Soru/Cevap Affetmek ruhu özgürleştirmek midir

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,675
59,590
Biz insanların hayatında olumsuz anlar olmuştur veya oluyordur...
insanlardan darbe, riya, kalleşlik, yalan, iftira, her türlü dert, sıkıntı çektiğimiz oluyor ister yakınımız olsun ister dost, akraba vs..

Bizler ise affetmek ile affetmemek arasında gidip geliriz,,,

Sizce affetmek ruhu özgürleştirmek midir?

Yoksa asla affetmem diyenlerden misiniz
?

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,609
67,429
Özgürleştirmekten kasıt ne orayı anlamadım :)

ben affederim..
zor olur belki ama bunun için çabalarım..
kimseyi kendime yük edemem.. ahirette de kimseyle uğraşamam.. :)
Sen o defteri kapat kurtul.. kimsenin yaptıgı zaten yanına kar kalmıyor..
Allahın Terazisi çok hassas..

bi arkadaş tanıyorum ona yapılan haksızlıkları günlük tutar gibi yazıyordu.. Neden yapıyorsun bunu dedim?
ara ara okuyup acılarımı tazeliyorum aynı yerden yara almamak için demişti..
Ne kadar sağlıklı bi yöntem tartısılır..
ama bence kendine eziyet etmekten baska bisey değil bu..

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,391
87,058
Affetmekten kasıt nedir anlamıyorum. Benim canımı yakan, beni gerçek manada üzen bir insanı hiçbir şekilde hayatımın kıyısında, köşesinde, hiçbir yerinde tutmak istemiyorum. Bana yaptığı şeylerden dolayı kin tutmam ama hiçbir şey olmamış gibi de devam edemem.
Seviyor-muş, değer veriyor-muş, hiçbir şey yok-muş gibi davranamam. Her hal ve hareketimle bunu belli ederim. Formalite icabı görüşmeye devam edemem.
Gürültü, patırtı yapmam. Ne tartışırım, ne de ortalığı alevlendiririm. Sessiz sedasız yoluma devam ederim...

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,609
67,429
Affetmekten kasıt nedir anlamıyorum. Benim canımı yakan, beni gerçek manada üzen bir insanı hiçbir şekilde hayatımın kıyısında, köşesinde, hiçbir yerinde tutmak istemiyorum. Bana yaptığı şeylerden dolayı kin tutmam ama hiçbir şey olmamış gibi de devam edemem.
Seviyor-muş, değer veriyor-muş, hiçbir şey yok-muş gibi davranamam. Her hal ve hareketimle bunu belli ederim. Formalite icabı görüşmeye devam edemem.
Gürültü, patırtı yapmam. Ne tartışırım, ne de ortalığı alevlendiririm. Sessiz sedasız yoluma devam ederim...
Bence biz affetmeyi farkli tanimliyoruz :)
Ben seninde affettigine inaniyorum :)

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,391
87,058
Bence biz affetmeyi farkli tanimliyoruz :)
Ben seninde affettigine inaniyorum :)
Ya ben kimseye kin tutmuyorum. Şimdiye kadar hayatımdan çıkardığım insanlara gelince de en ufak bir pişmanlık, en ufak bir üzüntü duymuyorum. Aksine benim dostluğumu kaybettikleri için üzülenler onlar. Çünkü kimseye bir yanlışım olmadı. Sadece ruhuma ağır gelen ve bana kendimi değersiz hissettiren insanlara hayatımda yer vermiyorum...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,675
59,590
Özgürleştirmekten kasıt ne orayı anlamadım :)
Orada yazıda yazdım,, ama yine de ekliyeyim,, 🙃

Affetmediğin zaman içsel olarak sürekli içinde yorarsın,,,
Yani sana zarar verenleri affettiğin zaman ruhunu özgürleştirirsin derler,, içinde uğraşmaktan kurtulursun,,, 🙃

Affetmekten kasıt nedir anlamıyorum.
Mübârek insanları affetmekten söz ediyoruz,, seni her anlamda üzen yukarı da yazdım,, hakkını helal etme vs.. .. Gibi,,, 🙃🙃

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,391
87,058
Hz. Vahşi İslamiyeti seçtikten sonra nebevi sohbetten istifade etmek istemiş. Ama peygamber efendimiz ona "Bana amcamı hatırlatıyorsun. Bu yüzden seni görmek istemiyorum" demiş.
Bir insanla dostluğum bittikten sonra bende kendime bu hakkı tanıyorum. Dediğim gibi kin gütmüyorum ama o insanla hiçbir şey olmamış gibi ortamlarda bir araya gelip sohbet etmek istemiyorum. Buna maruz kaldığım durumlar oluyor bazen mecburen... Ama ortada zarurî bir durum yoksa neden ruhuma eziyet edeyim ki...

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
11,094
53,776
Şimdi bu durumu yaşayan biri olarak şöyle diyeyim yıllarca bana fiziken ve psikolojik şiddet göstermiş biri vardı destek alsam bile içimdeki kini yenemedim sonuçta bana yalan söylediği için yada iftira attığı için vs. Vs. Böyle şeyler değildi unutamadım ne onu ne yandaşlarını, bugün insanlara yaklasamiyorsam ,guvenmiyorsam, samimi olanın altında bir şey arıyorsam onların yüzünden
Peki siz affettim demekle affedebilirmisiniz ? Buldum, nefretimi yüzüne yüzüne söyledim tamam rahatladım özgürüm dedim ama olmadı ha esksi gibi değil ve en güzeli ben hayatıma devam ediyorum arada takılıyorum cunki unutamıyorum
Benim ruhum o zamanda özgürdü şimdide özgür ahlanip vahlanip hayata kusmedim izinde vermedim.
Yani demem o ki affettim bitti demekle olmuyor

Son düzenleme:

Toprak

Sp Kullanıcı
18 May 2022
983
3,034
Yapılan büyük küçük ne olursa olsun kendim affetmem ama sabrederim çok sabırlı yım dir öyle bir zaman öyle bir an yakalarım o an o kişiye tek yardım edecek olan kişi Allah dan başka kimse si olmaz

Her insan yaptığı iyilik olsun kötülük olsun her zaman hesabını yapacak ama kendi içinde gün olur zaman gelir kime ne gelir kimden ne gider karşımdaki ler bunların hesabını yapmıyorsa eeeeee o zaman AFFETMEK VİCDAN benim kitapimda yer almaz

Ben kinimi alayım varsın ruhum mahkum kalsın

Son mesajlar