2071 e nasıl yürünmez

Turan

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
2,230
Tepkime puanı
194
Farkında mısınız bilmem ama gençlerimiz tuttuğu takımın harika futbolunu tasvir için şöyle bir cümle kuruyorlar: “Abi bizimkiler fena oynadılar be”

Yedikleri yemeğin lezzetinden bahisle: “Manyak bir yemekti kanka, yok böyle bir şey!”

Sevdikleri kızın endam ve zerafetini anlatmak için “Benim manita korkunç güzel ya!”

Arkadaşlarının şıklığını ifade sadedinde: “Çocuğun ceketi ateş ediyor be abi!”

Güzeli ve güzelliği tasvir için ellerinden bu kadar çirkin kelimeleri kullanmaktan başkası gelmeyen gençlerimizden güzel bir gelecek inşâ etmelerini ne hakla ve nasıl bekleyeceğiz?

Kendi kelimelerini unutturup, başkalarının kelimeleriyle konuşmak zorunda bıraktığımız için ortada kendilerinden eser kalmayan çocuklarımıza kendin gibi ol demeye ne hakkımız var?

İngilizce kelimeleri canım lisanımızın içinde alelade kullanmayı entelektüellik alâmeti saya saya Türkçe'yi İngiliz aksanıyla konuşmaya başlayan nesiller, Asım'ın neresine denk düşer, Diriliş'in hangi safhasında yer alır, Büyük Doğu müellifinden ne anlar?
Kişinin kelimelerini değiştirmeden dünyasını değiştiremeyeceğini, kendi dünyasını kuramayanların başkalarının dünyasında başkaları gibi yaşamaya mecbur kalacağını, kendisi olamayan kimsenin bir başkasına yeni bir dünya teklifi sunamayacağını ne zaman anlayacağız?

Bütün ders kitaplarını değiştirseniz, bütün eğitimcileri sıfırdan eğitseniz, bütün müfredatı tamamen yerli ve millî yapsanız, eğitim meselesini tarihin bir benzerini görmediği ve göremeyeceği çapta halletseniz dahi, çocuklarınıza kendi dillerini adam gibi konuşmayı öğretememişseniz kendinizi kandırıyorsunuz demektir.

Bâkî şiirini lügate bakmadan anlayamayan mimar Süleymaniye'yi Sinan'dan dinlese ne anlar?

Yahya Kemal'in Türkçesi'ne yabancı dil muamelesi yapmayı meziyet zanneden tarihçiye Tuna'nın hicranı ne söyler?
Necip Fazıl cümlesini üçüncü okuyuşta bile kavrayamayan siyasetçiye Ulu Hâkan diplomasi dersi verse ne işe yarar?

Kelimeleri ile birlikte ruhunu da yitirdiği için varlığı, bilgiyi ve değeri kendisi gibi anlamlandıramayan ve bu anlamlandıramayışıyla mesuliyetin yükünden bîhaber siyasetçimiz, maarifin sızısından mahrum eğitimcimiz, infâkın ruhundan nasipsiz tüccarımız, îsârın zevkinden habersiz fukarâmız, tasavvufu mûsikî zanneden dervişimiz, ibadeti akçe ubûdiyeti muhasebe zanneden âbidimiz, evladının başını emanet bilmeyen annemiz, annesinin ayağını cennet bilmeyen evlatlarımızla hangi 2071'e nasıl yürüyeceğiz?

Türkçe'yi dert ederim, çareyi bilmem ama Türk Dili ve Edebiyatı sınavında bir sorunun cevap şıklarında 'damaksallaştırma' ve 'öttürükselleştirme' gibi iki ucube kelimeyi kullanabilen kafanın Türkçemizi dert etmediğini de çare üretemeyeceğini de bilirim.
Vesselam...

Serdar Tuncer- "2071’e nasıl yürünmez?" başlıklı yazısından bir bölüm
 
Üst