Ahir Zamanda mıyız ?

İklil

"Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor."
Sp Kullanıcı
20 Şub 2017
8,315
29,296

31 Aralık 2019...

Farklı saat dilimlerinde olsa da tüm dünya eskiyi geride bırakıp ortak umutlar ve dileklerle yeni bir yılı karşıladı.
Çünkü insanoğlu, değişmeyen dünya düzeninde sadece aktörlerin farklılaştığını bilse de yaşamaya dair inancını yaşatmak için umut ve hayal etmekten başka yolu olmadığını biliyor.
Bu hayal kimi için daha iyi bir ev, kimi için kaybettiği sağlığı, kimi için hayat standartını yükselteceği daha iyi bir maaş, kimi için hak ettiği terfi...
Farklı dileklerle de olsa insanların 2020'den ortak beklentisi herşeyin daha iyi olmasıydı.
Ama olmadı.
Dünyanın korkuyla ve çaresizlikle teslim olduğu corona virüsü, düşen uçaklar, depremler, şehitler, çekirge istilası,kum fırtınası. gibi...
Bunu konuşalım siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ...
Haftanın konusu ahir zamandamıyız ?Sizinde görüşlerinizi alalım 121).gif

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Ahir zaman fiziksel olarak Osmanlının yıkılışı ile başlamış devamı gelmiştir..

Osmanlı hayranı bir tarihçiden başka cevap beklenemezdi :cokiyi:

Ahirzamanın yaşanacağı bilindiğinden beri insanlar yaşadıkları bütün kötü olayları ahirzaman fitnesi olarak değerlendirmiş. İlk örmeği ise Peygamberimizin ölümünün ahirzaman alameti olarak değerlendirilmesi.

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Osmanlı hayranı bir tarihçiden başka cevap beklenemezdi :cokiyi:

Ahirzamanın yaşanacağı bilindiğinden beri insanlar yaşadıkları bütün kötü olayları ahirzaman fitnesi olarak değerlendirmiş. İlk örmeği ise Peygamberimizin ölümünün ahirzaman alameti olarak değerlendirilmesi.
Benim ahir zamanım öyle başladı değerli muhterem..

Sende haklısın :)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Ahir zaman nedir önce ona değinelim. Ahir zaman Kıyametin yaklaşması demektir.
Bilindiği gibi klasik ve geleneksel İslam anlayışında, ahir zamana (kıyametin) yaklaştığına dair bir takım alametler olduğu kabul edilir. Çıplaklık ve zinanın yaygınlaşması, cariyenin sahibini doğurması gibi cinsel ahlaksızlıkla ilgili olanlar çoğunluğunu oluşturur bu alametlerin. Ama süreç içinde önemli olaylar yada sapmalar hep ahşrzaman alametleri olarak kabul edilmiş.

7.Araf Suresi 187 ve 188 ile 79.Naziat Suresi 42'den 46'ya kadar olan ayetler ve konuyla alakalı diğer ayetlerde kıyametin ansızın kopacağı ve bu vakti kimsenin tahmin edemeyeceği ortaya konmuş olduğundan, bazı uydurma rivayetlere dayanan kıyamet alametleri iddialarının mesnetsiz olduğu açıktır.

Bu yüzden ben bu tür isnadların hiç birini Ahir zaman alameti olarak görmüyorum.

Sevgi Platformu / Qasem

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Ahir zaman nedir önce ona değinelim. Ahir zaman Kıyametin yaklaşması demektir.
Bilindiği gibi klasik ve geleneksel İslam anlayışında, ahir zamana (kıyametin) yaklaştığına dair bir takım alametler olduğu kabul edilir. Çıplaklık ve zinanın yaygınlaşması, cariyenin sahibini doğurması gibi cinsel ahlaksızlıkla ilgili olanlar çoğunluğunu oluşturur bu alametlerin. Ama süreç içinde önemli olaylar yada sapmalar hep ahşrzaman alametleri olarak kabul edilmiş.

7.Araf Suresi 187 ve 188 ile 79.Naziat Suresi 42'den 46'ya kadar olan ayetler ve konuyla alakalı diğer ayetlerde kıyametin ansızın kopacağı ve bu vakti kimsenin tahmin edemeyeceği ortaya konmuş olduğundan, bazı uydurma rivayetlere dayanan kıyamet alametleri iddialarının mesnetsiz olduğu açıktır.

Bu yüzden ben bu tür isnadların hiç birini Ahir zaman alameti olarak görmüyorum.

Sevgi Platformu / Qasem
Sana kısmen katılıyorum Üstad el bette hurafelere inanmak cehalettir kalın hakikat olan alametlerin varlığı muhakkaktır

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Sana kısmen katılıyorum Üstad el bette hurafelere inanmak cehalettir kalın hakikat olan alametlerin varlığı muhakkaktır
Kişinin ölümü kendi kıyametidir.
Dünya bugün gördüğünüz her senaryoyu milyarlarca yıl peyder pey gördü.
Dünyanın savaş kan fuhuş adaletsizlik ile yoğrulmadığı tek bir tarih sahnesini bana söyleyemezssiniz usta.
Vebadan dünya üzerinde 340 milyon insan öldü...
Sel savaş doğal afet istila harici...

10 milyon kuzey afrikalı cesedi gemilere konup derin delhizlerde yakıldı...

Moğol istilasında bu topraklar tarihin görmediği kadar çok gördü...

Bizler kıyametle değil adaletle emrolunduk. Kıyamet rahmanın işi Adalet bizim...

Yeryüzü zalimlerine mazlumun hesabını sormassak alın ozaman size kıyamet...

Sevgi Platformu / Qasem

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,075
Peygamberin Efendimiz ahir zaman Peygamberi zaten...

Bu dünya döndükçe bu tür şeyler olacak diye düşünüyorum
Eski kavimler de olduğu gibi şimdilerde de benzer şeyler oluyor kıyamete kadar sürecek bu,,,,
Eskiden bir çok hastalık vardı, katliamlar vs... Yerini bazen farklı şeyler alabiliyor
Bazen deprem, bazen dünyanın her yerinde seller, bazen yangınlar
Böyle şeyler oldumu toplumların imtihanı oluyor,
Bazen tarihten gelen o kadar çok olaylar var ki
Endülüs aklıma gelen
Dünya savaşları, o savaş içinde yapılan katliamlar, Cezayir, yahudiler, Bosnalılar vs....

Şimdilerde de bir çok olaylar var kalan kalacak ve sonra ki yıllar da yine bir çok şeyler yaşanacak
İmtihanlar dünyası
Bazen ağır olabiliyor ve hızlı yayılıyor seneler önce domuz gribi vardı şimdi korona virüsü
Yarın başka bir şey

Toplum olarak, şahsı olarak korktuğumuz doğrudur ruhumuzu da etkiliyor ister istemez...

Bir gün mutlaka kıyamet kopacak o bize gizli
elbet bir gün öleceğiz önemli olan Rabbimizin huzuruna yüzümüzün akıyla çıkmak inşallah çıkarız

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Ahir Zamanda mıyız?
Eline saglik bu hos ve ayni zamanda mühim konu icinde tesekkür ederim iklil.

Ahir Zamanda miyiz evet ve bu Corona dan da cok öncedir o Ahir Zaman denilen veya buna baska ifade ile onun baslama zamani da ta Hz. Peygamber (s.a.v.) zamanindan itibaren buna Ahir Zaman diyebiliriz.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Peygamberin Efendimiz ahir zaman Peygamberi zaten...

Bu dünya döndükçe bu tür şeyler olacak diye düşünüyorum
Eski kavimler de olduğu gibi şimdilerde de benzer şeyler oluyor kıyamete kadar sürecek bu,,,,
Eskiden bir çok hastalık vardı, katliamlar vs... Yerini bazen farklı şeyler alabiliyor
Bazen deprem, bazen dünyanın her yerinde seller, bazen yangınlar
Böyle şeyler oldumu toplumların imtihanı oluyor,
Bazen tarihten gelen o kadar çok olaylar var ki
Endülüs aklıma gelen
Dünya savaşları, o savaş içinde yapılan katliamlar, Cezayir, yahudiler, Bosnalılar vs....

Şimdilerde de bir çok olaylar var kalan kalacak ve sonra ki yıllar da yine bir çok şeyler yaşanacak
İmtihanlar dünyası
Bazen ağır olabiliyor ve hızlı yayılıyor seneler önce domuz gribi vardı şimdi korona virüsü
Yarın başka bir şey

Toplum olarak, şahsı olarak korktuğumuz doğrudur ruhumuzu da etkiliyor ister istemez...

Bir gün mutlaka kıyamet kopacak o bize gizli
elbet bir gün öleceğiz önemli olan Rabbimizin huzuruna yüzümüzün akıyla çıkmak inşallah çıkarız
Komplocu bir bakış açısı ile yaklaşmadığın için teşekkür ederim ablam.
Müslümanlar vakıaya gerçekçi yaklaştıklatında hayatın seyri değişecektir...

Sevgi Platformu / Qasem

Son mesajlar