Yemini bozarsam ne yapmam gerekir?

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513

Soru; Arkadaş gurubuma yemek yerlerken tevafuken denk geldim. Beni çağırmamışlardı. Yemin ederek "Vallahi çağırsanız da sizin yemeginizi gelip yemeyeceğim." dedim. Ne yapmam gerekir?
Cevap; Ya yemininizi tutacak, davet etseler de gitmeyeceksiniz. veya yeninizi bozacak ve eğer ortam meşru bir ortam ise dostlukları kesmemek adına ikram edilen yemeği yiyerek yemin keffareti ödeyeceksiniz. Yemin Keffareti; ya on fakiri bir gün sabah akşam yedirmek veya on fakiri giydirmekten ibarettir. On fakire ayrı ayrı fitre miktarı (sadaka-i fıtr) para da verilse olur. Eğer maddi durumunuz müsait değilse üç gün peş peşe oruç tutarsınız.
Selam ve Hürmetlerimle
Hasan Çınar
Adana il Müftüsü

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Yine adana il müftüsü yine vakıa :)

Sevgi Platformu / Qasem

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,557
59,110
Yemin kefareti yok muydu vardı biliyorum,, hatta ayet var bununla ilgili buyurun bunun anlamı ne ki,,,

Bu ayette Rabbimiz hangi yeminden bahsetmiş ki,,

Maide 89.ayet

Allah sizi kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerden ötürü sorumlu tutmaz, fakat bilerek ettiğiniz yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefâreti, ailenize yedirdiğinizin ortalama seviyesinden on fakire yedirmek yahut onları giydirmek ya da bir köle âzat etmektir. Buna imkânı olmayan ise üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğinizde (bozarsanız) yeminlerinizin kefâreti işte budur. Yeminlerinize bağlı kalın. Allah âyetlerini sizin için bu şekilde açıklıyor ki şükredesiniz.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Ayette esas olan yemine bağlı kalmaktır...
Yemine bağlı kalınmayacağı gücü aşacağı durumlarda kefaret devreye girwr. Eğer fetvacıların işi kolaya bağlama usulü olmasa idi : Daha ilkeli adamlar yetişirdi ümmetin içinde.
Konuşurken ölçen tartan biçen, İşlerine Allahın afını alet etmeyen, konuştuğunda yalan söylemeyen...
Ama anlayış bu fetvalarla şuna evrildi yemin edeyim nasışsa kefaretini öderim...

Asıl olan kefaret değil yemini tutmaktır...

Sevgi Platformu / Qasem

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Ben de böyle biliyordum fetva doğru değil miymiş :)
Zarip fetva olarak doğru ama bizim uygulama biçimimiz yanlışmış. Yemini biz yanlış anlıyoruz. Yemin ettiğimizde Allah adına söz veriyoruz. Bunu bozduğumuzda da basit bi şeymiş gibi davranıyoruz. Hemen imkanım yok diye 3 gün oruç tutup keffareti yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Allah adına verilen sözden dönülmez. Yeminini bozamazsın. Bozduğunda da canını yakacak bi keffaret ödemelisin ki bir daha Allah adına yemin edemeyesin. O yüzden hocamız yemin keffareti soran kimseye bunlar bunlar var istediğini yap demezmiş. Karşısındakinin durumuna göre en ağır keffareti söylermiş. Keffarette öncelik sonralık yok. Kişinin durumuna göre seçme var. Yanlışı orada yapıyoruz.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Zarip fetva olarak doğru ama bizim uygulama biçimimiz yanlışmış. Yemini biz yanlış anlıyoruz. Yemin ettiğimizde Allah adına söz veriyoruz. Bunu bozduğumuzda da basit bi şeymiş gibi davranıyoruz. Hemen imkanım yok diye 3 gün oruç tutup keffareti yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Allah adına verilen sözden dönülmez. Yeminini bozamazsın. Bozduğunda da canını yakacak bi keffaret ödemelisin ki bir daha Allah adına yemin edemeyesin. O yüzden hocamız yemin keffareti soran kimseye bunlar bunlar var istediğini yap demezmiş. Karşısındakinin durumuna göre en ağır keffareti söylermiş. Keffarette öncelik sonralık yok. Kişinin durumuna göre seçme var. Yanlışı orada yapıyoruz.
Şimdi oldu :)
Adana il müftüsü yerine sen konuş Nokta :)

Sevgi Platformu / Qasem

Son mesajlar