklanmakla eleştiriliyorum; ama bunu söyleyen, aynısını yapıyor. Bu nasıl iştir? Cevaba gerek yok. İnsan kendi kendisini sorgulamalı. Zira EN SON fark edeceği varlık, insanın KENDİ KENDİSİDİR...

@sevin]

Bu yazi fikih konusunda yazilmis bir kitabtan benim tarafimdan alinip cikarilmis kitab da ve onun yazarida kiymetli ayni zamanda muteber kimsenin yazmis oldugu eserdir.

Buradan sonrasinida okusaydin ne olurdu ki ve gerisini okumamissin bu yazidanda alip anlayacagin bundan ibaret ve her ne olursa olsun bir yazi bastan sonuna kadar veya yazi cok uzunsa bir kismi veyahut ilkönce o ön kismi okunur ve varsa hata veya yanlis o denir.

Seni ilkönce yapman gerekeni yapmamissin böyle yaziyi basindan sonuna kadar okumamissin birde gecmis tenkide basvurmussun.

Yazilan yaziya katilir veya katilmazsin buna bir sey demiyorum sen bilirsin yanliz tek sunu diyeyim okumadan veya yaziyi bitirmeden böyle de yakisik almiyor.

Bu eser veya söyle diyeyim senin suanda okudugun yazi begenmedin sorun degil saglik olsun ilmi bir eserdir.

Senin yazin benim acimdan yazi olmamis ve insan yazi yazarken makul yazar usul ve uslub olarak da kisacasi bundan ibarettir.

Suanda senin bu yazmis olduklarin yaziyi tek tek ele alip islemiyorum yazida olsa ve laf karabaligi yapmak istemiyorum.
O alıntıladığım kısımdan sonrasını okumama HİÇ GEREK OLMADIĞINI anlayacak kadar aklım var. Okuyup okumama tercihi de benimdir zaten... O "kıymetli" yazara gelince, ona öbür tarafta anlatırlar zaten "kıymetini". Bizim bir "kıymet" belirlememize gerek yok. Gözü açık kalmasın, cehalete cehalet katmış. Yeni nesli dinden soğutma atılımlarına çok güzel katkı sağlamış. "İlmi eser" falan değil bu yazının alındığı kitap. OLAMAZ DA. Yine aynı şeyi diyeceğim; BÜTÜN DÜNYA kalkıp "ilmi eser" de dese, BEN YEMEM.

Yazdığım yazıda dinlerin "saf halde" olmadığını belirtmiştim. Bunu dememdeki en büyük sebeplerden biri de, İslam dininin orijinal haliyle kadınlara karşı daha adil olduğunu bilmemdir. Hilale değil de Satürn'e meraklı olan Şeytancılar'sa, kadınların topluma otomatik olarak barış, huzur, adalet ve sevgi getireceğini bildiklerinden, cehaleti geri getirmek için tam gaz çalıştılar. Kadınları küçük düşürmek için ellerinden geleni yaptılar. Doğu'da ataerkil ve cahilce gelenekleri destekleyip, Batı'da da kadınları medya yoluyla objeleştirdiler. Tabii kadınların düşürülmesi bazı erkeklerin İŞİNE GELDİĞİ İÇİN, bunları hemen kabul ettiler. Erkeklerin genel anlamda sol beyin lobu daha baskındır ve bu sebepten içgüdülerine karşı kadınlara oranla daha zayıf, egonun eline düşmeye de daha yatkındırlar. O "ilmi eser" önce bu bilimsel bilgiyi içersin, sonra anlaşılır zaten neden kadınların düşürülmesinin dünyaya CEHENNEM getirdiği. Bu ataerkil dünya savaş, tecavüz, acı, adaletsizlik dolu. GÖZLERİMİZİ AÇALIM ARTIK. Erkek, kadın tarafından büyütülmesi gereken bir çocukken, "anne" olan kadın, erkeğin "altında" falan kalamaz. Evde, babası tarafından dövülen ve köle gibi kullanılan annelere sahip erkek çocukları, gelecekte tecavüzcü oluyor. BİR UYANALIM ARTIK!

Bu yazıları kişisel bir sebeple yazmıyorum. Zaten tanışmıyoruz... Sadece gelip de şurayı okuyan olursa, KÖR OLMASIN diye yazma sorumluluğu hissetim. Günlerdir TEK MESAJ YAZMIYORDUM ben forumda. Bir arkadaşla ilgilenmekte olmasam, çoktan gitmiştim hatta... Fakat işte bu konuyu görünce duyarsız kalamadım. Sırtımı dönemedim. Sorumluluk hissettim... Valla Sevgili Ali, ister sen, ister tüm dünya göremesin; benim iyi niyetimden ZERRE KADAR şüphem yok ve de o niyeti bu dünyanın ötesinde görenler var. O bana ziyadesiyle yeter. Daha da bir şey kalmadı konuşacak. Yaradan yardımcın olsun. :)

Ha lütfen artık bana "Forumdan neden gidiyorsun?" diye sormayın arkadaşlar, e mi? :) Dünyadan yeterince çektim, emekli oldum ben. Huzur lazım bana. Kayıtsız kalamayıp yazıyorum bunları, sonra buyur sana kaos işte. :)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Valla benim iyi niyetimden de, bilgi seviyemden de ZERRE KADAR şüphem olmadığı için, değil bir kişi, KALKIP TÜM DÜNYA DA AKSİNİ SÖYLESE, nahoş ya da burada ima edildiği gibi "boş" şeyler yazdığıma inandıramaz. Ne herhangi bir insana, ne de "kendim" dediğim bu insana haksızlık etmem. Mis gibi yazmışım. Elime, emeğime sağlık... Bu gerçeği göremeyen, taraftar demektir. Taraftar olan insan, kendi tarafını savunmaktan o kadar kör olabilir ki, karşı taraf adaleti, iyiliği savunuyor olsa bile, o körlükle, ona hak veremez. Onca iyi niyetli, güzel şey yazmışım o yazıda, ONLARA TEK KELİME ETMEK YOK MU? Neden sadece savunma hali içinde bir insan görüyorum? Bir yazının sadece bir parçasına odaklanmakla eleştiriliyorum; ama bunu söyleyen, aynısını yapıyor. Bu nasıl iştir? Cevaba gerek yok. İnsan kendi kendisini sorgulamalı. Zira EN SON fark edeceği varlık, insanın KENDİ KENDİSİDİR...

O alıntıladığım kısımdan sonrasını okumama HİÇ GEREK OLMADIĞINI anlayacak kadar aklım var. Okuyup okumama tercihi de benimdir zaten... O "kıymetli" yazara gelince, ona öbür tarafta anlatırlar zaten "kıymetini". Bizim bir "kıymet" belirlememize gerek yok. Gözü açık kalmasın, cehalete cehalet katmış. Yeni nesli dinden soğutma atılımlarına çok güzel katkı sağlamış. "İlmi eser" falan değil bu yazının alındığı kitap. OLAMAZ DA. Yine aynı şeyi diyeceğim; BÜTÜN DÜNYA kalkıp "ilmi eser" de dese, BEN YEMEM.

Yazdığım yazıda dinlerin "saf halde" olmadığını belirtmiştim. Bunu dememdeki en büyük sebeplerden biri de, İslam dininin orijinal haliyle kadınlara karşı daha adil olduğunu bilmemdir. Hilale değil de Satürn'e meraklı olan Şeytancılar'sa, kadınların topluma otomatik olarak barış, huzur, adalet ve sevgi getireceğini bildiklerinden, cehaleti geri getirmek için tam gaz çalıştılar. Kadınları küçük düşürmek için ellerinden geleni yaptılar. Doğu'da ataerkil ve cahilce gelenekleri destekleyip, Batı'da da kadınları medya yoluyla objeleştirdiler. Tabii kadınların düşürülmesi bazı erkeklerin İŞİNE GELDİĞİ İÇİN, bunları hemen kabul ettiler. Erkeklerin genel anlamda sol beyin lobu daha baskındır ve bu sebepten içgüdülerine karşı kadınlara oranla daha zayıf, egonun eline düşmeye de daha yatkındırlar. O "ilmi eser" önce bu bilimsel bilgiyi içersin, sonra anlaşılır zaten neden kadınların düşürülmesinin dünyaya CEHENNEM getirdiği. Bu ataerkil dünya savaş, tecavüz, acı, adaletsizlik dolu. GÖZLERİMİZİ AÇALIM ARTIK. Erkek, kadın tarafından büyütülmesi gereken bir çocukken, "anne" olan kadın, erkeğin "altında" falan kalamaz. Evde, babası tarafından dövülen ve köle gibi kullanılan annelere sahip erkek çocukları, gelecekte tecavüzcü oluyor. BİR UYANALIM ARTIK!

Bu yazıları kişisel bir sebeple yazmıyorum. Zaten tanışmıyoruz... Sadece gelip de şurayı okuyan olursa, KÖR OLMASIN diye yazma sorumluluğu hissetim. Günlerdir TEK MESAJ YAZMIYORDUM ben forumda. Bir arkadaşla ilgilenmekte olmasam, çoktan gitmiştim hatta... Fakat işte bu konuyu görünce duyarsız kalamadım. Sırtımı dönemedim. Sorumluluk hissettim... Valla Sevgili Ali, ister sen, ister tüm dünya göremesin; benim iyi niyetimden ZERRE KADAR şüphem yok ve de o niyeti bu dünyanın ötesinde görenler var. O bana ziyadesiyle yeter. Daha da bir şey kalmadı konuşacak. Yaradan yardımcın olsun. :)

Ha lütfen artık bana "Forumdan neden gidiyorsun?" diye sormayın arkadaşlar, e mi? :) Dünyadan yeterince çektim, emekli oldum ben. Huzur lazım bana. Kayıtsız kalamayıp yazıyorum bunları, sonra buyur sana kaos işte. :)
Sakin :)
İşte şimdi neden bir yerlere gitmediğimi anla kardeşim... :)
Susmak yetine konuşmak gerek.
Platformlar tamda bunun için vardır.

Sevgi Platformu / Qasem

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,263
Arkadaşlar o kadar uzun yazıyorsunuz,o kadar çok alınti yapıyorsunuz ki okumak zorlaşıyor.
Hangi denklikten bahsediyorsunuz ,bilmiyor musunuz ;
Aşk başa gelince akıl yıllık izne çıkar hhhz

sevin

Sp Kullanıcı
23 Eyl 2019
64
47
Sakin :)
İşte şimdi neden bir yerlere gitmediğimi anla kardeşim... :)
Susmak yetine konuşmak gerek.
Platformlar tamda bunun için vardır.

Sevgi Platformu / Qasem
Yemin ederim ki, baştan sona, müthiş biçimde sakindim bunları yazarken.

Problem de bu zaten. Sakin halim bile buyken, sakin olmayan halim artık nasıl bir iblistir, hayalgücüne bırakıyorum. O halimi gören her türlü iblis, şeytan, canavar ve öcü istifa edip balerin prenses olmaya karar verirdi. Doğruları gizlemeye gerek yok...

Hayat işte. Alıyor, hamur gibi yoğuruyor her birimizi. :)

S

Sükut

Kadın-erkek denkliği hakkında önce Kuran-ı Kerim'e baksak! Kuran-ı Kerim'e daha çok önem versek.
Kuran ahlakı olan kimsede ne soy ne ırkçılık ayrımı olur
ve bu kadar tartışmalara da gerek kalmaz.

Arap kabileleri örnek verilmiş. Bu İslamın evrenselliğiyle çelişiyor gibi gibi...

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,684
Neyse diyorum yaziyi da siliyorum ve bunun yerine baska yazi bulursam onu eklerim insallah hayirlisi olsun.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,684
Kadın-erkek denkliği hakkında önce Kuran-ı Kerim'e baksak! Kuran-ı Kerim'e daha çok önem versek.Kuran ahlakı olan kimsede ne soy ne ırkçılık ayrımı olur ve bu kadar tartışmalara da gerek kalmaz.Arap kabileleri örnek verilmiş.Bu İslamın evrenselliğiyle çelişiyor gibi gibi.
Sukut abi bir yazi ekledim hepsi bu neyse diyorum.Kur´an-i kerime önem vermemek gibi mevzu yok ortada ve her seyi biz onda detaylida bulamayiz kisacasi birde bunu diyeyim.Sözümü noktalayim...

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
62K