A’râf Suresi’nde Ardı Ardına Yer Alan 6 Kavim ve Helakları

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
A’râf Suresi’nde Ardı Ardına Yer Alan 6 Kavim ve Helakları

1. Nuh aleyhisselam

59. Andolsun ki Nuh’u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur. Doğrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum.
Sapkınlıkları; 60-61. Ayetlerde geçtiği üzere Nuh aleyhisselamı sapıklık üzere görüp reddettiler.
60. Kavminden ileri gelenler dediler ki: Biz seni gerçekten apaçık bir sapıklık içinde görüyoruz!
61. Dedi ki: «Ey kavmim! Bende herhangi bir sapıklık yoktur; fakat ben, âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir elçiyim.
62. Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum, size öğüt veriyorum ve ben sizin bilmediklerinizi Allah’tan (gelen vahiy ile) biliyorum.
63. (Allah’ın azabından) sakınıp da rahmete nâil olmanız ümidiyle, içinizden sizi uyaracak bir adam vasıtasıyla size bir zikir (kitap) gelmesine şaştınız mı?»
Helak şekli; 64. Ayete göre suda boğularak helak oldular.
64. Onu yalanladılar, biz de onu ve onunla beraber gemide bulunanları kurtardık, âyetlerimizi yalanlayanları da suda boğduk! Çünkü onlar kör bir kavim idiler.

2. Hûd aleyhisselam

65. Âd kavmine de kardeşleri Hûd’u (gönderdik). O dedi ki: «Ey kavmim! Allah’a kulluk edin; sizin O’ndan başka tanrınız yoktur. Hâla sakınmayacak mısınız?»
Sapkınlıkları; 66 ve 70. Ayetlerde geçtiği üzere Hûd aleyhisselamı yalancılık ile itham edip atalarının dininden vazgeçmemişler ve azabı istemişlerdir.
66. Kavminden ileri gelen kâfirler dediler ki: Biz seni kesinlikle bir beyinsizlik içinde görüyoruz ve gerçekten seni yalancılardan sanıyoruz.
67. «Ey kavmim! dedi, ben beyinsiz değilim; fakat ben âlemlerin Rabbinin gönderdiği bir elçiyim.
68. Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum ve ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm.
69. Sizi uyarmak için içinizden bir adam vasıtasıyla Rabbinizden size bir zikir (kitap) gelmesine şaştınız mı? Düşünün ki O sizi, Nuh kavminden sonra onların yerine getirdi ve yaratılışta sizi onlardan üstün kıldı. O halde Allah’ın nimetlerini hatırlayın ki kurtuluşa eresiniz.»
70. Dediler ki: Sen bize tek Allah’a kulluk etmemiz ve atalarımızın tapmakta olduklarını bırakmamız için mi geldin? Eğer doğrulardan isen, bizi tehdit ettiğini (azabı) bize getir.
71. (Hûd) dedi ki: «Üzerinize Rabbinizden bir azap ve bir hışım inmiştir. Haklarında Allah’ın hiçbir delil indirmediği, sadece sizin ve atalarınızın taktığı kuru isimler hususunda benimle tartışıyor musunuz? Bekleyin öyleyse, şüphesiz ben de sizinle beraber bekleyenlerdenim!»
Helak şekli; Kamer Suresi, 18-20. Ayetlere göre kulakları patlatan bir kasırga ile helak oldular.
“Âd (kavmi) de yalanladı. Şu halde Benim azâbım ve uyarmam nasılmış? Biz, o uğursuz (felâket yüklü ve) sürekli bir günde üzerlerine‘kulakları patlatan bir kasırga’ gönderdik. İnsanları söküp atıyordu; sanki onlar, kökünden sökülüp-kopmuş hurma kütükleriymiş gibi.” (Kamer Suresi, 18-20)
72. Onu ve onunla beraber olanları rahmetimizle kurtardık ve âyetlerimizi yalanlayıp da iman etmeyenlerin kökünü kestik.

3. Salih aleyhisselam

73. Semûd kavmine de kardeşleri Salih’i (gönderdik). Dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin; sizin O’ndan başka tanrınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir. O da, size bir mucize olarak Allah’ın şu devesidir. Onu bırakın, Allah’ın arzında yesin, (içsin); ona kötülük etmeyin; sonra sizi elem verici bir azap yakalar.
(Semûd Kavmi’ne kardeşleri Salih (aleyhisselam) peygamber olarak gönderilince, dediler ki: «Eğer sen hakikaten bir peygamber isen dua et de şu taşın içinden bir dişi deve çıksın. O zaman senin peygamber olduğuna inanırız.» Hz. Salih de dua etti, o taştan istedikleri gibi bir deve çıkıverdi. Bu mucizeyi görenlerden bir kısmı ona iman etti, diğerleri ise kâfirliklerinde devam ettiler. Hz. Salih kavminden, deveye dokunmamalarını, devenin serbestçe yiyip-içip dolaşmasını istediği halde onlar deveyi, ayaklarını keserek öldürdüler. Bunun üzerine Salih Peygamber bulunduğu bölgeden hicret etti, kavmi ise şiddetli bir deprem ile helâk oldu.)
74. Düşünün ki, (Allah) Âd kavminden sonra yerlerine sizi getirdi. Ve yeryüzünde sizi yerleştirdi: Onun düzlüklerinde saraylar yapıyorsunuz, dağlarında evler yontuyorsunuz. Artık Allah’ın nimetlerini hatırlayın da yeryüzünde fesatçılar olarak karışıklık çıkarmayın.
(Semûd kavmi Şam ile Hicâz arasında «Hicr» denilen bölgede yaşamış güçlü bir kavim idi. Dağlarda, vadilerde kayaları, mermerleri keser ve biçerlerdi. Yontma taşlardan evler, saraylar, havuzlar ve istedikleri binaları yaparlardı. Âyet-i kerimede «O’nun düzlüklerinde saraylar yapıyorsunuz; dağlarında, evler yontuyorsunuz» meâlindeki bölüm buna işaret etmektedir. Kaya ve mermerleri ilk defa yontanın Semûd kavmi olduğu ve bu şekilde bin yedi yüz kadar şehir yaptıkları rivayet edilmektedir.)
Sapkınlıkları; 76-77. Ayetlerde geçtiği üzere Salih aleyhisselamın sözünü dinlemeyip deveyi kesmişler ve inkarlarını kanıtla azabı istemişlerdir.
75. Kavminin ileri gelenlerinden büyüklük taslayanlar, içlerinden zayıf görülen inananlara dediler ki: Siz Salih’in, Rabbi tarafından gönderildiğini biliyor musunuz? Onlar da «Şüphesiz biz onunla ne gönderilmişse ona inananlarız» dediler.
76. Büyüklük taslayanlar dediler ki: «Biz de sizin inandığınızı inkâr edenleriz.»
77. Derken o dişi deveyi ayaklarını keserek öldürdüler ve Rablerinin emrinden dışarı çıktılar da: Ey Salih! Eğer sen gerçekten peygamberlerdensen bizi tehdit ettiğin azabı bize getir, dediler.
Helak şekli; 78. Ayete göre gürültülü bir deprem ile helak oldular.
78. Bunun üzerine onları o (gürültülü) sarsıntı yakaladı da yurtlarında diz üstü dona kaldılar.

79. Salih o zaman onlardan yüz çevirdi ve şöyle dedi: Ey kavmim! Andolsun ki ben size Rabbimin vahyettiklerini tebliğ ettim ve size öğüt verdim; fakat siz öğüt verenleri sevmiyorsunuz.

4. Lût aleyhisselam

80. Lût’u da (peygamber gönderdik). Kavmine dedi ki: «Sizden önceki milletlerden hiçbirinin yapmadığı fuhuşu mu yapıyorsunuz?
81. Çünkü siz, şehveti tatmin için kadınları bırakıp da şehvetle erkeklere yanaşıyorsunuz. Doğrusu siz taşkın bir milletsiniz.»
Sapkınlıkları; 80-81. Ayetlerde geçtiği üzere daha önce hiç yapılmamış olan fuhşu (homoseksüellik) yapıyorlardı.
82. Kavminin cevabı: Onları (Lût’u ve taraftarlarını) memleketinizden çıkarın; çünkü onlar fazla temizlenen insanlarmış! demelerinden başka bir şey olmadı.
83. Biz de onu ve karısından başka aile efradını kurtardık; çünkü karısı geride kalanlardan (kâfirlerden) idi.
Helak şekli; 84. Ayete göre taş yağmuru ve zelzele ile helak oldular.
84. Ve üzerlerine (taş) yağmuru yağdırdık. Bak ki günahkârların sonu nasıl oldu!
(Hz. İbrahim’in kardeşinin torunu olan Hz. Lût, Humus’ta bulunan «Sodom» şehri halkına peygamber olarak gönderilmişti. Bu şehir halkı başka hiçbir milletin yapmadığı bir fuhuş (homoseksüellik) yapıyorlardı. Lût’un (aleyhisselam) nasihatlerini dinlemediler, kötülüklerine devam ettiler. Nihayet Lût Peygamber kendine inananlarla beraber geceleyin şehri terk etti. Kavmi ise zelzele, başlarına yağan müthiş taş ve yağmur ile helâk olup gittiler. İşte küfür ve fuhşun sonu böyle neticelendi.)

5. Şuayb aleyhisselam

85. Medyen’e de kardeşleri Şuayb’ı (gönderdik). Dedi ki: Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, sizin ondan başka tanrınız yoktur. Size Rabbinizden açık bir delil gelmiştir; artık ölçüyü, tartıyı tam yapın, insanların eşyalarını eksik vermeyin. Düzeltilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Eğer inananlar iseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır.
(Medyen, İbrahim’in (aleyhisselam) oğlunun adıdır. Bunun torunlarına Medyen kabilesi, bu kabilenin ikamet ettiği şehre de Medyen şehri denilmiştir. Bu şehir, Filistin ile Hicaz arasında ve Kızıldeniz sahilinde bulunmakta idi.)
86. Tehdit ederek, inananları Allah yolundan alıkoyarak ve o yolu eğip bükmek isteyerek öyle her yolun başında oturmayın. Düşünün ki siz az idiniz de O sizi çoğalttı. Bakın ki, bozguncuların sonu nasıl olmuştur!
Sapkınlıkları; 85-86. Ayetlerde geçtiği üzere ölçü ve tartıda, alışveriş hususunda hilekârlıkları vardı. Yaptıkları bu bozgunculuğa karşı olan Şuayb aleyhisselamı da ona uyanları da şehirden atmakla tehdit ediyorlardı.
88. Kavminden ileri gelen kibirliler dediler ki: «Ey Şuayb! Seni ve seninle beraber inananları memleketimizden kesinlikle çıkaracağız veya dinimize döneceksiniz» (Şuayb): İstemesek de mi? dedi.
90. Kavminden ileri gelen kâfirler dediler ki: Eğer Şuayb’e uyarsanız o takdirde siz mutlaka ziyana uğrarsınız.
Helak şekli; 91. Ayete göre şiddetli bir deprem ile helak oldular.
91. Derken o şiddetli deprem onları yakalayıverdi de yurtlarında diz üstü donakaldılar.
92. Şuayb’ı yalanlayanlar sanki yurtlarında hiç oturmamış gibiydiler. Asıl ziyana uğrayanlar Şuayb’ı yalanlayanların kendileridir.
93. (Şuayb), onlardan yüz çevirdi ve (içinden) dedi ki: «Ey kavmim! Ben size Rabbimin gönderdiği gerçekleri duyurdum ve size öğüt verdim. Artık kâfir bir kavme nasıl acırım!»

6. Musa aleyhisselam

103. Sonra onların ardından Musa’yı mucizelerimizle Firavun ve kavmine gönderdik de o mucizeleri inkâr ettiler; ama bak ki, fesatçıların sonu ne oldu!
104. Musa dedi ki: «Ey Firavun! Ben âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir peygamberim.
105. Allah hakkında gerçekten başkasını söylememek benim üzerime borçtur. Size Rabbinizden açık bir delil getirdim; artık İsrailoğullarını benimle bırak!»
Sapkınlıkları; 103-156. Ayetler arası Musa aleyhisselam ve kavmini anlatmaktadır. 117, 130, 133. Ayetlerde geçtiği üzere malumdur ki Firavun ve halkının iman etmeleri için çeşitli mucizeler ve imtihanlar göndermiştir. Bu halk zorluk anında inandıklarını söyleyip sonrasında caymaları üzere azabı hak etmişlerdir.
134. Azap üzerlerine çökünce, «Ey Musa! sana verdiği söz hürmetine, bizim için Rabbine dua et; eğer bizden azabı kaldırırsan, mutlaka sana inanacağız ve muhakkak İsrailoğullarını seninle göndereceğiz» dediler.
135. Biz, ulaşacakları bir müddete kadar onlardan azabı kaldırınca hemen sözlerinden dönüverdiler.
Helak şekli; 136. Ayete göre Musa aleyhisselam ve İsrailoğullarının peşinden giden Firavun ve halkı denizde boğularak helak oldular.
136. Biz de âyetlerimizi yalanlamaları ve onlardan gafil kalmaları sebebiyle kendilerinden intikam aldık ve onları denizde boğduk.
İsrailoğulları ise denizden geçirilmişti. Ancak onların imtihanı, mucizeleri ve çeşitli zulümleri ise bundan sonra başlamıştı.

Ne ders çıkar?

94. Biz hangi ülkeye bir peygamber gönderdiysek, ora halkını, (peygambere baş kaldırdıklarından ötürü bize) yalvarıp yakarsınlar diye mutlaka yoksulluk ve darlıkla sıkmışızdır.
95. Sonra kötülüğü (darlığı) değiştirip yerine iyilik (bolluk) getirdik. Nihayet çoğaldılar ve: «Atalarımız da böyle sıkıntı ve sevinç yaşamışlardı» dediler. Biz de onları, kendileri farkına varmadan ansızın yakaladık.
100. Önceki sahiplerinden sonra yeryüzüne vâris olanlara hâlâ şu gerçek belli olmadı mı ki: Eğer biz dileseydik onları da günahlarından dolayı musibetlere uğratırdık! Biz onların kalplerini mühürleriz de onlar (gerçekleri) işitmezler.
Allah kalpleri mühürlenenlerden olmaktan korusun. Kimse şimdiki hâline ve imanına güvenmemeli. Peygamberler bile bu hâl üzere devam etmek için dua ediyorken bize düşen de durmadan imanımız için dua etmek olacaktır.

Meal Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı Meali

https://suffagah.com/araf-suresinde-ardi-ardina-yer-alan-6-kavim-ve-helaklari

• Beğen
Tepkiler: Asi ve Mavi

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Allah Razı olsun kardeşim teşekkür ederim..

Azap hemen geliyordu ,bir tartidan yada nefislerinden cezayı işlem hemen uygulanıyordu o dönemde kavimlere..

Helak edilen kavimlerin toplamı helak nedenleri bugün dünyada var ...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,556
59,094
hepsi korkunç şekilde helak olmuşlar,okuduğumuz da inanılmaz gibi geliyor baz şeyler oysa Rabbimizin kudreti her şeye nasılda yettiğini görüyoruz ,günümüz de bile depremler tusinamiler vs... olabiliyor doğa olayı diye saçma bir teori yorumu yapıyor kimi insanlar,,,

ilk meal okuduğum zamanlarda hz.Lut'un kavminin helak oluşu çok etkilemişti beni Rabbimiz hz.Lut'a sakın arkana dönüp bakma deyişi gerçekten korkunçtu

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Allah razı olsun nokta.
Allah sonumuzu da hayretsin inşallah. helak olan kavimler hakkında detaylı bilgim yoktu.
Allah her halimizi önümüzü sonumuzu hayr eylesin. Allah senden de razı olsun Karaton.

Ben Harun Yahya nın Kavimlerin Helakı kitabını okumuştum. Çok da iyi hazırlanmış bir eserdi. Şimdi insan ismini yazarken bile düşünüyor. Allah bizi doğru yola iletsin ve bizi dinimiz üzere sabit kılsın.

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Allah Razı olsun kardeşim teşekkür ederim..

Azap hemen geliyordu ,bir tartidan yada nefislerinden cezayı işlem hemen uygulanıyordu o dönemde kavimlere..

Helak edilen kavimlerin toplamı helak nedenleri bugün dünyada var ...

Amin Allah senden de razı olsun Vav

Mehmet Ildırar ın bir kitabında okumuştum. Kitabın ismini şimdi hatırlayamıyorum.

Helak edilen kavimlerden birinin helak edilme sebebi evlerini büyük görkemli yapmaları ve yaparken sağlam olması, hemen yıpranmaması, yıkılmaması için alçı kullanmalarıymış. Şimdinin çimentosu gibi bir şey herhalde. İnsanların ölümü unutup dünyaya meyletmelerine sebep olduğu için helak edilmiş.

Söylediğin gibi helak edilme sebeplerinin hepsi günümüzde de yaşanıyor. Bunlara her gün büyüyen görkemli evler köşkler ve villalarda dahil.

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
hepsi korkunç şekilde helak olmuşlar,okuduğumuz da inanılmaz gibi geliyor baz şeyler oysa Rabbimizin kudreti her şeye nasılda yettiğini görüyoruz ,günümüz de bile depremler tusinamiler vs... olabiliyor doğa olayı diye saçma bir teori yorumu yapıyor kimi insanlar,,,

ilk meal okuduğum zamanlarda hz.Lut'un kavminin helak oluşu çok etkilemişti beni Rabbimiz hz.Lut'a sakın arkana dönüp bakma deyişi gerçekten korkunçtu
İşin garip tarafı biz depremlere tusunamilere kavimlerin helakı olarak bakmıyoruz. Helak edilme sebebi olan yaşantımıza devam ediyouz.

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Allah razı olsun
1. Hatimde mealini okurken iki defa tekrar yaparak okumuştum

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017