İslamın Güncellenmesi

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Reis i cumhurun bugunku konusmasindan..islamin guncellenmesi de nedir?

Din adamı olarak ortaya çıkanlar, kadınla ilgili dinimizle ilgili asla yeri olmayan şeyleri söyleyen kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız.

Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın.

Bizim Diyanet'teki hocalarımız ne yapıyorlar? Neden sessiz kalıyorlar? FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik, söyledik sonra bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. Kadınlarımıza müteşekkir olduğumuz bir diğer hususta şu kritik dönemde gösterdikleri sağlam duruştur

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Şahsen tadir ettim secimlerin yanastigi bir donemde çok cesur ve cok yerinde bir çıkış oldugunu belirtmwk isterim.

Özellikle feto konusunda soyledikleri çok onemli..14 temmuz da vefat etmis olsa omrumuz rahmet okumakla gececekken 15 temmuz u gormemizle lanet okumaya donmus olmasindan aldigimiz hicbir dersin olmadigini gormek şaşırtıcı

• Beğen
Tepkiler: DenizKızı

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,328
26,562
Nerden nereye desene :) abi sence kendi içinde eleştiri gelecek mi ? Bence gelmez gelemez.

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,328
26,562
Tabi Geçmişe mukayese yapması gerek. :) Ama söylediklerinde de aynı görüste olmayıp susanlar olacaktır.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Şen ne diyordu ;

Siyasiler hatalı söz söyleyince "gaf"
Alimler hatalı söz söyleyince "skandal"
5 yaşındaki kız bale yapınca "dahi çocuk"
5 yaşındaki çocuk Kur'an öğrenince "daha çocuk"
İslâm'i değerlere hakaret edilince "ifade özgürlüğü"
İslâm düşmanlarına sözle cevap verilince "tehdit"

Cumhurbaşkanının söylemine katiyen katılmıyorum.
Bence islamın değil bizim yenilenmeye ihtiyacımız var. İslâm her çağda her dönemde Vahy ile zaten güncel ve yeteri kadarsa gündem... Asıl bu güncel ve gündeme ayak uyduramayanların bizler olduğunu düşünüyorum.

Farzedelim ki Hadi İslamı yenilemeye , güncellemeye kalkıştık... ( Fazlurrahman örneğini vermek istemiyorum bile )
14 , 15 asır önceki hükümleri uygulayamazsınız diyen Cumhurbaşkanı sormak gerek ;

İslamı yenileme , güncelleştirme yetkisi kime ait ?bunu kim yapacak ?
Güncellenecek hükümler hangileri , buna kim karar verecek. ? İşimize gelenlerin gelmeyenler mi ?
Diyelimki güncellendik , Peki bunun yerine ne konacak , Referansımız ne olacak ?
Siz bir Başkan olarak bunu söylerseniz , kitabın hükmünün kalmadığını söyleyen ve kitabı inkar edecek takipçilerinizin önün ekim geçecek acaba?

Evet İslami bir yenilenmeye , Anın zaruri fıkhını oluşturmaya ihtiyaç var ama bu böyle olmaz ve usulünde bu değildir...
İşe kendimizden başlamak gerek... İslamdan değil...

Ademin dediği gibi ; Hocaların katılmadığınız düşünceleri olabilir. Aralarından üslubunu beğenmedikleriniz de vardır. Bu konularda herkes hür. Fakat asıl mesele bu değil. Asıl mesele bir mekanizma hocaları itibarsızlaştırmak, harcamak için yoğun bir çaba harcıyor.
DİKKAT!

Feto konusunda tamamen katılmakla beraber kendisinede yüzlerce eleştirim olacaktır...

Ama ilk ve en büyük eleştirim şu ; Kime dayanıyordu bu güçleri .... Efendim diyanetten çok şey bekliyorsunuz , Gülen yapılanması geçmişte nasıl gücünü her dönemin iktidarından alıyor idiyse sizin döneminizdedeösizlerin sınırsız desteği ile bu gücü kendilerinde buldular sayın Cumhurum...

Söyleyecek söz çok lakin zaman kısıtlı...

Bu güzel gündem için teşekkürler üstad :)

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Güncellenmeden kasıt başta siyasetle dini bir arada tutmamak ilk başta...

Siyaset hiç bir parti dinin temcilsi olamaz olmaya kalkışmamalı İslama zarar verir verildi de bugüne kadar...

Siyaset temeli yalan üzerine kurulan bir mecradır...

Yalansız siyasetin olmadığı yerde asıl olan İslamın karıştırıılmaması gerekir..

Burda bir parti olarak değil hepsi için söylüyorum...

• Beğen
Tepkiler: DenizKızı

Fatih

Mizahşör
Sp Kullanıcı
20 Nis 2020
244
96
istanbul
asırlar öncesi gelen ayet kanunları uyguladılar muaf olamadılarda güncellemedenmi bahsediyorlar..
bunun günahını vebalini yöneten olarak Allah katında çok fena çekecektir.

Son mesajlar